کشف 2.5میلیارد بشکه نفت‌خام

محسن خجسته‌مهر در حاشیه دومین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست خبری با بیان اینکه این نمایشگاه بسیار متفاوت‌تر از نمایشگاه پارسال است، بیان کرد: حضور هزار و ۵۰۰شرکت داخلی و ۲۵۰شرکت خارجی و نمایش دستاوردهای دولت سیزدهم در این نمایشگاه، آن را متمایز کرده است.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه بیست‌وهشتم نفت ایران فرصتی است تا عملکردها و دستاوردها رونمایی شود، تصریح کرد: این نمایشگاه محصولات متنوعی را برای تکمیل زنجیره ارزش نشان می‌دهد و توسعه کسب‌وکار در این رویداد نمود واقعی دارد؛ زیرا بخش صنعت کشور رونق گرفته و نشان می‌دهد صنعت نفت پیشران اقتصاد کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه بخش بالادستی صنعت نفت وظیفه ثروت‌آفرینی و درآمدزایی دارد، افزود: کل فعالیت در زنجیره ارزش شرکت ملی نفت برای این است که رشد اقتصادی مطلوبی داشته باشیم؛ پارسال از محل صادرات نفت و میعانات گازی ۳۵ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم.

خجسته‌مهر با بیان اینکه برای افزایش حجم ساخت داخل فعالیت‌های مختلفی انجام شد که می‌توان به ساخت بار اول، استفاده از آزمایشگاه‌های داخل و... اشاره کرد، ادامه داد: اکنون ۱۰۰درصد مهندسی و اجرا و ۷۰درصد تجهیزات مورد نیاز، ایرانی است. وی با بیان اینکه در شرکت ملی نفت ایران وارد سرمایه‌گذاری خطرپذیر شدیم، افزود: واگذاری ۷۰۰ چاه کم‌بازده و بسته به شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور انجام شده است، زیرا بخش خصوصی می‌تواند کمک کند تا کل زنجیره بالادست صنعت نفت به گردش درآید و این نمایشگاه محل دیدن این دستاوردهاست.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: امروز شرکت‌های ایرانی فعال در صنعت نفت ایران کارهای جدیدی انجام می‌دهند و این مایه افتخار و مباهات است.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه حضور شرکت‌های خارجی در نمایشگاه امسال دو برابر شده است، گفت: این موضوع نشان می‌دهد مخازن نفتی و گازی ایران آن‌قدر جذاب است که با وجود تحریم نیز شرکت‌های خارجی در ایران حاضر می‌شوند.

وی افزود: پیچیده‌ترین و سخت‌ترین مخازن نفتی و گازی دنیا در ایران هستند، با این ‌حال در شرایط تحریم بدون آنکه چالش نگران‌کننده‌ای وجود داشته باشد، تولید نفت و گاز در کشور ادامه دارد.

افزایش ۷۰ درصدی تولید نفت

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه تولید نفت در ایران نسبت به ابتدای دولت سیزدهم ۷۰درصد افزایش داشته است، ادامه داد: تامین کالاهای مورد نیاز درون‌چاهی و دیگر تجهیزات مورد نیاز در بالادست صنعت نفت در اولویت است.

خجسته‌مهر تصریح کرد: ایران ۴۰۰مخزن نفت و گاز دارد و مجموع ذخایر نفت و گاز ایران معادل ۳۴۰میلیارد بشکه نفت‌خام است.

وی با اشاره به اینکه در دهه‌های گذشته تولید نفت آسان‌تر بود، گفت: اما اکنون بیشتر میدان‌های نفتی ایران در نیمه‌دوم عمر خود قرار دارند و امروز تولید نفت سخت‌تر شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: وقتی صادرات نفت دوبرابر می‌شود، نشان‌دهنده مدیریت در همه بخش‌هاست. کارهایی که در این زمینه انجام دادیم در سه بخش است که شامل اقدام‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت می‌شود.

خجسته‌مهر ادامه داد: اکتشافات ذخایر جدید در دولت سیزدهم ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون بشکه معادل نفت‌خام بوده است. در این دولت هشت مخزن نفتی و گازی جدید کشف‌ شده و کشف تازه‌ای هم محقق شده است که در آینده نزدیک وزیر نفت آن را اعلام خواهد کرد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه با اقدام‌های انجام‌شده یک روز وقفه در تامین خوراک پالایشگاه‌ها نبوده و افزایش تولید نفت به صادرات معطوف شده است، گفت: در گذشته کاهش تکلیفی تولید داشتیم؛ زیرا صادرات امکان‌پذیر نبود، اما امروز نفت تولید می‌کنیم و می‌فروشیم.

خجسته‌مهر افزود: در بخش توسعه میدان‌های نفتی و گازی در دو دولت گذشته ۱۳میلیارد دلار قرارداد بسته شده که معادل سالی یک‌میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار است، اما در دو و نیم سال دولت سیزدهم ۱۵میلیارد دلار قرارداد امضا کردیم که سالانه ۶میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار برآورد می‌شود و رشدی چهار برابری را نشان می‌دهد؛ اینها دستاوردهای بزرگ و افتخارهای دولت سیزدهم است.

وی ادامه داد: پارسال ۱۳میلیارد دلار قرارداد برای توسعه میدان‌های نفتی بستیم که ۱۲میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار آن مربوط به ۲میدان مشترک بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه ۵۰۰میلیون دلار نیز برای توسعه ۴میدان قرارداد امضا شد، تصریح کرد: ۱۱میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار از این قراردادها برای توسعه یکپارچه میدان مشترک آزادگان بود و در این قرارداد برای نخستین بار ۶بانک و ۲شرکت اکتشاف تولید وارد عمل شدند. برای فاز دوم میدان مشترک آذر نیز یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار قرارداد امضا شد.

خجسته‌مهر با اشاره به حفاری ۳۵حلقه چاه جدید در میدان مشترک پارس جنوبی گفت: تا نیمه نخست امسال برداشت از فاز۱۱ این میدان مشترک گازی افزایشی خواهد یافت، همچنین عملیات اجرایی قرارداد جدید آزادگان را خواهیم داشت.

وی افزود: ۴۰هزار میلیارد تومان اعتبار برای انجام مسوولیت‌های اجتماعی در شرکت ملی نفت ایران در نظر گرفته شده است. ۳هزار پروژه به ارزش ۱۹هزار میلیارد تومان طرح در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره میدان آرش توضیح داد: هر میدان نفتی و گازی که در مرزهای ایران باشد از سوی ایران نیز توسعه می‌یابد.

خجسته‌مهر تاکید کرد: جکت میدان مشترک فرزاد ب در حال ساخت است و امیدواریم امسال جکت نصب و حفاری آغاز شود.

وی با رد تهاتر نفت به‌جای فروش و صادرات آن از سوی ایران ادامه داد: در بودجه۱۴۰۳ موضوع تهاتر نفت را نداریم و همه نفت‌خام و میعانات گازی ایران فروش می‌رود.

نیاز به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای فشارافزایی

خجسته‌مهر با اشاره به اقدام‌های جدید و منحصربه‌فردی که در سال۱۴۰۲ آغاز شد، بیان کرد: چند روز پیش قرارداد ۲۰مخزن گازی را به ارزش ۷میلیارد دلار با پتروشیمی‌ها امضا کردیم. شرکت ملی نفت با پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها همکاری مشترک زیادی دارد و درواقع پشتیبانی این مجموعه‌ها را در خوراک و صادرات انجام می‌دهیم. این تفاهم‌نامه‌ها به معنی آغاز مطالعه مخازن و پس از آن ارائه برنامه برای سرمایه‌گذاری و تولید است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، اقدام مهم دیگر در سال۱۴۰۲ را آغاز طرح ملی فشارافزایی در پارس‌جنوبی اعلام کرد و گفت: این پروژه ۲۰میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد و اجرای آن ۹۰۰میلیارد دلار درآمد و ۹۰تریلیون فوت مکعب گاز برای کشور به همراه خواهد داشت. شرکت‌هایی که برای این پروژه انتخاب کرده‌ایم، باید در حوزه مطالعات ژئوفیزیک و ژئوتکنیک، به ساخت توربوکمپرسور و سکوهای فشارافزایی و اقامتی اقدام کنند. برای ساخت توربوکمپرسورها هم هفت قطب را تعریف کردیم.

وی تکمیل فاز۱۱ پارس جنوبی را یکی از اقدام‌های مهم کشور برشمرد و افزود: اگر تکمیل این پروژه آسان بود، چرا قبلا آن را انجام ندادید؟ اگر هم می‌گویند کار مهمی نبوده، باز هم حرف خطایی است! اینکه ۲۰سال پروژه در اختیار خارجی‌ها باشد و نگذارند خودمان آن را انجام دهیم، قابل قبول نیست. طبیعی است که نمی‌خواستیم یک سکو به آن بزرگی را جابه‌جا کنیم؛ اما با موضوعات و شرایطی روبه‌رو شدیم که مجبور به انتخاب بودیم.

خجسته‌مهر مهم با اشاره به اقدام‌هایی که در جریان اجرای این پروژه وجود داشته است، گفت: در این پروژه نیازهای زیادی داشتیم که کسی به ما کمک نکرد و شاید روزی مستندی از این موضوعات تهیه شود تا مردم در جریان آنها قرار بگیرند. درباره فاز۱۱ همین بس که رئیس‌جمهور گفت: «برای وزارت نفت همین تکمیل فاز۱۱ کافی بود تا بگوییم چه‌ کاری انجام داده است!» از نظر ما این کارها اصلا قابل قیمت‌گذاری نیستند. یکی دیگر از کارهای مهم در این دوره، تکمیل فاز۱۴ بود که پس از ۱۴سال به ثمر نشست.

بهره‌برداری از ۳۰پروژه نفتی در ۱۴۰۳

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه گفت: امسال ۳۰طرح به ارزش ۸میلیارد دلار افتتاح و بهره‌برداری می‌شود و عملیات ۱۹طرح به ارزش ۱۱میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار نیز آغاز می‌شود. همچنین به‌زودی قراردادهای ساخت سکوهای فشارافزایی را امضا می‌کنیم.

وی با اعلام اینکه امسال و به‌زودی سکوی فاز۱۳ آلفا در پارس‌جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: این پروژه همان ترک فعل سال۱۳۹۴ است که بر اثر یک حادثه متوقف شد و حدود ۷سال کشور از نعمت بهره‌گیری از این پروژه محروم بود.

خجسته‌مهر همچنین از یک کار مهندسی تازه برای توسعه یک بلوک گازی خبر داد و گفت: یک حلقه چاه مربوط به این بلوک توسعه‌ای جدید در پارس جنوبی انجام شده و یک حلقه چاه دیگر هم انجام می‌شود و امیدواریم نتایج مطالعات و زمین‌شناسی آن زودتر به نتیجه برسد و بتوانیم نتایج را اعلام کنیم و سکوی جدیدی در پارس جنوبی آغاز به‌کار کند.

وی همچنین با اعلام اینکه در سال۱۴۰۲ رکورد ذخیره‌سازی گاز شکسته شد، ادامه داد: افزون بر دو مخزن ذخیره‌سازی قدیمی کشور، دو مخزن «بانکول» و «مختار» به‌زودی به‌عنوان مخازن ذخیره‌سازی آماده بهره‌برداری خواهند بود. امسال همچنین تولید از میدان‌های «دی» و «توس» آغاز خواهد شد. از سویی ایستگاه تقویت فشار هما، وراوی و چشمه‌خوش هم بهره‌برداری می‌شوند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به شعارها و برنامه‌هایی که دولت سیزدهم از سال۱۴۰۰ درباره ساخت داخل و توسعه همکاری با دانش‌بنیان‌ها داشته است، توضیح داد: در گام نخست ارتباط با دانشگاه‌ها را اصلاح و پروژه‌هایی در شأن آنها طراحی کردیم و قراردادهای میدان‌محور را به قراردادهای مساله‌محور تبدیل کردیم. به‌عبارتی مساله مخازن را روی میز دانشگاه‌ها گذاشتیم تا حل کنند. همزمان حمایت‌های خوبی را از دانش‌بنیان‌ها آغاز کردیم و امروز وزارت نفت رتبه نخست را در ساخت و تولید بار اول در کشور دارد.

وی با اشاره به تلاش‌هایی که برای تقویت آزمایشگاه‌های مرجع و پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی داشته‌اند، افزود: اکنون ۳۷۰طرح در حال اجرا داریم که ارزش ریالی و ارزی آنها نزدیک به ۲۱همت است. در عین ‌حال یکی از مشکلات دانش‌بنیان‌ها این بود که پولشان را به‌موقع نمی‌دادند، یا روندی طولانی داشت. برای رفع این مساله هم اجازه دادیم صندوق پژوهش و فناوری اعتبارات اسنادی به نفع شرکت‌های دانش‌بنیان باز و پول خود را مستقیما از دولت دریافت کند. افزون ‌بر این، تسهیلات و خدمات بانکی ارزان‌قیمت را هم از طریق صندوق پژوهش و فناوری برای آنها در نظر گرفتیم. خجسته‌مهر به اقدام‌هایی که شرکت ملی نفت در زمینه تولید هیدروژن و هوش مصنوعی در زیرمجموعه‌ها آغاز کرده است نیز اشاره کرد و یادآور شد: بخش نرم شرکت ملی نفت در این زمینه‌ها عملکرد مطلوبی داشته و به‌زودی قرار است تعدادی از چاه‌ها را در غرب کارون و دارخوین هوشمند کنیم. ما به‌خوبی می‌دانیم که آینده صنعت نفت و گاز با فناوری و هوش مصنوعی گره خورده است.