آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۳۶

 • پاتک سوم به نقدینگی

  دنیای‌اقتصاد: پاتک سوم به نقدینگی زده شد. پس از «راه‌‌اندازی بازار حراج اوراق دولتی» و «افزایش نرخ سود سپرده‌ها»، بانک مرکزی انتشار اوراق جدیدی را برای جمع‌آوری پول در دستور کار قرار داده است. پاتک اول کمک کرد تا تامین مالی دولت از مسیر کم‌خطرتری انجام شود و پایه پولی از این محل تحریک نشود. پاتک دوم با هدف ماندگاری بیشتر سپرده‌ها در شبکه بانکی و حرکت به سمت نرخ تورم هدف طراحی شد. در اقدام سوم نیز دیروز معاون اقتصادی بانک مرکزی از پیشنهاد این بانک به شورای پول و اعتبار برای انتشار اوراق ودیعه با سررسید ۲ساله خبر داد تا از این طریق قبض نقدینگی سرعت بیشتری گیرد. طبق اعلام پیمان قربانی، این بانک قصد دارد مجوز انتشار ۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق را از شورای پول و اعتبار کسب کند. در صورت موافقت شورا، این حجم از اوراق ودیعه می‌تواند به میزان ۱۴ درصد از سرعت رشد نقدینگی بکاهد. اوراق جدید با هدف صیانت وجوه از نرخ تورم طراحی شده است. شنیده‌ها حاکی از این است که بانک مرکزی به دنبال تعیین سقف سود در این اوراق است. در این بین برخی کارشناسان تاکید دارند که برای کارآیی بیشتر اوراق، باید بازار ثانویه برای آن ایجاد شود.
 • علامت جدید به بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: برنامه‌های بانک مرکزی برای جذب نقدینگی، علامت جدید سیاست‌گذار به مجموعه بازارها از جمله بازار سکه و ارز است؛ افزایش نرخ سود سپرده و انتشار اوراق ودیعه با سررسید دو ساله دو حرکت جدید سیاست‌گذار برای جذب ریال است. این علامت‌ها روز چهارشنبه به‌صورت کامل به بازار ارز و سکه نرسیده بود، با این حال، میزان رشد دلار کاهش یافت و سکه تمام بهار آزادی نیز افت قیمت را تجربه کرد.
 • تصویب واگذاری ۲ درصد از سهام شستا به بازنشستگان تامین اجتماعی

  ایسنا: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اقدامات انجام شده برای واگذاری ۲ درصد از سهام شستا به مستمری‌بگیران تامین اجتماعی گفت: این موضوع امروز به تصویب هیات امنا رسیده و مراحل قانونی‌اش را در بورس پیگیری می‌کنیم.
 • پس بقیه بیکارها کجا هستند؟

  علی ط.ساکی
  سازمان بین‌المللی کار، بیکار کسی را در نظر گرفته است که شغلی نداشته باشد و برای شروع آن آماده است، همزمان به‌دنبال کار است اما نمی‌تواند شغل پیدا کند. در ایالات‌متحده بیکار کسی است که دوست دارد کار کند و در چهار هفته گذشته به‌صورت فعال به‌دنبال کار گشته باشد. تمام کسانی که کار دائم دارند یا پاره‌وقت کار کنند شاغل هستند. همچنین اگر کسی بدون دستمزد در بنگاه اقتصادی خانوادگی فعالیت داشته باشد بیکار نیست. اما تمام کسانی که در خانه نشسته‌اند، کار نمی‌کنند و به‌دنبال کار هم نمی‌گردند نه بیکار هستند و نه شاغل، این افراد بیرون از دایره مشارکت اقتصادی قرار می‌گیرند.
 • تمام فرآیندهای ثبت‌نام در نظام مالیاتی، الکترونیکی است

  ایبنا: معاون فناوری‌های مالیاتی سازمان مالیاتی کشور گفت: تمام فرآیندها و مراحل ثبت‌نام در نظام مالیاتی کشور الکترونیکی است و هیچ‌گونه نیازی به مراجعه مودی به ادارات مالیاتی نیست.
 • حفظ استقلال بانک مرکزی اوکراین به نفع این کشور است

  ایبنا: رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت که وی در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری اوکراین تاکید کرده این کشور تحت‌طرح حمایتی فعلی صندوق، باید استقلال بانک مرکزی خود را حفظ کند.
 • یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشد

  دژپسند با بیان اینکه استقراض از بانک مرکزی در بر دارنده پیام تورم بالا و به‌هم ریختن نظام‌های پولی کشور، تحت‌تاثیر سیاست‌های مالی دولت است، تاکید کرد: از ابتدای دولت یازدهم تا کنون، حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نشده است.
 • ارتباط صنعت بیمه با اطلاع‌رسانی

  نیاز اصلی کشور، دستیابی به اطلاعات آزاد، شفاف و بی‌واسطه است که می‌تواند آرامش و اطمینان را در جامعه نهادینه کند.
 • تورم آمریکا بر قله ۳ ماهه‌

  برای نخستین بار در سه ماه دوم سال، تورم آمریکا صعودی شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از آسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن با ۵/ ۰ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۶/ ۰ درصد رسید. این نرخ تورم که بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در سه ماهه اخیر بوده، بیش از همه تحت‌تاثیر کاهش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته؛ به‌گونه‌ای‌که تورم بنزین به منفی ۴/ ۲۳ درصد رسیده است. پس از این بخش نیز حمل‌و‌نقل با تورم منفی ۷ درصد دیگر عامل مهم کاهنده تورمی بوده است.
 • نرخ برابری یوآن چین به دلار تقویت می‌شود

  زاک پاندل، رئیس بخش تبادل ارزی جهانی و استراتژی بازار در بانک گلدمن ساکس می‌گوید: در ۱۲ ماه آینده یوآن چین رشد قابل‌توجهی در برابر دلار خواهد داشت.
 • پوشش ریسک‌ها با اهرم طلا

  دنیای اقتصاد: با اینکه طلا در روز سه‌شنبه برای ساعاتی به زیر مرز روانی ۱۸۰۰ دلار بازگشته بود، اما در معاملات پایان روز توانسته بود مجددا به بالای این مرز بازگردد. در روز چهارشنبه هم اونس جهانی توانست بالای این مرز باقی بماند و در قیمت ۱۸۰۷ دلاری معامله شد.
 • ریزش دوباره لیر

  ارزش لیر در برابر ارزهای مهم جهانی کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، همزمان با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ترکیه و جهان که احتمالا به کاهش بیش از پیش گردشگر ورودی به این کشور منجر می‌شود، ارزش لیر در برابر بسیاری از ارزهای مهم جهانی کاهش یافت. یکی دیگر از دلایل کاهش ارزش لیر نگرانی معامله‌گران از تغییر شرایط لازم برای احراز سمت قائم‌مقامی رئیس بانک مرکزی ترکیه است که در قانون جدید، الزام داشتن حداقل ۱۰ سال سابقه مدیریت ارشد بانکی حذف شده است و فعالان بازار نگرانند این کار باعث سلطه بیشتر دولت در سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی شود.
 • اقتصاد رفتاری در بیماری کووید-۱۹

  محمدباقر ابراهیمی کارشناس ارشد علوم اقتصادی
  بیماری کووید-۱۹ یک اتفاق و رویدادی است که دو نیاز اساسی انسان، امنیت و سلامتی را در معرض خطر قرار داده و باعث موجی گسترده از نگرانی، تشویش و اضطراب در جامعه شده است. اینجاست که اهمیت و ارزش دو نعمت امنیت و سلامتی برای انسان بیشتر آشکار می‌شود. از طرفی همگی بر این امر آگاه و واقف هستیم که سلامتی تک‌تک افراد بر سلامتی و شادی جامعه اثرگذار خواهد بود. با توجه به همه‌گیری این بیماری در جامعه نمی‌توان آن را حذف یا از آن فرار کرد، بلکه راه مقابله با آن بروز رفتارهای مناسب از هر فرد در جهت مدیریت وکنترل این بیماری است.
 • بسته ۸ میلیارد یورویی فرانسه برای افزایش حقوق پرستاران

  ایبنا: دولت فرانسه با امضای توافق‌نامه‌ای از اختصاص بیش از ۸ میلیارد یورو به منظور افزایش حقوق کارکنان بخش درمان خبر داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان اوج پاندمی ویروس کرونا در این کشور، مردم هر شب از کارکنان بخش درمان قدردانی کردند؛ افرادی که در سوی مقابل گفته‌اند که در صورتی که اقدامات قاطعی همراه این قدردانی نباشد، این تشکرهای شبانه رنگ می‌بازد.
 • آغاز راه طولانی ریکاوری اقتصاد بریتانیا

  ایبنا: براساس اعلام اداره ملی آمار انگلیس، اقتصاد بریتانیا در ماه مه نخستین گام را در راه طولانی احیا از بحران کووید-۱۹ برداشته است اما اقتصاددانان آن را نشانه واقعی احیا نمی‌دانند. به گزارش نیویورک تایمز، تولید ناخالص داخلی انگلیس پس از کاهش رکوردشکن ۳/ ۲۰ درصدی در آوریل که نخستین ماه قرنطینه کامل این کشور نیز محسوب می‌شد، در ماه مه ۵/ ۱ درصد افزایش پیدا کرد. در جریان سه ماه منتهی به مه، اقتصاد انگلیس ۱/ ۱۹ درصد کوچک و نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد کوچک‌تر شده است. «سورن تیرو» اقتصاددان ارشد اتاق بازرگانی بریتانیا اظهار کرد: افزایش تولیدات در ماه مه احتمالا انعکاس بهبود نسبی تقاضا پس از آغاز تسهیل محدودیت‌ها است نه نشانه‌ای از احیای واقعی. رشد تنها ۹/ ۰ درصدی در بخش‌های بزرگ خدماتی بریتانیا به همراه ضعف در خدمات حرفه‌ای، املاک و مستغلات تجاری و برنامه‌نویسی کامپیوتری عمده عوامل احیای ضعیف اقتصادی بریتانیا محسوب می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر