آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۷۹

 • رابطه با چین؛ ضربه‌گیر تحریم؟

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه فایننشال‌تایمز، استراتژی ایران برای نزدیکی به اقتصاد چین را ضربه‌گیر تحریم‌ها معرفی کرد. این گزارش تاکید می‌کند که دو کشور چین و ایران، برای گسترش روابط اقتصادی خود نقاط مشترک و انگیزه‌های قابل‌توجهی دارند. همچنین با توجه به فشار تحریم‌های آمریکا، اغلب گروه‌‌های سیاسی در ایران در تایید گسترش روابط بلندمدت با ابرقدرت اقتصاد آسیا اتفاق نظر دارند.
 • هنگامه تردید در بازار دلار؟

  دنیای‌اقتصاد: معامله‌گران برای خرید و فروش دلار تردید کردند. شروع بازار ارز در روز دوشنبه را می‌توان چنین خلاصه کرد ولی از اواخر روز شدت خریدها بیشتر شد و همین عامل، شاخص ارزی را به مرز ۲۵ هزار تومانی نزدیک‌تر کرد.
 • ۴۴۲ هزار ملک دولتی شناسایی شد

  آمار و اطلاعات جمع‌آوری‌شده در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد تا مرداد ماه امسال حدود ۴۴۲ هزار ملک دولتی در سامانه جامعه اطلاعات دستگاه‌های اجرایی ثبت شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، گزارش عملکرد وزارت اقتصاد نشان می‌دهد در بخش مدیریت دارایی‌های دولتی تا مرداد ماه سال ۹۹ بالغ بر ۴۴۱ هزار و ۷۵۴ ملک دولتی ثبت شده که از این تعداد بیش از ۲۳ هزار ملک در یک‌سال اخیر شناسایی و ثبت شد.
 • رونمایی از ۲ سامانه الکترونیک شاخص در سالی که گذشت

  گروه شرکت‌ها: مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن جزئیات دو دستاورد شاخص این بانک طی یک سال گذشته را تشریح کرد. ساسان شیردل در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن (هیبنا) در تشریح یکی از دستاوردهای مهم بانک مسکن در راستای تحقق اهداف الکترونیکی شدن تمام خدمات بانک و حرکت به سمت بانک دیجیتال، به موضوع راه‌اندازی سامانه درخواست الکترونیک تسهیلات بانک مسکن اشاره و خاطرنشان کرد: برای ارائه خدمات الکترونیک به مشتریان، همواره دو محدودیت وجود داشته که یکی ناظر بر محدودیت «احراز هویت» و دیگری «عدم امکان انکار امضای دیجیتال» است.
 • عملکرد تسهیلات ودیعه مسکن

  تعداد ۲۳۵۸ پرونده تاکنون در بانک‌های عامل به‌منظور دریافت تسهیلات بانکی کمک ودیعه مسکن تشکیل و از تعداد یاد شده، ۱۶۳۹ فقره تسهیلات به مبلغ ۵/ ۲۸ میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در راستای اجرای مصوبه ستاد اقتصادی دولت و مصوبه ۱۱‌ ‌‌مرداد ۱۳۹۹ «ستاد ملی مقابله با کرونا»، بانک مرکزی هرگونه همکاری و هماهنگی لازم به‌منظور تسریع در اعطای تسهیلات بانکی به مستاجران (کمک ودیعه مسکن) را با «وزارت راه و شهرسازی» و بانک‌های عامل اعطای تسهیلات یاد شده، در دستور کار خود قرار داده است.
 • ابزار تامین مالی جدید برای توسعه کسب‌و کارهای کوچک

  ابزار تامین مالی جمعی با مشارکت سرمایه‌های خرد برای توسعه کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط طراحی و راه‌اندازی شد. به گزارش «ایسنا» معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در راستای اطلاع‌رسانی در خصوص فناوری‌های مالی (فین‌تک‌ها) برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، اقدام به معرفی «تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ)» کرده است.
 • دلگرمی اونس به بسته حمایتی

  دنیای‌اقتصاد: همان‌طور که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند دلار آمریکا تا حد زیادی از روند نزولی خود خارج شده است؛ پول ملی آمریکا پس از آنکه هفته گذشته نیز توانست بازدهی هفتگی ۳۸/ ۰ درصدی را به ثبت برساند در معاملات اولین روز هفته نیز همچنان توانست خود را در مدار صعودی نگه دارد و با افزایش ۱۹/ ۰ درصدی به بالای مرز ۹۳ واحدی بازگردد.
 • صادرات چین رکورد زد

  به‌دنبال تسهیل قرنطینه کرونایی شرکای تجاری چین، صادرات این کشور در آگوست برای سومین ماه متوالی افزایش پیدا کرد و از کاهش دنباله‌دار واردات آن سبقت گرفت.
 • اقتصاد جهان برای مدتی طولانی به سطح قبل از پاندمی بازنمی‌گردد

  مدیرعامل دویچه بانک، کریستن سوینگ، هشدار داد، زمان ریکاوری اقتصاد جهان از بحران کرونا از آنچه قبلا انتظار می‌رفت، بسیار طولانی‌تر خواهد بود.
 • کاهش ۴/ ۱ میلیارد دلاری ذخایر طلا و ارز بلاروس در آگوست

  براساس داده‌های بانک مرکزی بلاروس، این کشور در ماه آگوست و در نتیجه مداخله رگولاتور پولی برای حمایت از روبل و در بحبوحه اعتراضات داخلی، ۴/ ۱ میلیارد دلار از ذخایر ارزی و طلای خود را خرج کرده است.
 • اوضاع نابسامان اقتصاد ایتالیا و دانمارک

  چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی بیش از ۱۲درصد کوچک شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که چهارمین اقتصاد بزرگ اروپایی هنوز به‌طور کامل از پیامدهای بحران بدهی خود خارج نشده است، شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور باعث شده است که وضعیت اقتصادی ایتالیا بیش از پیش وخیم شود.
 • افزایش دوباره نرخ تورم ترکیه

  نرخ تورم ترکیه مجددا به ۱۲ درصد نزدیک شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از دیلی صباح، تورم ترکیه در ۱۲ ماه منتهی به آگوست به ۷۷/ ۱۱ درصد رسید که ۱۱/ ۰ درصد بیشتر از تورم ثبت‌شده در بازه مشابه منتهی به ماه قبل و بالاترین تورم ثبت شده این کشور طی دو ماه اخیر محسوب می‌شود. در بین بخش‌های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به مراقبت‌های درمانی با ۶۸/ ۱۴ درصد بوده است و پس از این بخش نیز، مواد غذایی با ۵۱/ ۱۳ درصد قرار دارد. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل‌و‌نقل با ۷۷/ ۸ درصد و لباس و پوشاک با ۱۵/ ۱۰ درصد بوده است. از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت‌ها عمدتا در مسیر کاهشی بوده است و افزایش مجدد قیمت‌ها در ماه آگوست خبر خوبی برای سیاست‌گذار محسوب نخواهد شد؛ به‌ویژه در زمانی که مقامات دولت و بانک مرکزی حاضر شده‌اند ریسک داغی را برای اقتصاد به بهای کاهش سرعت نرخ تورم و نرخ بهره بپذیرند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر