مرز باریک سرمایه‌گذاری و قمار

با آغاز سال۲۰۲۴ و شکل‌گیری روند صعودی جدید بازار ارز‌های دیجیتال، بار دیگر این دارایی‌های بلاک‌چینی در مرکز توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند و حجم سرمایه ورودی به بازار پرنوسان ارز‌های دیجیتال رشد شدیدی پیدا کرده است. اما با وجود مسیر رو به پیشرفت فناوری بلاک‌چین و رشد قیمتی ادامه‌دار ارز‌های دیجیتال، این دارایی‌های بلاک‌چینی مخالفان خود را نیز دارند و بسیاری معاملات این ارز‌ها را روشی جدید برای قمار می‌دانند. درحالی‌که در چارچوب قانونی کشور‌های مختلف جهان از جمله ایران معاملات ارز‌های دیجیتال به‌عنوان قمار شناخته نمی‌شود، اما سرمایه‌گذاری در این بازار خطرات خود را دارد و درصورتی‌که کاربران از استراتژی و نحوه فعالیت مناسبی استفاده نکنند، ممکن است که در شرایط مشابه قمار گرفتار شوند.

ماهیت ارز‌های دیجیتال و قمار

از زمان عرضه بیت‌کوین، امنیت سرمایه‌گذاری در بازار پرنوسان ارز‌های دیجیتال همواره مورد بحث و گفت‌وگو باقی مانده است. درحالی‌که تا به امروز برخی افراد با خرید ارز‌های دیجیتال در کوتاه‌مدت موفق به کسب میلیون‌ها دلار درآمد شده‌اند، اما بسیاری نیز به راحتی تمام سرمایه خود را در این بازار از دست داده‌اند.

حتی کارشناسان بازار‌های مالی و افراد مشهور جهانی نیز دیدگاه‌های متفاوتی پیرامون ارز‌های دیجیتال دارند و درحالی‌که برخی مانند ایلان ماسک و رابرت کیوساکی از این دارایی‌های بلاک‌چینی دفاع می‌کنند، برخی دیگر مانند وارن بافت همواره مخالفت خود را با فعالیت در این بازار مالی عنوان کرده‌اند و ارز‌های دیجیتال را سرمایه‌گذاری خوبی نمی‌دانند. با وجود اینکه امروزه ارز‌های دیجیتال مزایا و کاربرد‌های خود را به خوبی برای موارد مختلفی مانند معاملات فرامرزی نشان داده‌اند، اما ریسک فعالیت در بازار ارز‌های دیجیتال غیرقابل انکار است و می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز باشد.

در نتیجه خطرات پیرامون این بازار مالی، طی سال۲۰۲۳ برخی از نمایندگان پارلمان بریتانیا خواستار بررسی دوباره مقررات بازار ارز‌های دیجیتال شدند تا خرید این دارایی‌های بلاک‌چین به‌عنوان قمار تلقی شود. در نظر این سیاستمداران، ارز‌های دیجیتال ارزش ذاتی ندارند و قیمت آنها صرفا براساس احساسات بازار تعیین می‌شود.

علاوه بر آن، این گروه بر این باور هستند که ارز‌های دیجیتال هیچ کاربردی در زندگی روزمره افراد ندارند و در نتیجه، ارز‌های دیجیتال بیش از آنکه مشابه خدمات مالی باشند، از ویژگی‌های قمار بهره می‌برند. درحالی‌که تقریبا تمام فعالان بازار‌های مالی خطرات مرتبط با سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال را قبول دارند، اما بسیاری این خطرات را با قمار متفاوت می‌دانند و بر این باور هستند که بازار ارز‌های دیجیتال ماهیت قمار ندارد. طرفداران ارز‌های دیجیتال استدلال می‌کنند که با وجود فراگیری قمار در میان طرفداران فوتبال، هیچ‌کس ورزش فوتبال را قمار معرفی نمی‌کند. این شرایط برای بازار ارز‌های دیجیتال نیز وجود دارد و درحالی‌که قمار در این بازار مالی امکان‌پذیر است، اما بازار ارز‌های دیجیتال به خودی خود ماهیت قمار ندارد و فعالان این بازار معامله‌گران را به قمار تشویق نمی‌کنند.

باید و نباید‌های سرمایه‌گذاری

در واقع ماهیت سرمایه‌گذاری یا قمار ارز‌های دیجیتال به معامله‌گران و استراتژی فعالیت آنها بستگی دارد. اگر فردی تنها به امید کسب ثروت و سود یک شبه ارز‌های دیجیتال را خریداری می‌کند، قمار کرده و ممکن است در هر لحظه سرمایه خود را از دست دهد. در این بین اما بسیاری به آینده موفق ارز‌های دیجیتال باور دارند و بر این باور هستند که این دارایی‌های بلاک‌چینی همچنان طی چندین دهه آینده کاربرد خواهند داشت، فعالیت مالی این افراد با تحقیق و بررسی کافی انجام می‌شود و بنابراین ماهیت سرمایه‌گذاری دارد.

به همین دلیل امروزه برخی از تحلیلگران و فعالان بازار به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌کنند که فارغ از ارز دیجیتال انتخابی، یک استراتژی و رویکرد بلندمدت را در پیش بگیرند و از خرید ارز‌های دیجیتالی که مایل نیستند تا آن را برای چندین سال آینده نگه دارند، خودداری کنند. ارز‌های دیجیتال در کوتاه‌مدت بسیار بی‌ثبات هستند و نوسان‌گیری کوتاه‌مدت از آنها نیازمند مهارت، زمان و دانش کافی است. دیدگاه بلندمدت می‌تواند به کنترل احساسات سرمایه‌گذاران کمک کند و خطر معاملات ارز‌های دیجیتال را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. البته استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت همواره موفق نیست و تضمینی برای کسب سود در این روش نیز وجود ندارد.

سرمایه‌گذاری در بازار‌های مالی فارغ از استراتژی مورد استفاده و تجربه معامله‌گر همواره مقداری ریسک به همراه دارد و بازار ارز‌های دیجیتال نیز استثنا نیست. در بازار‌های پرنوسان، مدیریت ریسک و سرمایه یک تفاوت مهم میان سرمایه‌گذاران موفق و شکست خورده است. درحالی‌که خرید ارز‌های دیجیتال با پس‌انداز زندگی یک قمار است، خرید حساب‌شده می‌تواند به یک سرمایه‌گذاری ایمن و پربازده منجر شود.

برای جلوگیری از ایجاد شرایط قمار در زمان سرمایه‌گذاری ارز‌های دیجیتال، معامله‌گران باید اطمینان حاصل کنند که وضعیت مالی مناسبی را برای فعالیت در این بازار دارند و تنها پولی را سرمایه‌گذاری می‌کنند که از دست رفتن آن آسیبی به زندگی و برنامه‌های آینده آنها نمی‌زند. همچنین برخی تحلیلگران و فعالان بازار‌های مالی پیشنهاد می‌کنند که علاقه‌مندان ارز‌های دیجیتال تنها بخشی از سبد سرمایه خود را به این دارایی‌های بلاک چینی اختصاص دهند و فعالیت خود را محدود به این بازار نکنند. در این صورت اگر ارزش ارز‌های دیجیتال سقوط کند، سرمایه‌گذار همچنان می‌تواند از سود دیگر بازار‌های جهانی مانند طلا، بورس و دیگر موارد بهره‌مند شود و تمام سرمایه خود را از دست ندهد.

در نهایت ارز‌های انتخابی سرمایه‌گذاران نیز نقش مهمی در جلوگیری از فعالیت به شکل قمار در بازار ارز‌های دیجیتال دارد. درحالی‌که به‌طور کلی فعالیت در این بازار مالی نوین پرخطر است، اما برخی از ارز‌های دیجیتال ریسک بیشتری نسبت به سایر ارز‌ها دارند و انتخاب اشتباه می‌تواند یک قمار برای سرمایه‌گذار باشد. فعالان بازار ارز‌های دیجیتال نباید از اهمیت تحقیق و بررسی غافل شوند و مهم است که همواره قبل از خرید یک ارز دیجیتال، پیرامون آن پروژه تحقیق مورد نیاز را انجام دهند. بررسی برخی موارد مانند سابقه فعالیت تیم توسعه، خدمات ارائه‌شده پروژه و دیگر موارد می‌تواند اطلاعات مهمی را در اختیار کاربران و معامله‌گران قرار دهد و به سرمایه‌گذاری بهتری منجر شود.

پروژه‌هایی که به‌صورت طولانی‌مدت در بازار پرنوسان ارز‌های دیجیتال به صعود قیمتی ادامه می‌دهند، معمولا در دنیای واقعی کاربرد دارند و نسبت به رقبا از مزایا و ابزار‌های منحصر به فرد خود بهره‌مند هستند. اتریوم از جمله این ارز‌های دیجیتال به‌شمار می‌رود که با شبکه بلاک‌چینی پیشرفته خود، پایه بسیاری از خدمات محبوب امروزه مانند حوزه امور مالی غیرمتمرکز را بنا گذاشته و از زمان عرضه تا به امروز جایگاه برتر خود را در بازار حفظ کرده است.

در سمت مقابل، میم‌کوین‌ها قرار دارند که معمولا هیچ کاربردی ندارند و تنها براساس احساسات سرمایه‌گذاران نوسانات قیمتی را تجربه می‌کنند. امروزه بسیاری از سرمایه‌گذاران صرفا براساس محبوبیت ناگهانی یا افزایش‌های شدید قیمتی چند روزه میم‌کوین‌ها این ارز‌های دیجیتال را خریداری می‌کنند و گرفتار معاملات قمار و پرخطر بازار می‌شوند. به همین دلیل مهم است که معامله‌گران با انجام بررسی و تحقیقات خود، ارز‌های دیجیتال معتبر و آینده‌دار را خریداری کنند تا با کاهش خطرات فعالیت، سرمایه‌گذاری آینده‌دار و موفقی در بازار داشته باشند.

به‌طور کلی ارز‌های دیجیتال همچنان یک سرمایه‌گذاری سوداگرانه به شمار ‌می‌روند و با توجه به اینکه از عرضه اولین ارز دیجیتال زمان زیادی نگذشته است، هیچ‌کس نمی‌تواند به‌طور دقیق پیش‌بینی کند که آینده این دارایی‌های بلاک‌چینی به چه شکل خواهد بود. بنابراین با توجه به ریسک و خطرات مداومی که فعالیت در بازار ارز‌های دیجیتال به همراه دارد، خرید ارز‌های دیجیتال نمی‌تواند برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز انتخاب مناسبی باشد. درحالی‌که ترید و معاملات ارز‌های دیجیتال همواره قمار نیست، اما نباید از اهمیت بررسی خطرات و مدیریت ریسک در زمان فعالیت در این بازار مالی غافل شد. هرچه سرمایه‌گذاران برای نوسانات قیمتی و خطرات بازار ارز‌های دیجیتال بیشتر آماده شوند، به نتایج بهتری دست پیدا خواهند کرد.