آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۰۱

 • دوعامل نوسان خوراکی‌ها در نیم سال

  دنیای‌اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد در شهریورماه به نسبت ابتدای سال‌جاری، قیمت برخی کالاها مانند برنج خارجی رشد قابل‌توجهی داشته است. به‌نظر می‌رسد افزایش قیمت‌ها در گروه خوراکی‌ها متاثر از اثر فصلی و افزایش نرخ ارز باشد. زیرا برنج خارجی به نسبت ابتدای سال رشد ۸۰ درصدی را تجربه کرده است که این رشد به‌دلیل افزایش قیمت ارز نیمایی بوده است.
 • پله اول کاهش بهای سکه

  در اولین روز هفته، اولین افت قیمت سکه پس از ۵ افزایش متوالی به ثبت رسید. دیروز، هر سکه تمام بهار آزادی در معاملات عمده ۳۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. در بازار معاملات نقدی و خرد هم، قیمت فروش این فلز گران بها به پایین مرز ۱۵ میلیون تومانی بازگشت. افراد عادی دیروز می‌توانستند در محدوده ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی اقدام به خرید سکه امامی کنند. در صورتی که افت قیمت در معاملات عمده و فردایی ادامه پیدا کند، می‌توان انتظار افت بیشتر قیمت در معاملات نقدی و خرد را داشت.
 • رتبه ایران در آزادی اقتصادی

  موسسه بین‌المللی فریزر در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های آزادی اقتصادی جهان به بررسی وضعیت کشورهای جهان از این نظر پرداخته است. این شاخص وضعیت آزادی اقتصادی را در پنج حوزه مورد بررسی قرار داده که عبارتند از اندازه دولت، نظام قضایی و حقوق مالکیت، پولِ قوی، آزادی تجارت بین‌المللی و مقررات بانکی، کار و تجارت.
 • راهکار عبور از التهابات ارزی

  ولی‌الله سیف، رئیس کل سابق بانک‌مرکزی، شرایط عبور از التهابات ارزی را تشریح کرد.
 • تقدیر از ۵۰ صادرکننده نمونه کشور

  عبدالناصر همتی در پست اخیر خود از ۵۰ صادرکننده نمونه کشور که نزدیک به ۱۰۰ درصد ارز ناشی از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور برگردانده‌اند، تقدیر و تشکر کرد. این صادرات مربوط به صادرات تولید خود سال ۹۷ تا پایان اردیبهشت ۹۹ بود. به گفته همتی این صادرکنندگان رقمی معادل ۲۲ میلیارد دلار را به چرخه اقتصاد برگردانده‏اند.
 • برنامه ویژه سپ برای تحول در کیف پول‌‌های دیجیتال

  گروه شرکت‌ها: هشتمین دوره ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه کشور صبح روز گذشته (شنبه) با حضور نخبگان برنامه‌نویسی دانشگاه‌های سراسر کشور افتتاح شد. به گزارش روابط‌عمومی پرداخت الکترونیک سامان، این رویداد مهم برنامه‌نویسی که هر سال با برنامه‌ریزی دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شد، امسال و در هشتمین دور با مشارکت و همراهی شرکت پرداخت الکترونیک سامان و با حضور ۱۷۱ دانشجوی پویا و نخبه کشور در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.
 • هم داغلیق قاراباغ؛ هم آرتساخ

  هادی خسروشاهین
  رابرت کوهن و جوزف نای در سال ۱۹۷۷ کتابی تحت‌عنوان «قدرت و وابستگی متقابل» منتشر کردند که در آن ادعا شده بود می‌توان از قدرت کم‌شدت و نرم همکاری میان دولت‌های ملی را آغاز کرد و به‌تدریج آن را به حوزه قدرت سخت یا پرشدت اشاعه داد و به این طریق مانع از بروز آتش و خشم شد.
 • بهترین عملکرد فصلی یوآن طی ۱۲سال

  واحد پول ملی چین بهترین عملکرد فصلی ۱۲ سال اخیر خود را به ثبت رساند. به گزارش «ایسنا» به نقل از راشاتودی، پس از آنکه در سه ماه سوم امسال یوآن بهترین عملکرد خود در مقابل دلار طی ۱۲ سال اخیر را به ثبت رساند، توجه معامله‌گران به این ارز به‌عنوان یک دارایی امن جلب شده است.
 • ویروس تردید در بازارهای جهانی

  دنیای‌اقتصاد: با اعلام ابتلای دونالد ترامپ به کرونا، بازارها با شوکی غیرقابل‌پیش‌بینی مواجه شدند و سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در بازارها اکنون کاملا سردرگم هستند. در حقیقت خبر بیماری ترامپ تمام عواملی که در هفته‌های گذشته پتانسیل تاثیرگذاری بر بازارها را داشتند اکنون به گوشه‌ای رانده است؛ عواملی را همچون داده‌های اقتصادی و سرنوشت مذاکرات درباره بسته حمایتی جدید در آمریکا.
 • قدردانی از بانک آینده برای تلاش در تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان

  گروه شرکت‌ها: شامگاه چهارشنبه گذشته، با حضور دکتر واعظی، رئیس دفتر و دکتر ستاری، معاون علمی و فن‌آوری رئیس‌جمهور، در گردهمایی تبیین نقش شبکه بانکی در نظام تامین مالی نوآوری کشور، از بانک آینده به‌عنوان بانک برتر قدردانی شد.به گزارش روابط عمومی بانک آینده، این گردهمایی در محل ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.
 • سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان بیمه شد

  گروه شرکت‌ها: طرح ملی بیمه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان با همکاری بیمه مرکزی، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری و بیمه آرمان اجرایی می‌شود.طی مراسمی با حضور رئیس دفتر رئیس‌جمهور و رئیس کل بیمه مرکزی، مشاور رئیس‌جمهور؛ تفاهم‌نامه طرح ملی بیمه سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان بین شرکت بیمه آرمان و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری به امضا رسید.
 • کاهش فروش نیمی از شرکت‌های انگلیسی در ۲۰۲۰

  اتاق‌های بازرگانی انگلیس در جدیدترین بررسی خود اعلام کرده است که تقریبا نیمی از شرکت‌های این کشور با وجود بازگشایی بسیاری از مشاغل در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش میزان فروش داخلی خود بوده‌اند. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوا، اتاق‌های بازرگانی انگلیس (BCC) در جدیدترین بررسی خود اعلام کرده است که تقریبا نیمی از شرکت‌های این کشور با وجود بازگشایی بسیاری از مشاغل در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش میزان فروش داخلی خود بوده‌اند. در این بررسی سه ماهه اقتصادی، از میان ۶۴۱۰ شرکت بررسی شده توسط اتاق‌های بازرگانی انگلیس، ۴۶ درصد از آنها در سه ماهه سوم ۲۰۲۰ کاهش فروش داخلی را گزارش کردند. اگرچه این رقم نسبت به افت فروش ۷۳ درصدی گزارش شده در سه ماهه قبل از آن کاهش یافته است، اما نشان‌دهنده ادامه یک عملکرد ضعیف در نتیجه تا‌ثیر اقتصادی بحران کروناست. سورن تیرو، رئیس بخش اقتصاد در اتاق‌های بازرگانی انگلیس گفت: آخرین بررسی ما نشان می‌دهد که لایه‌های زیرین شرایط اقتصادی در سه ماهه سوم همچنان بسیار ضعیف است. تیرو گفت: اگرچه با بازگشایی تدریجی مشاغل، روند فعالیت‌های تجاری بهبود یافته است اما نسبت به سطح قبل از شیوع این بیماری همه گیر همچنان سرعت بهبود کند است و نشانه‌ای از بهبود سریع وی (V) شکل وجود ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر