آرشیو روزنامه شماره ۴۹۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۸۳

 • ۷ راهکار تسهیل پیمان‌های پولی

  دنیای‌اقتصاد: تحریم‌ها سال‌هاست که اقتصاد ایران را تهدید می‌کند. یکی از راهکارهای مطرح برای عبور کشورهای مواجه با تحریم، استفاده از انواع موافقت‌نامه‌های پولی از جمله پیمان‌های پولی و به‌کارگیری پول‌های ملی کشورها در مبادلات تجاری میان آنهاست. مطالعات نشان می‌دهد کاهش آثار تحریم‌های اقتصادی، کاهش نوسان‌های ارزی، تسهیل در ارائه خدمات بانکداری بین‌المللی و تقویت تجارت و سرمایه‌گذاری و تسهیل واردات و صادرات به‌عنوان مهم‌ترین مزایای پیمان‌های پولی به‌شمار می‌آید.
 • جنس نوسان در بازار دلار

  دنیای اقتصاد- حمید فرزین: روز شنبه، سکه به‌راحتی از سطح مقاومتی ۱۲ میلیون تومانی عبور کرد، ولی دلار با تردید بیشتر و با فاصله از فلز گرانبهای داخلی، کانال ۲۶ هزار تومانی را شکست. این دو دارایی با ارزش، با شکست این سطوح به قله‌های قیمتی تاریخی جدیدی دست پیدا کردند؛ دلار هرگز بالای نقطه ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومانی حتی به‌صورت لحظه‌ای معامله نشده بود و سکه امامی هم برای اولین‌بار، بالای سطح ۱۲میلیونی نوسان کرد.
 • فرصت ۹ روزه پرداخت مالیات سکه خریداری شده در سال ۹۷

  کسانی که در سال ۹۷ مالیات سکه خریداری شده از بانک مرکزی را پرداخت نکرده‌اند تا پایان شهریور فرصت دارند تا مالیات متعلقه را پرداخت کنند؛ با این حساب، مودیان مذکور تنها ۹ روز برای این کار فرصت دارند. به گزارش «ایسنا» کسانی که بالای ۲۰ سکه در سال ۹۷ از بانک مرکزی خریداری کرده بودند، مشمول پرداخت مالیات شدند که طبق دستورالعمل آن، خریداران سکه در سال ۱۳۹۷ تا ۲۰ سکه از پرداخت مالیات معاف بوده و نسبت به مازاد ۲۰ تا ۶۰ سکه به ازای هر سکه معادل ۱۵۰ هزار تومان و مازاد ۶۰ تا ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه باید ۲۰۰ هزار تومان مالیات بپردازند.
 • تسعیر دارایی ارزی بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه، قانون می‌خواهد

  معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه تسعیر دارایی‌های خارجی بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه قانون می‌خواهد، گفت: لزوما این تسعیر تورم‌زا و چاپ پول نیست. عباس معمارنژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود قرار است ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از محل تسعیر دارایی‌های خارجی بانک‌مرکزی برای تامین کسری بودجه سال ۹۹ استفاده شود، اظهار کرد: از رقم این موضوع خبر ندارم. مصوبات مجمع بانک مرکزی و دارایی‌های خارجی بانک مرکزی محرمانه است.
 • واکسن بیمه‌ای بخش اشتغال و کسب‌و‌کار ناشی از ویروس کرونا طراحی شد

  رئیس‌کل بیمه مرکزی گفت: صنعت بیمه کشور با طراحی محصول جدید، ریسک‌های ناشی از توقف کسب‌و‌کارهای ناشی از اپیدمی را پوشش داده و به نوعی زیان‌های بخش اشتغال و کسب‌و‌کار را جبران می‌کند. به گزارش «ایبِنا» رئیس‌کل بیمه مرکزی در آیین رونمایی از بیمه‌نامه «توقف کسب‌و‌کار ناشی از اپیدمی و پاندمی» با بیان این مطلب گفت: ماهیت بیمه‌ها در دنیا، شناسایی ریسک‌ها و مدیریت آنهاست و از این طریق باعث ایجاد آرامش و اطمینان در سطح جامعه می‌شوند.
 • جزئیاتی از عملکرد سازمان امور مالیاتی

  معاون سازمان امور مالیاتی از معرفی یک بانک به مراجع قضایی به‌دلیل عدم‌ارائه اطلاعات حساب‌های بانکی خبر داد و گفت: آیین‌نامه دریافت مالیات از خانه‌ها و خودروهای لوکس تدوین شده و برای اجرا منتظر تصویب هیات وزیران هستیم. به گزارش خبرگزاری فارس، محمود علیزاده در پاسخ برای پیگیری تکالیف سازمان امور مالیاتی در بودجه سال ۹۹ توضیح داد: اظهارنامه مالیات ارزش افزوده در سامانه «مودیان» قرار می‌گیرد و سامانه‌ای تحت عنوان سامانه مالیات ارزش افزوده نداریم. همچنین سامانه «۱۶۹» حذف و فهرست خرید و فروش آنلاین می‌شود.
 • تعیین مدیرعامل جدید «تجارت الکترونیکی ارتباط فردا»

  گروه شرکت‌ها: آرش بابایی به سمت مدیرعامل و عضو هیات‌مدیره شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فردا انتخاب شد. وی که معاون سابق شرکت توسن و دانش‌آموخته مهندسی سیستم‌های اقتصادی از دانشگاه صنعتی‌شریف است، در طول سابقه قریب به ١٠ ساله حضور خود در صنعت بانکداری کشور، معاونت طرح و برنامه و همچنین معاونت پشتیبانی و عملیات شرکت توسن را در کارنامه دارد. هیات‌مدیره شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط‌فردا با ایجاد این تغییرات در بخش مدیریتی، در صدد تثبیت نقش ارتباط‌فردا در صنعت مالی بانکی کشور و دستیابی هرچه سریع‌تر به چشم‌انداز این شرکت است.
 • بازار سکه و طلا اسیر دلالان مجازی

  رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر درباره نوسانات اخیر بازار طلا گفت: به اعتقاد ما این فضای مشکوک از سوی اتاق‌های معاملاتی در فضای مجازی کنترل می‌شود، بسیاری از گردانندگان آنها در صنعت طلا حضور نداشته و برخی در کشورهای اطراف مانند ترکیه و امارات ساکن هستند.
 • سرریز سرمایه خارجی به سمت چین

  ایسنا: پس از دو افت متوالی، سرمایه‌گذاری خارجی در چین به میزان محسوسی افزایش یافت.
 • اقتصاد انگلیس کوچک‌تر شد

  ایسنا: رشد اقتصادی انگلیس با وجود بهبود نسبی در مقایسه با ماه قبل در محدوده منفی باقی ماند. به گزارش گاردین، مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد که رشد اقتصادی این کشور در سه ماه منتهی به ژوئیه امسال به منفی ۶/ ۷ درصد رسیده است که دومین رشد فصلی پایین ثبت شده امسال محسوب می‌شود. این رشد نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل ۸/ ۱۲ درصد بیشتر شده است. رشد اقتصادی در بسیاری از بخش‌های مهم اقتصادی این کشور در حال حاضر در سطح صفر درصدی یا منفی قرار دارد. این رشد بیش از همه تحت‌تاثیر رشد ناامیدکننده منفی ۷/ ۱۱ درصدی بخش سرمایه ثابت قرار گرفته است. در بین سایر بخش‌ها، رشد مصارف دولتی منفی ۴/ ۱۰ درصد اندازه‌گیری شده است. طبق پیش‌بینی موسسه رتبه‌بندی مودیز، اقتصاد انگلیس امسال ۱/ ۱۰ درصد کوچک خواهد شد اما سال بعد رشد نسبتا خوبی خواهد داشت و ۱/ ۷ درصد بزرگ می‌شود. پیش از این دیگر موسسه رتبه‌بندی مطرح یعنی فیچ پیش‌بینی کرده بود اقتصاد انگلیس امسال ۹ درصد کوچک شود.
 • کسری بودجه آمریکا به رقم بی‌سابقه ۳ تریلیون دلار رسید

  ایبنا: کسری بودجه فدرال آمریکا در ماه آگوست به رقم بی‌سابقه ۳ تریلیون دلار رسید و این در حالی است که یک ماه دیگر تا پایان سال مالی باقی مانده است. به گزارش خبرگزاری دِهیل، براساس برآورد دفتر بودجه کنگره آمریکا این رقم معادل ۹/ ۱ تریلیون بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده و بیش از دو برابر بیشترین کسری بودجه سالانه به ثبت رسیده برای دولت واشنگتن است. این کسری بودجه سنگین تقریبا به طور کامل نتیجه افزایش هزینه‌های دولت فدرال به‌دلیل پاندمی ویروس کرونا بوده به‌طوری‌که درآمدها تنها یک درصد کاهش یافته، اما هزینه‌ها افزایش ۴۶ درصدی را نسبت به مدتی مشابه در سال گذشته تجربه کرده است. دفتر بودجه کنگره آمریکا تخمین زده است که کسری بودجه در یک سال مالی کامل که در ماه جاری به اتمام می‌رسد به ۳/ ۳ تریلیون دلار رسیده و همچنان بر بدهی‌های رو به افزایش کشور بیفزاید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر