آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۴۵

 • تورم بالاتر مناطق محروم

  دنیای اقتصاد: گزارش تورم ماهانه استان‌ها نشان می‌دهد در آبان‌ماه تورم مناطق محروم بالاتر از تورم کل کشور بوده است؛ درحالی‌که تورم مناطق توسعه‌یافته مانند تهران در پایین‌ترین سطح گزارش شده‌اند. تورم ماهانه آبان‌ماه در استان ایلام ۸/ ۸ درصد و در استان تهران ۲/ ۳ درصد بوده است. دلیل این افزایش تورم به‌دلیل رشد قیمت‌های گروه خوراکی در آبان‌ماه بوده که وزن بیشتری در سبد خانوارهای مناطق محروم دارند. ضریب اهمیت کالاهای خوراکی در استان ایلام به میزان ۳/ ۳۵ درصد و در استان تهران ۱۹ درصد گزارش شده است.
 • پیام انتخاب «یلن» برای اقتصاد جهانی

  دنیای‌اقتصاد - محمد تقی‌پور: وزیر خزانه‌داری جدید آمریکا با یک اقتصاد آشفته مواجه است. سیاست‌های ترامپ در دوره خود باعث شد که مسیر آمریکا از ریل اصلی خود فاصله بگیرد و بسیاری از سیاست‌های اجرایی با یک سردرگمی و آشفتگی همراه شوند. این آشفتگی از حوزه اقتصاد حتی به صحنه سیاست نیز رسیده است. حال، پرسش اصلی این است که وزیر جدید خزانه‌داری آمریکا، با چه سیاست‌‌هایی وضعیت آشفته کنونی را مدیریت خواهد کرد؟
 • جعبه سیاه خوراکی‌ها در آبان

  دنیای‌اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد در آبان‌ماه سه کالای گوجه‌فرنگی، فلفل‌دلمه‌ای و پیاز به ترتیب با تورم‌های ۲۰۹ درصد، ۳/ ۶۲ درصد و ۲/ ۶۲ درصد، بالاترین تورم ماهانه را ثبت کرده‌اند. در گزارش تورم مصرف‌کننده آبان‌ماه، تورم ماهانه ۲/ ۵ درصد بوده که تورم گروه خوراکی‌ها ۱۳ درصد و غیر‌خوراکی‌ها ۶/ ۱ درصد اعلام شده است. از آنجا‌که تورم ماهانه و تورم گروه خوراکی‌ها در آبان‌ماه یک رکورد محسوب می‌شود، بررسی عوامل موثر روی افزایش تورم ماهانه مهم خواهد بود.
 • تعطیلی ادارات مالیاتی شهرهای قرمز

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: ادارات مالیاتی استان‌هایی که وضعیت قرمز دارند تا پایان هفته تعطیل است. به گزارش خبرگزاری فارس، امید علی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد پیرو بخشنامه شماره ۹۵۱۰۴/ ۲۰۰ مورخ ۵/ ۹/ ۱۳۹۹ و در اجرای مصوبات جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا و مصاحبه اخیر جناب آقای انصاری معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور درخصوص چگونگی تعطیلی ادارات دولتی طی هفته جاری، حسب تصمیمات متخذه در جلسه فوق‌العاده شورای محترم معاونان سازمان که راس ساعت ۸ صبح روز شنبه مورخ ۸/ ۹/ ۱۳۹۹ تشکیل شد، مقرر شد برای قطع زنجیره، ویروس کرونا، اقدامات ذیل انجام پذیرد:
 • ۱۰۵ پروژه برای شفافیت و رونق کسب‌و‌کار

  معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی: ۱۰۵پروژه سه هدف راهبردی را شامل «ایجاد شفافیت»، «رونق» و «منصفانه بودن» محیط کسب‌وکار دنبال می‌کنند. به گفته او این سه هدف براساس وظایف تنظیم‌گری بانک مرکزی تدوین شده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،‌ برای آگاهی بیشتر درباره این ۱۰۵ پروژه به مشروح گفت‌وگو با معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی پرداخته شد.
 • بی‌اعتنایی سکه به دلار

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز کاری هفته، سکه مسیر کاهشی را ادامه داد، ولی دلار در راه افزایشی قرار گرفت. روز شنبه، سکه امامی ۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. این افت در شرایطی رقم خورد که در بازار موازی، دلار ۲۰۰ تومان رشد کرد و روی عدد ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان قرار گرفت. با توجه به رشد قیمت دلار، علت افت سکه را باید در متغیر دیگری جست‌وجو کرد و به‌نظر می‌رسد، آن متغیر، ریزش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی روز جمعه بود.
 • هزینه اقتصادی نجات از کرونا

  ‌حساسیت بازارهای مالی نسبت به خبر ساخت واکسن کرونا بیشتر شده است؛ چرا که اگر تولید انبوه این واکسن‌ها بیشتر از حد انتظار طول بکشد یا واکسن‌ها اثربخشی لازم را در بین تمامی سنین و گروه‌ها نداشته باشند، احتمالا شاهد اعمال جدید قرنطینه‌ها و تعطیلی کسب‌و‌کارها خواهیم بود؛ به‌ویژه آنکه این قرنطینه‌ها هزینه اقتصادی کاملا قابل توجهی دارند. برای مثال، یک مدل سنجی صورت گرفته توسط مدرسه کسب‌و‌کار پاریس و دانشگاه میلان ایتالیا نشان می‌دهد که بین ماه‌های مه تا مارس قرنطینه سراسری به میزان ۱۶۸ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا خسارت زده اما جان حدود ۲۹ هزار نفر را نجات داده است. این بدان معنی است که تقریبا به ازای جان هر شهروند آمریکایی حدود ۶ میلیون دلار هزینه به اقتصاد آمریکا تحمیل شده است.
 • رشد اقتصادی سوئد رکورد زد

  بزرگ‌ترین اقتصاد اسکاندیناوی بیش از چهار درصد رشد کرد. به گزارش «ایسنا» در سه ماهه سوم امسال رشد اقتصادی سوئد به مثبت ۹/ ۴درصد رسید که این رقم، بالاترین رشد اقتصادی این کشور از زمان ثبت آمارهای فصلی رشد تاکنون محسوب می‌شود. این رشد ۶/ ۰درصد بیشتر از برآورد قبلی و ۹/ ۱۲ درصد بیشتر از رشد سه ماهه قبلی محسوب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر