آرشیو روزنامه شماره ۵۱۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۴۰

 • تاییدیه IMF بر رشد اقتصادی مثبت

  دنیای‌اقتصاد: دو ماه است که بانک مرکزی و مرکز آمار رشد اقتصادی سال گذشته را مثبت اعلام کرده‌­اند. حال صندوق بین‌‌­المللی پول نیز در آخرین گزارش خود بر این موضوع صحه گذاشته و رشد اقتصادی ایران را در سال ۲۰۲۰، ۵/ ۱ درصد اعلام کرده است. در حالی‌که در گزارش قبلی این رقم منفی۵درصد بوده است. در این گزارش همچنین اشاره شده است که با گذشت یک‌سال از شروع همه‌گیری کووید-۱۹ و با وجود شروع تزریق واکسن، انباشت تلفات انسانی ناشی از این بیماری همچنان موجب نگرانی است. نااطمینانی بالا همچنان اقتصاد جهانی را احاطه کرده و انقباض فعالیت‌های اقتصادی در سال ۲۰۲۰ از نظر سرعت و ماهیت بی‌سابقه بوده، اما ممکن است این پایان ماجرا نباشد. صندوق بین‌المللی پول گرچه رشدی ۶ درصدی برای اقتصاد جهان پیش‌بینی کرده است اما متذکر شده است چالش‌های بسیاری پیش روی جهانیان برای رسیدن به رشد و توسعه وجود دارد.
 • چین «داده پرت» عصر کرونا

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: در سالی که اغلب اقتصادهای بزرگ جهان رشد اقتصادی منفی را به ثبت رساندند، چین تنها کشوری بود که در سوی مثبت این نمودار قرار گرفت. در حالی دومین قطب اقتصادی جهان سال گذشته را با رشد ۳/ ۲ درصدی به پایان رساند که صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند در انتهای سال‌جاری نیز چین رشد قابل ملاحظه ۴/ ۸ درصدی را ثبت کند. چین در حالی این عملکرد را به ثبت رسانده است که اقتصاد آمریکا در سال گذشته ۵/ ۳ درصد منقبض شد که بدترین عملکرد بزرگ‌ترین اقتصاد جهان از جنگ جهانی دوم تاکنون بوده است.
 • دو زاویه دید متفاوت در بازار

  دنیای‌اقتصاد: روز چهارشنبه، قیمت دلار به آرامی به حرکت افزایشی ادامه داد و در بازار سکه نیز فلز گرانبهای داخلی به افزایش جزئی تن داد. روز چهارشنبه دلار با ۱۰۰ تومان افزایش به بهای ۲۵ هزار و ۱۵۰ تومان رسید و سکه با ۱۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۱۰ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید.‌ افزایش سکه و دلار در شرایطی رخ داد که نیویورک‌تایمز گزارش داده بود که «ایران و آمریکا بر سر مسیر بازگشت به توافق هسته‌ای توافق کرده‌اند.» برخی از مقامات رسمی نیز از تجدید حیات برجام سخن گفتند.
 • بیم و امید در اقتصاد ۲۰۲۱

  با وجودی‌که پیش‌بینی‌های جدید نشان‌دهنده افزایش رشد اقتصادی بیش از انتظارات در سال ۲۰۲۱ هستند ولی مشکلات حل‌نشده‌ای چون نابرابری، سرمایه‌گذاری‌های ضعیف و بدهی، امیدها برای داشتن آینده‌ای مقاوم‌تر را تضعیف کرده است. رشد اقتصاد جهانی در سال میلادی جاری ۷/ ۴ درصد پیش‌بینی شده که نسبت به پیش‌بینی ۳/ ۴ درصدی سپتامبر افزایش یافته است. بخشی از این رشد به دلیل بهبود قوی‌تر اقتصاد آمریکا به‌دنبال پیشرفت‌های حاصل‌شده در روند واکسیناسیون و محرک مالی ۹/ ۱ هزار میلیارد دلاری است که انتظار می‌رود بر هزینه‌کرد مصرف‌کنندگان تاثیرگذار باشد.
 • درخواست وام از صندوق بین‌المللی پول حق ایران است

  رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: درخواست وام از صندوق بین‌المللی پول حق ما است و دریافت آن مشروط به هیچ شرطی نخواهد بود. به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی روز چهارشنبه درخصوص دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول برای مقابله با پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا توضیحاتی ارائه کرد و افزود: برخی چنین موضوعی را اعلام می‌کنند که به چه دلیل درخواست وام از صندوق بین‌المللی پول داریم؟ در این زمینه باید گفت این پول حق ما است، نرخ بهره این وام بسیار پایین است و همچنین «آر اف آی» از جمله مواردی است که مشروط به هیچ‌گونه شرایطی نیست.
 • تعرفه هزینه ارزیابی خسارت ابلاغ شد

  شورای‌عالی بیمه، تعرفه هزینه ارزیابی خسارت وارد شده بر شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب سال ۱۳۹۵ را ابلاغ کرد. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل در این ابلاغیه تعرفه هزینه ارزیابی خسارت به ازای هر فقره ارزیابی انواع موتورسیکلت برای سال ۱۴۰۰ مبلغ یک میلیون و ۲۵۰ هزار ریال، خودروهای سواری و بارکش تا کمتر از ۳ تن به مبلغ یک میلیون و ۸۷۵ هزار ریال و برای خودروهای با تناژ ۳ تن و بیشتر، اتوکارها و همچنین خودروهای دیگر مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تعیین شد. این مصوبه شورای‌عالی بیمه برای اجرا به مدیران عامل شرکت‌های بیمه ابلاغ شده است.
 • حمایت‌ها وتسهیلات کرونایی، آثار اقتصادی کرونا را مهارکرد

  حمایت بودجه‌ای و تسهیلاتی از خانوارها و کسب‌و‌کارها نقش مهمی در مهار تاثیر اقتصادی همه‌گیری کرونا در ایران داشت. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه پاسخ سیاستی دولت ایران شامل تخصیص ده‌ها هزار میلیارد تومان به شکل بودجه‌ای و تسهیلات برای حمایت مستقیم از خانوارها و کسب‌و‌کارها در مهار تاثیر اقتصادی همه‌گیری موثر بود، تاکید کرد: به‌رغم رشد منفی بخش خدمات که ۵۰ درصد سهم تولید ناخالص داخلی ایران را شامل می‌شود، در فاصله مارس تا دسامبر ۲۰۲۰ اقتصاد ایران ۲/ ۲ درصد رشد کرد این روند بهبودی در سال ۲۰۲۱ ادامه پیدا می‌کند.
 • اولین پیروزی ریپل در دادگاه کمیسیون بورس رقم خورد

  دادگاه با درخواست وکلای شرکت ریپل لبز برای دسترسی به اسناد داخلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) که در آنها به ریپل و رویکرد کمیسیون نسبت به تعریف ارزهای دیجیتال اشاره شده است، موافقت کرده است. به‌گفته بسیاری، این اولین پیروزی بزرگ ریپل در روند رسیدگی به پرونده است.
 • ریزش مجدد بیت‌کوین

  بیت‌کوین در ادامه روند نزولی خود به کانال ۵۵ هزار دلاری سقوط کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، مجموع ارزش بازار ارزهای دیجیتالی اکنون به چیزی در حدود ۲ تریلیون دلار رسیده که این به معنای ارزش بازاری معادل ارزش بازار شرکت اپل به عنوان دومین شرکت بزرگ در جهان است. مجموع ارزش ارزهای دیجیتالی در حال حاضر همچنین از مجموع ارزش بازار شرکت‌های گوگل و تسلا نیز بیشتر است. انتظار می‌رود به زودی ارزهای دیجیتالی به باارزش‌ترین بازار جهان تبدیل شوند.
 • ورود ۵/ ۴ میلیارد دلار سرمایه به بازار ارزهای مجازی

  اطلاعات شرکت انگلیسی مدیریت ارزهای دیجیتال «کوین شیرز» نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در ارزهای مجازی در سه ماه اول سال‌جاری میلادی به ۵/ ۴ میلیارد دلار رسیده که حاکی از افزایش مشارکت موسسات در این بخش است.
 • سبقت چین از آمریکا در فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر

  گزارش جدیدی از بانک آمریکا نشان می‌دهد که چین با در اختیار گرفتن انحصار مواد معدنی کمیابی که برای تولید انرژی پاک مورد نیاز است، در فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر از ایالات متحده سبقت گرفته است.
 • مقابله به‌مثل واشنگتن در واکنش به مالیات سنگین غول‌های فناوری

  گزارش شده است که واشنگتن در واکنش به اقدامات برخی کشورها مبنی بر افزایش مالیات از سرویس‌های دیجیتال و هدف قرار دادن شرکت‌هایی مانند گوگل و آمازون، تعرفه‌های بیشتری به ارزش صدها میلیارد دلار روی واردات از ۶ کشور اعمال کرده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، اسناد نماینده تجاری ایالات‌متحده نشان می‌دهد که طیف گسترده‌ای از کالاها از انگلستان، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، هند و اتریش با تعرفه ۲۵درصدی مواجه شدند.
 • ترمز صعود قیمت طلا کشیده شد

  قیمت طلا در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر خوش‌بینی به احیای اقتصادی سریع که تقاضا برای خرید دارایی امن را ضعیف کرد، با کاهش روبه‌رو شد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با کاهش حدودا ۵ دلاری به مرز ۱۷۴۰ دلار رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر