آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۳۶

 • نردبان بازار پول برای بازار سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی اعلام کرد که بانک‌ها می‌توانند تا‌ سقف ۳۰ هزار میلیارد تومان در قالب صندوق‌های با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند. علاوه‌بر این نرخ بازار بین بانکی نیز برای بانک‌ها حداکثر ۲۰ درصد اعلام شده است.
 • ثانیه شماری برای سیاست‌های حمایتی

  دنیای‌اقتصاد: با اینکه طی ۱۰ روز گذشته خبر موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌‌های دو شرکت مختلف برای تولید واکسن ویروس کرونا، فضای اقتصادی و بازارها را با موجی از امیدواری مواجه کرده است، اما در حال حاضر که هنوز هیچ واکسنی در دست کشورها و مردم وجود ندارد، وضعیت پاندمی مجددا رو به وخامت گذاشته است.
 • ضوابط جدید استفاده از چک از آذرماه

  مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی: از اواخر آذرماه سال جاری، تمامی افرادی که قصد استفاده از چک را دارند موظف هستند که پس از صدور چک، اطلاعات چک صادر شده را به همراه اطلاعات دریافت‌کننده چک در سامانه صیاد ثبت کند.
 • زمانی که دیگران، سلامت را پاسخ نمی‌دهند

  دنیای‌اقتصاد: احسان خاندوزی نماینده مجلس شورای اسلامی، مطلبی درخصوص قصور بانک مرکزی توییت کرد. این نماینده مجلس توییت خود را با اشاره به یادداشت اخیر رئیس بانک مرکزی، عبدالناصر همتی نوشت: « بخشی از اتاق گاز نقدینگی و تورم امروز و بخشی از سقوط آزاد ریال، محصول قصور بانک مرکزی است؛ مثلا سال‌ها خواستار مسیرهای جایگزین سوییفت و تنوع ابزارهای تسویه‌ارزی بودیم و بانک مرکزی فقط لبخند تحویل ما می‌داد.» خاندوزی در انتهای پیام توییتری سعی کرد، مسوولان بانک مرکزی متوجه باشند که وظیفه خود را به‌خوبی انجام نداده‌اند و نوشت: نمی‌گویم عمدا کار‌شکنی می‌شد، اما آیا ترک‌فعل نبود؟ دکتر رضا بوستانی، کارشناس بانکی؛ در پاسخ به پیام خاندوزی به نبود تمایل از طرف‌های مبادله‌ای ایران اشاره کرد و یک مثال زد: «شما می‌تونید به شخص دیگری تلفن کنید، در خونش برید، پیام واتس‌اپی بدید یا سوییفت بزنید؛ ولی اگه اون نخواد با شما صحبت کنه تلفن رو برنمیداره، در خونه‌رو باز نمی‌کنه، پیام واتس‌اپی رو سین نمی‌کنه، و جواب سوییفت رو هم نمیده.»
 • جدال کانالی در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: در چهارمین روز هفته، فضای بازار ارز آرام بود، ولی مبارزه آشکاری میان نوسان‌گیران دلار و بازارساز وجود داشت. روز سه‌شنبه، معامله‌گران تمایل داشتند که قیمت دلار را در کانال ۲۶ هزار تومان نگه دارند، ولی بازارساز قصد داشت این ارز را به کانال ۲۵ هزار تومانی بیاورد. البته رفتار صرافی‌های بانکی به گونه‌ای بود که به‌نظر نمی‌رسید بازارساز قصد داشته باشد به بهانه کاهش قیمت‌ها، در بازار التهاب ایجاد کند و آرامش روزهای اخیر را برهم بزند.
 • پرسش‌های باقی‌مانده از واکسن کرونا

  سازمان جهانی بهداشت از خبر ساخت واکسن جدید کرونا در شرکت مدرنا استقبال کرد، اما گفت که جای دلخوشی زیادی نیست، زیرا هنوز پرسش‌های زیادی در این زمینه باقی است. شرکت داروسازی آمریکایی مدرنا در ایالت ماساچوست آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد واکسنی که برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ تهیه کرده تا ۵/ ۹۴درصد موثر بوده است اما مقامات سازمان جهانی بهداشت می‌گویند که در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ تنها مقادیر بسیار محدودی از واکسن برای افراد در دسترس خواهد بود.
 • راهکار برون‌رفت از شرایط نامتوازن کنونی

  افشین تیرداد/ کارشناس علوم بانکی
  مهم‌ترین مشکل کنونی کشور، مسائل اقتصادی است که از عوامل مختلفی از جمله تحریم‌های ناعادلانه، ضعف مدیریت اقتصادی، عدم ثبات در تصمیمات اقتصادی و تا‌ثیر بیش از حد تصمیمات سیاسی بر تصمیمات اقتصادی ناشی می‌شود. مشکلاتی که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به شکل کم‌سابقه‌ای تشدید شده است. آنچه که این شرایط بر بنگاه‌های اقتصادی تحمیل کرده، بر کسی پوشیده نیست. بسیاری از بنگاه‌های کوچک و بزرگ کشور در حوزه‌های مختلف درگیر مشکلات عدیده‌ای هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر