آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۶۷

 • خروج دلار از محدوده امن؟

  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه دلار از محدوده ۲۵هزارو۸۰۰ تومان عبور کرد. تحلیلگران فنی باور داشتند نقاط زیر این محدوده برای بازار ارز امن بود؛ چراکه احتمال بیشتری وجود داشت که قیمت دلار به سوی ابتدای مرز ۲۵ هزار تومانی حرکت کند. با شکست محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان، شانس دلار برای ورود به کانال ۲۶هزار تومان بالا رفته است.
 • بحران اقتصادی در شبه‌جزیره

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد اقتصاد عربستان برای پنجمین فصل متوالی با رشد اقتصادی منفی مواجه شده است. تعهد عربستان به اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در راستای افزایش قیمت نفت و ضربه‌های پاندمی کرونا به اقتصاد این کشور سبب شد، تا بزرگ‌ترین اقتصاد جهان عرب در فصل سوم سال‌جاری میلادی ۶/ ۴ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کوچک‌تر شود. بخش نفتی اقتصاد این کشور با انقباض ۲/ ۸ درصدی بزرگ‌ترین افت در دهه اخیر را به ثبت رسانده است در حالی که بخش غیر نفتی اقتصاد این کشور تا حدودی نسبت به فصل قبل از خود بهبود یافته است.
 • پاییز ناامیدکننده اقتصاد انگلیس

  در سه ماه سوم امسال اقتصاد انگلیس بیش از ۸ درصد کوچک شده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از گاردین، مرکز آمار انگلیس در بازبینی نهایی خود از رشد سه ماه سوم سال انگلیس اعلام کرد اقتصاد این کشور در این مدت ۶/ ۸ درصد کوچک شده است که این رشد نسبت به برآورد اولیه قبلی یک درصد کمتر شده است.
 • کاهش اطمینان مصرف‌کننده آمریکا

  کاهش شاخص اطمینان مصرف‌کننده در آمریکا تا ۶/ ۸۸ جدیدترین نشانه کند شدن روند بهبود اقتصادی از بحران کرونا در این کشور است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اطمینان مصرف‌کننده در آمریکا برای دومین ماه پیاپی در دسامبر کاهش یافت. بدتر شدن شرایط بازار کار در بحبوحه وضع دوباره محدودیت‌های تجاری نتایج مثبت آغاز واکسیناسیون کرونا را از بین برده است. کاهش اطمینان مصرف‌کننده تا پایین‌ترین رقم طی ۴ ماه گذشته، جدیدترین نشانه کند شدن روند بهبود اقتصادی از بحران کرونا است که شاید یکی از دلایل این اتفاق تاخیر کنگره در تصویر بسته کمک کرونایی باشد.
 • تورم ۱۳۳ درصدی لبنان

  ماه نوامبر شاهد ثبت دومین تورم بالای تاریخ لبنان بود. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم لبنان در دوره ۱۲ ماه منتهی به نوامبر به ۵/ ۱۳۳درصد رسید که این نرخ تورم در مقایسه با دوره زمانی مشابه منتهی به ماه قبل ۳/ ۳ درصد کمتر شده است.
 • رکوردزنی وام‌گیری انگلیسی‌ها در ۶۰ سال گذشته

  بدهی ملی انگلیس در سال مالی جاری تحت‌تا‌ثیر پاندمی کرونا افزایش یافته و با این روند به بالاترین سطح خود از اوایل دهه ۱۹۶۰ خواهد رسید. بدهی خالص انگلیس در بخش عمومی در پایان ماه گذشته میلادی به ۰۹۹۸/ ۲ تریلیون پوند (حدود ۸/ ۲ تریلیون دلار) رسید که حدود ۵/ ۹۹ درصد از تولید ناخالص داخلی آن را تشکیل می‌دهد.
 • استعفای بانکدار قدیمی ترامپ در دویچه بانک آلمان

  به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، بانکدار قدیمی دونالد ترامپ در دویچه بانک در حالی استعفا کرد که این بانک آلمانی در جست‌وجوی راه‌هایی برای قطع روابط خود با رئیس‌جمهور ایالات متحده است. دن هانتر، سخنگوی دویچه بانک در بیانیه‌ای گفت: رزماری ورابلیک، مدیرعامل و بانکدار ارشد بخش مدیریت ثروت این بانک، اخیرا استعفای خود را تحویل داده که بانک نیز آن را پذیرفته است و از پایان سال موثر می‌داند. نیویورک‌تایمز که اولین بار استعفای ورابلیک را گزارش کرد، اعلام کرد که وی ترتیبی داد تا این وام‌دهنده صدها میلیون دلار وام به شرکت ترامپ اعطا کند. هانتر گفت: استعفای یکی دیگر از همکاران قدیمی ورابلیک، یعنی دومنیک اسکالزی نیز توسط دویچه بانک پذیرفته شده است. وی به‌دلایل استعفای این دو نفر اشاره نکرد. ورابلیک و اسکالزی هر دو در سال ۲۰۰۶ از بانک آمریکا به دویچه بانک پیوستند.
 • رونق اوراق در حراج زمستانه

  دنیای‌اقتصاد: آمار فروش اوراق دولتی در اولین حراج دی ماه نشان می‌دهد در مجموع ۹/ ۴ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی به فروش رسیده که به‌نظر شروع خوبی برای آغاز فصل زمستان است.
 • انعقاد قرارداد «بیمه اختیاری» و تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه

  مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی از انعقاد قرارداد بیمه اختیاری به‌صورت غیرحضوری خبر داد. به گزارش «ایلنا» مهدی شکوری اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی در راستای اجرای طرح تکریم ارباب رجوع، روان‌سازی امور، پاسخگویی سریع و افزایش رضایتمندی مخاطبان اقدام به راه‌اندازی سرویس انعقاد قرارداد بیمه اختیاری کرده است. وی افزود: بیمه‌شدگان مرد و زن که دارای حداقل ۳۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه قبلی نزد سازمان تامین اجتماعی بوده و در تاریخ انعقاد قرارداد دارای ۵۰ سال تمام سن یا کمتر بوده یا دارای سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مازاد سنی مذکور و خواهان انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه به‌صورت بیمه اختیاری باشند، می‌توانند با مراجعه به سامانه سازمان به آدرس Eservices.Tamin.ir به‌صورت غیرحضوری نسبت به انعقاد قرارداد بیمه اختیاری اقدام کنند.
 • کاهش ۸۵ درصدی تراکنش‌های مشکوک

  روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: آمار تراکنش‌های مشکوک بیش از ۸۵ درصد کاهش یافته است. روابط عمومی بانک مرکزی در پیامی توییتری از کاهش آمار تراکنش‌های مشکوک خبر داد و نوشت: «‌پس از گذشت یک سال از اجرای رمز دوم پویا، آمار حکایت از موفقیت بزرگ بانک مرکزی و سیستم بانکی در مبارزه با کلاهبرداری اینترنتی و فیشینگ دارد. آمار تراکنش‌های مشکوک بیش از ۸۵ درصد کاهش یافته است.»
 • سقوط سهام آمریکا پس از سخنان ترامپ

  شاخص داوجونز پس از آنکه رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، بسته کمک مالی جدید کنگره را نامناسب خواند، بیش از ۳۰۰ واحد سقوط کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، شاخص داوجونز پس از آن که رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ بسته کمک مالی جدید کنگره را نامناسب خواند، بیش از ۳۰۰ واحد سقوط کرد. میانگین صنعتی داوجونز ۲۰۰.۹۴ واحد یا ۶۷/ ۰ درصد تا پایان معاملات دیشب سقوط کرد و به ۵۱/ ۳۰.۰۱۵ واحد بازگشت. این شاخص تا ساعت ۷:۲۸ چهارشنبه هم در معاملات اینترنتی قبل از باز شدن بازارهای رسمی وال‌استریت بیش از ۱۱۰ واحد دیگر سقوط کرد.
 • برگشت ریالی اقساط تیر خلاص به پیکره صندوق توسعه ملی

  عضو سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی اظهار کرد: با این شرایط منفذ بزرگی در ساختار صندوق توسعه ملی ایجاد خواهد شد. اگر تسهیلات به‌صورت ارزی پرداخت شود اما به‌صورت ریالی برگردد عملا منابع صندوق توسعه ملی را تهی می‌کنیم و امکان پشتیبانی موثر صندوق توسعه ملی را در آینده از بین می‌بریم. محمود دودانگه در گفت‌وگو با «ایلنا» درباره موضوعاتی مبنی بر درخواست برگشت اقساط تسهیلات صندوق به ریال بنابر شرایط ارزی کشور در حال حاضر اظهار کرد: این درخواست‌هایی که برخی از گیرندگان تسهیلات یا این پیشنهادهایی که از سوی برخی از نمایندگان مجلس یا دولتی‌ها یا هیات امنای صندوق، مطرح می‌شود که برگشت منابع صندوق به هر دلیلی ریالی باشد، یک انحراف جدی در مسیر صندوق توسعه ملی است. وی ادامه داد: طبق فلسفه صندوق توسعه ملی وقتی تسهیلاتی از این صندوق پرداخت می‌شود، عین آن تسهیلات با سودی که مشخص شده که معمولا از ۲ تا ۶ درصد است باید به ارز برگردانده شود. بنابراین هم تسهیلات و هم سود مورد نظر باید به‌صورت ارز به صندوق واریز شود.
 • جذب نیروهای پرستاری و افزایش پرداختی‌ها

  رئیس و اعضای هیات‌مدیره سازمان تامین اجتماعی با تایید مصوبه‌ای، فرآیند جذب نیروهای پرستار، بهیار و بهدار را تسریع و تسهیل کردند. به گزارش «ایلنا» به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، محمدحسین مهدوی عادلی (رئیس هیات‌مدیره این سازمان) گفت: اقدامات لازم در جهت تسریع و تسهیل فرآیند استخدام نیروهای پرستار، بهیار و بهدار در آزمون استخدامی اخیر با اولویت و درخصوص تبدیل وضعیت نیروهای فعلی پرستار، بهیار و بهدار انجامی گیرد. رئیس هیات‌مدیره این سازمان تامین اجتماعی افزود: نسبت به بررسی و ارائه پیشنهادات اجرایی لازم درخصوص نحوه پرداخت فوق‌العاده ویژه و جبران خدمات و زحمات بخش پرستاری (مطابق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) اقدام شود. وی در ادامه افزود: همچنین، بر اساس تصمیم هیات‌مدیره سازمان تامین اجتماعی، پاداش روز پرستار نیز برای پرستاران شاغل و بازنشسته به میزان دو برابر افزایش یافت.
 • نقش اشتراک‌گذاری اطلاعات در رقابت‌پذیری بازارهای جهانی

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر نقش مهم اشتراک‌گذاری اطلاعات در دنیای امروز گفت: بهره‌گیری از رسانه‌ها می‌تواند به شناسایی بیشتر از محصولات ایرانی و قدرت رقابت آنها در بازارهای جهانی و صادراتی کمک کند. به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، شاپور محمدی که در وبینار «رسانه و نهادینه‌سازی تجارت و صادرات» سخن می‌گفت، اظهار کرد: تاکنون مقالات متعددی در دنیا درخصوص دلایل رشد صادرات و تاثیر آن بر افزایش اقتصادی کشورهای مختلف دنیا نوشته شده؛ به‌طوری‌که بسیاری از این کشورها عامل اصلی افزایش رشد اقتصادی خود را صادرات می‌دانند. وی ادامه داد: بسیاری از کشورها به دنبال آن هستند تا رشد اقتصادی آنها برون‌گرا باشد و از محل صادرات تامین شود، در ایران نیز رهبر معظم انقلاب به‌ویژه با ابلاغ محورهای سیاست اقتصاد مقاومتی بر برون‌زایی رشد اقتصاد کشور و صادرات غیرنفتی تاکید کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر