• توان بیمه درکاهش ریسک فعالیت‏های اقتصادی

  زهره محسنی‏شاد: امسال درحالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «سال تولید، مانع‏زدایی‏ها و پشتیبانی‏ها» نام‏گذاری شده که در سال‏های اخیر همواره تولید به علت تاثیرگذاری در بهبود، رشد و توسعه اقتصاد کشور محور این نام‏گذاری‏ها بوده است. قطعا توجه به امر تولید به عنوان یکی از مولفه‏های مهم رشد اقتصادی، نیازمند نگاه ویژه‏ای است تا ذی‏نفعان بتوانند بر مشکلات عدیده‏ای که گرفتار آن هستند فائق آیند و با اطمینان و آرامش بیشتری فعالیت کنند. در این مسیر بیمه یکی از ابزار‏های مهمی است که می‏تواند به شکل مستقیم و غیرمستقیم، موجب تداوم گردش چرخ‏های تولید در کشور شود و زمینه افزایش بازدهی این بخش را فراهم آورد. باید بپذیریم بیمه نقش بسیار ارزنده و مهمی در بهبود و ثبات وضعیت اقتصادی یک کشور ایفا می‏کند؛ به گونه‏ای که می‏توان ادعا کرد همه حوزه‏ها به ویژه بخش تولید، بدون پوشش و بهره‏مندی از خدمات صنعت بیمه، دارای کاستی‏هایی است. به هرحال از آنجا که ریسک، یکی از عوامل موثر در کاهش بازدهی سرمایه‏گذاری‏ها و فعالیت‏ها در تمامی حوزه‏ها به‏شمار می‏آید و فعالان این بخش‏ها را دست به عصا می‏کند، یکی از راه‏هایی که باعث خواهد شد اقتصاد رونق بگیرد، پوشش همین ریسک‏ها است. در این راستا با درنظر گرفتن این موضوع که حضور بیمه در بخش‏های مهم اقتصادی می‏تواند اطمینان و آرامش را برای فعالان این بخش فراهم و موجبات سرمایه‏گذاری دراین بخش‏ها را به وجود آورد، باید سازوکاری به وجود آید تا نقش بیمه در حوزه تولید و اقتصاد کشور پررنگ‏تر شود.
 • اثر تعیین نرخ تسعیرارزسال مالی۹۹ در بانک صادرات

  دنیای اقتصاد: بانک صادرات ایران با تعیین نرخ تسعیر ارز برای سال مالی ۹۹ از افزایش ۵/ ۸۴۷میلیارد تومانی زیان ناشی از آن نسبت به گزارش‌های قبلی و پیش‌بینی ۱/ ۳هزار میلیارد تومانی آن خبر داد.
 • بازگشت بیش از۸۳درصد سهام قند یاسوج به بانک تجارت

  دنیای‌اقتصاد: بانک تجارت با ابطال معامله واگذاری سهام شرکت قند یاسوج توسط خریدار از تحصیل ۲۴/ ۸۳درصدی سهام آن به مبلغ ۶/ ۴۷میلیارد تومان و کسر درآمد واگذاری از سود سال ۹۹ این بانک خبر داد.
 • برداشت تجمعی اقساط از بانک رفاه کارگران

  دنیای‌اقتصاد: بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل و ارتقای خدمات الکترونیکی خود از چندی پیش نسبت به ارائه خدمت برداشت تجمعی اقساط اقدام کرده است.
 • آموزش تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی در شعب بانک توسعه تعاون

  دنیای اقتصاد: مدیر مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون از برنامه آموزشی تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی با رویکرد نیاز‌های مبتنی بر مساله در شعب خبر داد.
 • راه‌اندازی دفتر معماری سازمانی در بیمه حافظ

  دنیای‌اقتصاد: برای بهره‌گیری حداکثری و اجرای هرچه بیشتر طراحی‌های صورت گرفته در قالب شناسنامه فرآیند‌ها و شناسنامه مشاغل، تصمیم به راه‌اندازی و استقرار دفتر معماری سازمانی در بیمه حافظ گرفته شد.
 • رفع مشکلات موجود با اوراق «گام»

  دنیای‌اقتصاد: اوراق گام به عنوان ابزار مثبتی تلقی می‌شود که نیاز است تا از طریق آن مشکلات موجود مرتفع شود و در بازار سرمایه با همکاری بازار پول توسعه پیدا کند. مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان مطلب فوق افزود: نقش بازار سرمایه در تامین مالی، بلندمدت است، اما در صورت ورود هرچه زودتر اوراق گام به بورس می‌توان تامین مالی کوتاه‌مدت یا تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی را در بازار سرمایه در دستور کار قرار داد.
 • کمک ۳۰میلیارد ریالی به آزادی زندانیان جرائم غیرعمد

  دنیای‌اقتصاد: بانک سینا با اختصاص ۳۰ میلیارد ریال هزینه هدایای نوروزی در پایان سال ۱۳۹۹ موجب آزادی ۱۵۷ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد شد. این بانک در اقدامی در تعامل با ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند از طریق اختصاص ۳۰میلیارد ریال هزینه مربوط به هدایای نوروزی سال ۱۴۰۰، زمینه آزادی ۱۵۷ نفر از زندانیان غیرعمد و نیازمند را فراهم کرد. گفتنی است پیش از این بانک سینا در راستای ایفای مسوولیت‏های اجتماعی، اقدامات متعددی را برای کمک به اقشار آسیب‏پذیر از طریق ارائه کمک‏های مختلف به انجام رسانده که از جمله مهم‏ترین آنها می‏توان به اختصاص ۲۰هزار میلیارد ریال تسهیلات یارانه‏دار به طرح‏های اشتغالزای روستایی، اهدای ۵۱ دستگاه آمبولانس به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مراکز بهداشت مناطق روستایی، کمک ۵۰میلیارد ریالی به مددجویان کمیته امداد حضرت امام(ره) در ۷ استان درگیر ویروس کرونا، ساخت ۲ باب مدرسه در منطقه محروم قلعه‌گنج و اهدای ۹۵۰ دستگاه تبلت به دانش‏آموزان بی‏بضاعت تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام(ره) و سازمان بهزیستی اشاره کرد.
 • تحقق سود ۳۷۴ ریالی به ازای هر سهم در لیزینگ اقتصاد نوین

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت لیزینگ اقتصادنوین برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ با حضور سهامداران و نمایندگان آنها، اعضای هیات‌مدیره، مدیرعامل، حسابرس قانونی و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار سهامداران برگزار شد. صورت‌های مالی این شرکت در سال ۱۳۹۹ پس از قرائت گزارش حسابرس و بازرس قانونی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به تصویب مجمع رسید.
 • تورم منفی میوه و صیفی

  دنیای‌اقتصاد: اولین گزارش رسمی از تغییر قیمت ۵۳ خوراکی در سال ۱۴۰۰ منتشر شد. مهم‌ترین موضوعی که می‌توان در این آمارها به آن اشاره کرد این است که قیمت اغلب میوه‌ها و صیفی‌ها در فروردین‌ماه نزولی شد. این در حالی است که در اسفند سال ۹۹ میوه‌ها و صیفی‌ها رشد قیمت بالایی را ثبت کردند. به‌نظر می‌رسد عرضه محصولات کشاورزی در سال‌جاری شدت گرفته و این موضوع باعث افت دسته‌جمعی این گروه از کالاها شده است؛ روندی که در فروردین سال ۹۹ مشاهده نمی‌شد.
 • موج ریزشی در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز هفته، موج جدیدی از فروشندگان وارد بازار ارز شدند. نتیجه این اتفاق، نزول قیمت دلار تا نزدیک مرز ۲۳هزار تومانی بود. یکی از نشانه‌هایی که در ابتدای هفته توجه معامله‌گران بازار آزاد را جلب کرد، افت قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی بود. روز شنبه، صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار خود را به کانال ۲۲هزار تومانی بردند؛ امری که نشان می‌داد، بازارساز به‌دنبال افت بیشتر قیمت‌هاست. به باور فعالان، اگر خبر غیرمنتظره‌ای به بازار مخابره نشود، اسکناس آمریکایی در معاملات خیابان فردوسی نیز به کانال ۲۲هزار تومانی خواهد رفت.
 • ماه تغییر جهت بازارها

  دنیای‌اقتصاد: در حالی بازارهای جهانی چهارمین ماه از سال ۲۰۲۱ میلادی را پشت سر گذاشتند که ماه آوریل را می‌توان ماه تغییر جهت بازارها نامید؛ در حالی که در سه ماه اول سال‌جاری طلا وارد روند نزولی شده و حتی یکی از بدترین فصول خود را سپری کرده بود در ماه آوریل مجددا به مدار صعودی بازگشت و ارزش دلار آمریکا و نرخ سود اوراق بلند‌مدت این کشور دقیقا تجربه‌ای برعکس طلا داشتند. طلا که سال‌جاری را در محدوده مرز ۱۹۰۰ دلاری آغاز کرده بود و تحت‌تاثیر توفان دلار و نرخ سود اوراق سه ماه متوالی عملکردی منفی را به ثبت رسانده بود، ماه گذشته را در کف کانال ۱۷۰۰ دلاری آغاز کرد. اما با فروکش تب رقبای طلا در بازار جهانی، طلا توانست در ماه آوریل با صعود ۶/ ۲ درصدی به بالای این کانال برسد. با اینکه طلا در ماه گذشته بارها به سمت عبور از مرز ۱۸۰۰ دلاری یورش برده بود اما هرگز نتوانست در ماه آوریل از این مرز عبور کند تا امید سرمایه‌گذاران فلز زرد به فضای تورمی در ماه می باشد.
 • تامین سلامت نیروی کار در جهت بهبود اقتصاد کشور است

  معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سلامت نیروی کار دغدغه‌ مشترک وزارتخانه و تشکل‌های صنفی و کارگری است. حاتم شاکرمی افزود: به‌عنوان یک اولویت و با استفاده از تمام ظرفیت‌های در اختیار مانند قانون و مقررات، منابع انسانی تشکل‌های صنفی و مردم‌نهاد، سلامت نیروی کار را پیگیری می‌کنیم تا با تامین سلامت نیروی کار به بهره‌وری و اقتصاد کشور کمک کنیم.
 • بانک‌ها تا۲۰ اردیبهشت گواهی عدم پرداخت چک صادر نکنند

  معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباری از یکم تا بیستم اردیبهشت‌ماه از صدور گواهی عدم‌پرداخت چک اجتناب کنند. به گزارش «ایرنا» محمد نهاوندیان پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: ستاد ملی کرونا به این تصمیم رسید که برای دوره زمانی یکم تا ۲۰ اردیبهشت‌ماه تنفسی برای مبادلات با چک داده شود و بانک‌ها و موسسات اعتباری از صدور گواهی عدم پرداخت چک اجتناب کنند.او افزود: محاکم و ضابطین قضایی نیز از صدور اجراییه و اجرای آنها خودداری کنند تا در این فرصت، کمک کنیم شرایط غیرعادی اقتصادی به شرایط عادی بازگردد.
 • تشدید بحران اقتصادی در اروپا

  رکود اقتصادی در منطقه یورو و اتحادیه اروپا تشدید شد. به نقل از سایت پژوهشکده پولی و بانکی بانک‌مرکزی ایران، مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در نخستین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر کرده است.

بیشتر