ایران در جمع 5 کشور سازنده رآکتورهای فوق سنگین متانول

ساخت این رآکتورهای عظیم، ایران را به جمع پنج کشور سازنده رآکتورهای تولید متانول وارد کرد، همچنین علاوه بر میلیون‌‌‌ها دلار صرفه‌‌‌جویی ارزی، باعث شکسته شدن انحصار تولیدکنندگان اروپایی، تقویت دانش بومی‌‌‌ در دوره تحریم، بی‌‌‌نیازی به طرف‌‌‌های خارجی و نهایتا موجب همگرایی درون‌سازمانی و سودآوری مجموعه‌‌‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان شده است.

خنثی‌‌‌سازی تحریم‌‌‌ها

بنابراین گزارش، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در آیین رونمایی و تحویل رآکتورهای فوق سنگین تولید متانول تاکید کرد: خوشحالیم که در سالی که با تدبیر رهبرمعظم انقلاب سال رشد تولید نام‌گذاری شده است توانستیم تاکیدات و منویات معظم له را در حوزه رونق تولید، بومی‌‌‌سازی، خودکفایی و تحقق شعار اقتصاد مقاومتی سرلوحه کار خود قرار دهیم و شرکت ماشین‌‌‌سازی اراک را که متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است به دوران اوج برگردانیم.

محسن احمدی یکی از دستاوردهای مهم ساخت رآکتورهای فوق سنگین توسط گروه صنعتی ماشین‌‌‌سازی اراک را خنثی کردن تحریم‌‌‌ها و بی‌نیازی از شرکت‌های خارجی برشمرد و گفت: طراحی و ساخت تجهیزات فوق حساس رآکتور سنتز قبلا در انحصار شرکت دانمارکی تاپسویی و سازندگان اروپایی بود که پس از اعمال تحریم‌‌‌های ظالمانه، شرکت تاپسویی اقدام به متوقف کردن ساخت این تجهیزات کرد، اما با عزم و اراده و توان مهندسان شرکت ماشین‌‌‌سازی اراک، تولید این رآکتورها برای نخستین بار در کشور انجام شد.

وی ضمن تبریک به ملت ایران به‌‌‌ویژه فرهنگیان سراسر کشور و اعضای صندوق گفت امروز با ساخت و تولید این رآکتور، شاهد هم‌‌‌افزایی و موفقیت شرکت‌های زیرمجموعه صندوق از جمله شرکت دانش‌‌‌بنیان ماشین‌‌‌سازی اراک و پتروشیمی ‌‌‌دنا در راستای بومی‌‌‌سازی صنایع فوق سنگین، شکوفایی اقتصادی کشور و سودآوری برای صندوق ذخیره فرهنگیان هستیم. احمدی در همین زمینه افزود: هم‌‌‌افزایی و اشتراک منابع در صندوق ذخیره فرهنگیان از طریق واسپاری و کارسپاری در شرکت‌های وابسته به صندوق عملا اجرایی شده و علاوه بر اشتغال‌‌‌آفرینی، رونق شرکت‌ها و افزایش سودآوری، برند و جایگاه و تاثیرگذاری این مجموعه در اقتصاد ملی را افزایش داده است.

تولید ۲۴ دستگاه رآکتور تولید متانول آغاز شده است

احمدی از امضای قرارداد طراحی و ساخت تجهیزات فرآیندی پروژه‌‌‌های متانول پتروشیمی‌‌‌های دنا و سیراف شامل ۲۴ دستگاه منحصر به فرد و استراتژیک با ماشین‌‌‌سازی اراک خبر داد.

وی با ابراز خرسندی از اینکه مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان توانسته است پرچم پرافتخار کشورمان را در دنیا به اهتزاز درآورد گفت: اکنون جایگاه شرکت ماشین‌‌‌سازی اراک و به تبع آن کشور عزیزمان به عنوان پنجمین کشور دارای تکنولوژی ساخت این تجهیزات در دنیا تثبیت شده است.

احمدی با اشاره به اینکه ماشین‌‌‌سازی اراک نماد یک شرکت دانش‌‌‌بنیان در کشور است، تصریح کرد: پس از اعمال تحریم‌‌‌های ظالمانه علیه کشور عزیزمان در اکثر حوزه‌‌‌ها به‌خصوص صنعت پتروشیمی، شرکت‌های خارجی اقدام به متوقف کردن تحویل یکی از حساس‌‌‌ترین و کلیدی‌‌‌ترین تجهیزات واحدهای متانول به نام رآکتور سنتز کردند.

وی افزود: ماشین‌‌‌سازی اراک یک شرک صنعت‌ساز است که با تکیه بر دانش و تخصص مهندسان و کارشناسان خود و با سرمایه‌گذاری‌‌‌های قابل‌توجه اقدام به مطالعات مهندسی کرده و برخی از این محصولات و پروژه‌‌‌ها یک تا دو سال فرآیند مطالعات مهندسی آنها به طول انجامیده تا منجر به طراحی و ساخت محصول نهایی شود.

طرح نوسازی و توسعه ماشین‌‌‌سازی اراک در دستور کار

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از تهیه طرح نوسازی، بازسازی و توسعه ظرفیت‌‌‌های گروه صنعتی ماشین‌‌‌سازی اراک خبر داد و گفت این طرح مهم در اولویت برنامه‌‌‌های استراتژیک صندوق قرار گرفته و در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.

در این مراسم رضا سرایی، مدیرعامل شرکت ماشین‌‌‌سازی اراک نیز در این آیین گفت فرآیندهای طراحی، تامین مواد، ساخت و مونتاژ قطعات رآکتور تولید متانول از پیچیدگی‌‌‌های خاصی برخوردار بوده که به طور کامل و با موفقیت در شرکت صنعت‌آفرین و دانش‌‌‌بنیان ماشین‌‌‌سازی اراک انجام شده است.

این شرکت همچنین اقدام به مهندسی معکوس و مطالعات مهندسی دستگاه حفاری با قدرت حفاری ۲۵۰۰ متر در معادن کرده که این دستگاه در صورت سفارش‌‌‌گذاری از سوی بخش معادن قابلیت ساخت در ماشین‌‌‌سازی اراک را دارد.

این در حالی است که ارزش کل بازار شرکت ماشین‌سازی اراک، با نماد «فاراک» در بازار سرمایه از ۳ هزار میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان به ۳ هزار میلیارد و ۷۴۰ میلیون تومان رسیده است.