آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۱۵

 • الاکلنگ کرونا و رشد اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: مرور سرگذشت کشورها و نحوه واکنش آنها به پدیده کرونا حاکی از تفاوت‌های بسیار بزرگ در نحوه مواجهه سیاست‌گذاران با این پدیده جهانی بوده است. در حالی‌که سیاست قرنطینه در کشورهای اروپایی نسبتا راهگشا بوده است اما به دلیل تفاوت در خصوصیات اقتصادی کشورهای آمریکای‌جنوبی، تجربه نشان داد همین سیاست در کشورهای آمریکای‌لاتین کارساز نبوده است.
 • سکه؛ صدرنشین ابتدای پاییز

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز مهرماه، خبری از ریزش بیشتر در بازار ارز و سکه نبود و قیمت‌ها در مسیر اصلاح قرار گرفتند. دلار در همان ابتدای روز کوشش کرد خود را به کانال ۲۸ هزار تومانی برساند و سکه سعی داشت بالای ۱۴ میلیون تومان معامله شود. ثمره تلاش نوسان‌گیران، رشد ۱۵۰ هزار تومانی سکه و رسیدن به قیمت ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود. با رشد روز آخر میزان بازدهی فلز گرانبهای داخلی در مهرماه به بالای ۶/ ۷ درصد رسید. هیچ کدام از دارایی‌های دیگر در اولین ماه پاییز چنین رشدی را به ثبت نرسانده‌اند. در اواخر روز قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۷۰۰ تومان درج شد که فاصله زیادی با نرخ خرید حدودا ۲۵ هزار تومانی این صرافی‌ها داشت.
 • احتمال بالای آزادسازی منابع ارزی کشور در عراق

  رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: سوداگران با گره زدن بازار ارز به انتخابات آمریکا تلاش داشتند انتظارات منفی را تشدید کنند؛ حال آنکه اتفاق مخربی پیش‌روی بازار ارز نیست.
 • وضعیت مناسب ایران در استفاده از خدمات الکترونیک بانکی

  مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه ۳ سیما از پیشرفت‌ها،چالش‌ها و خدمات ویژه بانکداری الکترونیک گفت و توضیح داد که بانک مرکزی برای حمایت از کسب و کارهای اینترنتی چه اقداماتی انجام می‌دهد.
 • تخصیص ٩٠٠میلیارد تومان برای مبارزه با کرونا

  اعتبار ۹۰۰ میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی بابت هزینه‌های مدیریت و مقابله با ویروس کرونا در نظر گرفته شد.
 • راه عبور از تسهیلات مشارکتی به مبادله‌ای

  توصیه بانک مرکزی به شبکه بانکی در استفاده بیشتر از عقود غیرمشارکتی به‌ جای عقود مشارکتی در تخصیص منابع، گامی بلند در حرکت به سوی اجرای بهتر بانکداری اسلامی و کاهش صوری‌سازی در معاملات بانکی است.
 • جهش یوآن به‌دنبال انتظارات

  به‌دنبال انتظار برای نتیجه مذاکرات محرک مالی ایالات‌متحده، سهم‌های آسیایی رشد کرد و یوآن اوج گرفت. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، با افزایش خوش‌بینی‌ها درمورد اقتصاد چین و گمانه‌زنی‌ها مبنی‌بر اینکه پیروزی جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه آینده منجر به ایجاد روابط بهتر چین و ایالات‌متحده خواهد شد، یوآن در برابر دلار در بالاترین سطح قرار گرفت.
 • بالا رفتن ارزش بیت‌کوین از ۱۲ هزار دلار

  ارزش بیت‌کوین ۷/ ۲ درصد در روز سه‌شنبه در نیویورک افزایش یافت و به ۱۲۰۵۲ دلار رسید. این بالاترین رقم معامله بیت‌کوین از دوم سپتامبر تاکنون بوده است.
 • تحمل تورم در آمریکا به شرط تحقق اشتغال

  رئیس شعبه فدرال رزرو فیلادلفیا می‌گوید: تحمل تورم بیشتر به شرط کمک به دستیابی به اهداف اشتغال امکان‌پذیر است. به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، پاتریک هارکر، رئیس بانک ذخیره فدرال فیلادلفیا گفت: کارگران سیاه‌پوست و اسپانیایی و سایر مشاغل با دستمزد پایین، تازه شاهد بهبود وضعیت شغلی خود قبل از بروز همه‌گیری بودند که بسیاری از این دستاوردها از بین رفت. چارچوب جدید بانک فدرال باید به رفع کمبودهای اشتغال و کارگران آسیب‌دیده کمک کندتا فرصت‌های جدیدی پیدا کنند. وی گفت: دیگر با افزایش پیشگیرانه نرخ بهره، قبل از اینکه به اشتغال کامل دست پیدا کنیم، تورم را متوقف نخواهیم کرد. از نظر ما تحمل تورم بیشتر، زمانی ارزشمند است که به ما در رسیدن به اهداف اشتغال کمک کند. همچنین برنامه‌های جایگزینی شغل می‌تواند به افراد فاقد مدرک دانشگاهی کمک کند تا به نقش‌هایی با درآمد بهتر و فرصت بیشتر برای رشد بپردازند.
 • بالاتر رفتن نرخ یورو در بازار ارز روسیه از ۹۲ روبل

  بر اساس اطلاعات منتشر شده از معاملات بازار ارز مسکو، نرخ یورو در صرافی‌های این کشور ۷۲/ ۰ درصد افزایش یافت و به ۰۵۲۵/ ۹۲ روبل رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، بر اساس اطلاعات منتشر شده از معاملات بازار ارز مسکو در روز سه شنبه، نرخ ارز یورو در صرافی‌های این کشور ۷۲/ ۰ درصد افزایش یافت و به ۰۵۲۵/ ۹۲ روبل رسید. تا ساعت ۱:۱۰ بعد از ظهر سه‌شنبه، یورو با ۵۸/ ۰ درصد افزایش به ۹۲۵/ ۹۱ روبل افزایش یافت، در حالی که نرخ ارز دلار با ۲۷/ ۰ درصد افزایش به ۸۷۷۵/ ۷۷ روبل رسید. در بورس لندن نیز قیمت قراردادهای آتی نفت خام برنت برای تحویل در دسامبر ۲۰۲۰ با ۰۷/ ۰ درصد کاهش به ۵۹/ ۴۲ دلار برای هر بشکه رسید، در حالی که قیمت قراردادهای آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدییت با ۰۷/ ۰ درصد افزایش به ۰۹/ ۴۱ دلار در هر بشکه رسیده است.
 • هند، مقصد سرمایه‌گذاران جهانی

  هند با وجود بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ بالاترین میزان ورود سرمایه خارجی را به خود دیده است. به گزارش «ایبِنا» به نقل از راشاتودی، وزارت صنعت و تجارت هند گفت این کشور بالاترین میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در طول پنج ماه اول سال مالی (آوریل-آگوست ۲۰۲۰) دریافت کرده است. کل ورودی سرمایه‌های مستقیم خارجی ۷۳/ ۳۵ میلیارد دلار بود که ۱۳ درصد بیشتر از مدت مشابه سال مالی گذشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر