سهم ۸۵ درصدی محصولات ایرانی در پلتفرم "خانومی"

نشست خبری دهمین سالگرد تأسیس پلتفرم فروش آنلاین لوازم آرایشی و بهداشتی "خانومی" با حضور، مسعود شاهمرادی و سارا میرسالاری بنیان‌گذاران آن، برگزار شد. مسعود شاهمرادی، مدیرعامل خانومی، با بیان اینکه بازار صنعت زیبایی در جهان بسیار متفاوت تر از آن چیزی هست که در ایران تصور می‌شود گفت: «این تفاوت ها باعث ارائه اطلاعات اشتباه درباره این بازار و صنعت در داخل می شود.

وی در ادامه با توجه به آمار "مکنزی" به ارائه آماری از بازار جهانی صنعت زیبایی پرداخت. براساس گفته‌های او درآمد این صنعت در جهان تا سال ۲۰۲۷ رقم ۵۸۰ میلیارد دلار خواهد بود. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ حدود ۶۰۰ میلیون مصرف‌کننده جدید به این بازار اضافه شوند.

شاهمرادی افزود: ۴۰ درصد سهم بازار این صنعت مربوط به محصولات حوزه مراقبت پوستی است. 

خانومی

مدیرعامل خانومی در ادامه با اشاره به ارزش بخش خرده‌فروشی محصولات زیبایی در خاورمیانه و آفریقا گفت: تا سال ۲۰۲۷  این رقم ۴۷ میلیارد دلار تخمین زده شده ‌که خاورمیانه و آفریقا با رشد ۱۲درصدی تا سال ۲۰۲۷، بیشترین میزان رشد این صنعت را در میان مناطق مختلف جهان خواهند داشت که تقریباً دوبرابر متوسط جهانی است.لازم به ذکر است، سرانه هزینه زیبایی در خاورمیانه ۵۰ دلار است که بیشترین مصرف‌کننده جدید جهان در صنعت زیبایی نیز مربوط به منطقه خاورمیانه است.

وی در ادامه به آمار فروش این بازار در ایران اشاره کرد. در این آمار فروش محصولات صنعت زیبایی در سال ۱۴۰۲ حدود ۱.۶ میلیارد دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۳ به ۲.۴ میلیارد دلار برسد. سهم فروش کانال آنلاین در این بازار در سال ۱۴۰۲ حدود چهار درصد بود که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری به ۵.۷ درصد برسد.

۵۰۰ هزار نفر

شاهمرادی تعداد کل کاربران خانومی را دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد یک میلیون و ۳۴۰ هزار نفر مشتریان خانومی هستند که تعداد مشتریان خانومی از سال ۱۴۰۱ تاکنون ۵۶ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی، نزدیک به ۴۴ درصد از مشتریان این پلتفرم فروش لوازم آرایشی و بهداشتی را تهرانی‌ها تشکیل می‌دهند.


فروش خانومی در سال ۱۴۰۲

مدیرعامل خانومی با اشاره به اینکه فروش خانومی در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده است افزود: هدف این کسب‌وکار در سال جاری رساندن فروش به رقم ۵۰۰۰ میلیارد تومان است.


عملکرد خانومی

در ادامه این نشست سارا میرسالاری، دیگر هم‌بنیان‌گذار خانومی، گزارشی از فعالیت ها و عملکرد خانومی که تا به امروز پشت سر گذاشته را شرح داد. سارا میرسالاری سهم خانومی از بازار آنلاین در سال ۱۴۰۳ را ۳۳ درصد اعلام کرد و گفت: «سهم این کسب‌وکار از کل بازار زیبایی ایران در سال ۱۴۰۲ یک درصد و در سال ۱۴۰۳ به میزان ۱.۹ درصد بوده است.»

وی افزود: تا سال ۹۷، ۸۵ درصد محصولاتی که ما عرضه می کردیم کالاهایی وارداتی برندهای خارجی بود که بعد از ممنوعیت واردات این سهم کم شد، به طوری که در سال ۱۴۰۲، ۸۵ درصد محصولات ما ایرانی و صرفا ۱۵ درصد خارجی است.