آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۱۳۷

 • دو سیگنال مثبت از آمار چک

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای بانک مرکزی دربردارنده ۲ نکته مثبت از بهبود وضعیت اقتصادی کشور است. نکته نخست اینکه در بهمن‌ماه به تعداد و ارزش چک‌های مبادله‌ای در این ماه نسبت به دی ماه افزوده شده است. نکته دوم اینکه نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله‌ای در ماه مذکور بعد از دی ماه، کمترین سطح نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای از دی‌ماه سال ۹۸ و قبل از شروع پاندمی ‌کروناست. این مورد، نکته مثبتی در روند سطح مبادلات در نخستین ماه زمستان محسوب می‌شود. با این وجود تعداد چک‌های برگشتی نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد به میزان ۷/ ۲‌درصد و از نظر مبلغ معادل ۷/ ۸ درصد افزایش داشته است.
 • افت فشار طلا در ۲۰۲۱

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: طلا فصل اول سال ۲۰۲۱ میلادی را بسیار بدتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، پشت سر گذاشت. مرور آمار قیمت طلا به خوبی وضعیتی را که این فلز ارزشمند در شرایط کنونی گرفتار آن شده نشان می‌دهد؛ سه‌ماهه اول سال‌جاری میلادی بدترین عملکرد طلا در سه‌ماهه اول سال در ۴ دهه اخیر به ثبت رسید و همچنین عملکرد این فصل، بدترین عملکرد در تمام فصول ۴ سال گذشته به حساب می‌آید. طلا در طول این سه ماه ۱۰ درصد از ارزش خود یعنی حدود ۱۹۰ دلار را از دست داد تا بدترین فصل ابتدایی در ۳۹ سال اخیر را به ثبت برساند. از لحاظ عملکرد فصلی نیز آخرین فصلی که طلا عملکرد بدتری از فصل گذشته داشته مربوط به فصل چهارم سال ۲۰۱۶ است که این فلز ارزشمند ۶/ ۱۲ درصد افت قیمت داشت. با توجه به این آغاز ناامید کننده وضعیت طلا در ادامه سال ۲۰۲۱ چگونه خواهد بود و تحلیلگران درباره آن چه نظری دارند؟
 • حباب بزرگتر در سکه کوچکتر

  دنیای‌اقتصاد: کوچک‌ترین سکه‌ها بیشترین حباب را دارند. به‌عنوان مثال، فاصله قیمت بازاری سکه گرمی با ارزش ذاتی آن به بالای ۸۰ درصد رسیده است. ربع سکه بیش از ۶۰ درصد بیشتر از ارزش ذاتی خود در بازار قیمت خورده است و ارزش طلایی که در نیم‌سکه به‌کار رفته، ۲۶ درصد کمتر از قیمت بازاری آن است. کمترین حباب در میان انواع سکه به سکه امامی تعلق دارد که تنها ۵ درصد گران‌تر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود. اگر قیمت دلار یا طلای جهانی رشد پیدا نکند، سکه‌های کوچک ظرفیت زیادی برای کاهش خواهند داشت.
 • برگزیدگان مرحله دوم جایزه ملی سیاست‌گذاری معرفی شدند

  جایزه ملی سیاست‌گذاری به همت جامعه اندیشکده‌ها و با مشارکت مراکز سیاست‌پژوهی و اندیشکده‌های کشور، طی سه مرحله به ارزیابی پروژه‌ها و راهبردپژوهی‌های اندیشکده‌ها می‌پردازد.
 • توزیع دسته‌چک‌های جدید در بانک‌ها

  سخنگوی اجرای قانون جدید چک با اعلام توزیع دسته‌چک‌های جدید در بانک‌ها گفت: امکان ثبت چک با هر کارت بانکی فراهم شد و لازم نیست تطابقی بین بانک صادرکننده چک و کارت وجود داشته باشد. سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه از ۵ فروردین ۱۴۰۰ ماده ۲۱ مکرر قانون صدور چک اجرایی و از آن تاریخ هم دسته‌چک‌های جدید با رنگ بنفش و عبارت تاکیدی «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» در شبکه بانکی توزیع شده است.
 • سرمایه بانک مرکزی از محل اندوخته احتیاطی افزایش یافت

  با ابلاغ دولت، سرمایه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از محل اندوخته احتیاطی افزایش یافت. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه مورخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ و به استناد قانون پولی و بانکی کشور، با پیشنهاد مجمع عمومی بانک مرکزی مبنی بر افزایش سرمایه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از محل اندوخته احتیاطی موافقت کرد. بر این اساس، سرمایه بانک مرکزی به مبلغ ۶۳ هزار و ۳۹۵ میلیارد ریال رسید.
 • مجوز بانک مرکزی برای دسترسی به اطلاعات مؤدیان مالیاتی

  هیات وزیران به بانک مرکزی اجازه داد به موجب قانون مالیات‌های مستقیم، از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان مالیاتی با رعایت طبقه‌بندی مربوط استفاده کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، هیات وزیران در جلسه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ به پیشنهاد بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی کشور را مجاز کرد از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، اطلاعات موردنیاز جهت استقرار سامانه‌های سنجش اعتبار و شناسایی روابط اشخاص را با رعایت طبقه‌بندی مربوط و در حد نیاز در اختیار بانک مرکزی قرار دهد.
 • احتمال تمدید طرح خدمات بدهی کشورهای کم‌درآمد توسط گروه ۲۰

  معاون ارشد صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: احتمال تمدید خدمات بدهی کشورهای کم‌ درآمد توسط گروه ۲۰ وجود دارد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از بلومبرگ، دومین مقام صندوق بین‌المللی پول خوش‌بین است که گروه ۲۰ ، به زودی موافقت می‌کند که تسویه بدهی کشورهای کم درآمد را تا‌ پایان سال جاری تمدید کند.
 • ۶ نقل قول از خالق بیت‌کوین

  ساتوشی ناکاموتو کیست؟ هیچ‌کس به‌طور قطعی نمی‌داند. ما نمی‌دانیم آیا ساتوشی یک انسان است یا موجودی بیگانه که از ابعاد دیگری به‌وجود آمده است. برخی حتی این احتمال را می‌دهند که ساتوشی ناکاموتو نام گروهی است که از بیش از یک نفر تشکیل شده است. ویتالیک بوترین خالق اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ دنیا، معتقد است که ناشناس‌بودن در کسب‌وکاری که هیچ شخصیت مرکزی ندارد، مزایایی واقعی به همراه دارد. این موضوع از ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال نشات می‌گیرد. ساتوشی هر‌که هست، با شاهکار خود دنیای مالی و اقتصادی را دگرگون کرده است و تغییر دنیای مالی می‌تواند به تغییر تمام دنیا منجر شود.
 • پرداخت بیش از چهار هزار فقره وام قرض‌الحسنه در بانک اقتصادنوین

  گروه شرکت‌ها: بانک اقتصادنوین در سال ۱۳۹۹ بیش از چهار هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش بیش از دو هزار میلیارد ریال پرداخت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصاد نوین؛ این بانک در راستای حمایت از ازدواج جوانان و توانمندسازی آنها برای تشکیل خانواده، در سال گذشته با پرداخت یک هزار و ۷۶۶ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به سه هزار و ۵۶۴ نفر از واجدان شرایط از تشکیل یک هزار و ۷۸۲ خانواده جدید حمایت کرد. همچنین در سال ۱۳۹۹ شعب بانک اقتصادنوین در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی خود و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر تعداد ۵۶۴ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی به ارزش ۲۳۳ میلیارد ریال به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و ۲۲۷ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی به ارزش ۸۹ میلیارد ریال به مددجویان سازمان بهزیستی پرداخت کردند.
 • اقتصاد کانادا جان گرفت

  در ماه ژانویه، اقتصاد کانادا ۷/ ۰ درصد رشد کرده که این رقم، ۶/ ۰ درصد بیشتر از رشد ثبت شده در بازه مشابه منتهی به دوره قبل و ۲/ ۰ درصد بیشتر از رشد پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی‌بی‌سی، بخش تولید با رشد ۹/ ۱ درصدی و بیمه و خدمات مالی با رشد ۵/ ۱ درصدی تاثیر زیادی را در ثبت این عملکرد داشته‌اند اما بدترین عملکرد در این بین مربوط به خدمات با رشد منفی ۳/ ۰ درصدی بوده است. اقتصاد کانادا در سه ماه سوم سال ۲۰۲۰ با رشد ۹/ ۸ درصدی، بهترین عملکرد فصلی سال‌های اخیر خود را جشن گرفت اما انتظار نمی‌رود دست‌کم در آینده‌ای نزدیک چنین عملکرد نیرومندی به ثبت برسد. کانادا یکی از پیشروترین کشورها در پیشبرد برنامه واکسیناسیون بوده و به همین دلیل هم کمترین تلفات را در بین کشورهای گروه هفت از کرونا داشته است. در حوزه تجارت خارجی، واردات کانادا نسبت به دوره مشابه فصل قبل ۵/ ۲ درصد بیشتر شده است. صادرات نیز با صعود ۲/ ۲ درصدی مواجه شده است. پیش از این رئیس بانک مرکزی کانادا با اشاره به بازگشایی تدریجی کسب‌و‌کارها گفته بود: پیامدهای کووید-۱۹ روی اقتصاد کانادا بلندمدت خواهد بود و ما یک مسیر احیای رشد طولانی و ناهموار را پیش‌رو خواهیم داشت. تیف مک لم با اشاره به اینکه بانک مرکزی کانادا انتظار دارد با بازگشت تدریجی مردم به کارهای خود شاهد ثبت رشد فصلی مثبت در سه ماه پایانی سال باشیم افزود: البته این مساله نباید این انتظار اشتباه را به وجود بیاورد که همه چیز خیلی سریع به حال اول برمی‌گردد.
 • روبل دیجیتالی امسال می‌آید

  رئیس کمیته بازارهای مالی روسیه گفت تا‌ راه‌اندازی نسخه اولیه ارز دیجیتالی این کشور، احتمالا چند ماه زمان بیشتر باقی نمانده است. آناتولی آکساکو با بیان اینکه روبل دیجیتالی پیشرفته‌ترین شکل پول این کشور خواهد بود، افزود: بانک مرکزی به زودی نقشه راهی را منتشر خواهد کرد که در آن از راه‌اندازی روبل دیجیتالی اولیه در پاییز سخن گفته شده است.
 • پیش‌بینی جی‌پی‌مورگان درباره قیمت بیت‌کوین

  پس از بانک‌های مرکزی چین، کانادا، روسیه و سوئد، حالا بانک مرکزی تایلند نیز اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۲ از نسخه آزمایشی ارز دیجیتالی خود رونمایی خواهد کرد. طبق بیانیه منتشره توسط این بانک، هدف اصلی از توسعه چنین ارزی، فراهم کردن امکان دسترسی شهروندان به روش‌های نوین پرداخت و تراکنش‌های مالی خواهد بود، با این حال تا زمانی‌که ارز دیجیتالی به‌طور کامل از نظر مشخصه‌های امنیتی به تایید نرسد، عرضه این ارز به صورت عمومی انجام نخواهد شد.
 • تورم آلمان در اوج یک‌ساله

  نرخ تورم آلمان در ماه مارس در حال نزدیک شدن به نرخ هدف‌گذاری شده دو درصدی بوده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف‌کننده مثبت ۷/ ۱درصد بوده که ۴/ ۰درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۱/ ۰درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.
 • نیمی از شرکت‌های انگلیسی در انتظار اختلال پس از برگزیت

  نتایج تحقیقات جدید نشان داد بیش از نیمی از شرکت‌های انگلیسی پس از برگزیت با مشکلاتی در تجارت با اروپا روبه‌رو شده‌اند و انتظار دارند این اختلالات تجاری در بلند‌مدت ادامه یابد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، نتایج تحقیقات جدید نشان داد بیش از نیمی از شرکت‌های انگلیسی پس از برگزیت با مشکلاتی در تجارت با اروپا روبه‌رو شده‌اند و انتظار دارند این اختلالات تجاری در بلندمدت ادامه داشته باشد. از ابتدای ژانویه توافق خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اجرایی شده است و حالا شرکت‌های انگلیسی باید خود را با قوانین و شرایط جدید تجارت وفق دهند. تحقیق جدید «لاندن فرست» که در ماه فوریه انجام شده نشان می‌دهد با وجود اینکه ۷۱ درصد از شرکت‌های انگلیسی اعلام کرده بودند برای این تغییرات آمادگی دارند، ۷۵ درصد شرکت‌های انگلیسی با اختلالات تجاری روبه‌رو شده‌اند. بیش از یک سوم شرکت‌های انگلیسی اعلام کردند تجارت با اروپا را متوقف کرده‌اند و ۴۹ درصد اعلام کردند انتظار دارند این اختلالات در بلندمدت ادامه داشته باشد. از ۱۰۴۰ شرکت مورد بررسی ۲۹ درصد اعلام کردند که هزینه‌های پایه آنها افزایش یافته و نیمی از این شرکت‌ها اعلام کردند که این هزینه‌ها را به مصرف‌کننده منتقل خواهند کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر