فولاد سنگان؛ قطب ارتباط صنعت و دانشگاه علی امرایی مدیر عامل فولاد سنگان و سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران

 در آیین آغازین این مراسم، علی امرایی مدیرعامل فولاد سنگان، ضمن خیرمقدم به مهمانان حاضر در این مراسم گفت: شهرستان خواف با سابقه تاریخی از مراکز علمی ‌‌‌در دوره‌‌‌های مختلف بوده و در گذشته مراودات علمی‌‌‌ گسترده‌‌‌ای با خوارزم و بخارا داشته است. وی به سابقه و ظرفیت‌‌‌های علمی، فرهنگی و تاریخی این منطقه اشاره و اظهار کرد: شهرستان خواف، یکی از شهرستان‌‌‌های تاریخی خراسان رضوی است. از بزرگان و مفاخر علمی ‌‌‌این منطقه می‌توان به حافظ ابرو خوافی، بونصرمشکان زوزنی، محمد سیجاوندی، پیر احمد خوافی از رجال متشخص و سیاستمداران کم‌نظیر دوران تیموریان و… اشاره کرد که نشان بر عظمت و سابقه علم و فرهنگ و هنر در این منطقه دارد. وی ادامه داد؛ شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با هدف تولید و تامین گندله موردنیاز شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال ۱۳۹۴ با سرمایه‌گذاری این هلدینگ تاسیس شد و در حال حاضر واحد گندله‌‌‌سازی و کنسانتره‌‌‌سازی این شرکت به ظرفیت اسمی‌‌‌ هر کدام ۵ میلیون تن در سال در حال بهره‌‌‌برداری است که با اجرای طرح‌‌‌های توسعه ظرفیت هر کارخانه به ۷.۵ میلیون تن در سال خواهد رسید که سهم بسیار مهمی ‌‌‌در صنعت فولاد کشور دارد. امرایی با اشاره به تاسیس شرکت آتیه فولاد سنگان گفت: کارخانه‌‌‌ گلوله‌‌‌های فلزی آسیاب به ظرفیت ۱۵‌هزار تن و کارخانه بنتونیت شرکت آتیه فولاد سنگان نیز از دیگر کارخانه‌‌‌های این شرکت است.

مدیرعامل فولاد سنگان در ادامه با اشاره به جایگاه کشورمان در عرصه تولید فولاد اضافه کرد: در سال ۲۰۲۳ میلادی یک میلیارد و ۸۵۰‌هزار تن فولاد در جهان تولید شد و این حجم از تولید نسبت به سال ۲۰۲۲، به میزان ۰.۱‌درصد رشد داشت. ایران در سال ۲۰۲۳ جایگاه خود را به عنوان دهمین تولیدکننده فولاد جهان حفظ کرد و تولید فولاد کشور در کل این سال ۳۱ میلیون و ۱۰۰‌هزار تن بود. مدیرعامل فولاد سنگان با اشاره به توان تولید فولاد کشور، ایران را یکی از ۱۰ قدرت اول فولاد جهان دانست که حتی می‌تواند رده‌‌‌های بالاتری را در تولید این محصول استراتژیک داشته باشد.

امرایی ارتباط صنعت و دانشگاه را از شاخص‌‌‌های پیشرفت یک کشور دانست و عنوان کرد: توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه به علت تاثیرات و پیامدهای بسیار مثبت آن در تحولات فناورانه، اقتصادی و اجتماعی از دیرباز توجه سیاستگذاران و برنامه‌‌‌ریزان دانشگاهی و صنعت را به خود جلب کرده است چراکه در حال حاضر دانشگاه و صنعت دو قطب پیشران دانش‌محور در اقتصاد جهان به شمار می‌‌‌آیند. وی گفت: به دلیل نقش محوری دانشگاه‌‌‌ها در رشد تولید ناخالص داخلی کشورها، سرمایه‌گذاری بر علوم کاربردی در حوزه صنعت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. صنعتگران و اندیشمندان به این نتیجه رسیده‌‌‌اند که دانشگاه‌‌‌ها می‌توانند از طریق پرورش و توسعه نیروی انسانی توانمند به رشد و بهره‌‌‌وری بخش صنعت کمک کنند.

امرایی با اشاره به لزوم استفاده از فناوری‌‌‌های نوین گفت: در سال‌های آتی هوش مصنوعی آنچنان پیشرفت می‌کند که شرایط کسب و کار و صنعت و اقتصاد را متحول خواهد کرد، به طوری که در ابتدای امر ۸۵ میلیون فرصت شغلی از دست خواهد رفت و ۹۷ میلیون فرصت شغلی مبتنی بر علوم مرتبط به وجود خواهد آمد. این مساله یعنی پرداختن به فناوری‌‌‌های مدرن و استفاده از آنها ضرورت دارد. امرایی با اشاره به سابقه ارتباط دانشگاه با صنعت در کشور و مصوبه سال ۱۳۶۱ دولت با تاکید بر توسعه ارتباط این دو حوزه خاطرنشان کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه و جامعه یکی از کلیدی‌ترین واژه‌‌‌ها در بیانات مقام معظم رهبری است که در بیانات مختلفشان به این مهم اشاره داشته و دارند.  وی اظهار کرد: با وجود اینکه محققان کشور با انتشار ۷۸‌هزار سند علمی ‌‌‌در مجلات بین‌المللی رتبه ۱۵ جهانی را کسب کرده‌‌‌اند، اما رتبه کشور در زیر‌شاخص ارتباط دانشگاه و صنعت در شاخص جهانی نوآوری چندان شایسته ایران نیست و دانشگاه باید به سمت پژوهش‌‌‌های کاربردی و آموزش‌‌‌های مهارت‌محور متناسب با نیاز بخش صنعت کشور حرکت کند.

مدیرعامل فولاد سنگان با اشاره به حرکت رو به جلو و سریع فولاد سنگان در حوزه‌‌‌های مختلف به پروژه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای این شرکت اشاره و بیان کرد: در فولاد سنگان با تکیه بر روش‌های جدید علمی ‌‌‌از جمله توجه به روش‌های جدید فرآوری سنگ‌‌‌آهن، توجه به توسعه پایدار و رویکرد حمایتی و ویژه نسبت به محیط‌زیست، پروژه‌‌‌های مختلف توسعه‌‌‌ای را با سرمایه‌گذاری بیش از ۸۷۰ میلیون یورو در دست اقدام داریم که زمینه اشتغال‌زایی بسیار مناسبی برای منطقه ایجاد خواهد کرد و رشد تولید بسیار خوبی را در صنعت فولاد کشور رقم خواهد زد و رفاه و آبادانی را برای منطقه فراهم می‌‌‌آورد.

امرایی از احداث نیروگاه تولید برق بادی، کارخانه کنسانتره هماتیت، سیستم مکانیزه انباشت باطله (اسپریدر) برای اولین بار در خاورمیانه و سومین بار در جهان، افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی، تجهیز ناوگان حمل‌ونقل صنعتی و معدنی، شبکه جمع‌آوری فاضلاب تایباد، احداث تصفیه‌خانه تایباد و... به عنوان پروژه‌‌‌های بزرگ فولاد سنگان نام برد که این پروژه‌‌‌ها تاثیر بسزایی در توسعه همه‌جانبه منطقه و اشتغال پایدار در این منطقه از کشور عزیزمان خواهد داشت.

مدیر ارشد فولاد سنگان با اشاره به اقدامات ارزشمند صورت گرفته در حوزه مسوولیت‌‌‌های اجتماعی این شرکت گفت: یکی دیگر از افتخارات بزرگ فولاد سنگان این است که هرگز خود را محصور در یک بعد تولید نکرده است و در عمل به مسوولیت‌‌‌های اجتماعی به عنوان یک رسالت ذاتی در کشور پیشگام بوده است. بر همین اساس با رویکردی کاملا علمی ‌‌‌به نیازسنجی در سطح شهرستان پرداختیم و در چند حوزه به صورت جدی با سرمایه‌گذاری ۱۳۳۰ میلیارد ریال تاکنون ورود کرده‌‌‌ایم.

به گفته امرایی یکی از بزرگ‌ترین و ماندگارترین اقدامات فولاد سنگان اجرای طرح عمران و آبادانی شهرستان خواف با مشارکت دانشگاه تهران بود، که نتایج درخشانی را به دنبال داشته است و به اشتغال‌زایی ۴۲۰ نفر مستقیم و ۱۲۰۰ نفر غیرمستقیم منجر شده است. این طرح موفق که شامل ماه‌‌‌ها مطالعه و برنامه‌‌‌ریزی و نیازسنجی بوده است اکنون به عنوان پایلوت اقتصادی در شرق کشور الگوی مناسبی برای محرومیت‌‌‌زدایی از مناطق محروم کشور شناخته می‌شود. مدیرعامل فولاد سنگان حوزه‌‌‌های فعال این شرکت را برشمرد و اضافه کرد: توسعه پروژه‌‌‌های زیرساختی منطقه، توسعه پایدار حفظ محیط‌زیست، توسعه آموزش و مهارت، توسعه مسکن، توسعه اشتغال‌زایی، توسعه اقتصادی، معیشتی و خیرخواهانه، توسعه و ارتقای فرهنگی و آرمان مذهبی و توسعه و حفظ سلامت‌ و درمان جسم و روان از جمله سرفصل‌‌‌های کاری فولاد سنگان در حوزه عمل به مسوولیت‌‌‌های اجتماعی است.

وی در پایان ضمن قدردانی از حضور چهره‌‌‌های علمی‌‌‌ کشور به‌خصوص همسر پروفسور شهید مسعود علیمحمدی گفت: مرکز تحقیقات علم و فناوری پروفسور شهید علیمحمدی دانشگاه تهران به پاس خدمات علمی ‌‌‌ارزنده آن شهید والامقام به عنوان یکی دیگر از بازوهای علمی ‌‌‌و تحقیقاتی فولاد سنگان در کنار پردیس صنایع معدنی افتتاح خواهد شد.

در ادامه محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در فولاد سنگان گفت: به عنوان دانشگاه مادر در ایران همواره توجه به مسائلی نظیر رفع نیازهای صنعت کشور به عنوان یک مساله جدی مدنظر است و در سال‌های گذشته نیز اقدامات بسیار خوبی در این خصوص انجام گرفته است. مقیمی ‌‌‌با اشاره به بحث توسعه پایدار محیط‌زیست، این موضوع را یک امر مهم و حیاتی دانست که باید نگاه ویژه و علمی ‌‌‌به آن داشت چرا که در آینده بحران‌های زیست محیطی می‌تواند جامعه بشر را به طور جدی تحت‌تاثیر قرار دهد.

 رئیس دانشگاه تهران با اشاره به حرکت صنعت جهان به سمت صنعت سبز و فولاد سبز، این موضوع را امری حتمی ‌‌‌دانست و بر ضرورت همکاری دانشگاه و ‌‌‌صنعت برای حرکت به سمت صنعت سبز و تولید محصولات سبز تاکید کرد.

مقیمی‌‌‌ تولیدات علمی‌‌‌ دانشگاهی کشور را خوب ارزیابی کرد و افزود: در حوزه تولید محصولات و‌‌‌ مقالات علمی‌‌‌ یک کشور مهم در جهان به شمار می‌‌‌رویم که لازم است با برنامه‌‌‌ریزی و‌‌‌ جهت‌‌‌دهی هر چه بهتر این امر را تقویت کنیم. وی ارتباط صنعت و دانشگاه را محوری و‌‌‌ مهم دانست و از آمادگی دانشگاه تهران برای همراهی کامل و جدی با این حوزه خبر داد.

در این مراسم ضمن بازدید از مجموعه معادن سنگ‌‌‌آهن و کارخانه‌های فولاد سنگان و آشنایی با روند تولید محصولات این شرکت، با حضور همسر شهید دکتر علیمحمدی، مقیمی ‌‌‌رئیس دانشگاه تهران، میرزایی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و سایر مهمانان، موسسه تحقیقات علم و فناوری شهید علیمحمدی دانشگاه تهران در فولاد سنگان افتتاح شد.