آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۹۷

 • انبساط ۷۱ درصدی وام‌های بانکی

  دنیای اقتصاد: آمارها نشان می‌دهد بانک‌ها در ۵ ماه نخست سال جاری بیش از ۵۰۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های اقتصادی داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۱ درصد افزایش داشته است. بخشی از این افزایش به دلیل تورم بوده و بخشی دیگر تسهیلات کرونایی را شامل می‌شود. مقایسه تسهیلات‌دهی تا پایان مرداد ۹۹ نسبت به شهریور ۹۸ نشان می‌دهد تسهیلات اعطایی به بخش بازرگانی رشد ۵۰ درصدی داشته است. بنابراین می‌توان گفت تقاضا برای تسهیلات‌گیری در این بخش با افزایش مواجه بوده است.
 • قماربازی سکه بازان روی دلار؟

  دنیای اقتصاد: قیمت بازاری سکه از ارزش ذاتی آن فاصله گرفته است. به‌عنوان مثال، دیروز، در حالی که سکه در بازار معاملات عمده بالای ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شد، ارزش ذاتی آن حدود ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود. با توجه به اینکه فلز ارزشمند داخلی تحت تاثیر دو متغیر قیمت دلار در بازار داخلی و ارزش اونس در بازارهای جهانی است، حباب سکه می‌تواند بیانگر دو انتظار متفاوت باشد.
 • بررسی آیین‌نامه اجرایی توسعه پوشش بیمه‌ای دستگاه‌های اجرایی

  وزارت کشور پیشنهاد آیین‌نامه اجرایی توسعه پوشش بیمه‌ای دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۲) قانون مدیریت بحران کشور را به کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک ارائه کرد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، وزارت کشور پیشنهاد آیین‌نامه اجرایی توسعه پوشش بیمه‌ای دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۲) قانون مدیریت بحران کشور را برای سیر مراحل بررسی و تصویب، به کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک ارائه کرده است.
 • در ۶ ماه اول سال، دولت یک ریال هم به بانک‌مرکزی وابستگی نداشت

  وزیر امور اقتصادی و دارایی از نشانه‌های بارقه امید اقتصادی در ۶ ماه دوم سال خبر داد و گفت: دولت در ۶ ماه نخست سال حتی یک ریال به بانک‌مرکزی وابستگی نداشت.
 • پرداخت ۱۳۰ هزار فقره تسهیلات در صندوق‌های روستایی

  مدیر طرح صندوق‌های قرض‌الحسنه روستایی سازمان بسیج سازندگی گفت: ۱۳۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه خرد به اعضای صندوق‌های قرض‌الحسنه روستایی پرداخت شده است.
 • ۷۰ درصد زندان اولی‌ها فاقد مهارت شغلی‌اند

  معاون آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: بیش از ۷۰ درصد زندان اولی‌ها فاقد مهارت‌های شغلی هستند، اما با گذراندن دوره‌های آموزشی و مهارتی، ضریب بازگشت مجدد آنها به زندان به زیر پنج درصد رسید.
 • آغاز ثبت‌نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری

  ثبت‌نام اینترنتی وام ۲۵ میلیون تومانی ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از صبح امروز آغاز شد. به گزارش «ایلنا» مهلت ثبت‌نام برای این وام ۱۴ روز در نظر گرفته شده و متقاضیان می‌توانند تا ۲۰ مهرماه نسبت به ثبت‌نام در سامانه sabasrm.ir اقدام کنند.
 • هدف‌گذاری چین برای نرخ رشد

  دنیای اقتصاد: رهبران پکن قصد دارند تا در برنامه اقتصادی پنج‌سال آینده این کشور رشد اقتصادی پایین‌تری در مقایسه با رشد هدف برنامه پنج ساله قبلی خود یعنی از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ را تنظیم کنند. مقامات پکن به دلیل تعمیق اختلافات تجاری و سیاسی چین با آمریکا احتمالا برای پیشبرد برنامه‌های اقتصادی این کشور در شرایط جدید نرخ رشد هدف دومین قطب اقتصادی جهان را کاهش دهند. در حالی که نرخ رشد اقتصادی هدف چین در سیزدهمین برنامه پنج‌ساله خود ۵/ ۶ درصد بوده است، تحلیل‌گران انتظار دارند با توجه به پیشنهاد اقتصاددانان نزدیک به دولت چین این نرخ هدف برای پنج سال پیش‌رو حدود یک واحد درصد کاهش پیدا کند.
 • تاثیر جنگ قره‌باغ بر لیر ترکیه

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه لیر ترکیه با از دست دادن یک درصد از ارزش خود در برابر دلار، پایین‌ترین رکورد تاریخی خود را به ثبت رساند، رویدادی که کارشناسان آن را به درگیری منطقه قره‌باغ نسبت داده‌اند.
 • خطر رکود ثانویه در اروپا

  اتحادیه اروپا در حال حاضر با موج دوم ویروس کرونا روبه‌رو شده است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی می‌تواند یک بار دیگر آسیب شدیدی به اقتصاد این منطقه وارد کند.
 • تغییرات محاسبه نسبت دارایی در بانک‌های ترکیه

  سیاست‌گذار بانکی ترکیه در تلاش برای افزایش ارزش لیر، محاسبه نسبت دارایی برای بانک‌های سپرده را از ۹۵ درصد به ۹۰ درصد و برای بانک‌های مشارکتی از ۷۵ درصد به ۷۰ درصد کاهش داد. به گزارش ایبنا به نقل از آناتولی، ترکیه به‌عنوان بخشی از تلاش برای عادی‌سازی شرایط، نسبت دارایی را کاهش می‌دهد. مطابق برنامه‌های پیش‌بینی شده، تصمیم برای اجرایی شدن از اول اکتبر گرفته شده است.
 • جذابیت روبل روسیه در پسا کرونا

  کارشناسان بانک گلدمن ساکس آمریکا اعلام کردند که پس از پایان بحران کرونا در جهان روبل روسیه یکی از سه ارز جذاب در میان ارزهای بازارهای نوظهور در جهان خواهد بود. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از CNBC،‌ کارشناسان بانک گلدمن ساکس آمریکا اعلام کردند که در دوران پسا کرونا روبل روسیه یکی از ارزهای جذاب در میان ارزهای اقتصادهای نوظهور در جهان خواهد بود.
 • هشدار گوترش درمورد تاثیر کرونا بر درآمد میلیون‌ها نفر

  دبیرکل سازمان ملل گفت: میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به ویژه زنان و جوانان برای درآمد خود به صنعت گردشگری وابسته‌اند که شیوع کرونا ۱۲۰ میلیون فرصت شغلی این صنعت را در معرض خطر قرار داده است. به گزارش خبرگزاری فارس، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مورد بخش گردشگری که هم اکنون با مشکلات بی‌شماری ناشی از شیوع کرونا مواجه است و حدود ۱۲۰ میلیون فرصت شغلی این صنعت در معرض خطر از دست رفتن قرار دارد، هشدار داد. گوترش در پیامش به مناسبت روز جهانی گردشگری، خاطرنشان کرد میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به ویژه زنان و جوانان برای درآمد خود به این حوزه وابسته‌اند. از آنجا که ما تلاش می‌کنیم از این بحران نجات بیابیم، یک فرصت بی‌سابقه برای تغییر رابطه گردشگری با مردم، طبیعت، آب و هوا و اقتصاد داریم. گوترش گفت: تاثیرات کووید- ۱۹ می‌تواند به خسارتی بین ۵/ ۱ تا ۸/ ۲ درصد تولید ناخالص داخلی منجر شود و به‌صورت ویژه بر کشورهای آسیب‌پذیرتر تاثیر بگذارد. با این حال، وی تاکید کرد: همان طور که از این بحران عمیق بیرون می‌آییم، ازسرگیری درست گردشگری اهمیت دارد، به ویژه برای توسعه روستایی که مساله اصلی روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۰ است. به همین ترتیب، دبیرکل سازمان ملل خواستار تضمین توزیع عادلانه مزیت‌ها و پیشبرد انتقال اقتصاد گردشگری به اقتصادی منعطف و بدون کربن شد.
 • فرصت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده تابستان تا نیمه مهر

  معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد: ۱۵ مهرماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل تابستان ۱۳۹۹ است. به گزارش «ایرنا» به نقل از رسانه مالیاتی ایران، «محمد مسیحی» گفت: مؤدیان مالیاتی به‌منظور برخورداری از تسهیلات‌ قانونی و عدم جریمه مالیاتی، تا تاریخ ۱۵ مهرماه نسبت به ارائه اظهارنامه مالیات ارزش افزوده دوره تابستان ۱۳۹۹ و پرداخت مالیات و عوارض متعلقه فرصت دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر