آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۲۵

 • ضدحمله دوم به نقدینگی

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی به فاصله کمتر از ۱۰ روز، برای دومین بار کف دالان نرخ سود را افزایش داد. به‌طوری‌که نرخ بهره سپرده‌گذاری بانک‌ها نزد بانک مرکزی از ۱۰ درصد به ۱۳ درصد رسید. اما افزایش پی‌در‌پی نرخ سود سپرده‌پذیری بانک مرکزی، با چه هدفی انجام شده است و چه اثری می‌تواند داشته باشد؟ رشد نقدینگی در سال‌جاری، به‌دلیل حمایت‌های کرونایی سرعت قابل‌توجهی دارد. رشد نقدینگی در فصل اول سال معادل ۳/ ۷ درصد بوده؛ درحالی‌که این عدد در فصل مشابه سال قبل ۳/ ۵ درصد بوده است. نکته اینجاست که در شرایطی که درآمدهای نفتی کفاف واردات کالاهای اساسی را هم نمی‌دهد، روند تورم همخوانی بیشتری با روند نقدینگی دارد. به تاخیر انداختن همخوانی این دو متغیر در شرایط فعلی کار دشواری است و راه بهینه، کنترل رشد نقدینگی است. پس از اولین افزایش نرخ بهره کف از ۱۰ درصد به ۱۲ درصد، اکنون سیاست‌گذار پولی دومین ضدحمله را ترتیب داده است تا سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی افزایش یابد. با این اقدام، هدف کوتاه‌مدت سیاست‌گذار یعنی قبض نقدینگی و به تبع آن کنترل نوسانات بازارها پیگیری می‌شود. هدف میان‌مدت نیز حرکت نرخ بهره در اقتصاد به سمت تورم هدف است.
 • سکه؛ برنده هفتگی بازارها؟

  دنیای اقتصاد: در دومین هفته تابستان، سکه تمام‌بهار آزادی بیش از ۱۳ درصد افزایش یافت و به ۵۰۰ قدمی ۸ رقمی شدن رسید. چنین بازدهی در بازار ارز به ثبت نرسید و سایر سکه‌های طلا نیز بازدهی کمتری داشتند.
 • دالان نرخ بهره در آمریکا

  دنیای اقتصاد: هدف‌گذاری نرخ بهره به‌منظور ایجاد ثبات اقتصادی، از مهم‌ترین وظایف بانک‌های مرکزی است. بانک‌های مرکزی اغلب یک محدوده مجاز برای نرخ بهره در نظر می‌گیرند و سعی می‌کنند با استفاده از ابزارهای سیاستی خود نرخ بهره اقتصاد را در این محدوده، که کریدور نرخ بهره نیز نامیده می‌شود، نگاه دارند. اما عرض این دالان چگونه انتخاب می‌شود؟ بانک‌های مرکزی با چه ابزاری به تثبیت نرخ بهره در این دالان می‌پردازند؟
 • رونمایی از اولین بانک دیجیتالی در پاییز

  گروه شرکت‌ها: مرکز نوآوری بانک ایران‌زمین و سازمان فناوری اطلاعات ایران در زمینه ارائه خدمات به استارت‌آپ‌های طرح نوآفرین تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. براساس این تفاهم‌نامه بانک ایران زمین به این استارت‌آپ‌ها خدمات بانکی و ارتباطی رایگان ارائه می‌دهد. در این مراسم فرهاد اینالویی معاون فناوری اطلاعات بانک ایران‌زمین از رونمایی آزمایشی اولین بانک دیجیتال در کشور در پاییز ۱۳۹۹ نیز خبر داد.
 • رکورد در احیای اشتغال

  دنیای‌اقتصاد: قیمت طلا در بازارهای جهانی در روز جمعه، در حالی با کاهش خفیفی روبه‌رو شد که تحت تاثیر دو عامل خلاف جهت قرار داشت. از سویی انتشار آمار نرخ بیکاری آمریکا که بهتر از پیش‌بینی‌ها بود سبب شد تا سرمایه‌گذاران در بازارها میل بیشتری به ریسک نشان بدهند و همین عامل سبب عقب‌نشینی طلا در روز جمعه شد. آمارهای بازار کار آمریکا نشان می‌دهد در ماه ژوئن، تعداد ۸/ ۴ میلیون نفر دوباره مشغول به کار شده‌اند که این بالاترین تعدادی است که از زمان ثبت آمار کار، یعنی سال ۱۹۳۹، در ایالات متحده رخ داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر