آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۸۵

 • شاهد دوم کوچ از بازارها

  دنیای‌اقتصاد: علامت دوم کوچ از بازارهای دارایی رویت شد. پیش‌تر آمارهای پولی در آذرماه نشان داد که جریان گسیل پول‌های تورم‌ساز به سپرده‌های مدت‌دار بانک‌ها آغاز شده است. اکنون آمار جدید حراج اوراق دولتی حاکی از آن است که در هفته جاری رکورد بیشترین میزان خرید طی چهار ماه اخیر شکسته شده است. مطابق آمارهای بانک مرکزی، در چهارمین هفته دی‌ماه، ۴/ ۵ هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک‌ها و شرکت‌ها خریداری شده است. این در حالی است که نرخ سود اوراق نسبت به هفته‌های قبل تغییر محسوسی نکرده است. سیاست‌گذار از ابتدای طرح فروش اوراق دولتی توانسته است حدود ۹۸هزارمیلیاردتومان از کسری بودجه خود را با این مکانیزم تامین کند. شرایط کنونی، یک ابرفرصت را برای اقتصاد و سیاست‌گذار به‌وجود آورده است. از یکسو، فرصت تامین مالی بلندمدت برای دولت و بنگاه‌های اقتصادی فراهم شده و از سوی دیگر، شرایط با ثبات بازارها و کاهش دامنه نوسانات، بستر مناسب برای خیز اقتصادی را فراهم کرده است. حال نوبت سیاست‌گذار است که بتواند از این ابرفرصت طلایی بهره ببرد.
 • مثلث جذابیت طلای ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد- محمد‌تقی‌پور: در حالی که طلا در بازار جهانی طی روزهای گذشته مسیری به شدت نزولی را پی گرفته بود، در روز گذشته به لطف کاهش نسبی ارزش دلار آمریکا توانست جایگاه خود را حداقل به صورت موقتی در میانه کانال ۱۸۰۰ دلاری حفظ کند. هر اونس از این فلز ارزشمند در جریان روند نزولی خود در روزهای گذشته حتی تا سطوح پایینی این کانال یعنی تا مرز ۱۸۱۷ دلاری نیز پایین رفت، اما طی دو روز گذشته توانست از خطر نزول به کانال ۱۷۰۰ دلاری فعلا فاصله بگیرد.
 • اصلاح نرخ ارز نیازمند اصلاح ساختار اقتصادی

  یک اقتصاددان گفت: تا زمانی که مشکلات ساختاری اقتصاد ایران مرتفع نشود و برای تحریم و شرایط شبه جنگی چاره‌اندیشی نشود، اصلاح نرخ ارز موفق نخواهد بود.
 • پروسه حذف صفر از پول ملی

  دکتر حجت‌الله قاجار
  سیاست حذف صفر از واحد پول ملی، بخشی از بسته اصلاحات اقتصادی و سیاسی به شمار می‌رود که معمولا پس از بحران‌های اقتصادی که منجر به ظهور تورم شدید و کاهش ارزش پول ملی می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • قرار گرفتن موانع جدید بر سر راه اقتصاد ایران با عدم تصویب FATF

  اقتصاد ایران در شرایط فعلی با مشکلات متعددی درگیر است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، برای حل آنها نیاز به یک جراحی جدی وجود دارد، به نظر آنها عدم پیوستن به FATF نه تنها به حل مشکلات پیشین کمک نمی‌کند؛ بلکه مشکلی جدید بر سر راه اقتصاد می‌گذارد.
 • نظام بانکی چاره‌ای جز پیوستن به FATF ندارد

  کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید: شاید مواردی در FATF مطلوب ما نباشد، اما وقتی تمامی نظام‌های بانکی در جهان به آن ملحق شده‌اند، چاره‌ای جز پیوستن به آن وجود ندارد.حسن حیدری در گفت‌وگو با ایبِنا اظهار کرد: حتی اگر قرار باشد چانه‌زنی برای رفع تحریم‌ها انجام شود باید ابتدا بر رفع تحریم‌های بانکی متمرکز شد و یکی از موضوعاتی که اکنون در مبادلات و معاملات تجاری کشور، نقل‌و‌انتقال پول را با مشکل مواجه کرده، بحث تحریم‌های بانکی است.
 • برآورد روحانی از نرخ دلا‌ر ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهوری تصویر رسمی از قیمت دلار ۱۴۰۰را ترسیم کرد. به گفته حسن روحانی، اگر بخشی از منابع ارزی بلوکه‌شده در اختیار بانک مرکزی قرار گیرد، فردای آن روز قیمت دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان کاهش می‌یابد. بازار در واکنش به این اظهارنظر در ابتدای معاملات کمی صعودی شد؛ ولی بلافاصله با شروع یک روند کاهشی، به سوی حمایت ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومانی حرکت کرد. برخی از معامله‌گران ارزی به این عامل وزن بالایی دادند که «ممکن است دولت در آخرین سال فعالیت بخواهد حجم زیادی ارز را وارد بازار کند.»
 • تورم چین مثبت شد

  نرخ تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان به ۲/ ۰ درصد تا پایان دسامبر رسید.به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ‌اکونومیکس، نرخ تورم چین در ١٢ ماه منتهی به دسامبر به مثبت ۲/ ۰ درصد رسید. این نرخ تورم که ۷/ ۰ درصد بیشتر از تورم ماه قبل و ۱/ ۰ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی‌شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تاثیر افزایش تورم بخش خدمات قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۲/ ۲درصد افزایش پیدا کرده است. این بالاترین تورم ثبت‌شده دو ماه اخیر در چین بوده است.
 • جایگزینی طلا با دلار در ذخایر ارزی روسیه

  داده‌های منتشرشده توسط بانک مرکزی روسیه نشان می‌دهد تا پایان نیمه نخست سال ۲۰۲۰ سهم طلا از ذخایر طلا و ارز این کشور به ۹/ ۲۲ درصد افزایش یافته و این در حالی است که سهم دلار از این ذخایر با کاهش ۲ درصدی نسبت به سهم سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ به ۲/ ۲۲ درصد رسیده است. به این ترتیب برای نخستین بار در تاریخ روسیه، ذخایر طلای این کشور بیش از ذخایر دلاری آن بوده است.
 • مشکلات شرکت‌های انگلیسی با برگزیت

  پس از حدود دو هفته از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) می‌گذرد، شرکت‌های انگلیسی با مشکلات مرزی ناشی از این خروج از جمله افزایش کاغذبازی‌ها و بوروکراسی شدید دست و پنجه نرم می‌کنند. مایکل گوو، یکی از مقامات ارشد دولت انگلیس اخیرا اعتراف کرد که «اختلال قابل توجهی» در مرز به‌دلیل افزایش بوروکراسی که سرعت حمل‌و‌نقل را کند کرده و به‌ویژه نگهداری محصولات تا‌زه را دشوار می‌کند، به وجود آمده است.
 • صندوق بین‌المللی پول بخشی از وام ۷/ ۳ میلیارد دلاری آنگولا را پرداخت کرد

  دومین صادرکننده بزرگ نفت آفریقا یعنی آنگولا در حالی که همچنان با قیمت پایین نفت و کاهش صادرات دست و پنجه نرم می‌کند، موفق به دریافت ۴۸۰ میلیون دلار از توافق وام ۷/ ۳ میلیارد دلاری با صندوق بین‌المللی پول شد.
 • صادرات کره‌جنوبی ۱۵ درصد سقوط کرد

  مهر: اداره آمار کره‌جنوبی اعلام کرد صادرات این کشور در ۱۰ روز اول ژانویه به علت کاهش تعداد روزهای تجاری با سقوطی دو رقمی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته روبه‌رو شده است.به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، صادرات که نیمی از اقتصاد صادرات‌محور کره‌جنوبی را تشکیل می‌دهد در دوره یک تا ۱۰ ژانویه به ۲/ ۱۱ میلیارد دلار رسید که این میزان سقوطی ۴/ ۱۵ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.واردات کره‌جنوبی هم در این بازه ۱۰ روزه ۹/ ۲۲ درصد سقوط کرده و به ۸/ ۱۱ میلیارد دلار رسید.باید اشاره کرد که در این بازه تعداد روزهای تجاری ۵/ ۱‌روز نسبت به سال گذشته کاهش یافته بود و بنا بر این متوسط صادرات روزانه در واقع ۸/ ۵ درصد نسبت به سال گذشته رشد هم داشته است.در ماه نوامبر صادرات کره‌جنوبی ۴‌درصد رشد کرد و با ریکاوری تقاضای جهانی برای خرید کالاهای این کشور، در ماه دسامبر جهشی دو رقمی را به‌ثبت رساند.
 • تسهیلات مشاغل خانگی برای ۱۲۲ هزار نفر

  رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در سال‌جاری، بسترهای لازم برای بهره‌مندی متقاضیان مشاغل خانگی از مزایای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر فراهم شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر