آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۶۵

 • اژدهای تورم رام شد؟

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای رسمی نشان می‌دهد اژدهای تورم در آذرماه آرام گرفته است. براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه به ۲ درصد رسیده که کمترین سطح ۶ ماه اخیر است. همچنین برای نخستین بار در ۸ ماه اخیر تورم نقطه‌ای روند نزولی را ثبت کرده است. کاهش تورم در ماه پایانی پاییز به معنی پایین آمدن قیمت‌ها نیست، بلکه به این معنی است که سرعت رشد قیمت‌ها محدودتر شده است. با این حال در ماه آذر تورم خوراکی‌ها همچنان در سطح بالایی بوده؛ به‌نحوی‌که قیمت لبنیات و روغن طی یک ماه رشد ۱۰ درصدی را ثبت کردند، اما از سطح تورم صیفی‌ها کاسته شده است. همچنین تورم ماهانه حمل‌ونقل منفی شده که علامت تایید کاهش قیمت خودرو در ماه آذر است. کارشناسان معتقدند اگرچه در دو ماه اخیر نشانه‌هایی از رام شدن موقت اژدهای تورم مشاهده می‌شود، اما مهار همیشگی آن، منوط به اجرای سیاست‌های پولی، مالی و ارزی مناسب در کنار یک چشم‌انداز روشن از تحولات آتی است. در غیر این صورت اژدهای تورم، از کوچک‌ترین فرصت برای بازگشت استفاده خواهد کرد.
 • خرق عادت آذرماهی دلار

  دنیای اقتصاد - حمید عزیزی (فرزین): آخرین آذر دهه ۹۰، برای دلار با کاهش قیمت‌ها خاتمه یافت، امری که تنها یک بار دیگر در سومین ماه پاییز تمام ادوار دهه ۹۰ رخ داده بود. اسکناس آمریکایی در آذرماه ۹/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد؛ این در حالی بود که این ارز در آذر سال ۹۸ بیش از ۱۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود و از سال ۹۰تا ۹۶ هم همواره نهمین ماه سال، زمانی برای بالا رفتن قیمت دلار بود. تنها در سال ۹۷، قیمت دلار درآذرماه،‌ علامت منفی بازدهی را در مقابل خود ثبت کرد.
 • حمایت از بازنشستگان در طرح اقدام ملی مسکن

  معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در طرح اقدام ملی مسکن از بازنشستگان حمایت می‌شود و بیش از ۵۰ درصد زمین‌های موردنیاز برای مسکن کارگری جانمایی شده است.
 • افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان

  حقوق کارکنان دولتی سال آینده به‌صورت پلکانی تا ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.به گزارش اقتصاد آنلاین، سخنگوی کمیسیون اجتماعی اعلام کرد: کمیسیون اجتماعی در نشست دیروز خود مصوب کرد که حقوق کارکنان دولت در سال آینده ۲۵ درصد به‌صورت پلکانی افزایش پیدا کند. بر اساس این مصوبه کارکنانی که حقوق پایین‌تری دارند ۲۵ درصد افزایش حقوق خواهند داشت. همچنین کمیسیون مصوب کرد که پاداش پایان کار کارکنان دولت تا سقف ۳۰ سال پرداخت می‌شود و مدیرانی که بیش از ۳۰ سال کار خود را ادامه داده اند، پاداش پایان کار آنها هم تا سقف ۳۰ سال پرداخت خواهد شد. اعضای کمیسیون تصویب کردند کارگاه‌هایی که با تعداد نیروی کار کمتر از ۵ نفر فعال هستند نیز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند که از جمله آنها می‌توان به کار‌های صیادی و کشاورزی اشاره کرد.
 • ارزش خالص مثبت ۴بانک‌ ادغامی

  پروژه بزرگ و مهم ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح، دیروز به پایان رسید.به گزارش اقتصادآنلاین، روابط عمومی بانک مرکزی در پیامی توییتری نوشت: ادغام بزرگ بانکی در جهت نظارت موثرتر بر آنان و کارآتر شدن خدمات مالی با نقش‌آفرینی ستودنی حوزه نظارت بانک مرکزی رخ داد. در ارتباط با هزینه‌های این ادغام، فارغ از ریسک‌های کوتاه‌مدت ناشی از نقدشوندگی دارایی، گزارش‌های حسابرسی از ارزش خالص مثبت ۴ بانک از این بانک‌ها حکایت دارد.
 • مقایسه زیان ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان از کرونا

  پژوهشکده پولی و بانکی به نقل از ویژوال کپیتالیست به مقایسه زیان ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان از کرونا پرداخت. بررسی‌های رسمی نشان می‌دهد آلمان بیشترین و چین کمترین خسارت را از کرونا متحمل شده‌اند. ویژوال کپیتالیست اعلام کرد، اکنون حدود یک سال است که کرونا تمامی نقاط جهان را درگیر کرده و تاثیر زیاد خود را روی کسب و کارها و فعالیت‌های اقتصادی نشان داده است. مدل‌سنجی صورت گرفته نشان می‌دهد که تمامی اقتصادهای بزرگ از شیوع کرونا متحمل خسارات جدی شده‌اند.
 • امیدواری طلا به بسته حمایتی

  دنیای‌اقتصاد: تصویب بسته حمایتی آمریکا و شیوع ویروس انگلیسی کرونا،‌ بازارهای جهانی را پرنوسان کرد. انتشار گزارش‌هایی مبنی‌بر مشاهده نوع جدیدی از ویروس کرونا که مسری‌تر از گونه‌های دیگر آن است در بریتانیا سبب شد تا آغاز معاملات بازارهای جهانی در آخرین هفته کامل از سال ۲۰۲۰ با نوسانات زیادی همراه شود. انتشار اخبار نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در بریتانیا و همچنین به نتیجه نرسیدن مذاکرات مربوط به قرارداد تجاری برگزیت روز گذشته سبب شد تا ارزش پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا طی یک روز سقوط ۲ درصدی را به ثبت برساند تا این نرخ برابری از ۳۵/ ۱ در هفته گذشته، به مقدار ۳۲/ ۱ واحد برسد. همچنین هجوم سرمایه‌ها به سوی دلار آمریکا سبب شد تا ارزش پول آمریکا در برابر پنج ارز مهم جهانی به نزدیکی مرز ۹۱ واحدی برسد. این در حالی بود که هفته گذشته شاخص دلار آمریکا تا مرز ۷/ ۸۹ واحدی هم سقوط کرده بود و هفته‌ای با بازدهی منفی یک درصدی را پشت سر گذاشته بود.
 • مانع جدی بر سر راه بانک مرکزی

  نماینده سابق مجلس معتقد است که رعایت الزامات FATF در داخل کشور باعث شفافیت می‌شود و هرقدر نظام اقتصادی کشور شفاف‌تر باشد، سوء‌استفاده در آن کمتر رخ می‌دهد.
 • ناکامی عربستان در بازگرداندن نرخ تورم به زیر ۵درصد

  نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد عربی در بازگشت به زیر پنج درصد ناکام ماند.
 • کاهش شدید ارزش دینار عراق

  بانک مرکزی عراق ارزش دینار مقابل دلار را ۲۳ درصد کاهش داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، در شرایطی که کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، عراق را با کاهش محسوس درآمدهای ارزی مواجه کرده است، بانک مرکزی این کشور با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد با هدف بهبود وضعیت کسری بودجه این کشور ارزش هر دلار را از ۱۱۸۲ دینار به ۱۴۶۰ دینار افزایش خواهد داد. عراق سومین صادرکننده بزرگ نفتی منطقه محسوب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر