آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۲۳

 • تعادل سود در نرخ‌ بالاتر

  دنیای اقتصاد: پنجمین حراج اوراق بدهی دولتی با افزایش نرخ بهره اوراق همراه بود. دیروز اوراق با سررسید ۲ ساله دولت با نرخ سالانه ۵/ ۱۶ درصد و اوراق ۴ ساله با نرخ ۵/ ۱۷ درصد به فروش رفت. اتفاقی که به راه افتادن دومینوی افزایش نرخ‌های بهره در اقتصاد را بازگو می‌کند. این مساله هم در راه هدف تورمی است و هم پذیرش وزارت اقتصاد در تامین کسری بودجه از کانال بازار بدهی را نشان می‌دهد. «دنیای اقتصاد» آثار افزایش نرخ بهره تامین مالی دولت بر اقتصاد را بررسی می‌کند.
 • افول تاریخی اقتصاد بریتانیا

  دنیای اقتصاد: داده‌های اقتصادی منتشرشده درباره فصل اول سال جاری میلادی نشان می‌دهد، صدمات پاندمی کرونا بر اقتصاد بریتانیا، بسیار فراتر از آن چیزی بود که از قبل پیش‌بینی می‌شده است. داده‌های منتشر شده در روز سه‌شنبه حاکی از آن است که ششمین اقتصاد دنیا در فاصله زمانی بین ماه‌های ژانویه و مارس، ۲/ ۲ درصد منقبض شده است. این شدیدترین انقباض تولید ناخالص داخلی انگلیس از سال ۱۹۷۹، یعنی حدود ۴۱ سال پیش بوده است. این داده‌ در حقیقت نشان‌دهنده تاثیرات اولیه ویروس کرونا بر اقتصاد این کشور اروپایی است و احتمالا تاثیرات این بحران بی‌سابقه دامنه‌دارتر خواهد بود.
 • ۲رفتار متفاوت در قیمت خوراکی‌ها

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار ایران متوسط قیمت اقلام خوراکی در ماه خرداد را منتشر کرده است. بر اساس این داده‌ها، به نظر می‌رسد که قیمت اقلام خوراکی مبتنی بر تولید داخل و اقلام خوراکی وارداتی روند متفاوتی در پیش گرفته است. در حالی که بیشترین افزایش قیمت‌ها در کالاهایی چون برنج خارجی، چای خارجی و حبوبات مشاهده می‌شود، اقلامی چون گوجه‌فرنگی و پیاز که عرضه آنها بیشتر مبتنی بر تولید داخلی است، در یک ماه اخیر کاهش قیمت داشته‌اند.
 • سوئیفت روسی؛ جایگزینی برای سوئیفت

  موسی عبداللهی/ عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی
  با تشدید تنش‌ها در روابط روسیه و غرب، تحریم‌های سنگینی توسط اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه وضع شد. تجربه تحریم‌های همه‌جانبه علیه ایران نشان می‌دهد که استفاده از ابزارهای اقتصادی یکی از رویکردهای متداول غرب برای برخورد با سایر کشورهاست. یکی از موارد تحریمی که فشار زیادی بر ایران وارد کرد، قطع دسترسی بانک‌ها و سیستم مالی ایران به «سوئیفت» بود. روسیه با درس گرفتن از این تجربیات تلاش کرده است تا وابستگی نظام مالی- پولی خود به سیستم‌های تحت کنترل غرب را به حداقل برساند. این استراتژی روسیه سبب شد تا روسیه از سیستم تبادلات بین بانکی ملی خود با عنوان SPFS رونمایی کند. SPFS مخفف سیستم بین بانکی انتقال اطلاعات مالی و انجام پرداخت‌هاست. این سیستم در سال ۲۰۱۸ اجرایی شد و بیش از ۴۰۰ موسسه از خدمات آن استفاده می‌کنند. بیشتر این موسسات بانک‌های روسیه در مناطق مختلف این کشور هستند.
 • حجم نقدینگی در انتهای بهار ۹۹

  براساس محاسبات انجام‌شده توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی، حجم نقدینگی در هفته منتهی به ۲۹/ ۳/ ۱۳۹۹ به بیش از ۴/ ۲۶۵۱ هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به پایان سال قبل ۳/ ۷ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین حجم پایه پولی در پایان خرداد ۱۳۹۹ به ۴/ ۳۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است که در مقایسه با پایان سال قبل ۸/ ۸ درصد رشد نشان می‌دهد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مقایسه آمار رشد نقدینگی با رقم مشابه سال گذشته (۳/ ۵ درصد) حاکی از آن است که تحت‌تاثیر حمایت‌های صورت‌گرفته از خانوارها و فعالان اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه‌گردان دولت در سال‌جاری، رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته ۲ واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.
 • تعیین تکلیف اضافه برداشت سهام دولتی

  خریداران سهام دولتی برای اضافه برداشت پول‌شان به بانک و کارگزاری مراجعه کنند. درحالی‌که قرار بود تا پایان خرداد اضافه برداشت خرید سهام دولتی به حساب سهامداران برگردد، همچنان پول برخی سهامداران برنگشته که معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: این پول نزد ما نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند.
 • جایگزینی سکه ۵ تومانی با اسکناس پنج هزار تومانی تکذیب شد

  بانک مرکزی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که رئیس‌کل این بانک اظهارنظری درباره جایگزینی سکه پنج تومانی با اسکناس پنج هزار تومانی نکرده است. به گزارش روز سه‌شنبه بانک مرکزی، «عبدالناصر همتی» دیروز در جلسه صحن علنی مجلس حضور نداشته و ظرف دو ماه گذشته و از زمان تشکیل مجلس شورای اسلامی جدید در خصوص لایحه حذف صفر از پول ملی هیچ‌گونه اظهارنظری نکرده است. بانک مرکزی از رسانه‌های مختلف خواست درباره انعکاس اخبار و رویدادهای مرتبط با این بانک، نسبت به صحت متن و منبع خبر، قبل از انتشار مطمئن شوند. براساس این گزارش از صبح دیروز اخبار مربوط به جایگزینی سکه پنج تومانی به جای اسکناس پنج هزار تومانی و سکه دوتومانی به جای اسکناس دو هزار تومانی به نقل از رئیس‌کل بانک مرکزی منتشر شد.
 • تورم عربستان چقدر است؟

  ایسنا: تا پایان ماه می، تورم عربستان به ۱/ ۱ درصد کاهش پیدا کرده است. به گزارش تریدینگ اکونومیکس، متوسط شاخص بهای مصرف‌کننده در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان عرب تا پایان ماه می به ۱/ ۱ درصد رسید که ۲/ ۰ درصد کمتر از رقم بازه مشابه منتهی به ماه قبل و کمترین تورم ثبت شده شش ماه اخیر این کشور بوده است. در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش مواد غذایی و نوشیدنی با ۴/ ۷ درصد بوده است و پس از این بخش، رستوران و هتلداری با ۸/ ۰ درصد و فرهنگ و آموزش با ۷/ ۰ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به حمل‌و‌نقل با منفی ۸/ ۳ درصد بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با منفی ۷/ ۰ درصد و ارتباطات با منفی ۴/ ۰ درصد قرار دارند.
 • واکنش بازار ارز به عرضه‌های بزرگ

  دنیای‌اقتصاد: روز سه‌شنبه، قیمت دلار افزایش ۳۰۰ تومانی را نسبت به روز قبل تجربه کرد و بهای دلار در بازار آزاد به سطح ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازار در روزهای اخیر این است که نوسان قیمت در اسکناس کاهش یافته است که این موضوع می‌تواند ریشه در بهبود عرضه در بازار باشد. همچنین روز گذشته آماری منتشر شد که نشان می‌دهد، در سه ماه نخست میزان عرضه نسبت به مدت مشابه سال قبل روندی کاهشی داشته، اما در روزهای اخیر میزان فروش و تخصیص ارز در سامانه نیما بهبود یافته است.
 • صعود جهانی دلار

  ایسنا: شاخص دلار در معاملات دیروز نیز صعودی بود.به گزارش رویترز، ادامه روند بازگشایی کسب‌و‌کارها در شهرهای بزرگ آمریکای شمالی کماکان ادامه دارد و فاز دوم بازگشایی اقتصادی در نیویورک - قطب مالی و بانکی آمریکا - باعث دلگرمی معامله‌گران شده است. از سوی دیگر در کانادا نیز این روند ادامه دارد و بخش بزرگی از کسب‌و‌کارها در تورنتو، بزرگ‌ترین شهر کانادا اجازه یافتند تا پس از سه ماه تعطیلی بازگشایی شوند. با این حال سرعت بالای شیوع ویروس در برخی مناطق از جمله در تگزاس باعث بازگشت برخی از محدودیت‌ها شده است.
 • وصول ۹۸۹ میلیارد تومان طلب بانک اقتصاد نوین از گروه استراتوس

  گروه شرکت‌ها: بانک اقتصادنوین ۹۸۹ میلیارد تومان طلب خود از گروه استراتوس را به‌طور کامل وصول کرد. بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال، پیرو توافق این بانک با گروه استراتوس مقرر شده بود کل بدهی متعلق به شرکت‌های کیهان تبادل، فنی تجاری پارس شهر، بین‌الملل خانه‌سازی ایرانیان پرشیا، تجهیز کالا و سرمایه آسیا، رهروان دوراندیش، گسترش و توسعه صنعت آذربایجان و توسعه شهری فراز، پس از کسر بخشودگی جرایم و از محل دارایی‌های تسلیم‌شده گروه استراتوس مشتمل بر سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران (عمدتا سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، سرمایه‌گذاری اقتصادنوین و بانک اقتصادنوین) و زمین جمعا به مبلغ ۹۸۹ میلیارد تومان تسویه شود.
 • الزام استفاده از کد امنیتی پیامکی در اینترنت بانک اقتصادنوین

  گروه شرکت‌ها: با هدف ارتقای امنیت مشتریان، از تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۹ ورود به اینترنت بانک اقتصادنوین و انتقال وجه در این درگاه فقط با استفاده از کد امنیتی پیامکی امکان‌پذیر است. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین؛ بر این اساس تمام مشتریان حقیقی که پیش از این برای ورود به اینترنت بانک از نام کاربری و رمز عبور خود استفاده می‌کردند، پس از این مرحله به صفحه درخواست ارسال بلیت امنیتی هدایت می‌شوند و در این مرحله لازم است کد امنیتی ارسال شده به شماره همراه خود را درج و سپس به پنل کاربری خود وارد شوند.بنا بر این گزارش از تاریخ یاد شده انجام عملیات انتقال وجه سپرده به سپرده، ساتنا و پایا نیز به صورت دو عاملی و با ورود توامان رمز اینترنت بانک و کد امنیتی قابل انجام خواهد بود.این گزارش می‌افزاید:مشتریان مقیم خارج از کشور نیز می‌توانند برای آگاهی از روش فعال‌سازی کد امنیتی خود با کارشناسان مرکز ۲۴ ساعته ارتباط با مشتریان بانک اقتصادنوین تماس بگیرند.
 • اعلام شرایط پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا در بانک شهر

  گروه شرکت‌ها: معاون اعتبارات بانک شهر گفت: کسب‌و‌کارهایی که به‌دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت اقتصادی خود آسیب دیده‌اند، می‌توانند از تسهیلات این بانک بهره مند شوند.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، محمدعلی خادمی با بیان اینکه حفظ اشتغال و تامین هزینه‌های عملیاتی واحدهای مشاغل آسیب دیده از کرونا طی سال جاری در دستور کار بانک شهر قرار دارد،افزود: در همین راستا رانندگان مسافری درون و برون شهری خویش فرمای بیمه‌پرداز نیز می‌توانند از تسهیلات بانک شهر استفاده کنند.خادمی با اشاره به اینکه سود تسهیلات در نظر گرفته شده ۱۲ درصد و بازپرداخت اقساط آن نیز ۲۴ ماه خواهد بود، ادامه داد: بازپرداخت این تسهیلات نیز از مهر ماه و با ۳ ماه تنفس آغاز می‌شود.وی خاطرنشان کرد: مبلغ تسهیلات نیز بنا بر شغل و میزان توان بازپرداخت اقساط از سوی صاحبان مشاغل متفاوت خواهد بود.معاون اعتبارات بانک شهر با تاکید بر اینکه این تسهیلات تنها به متقاضیانی تخصیص خواهد یافت که در سامانه «کارا»ی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت‌نام کرده باشند، تصریح کرد: بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا می‌توانند برای دریافت تسهیلات، به شعب منتخب بانک شهر مراجعه کنند.
 • اعلام جزئیات جوایز قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه بانک ملی

  گروه شرکت‌ها: ترکیب سبد جوایز چهل و یکمین دوره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز ریالی و ارزی بانک ملی ایران اعلام شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، جایزه ویژه این دوره از قرعه‌کشی، ۹۹ فقره کمک هزینه خرید واحد مسکونی هر یک به ارزش یک میلیارد ریال است. همچنین ۲۹۹ فقره کمک هزینه خرید خودرو داخلی هر یک به ارزش ۷۰۰ میلیون ریال در کنار ۱۳۹۹ کمک هزینه خرید کالای ایرانی هر یک به ارزش ۲۰۰ میلیون ریال برای شرکت‌کنندگان در قرعه‌کشی در نظر گرفته شده است.۱۳۹۹ کمک هزینه خرید صنایع دستی هر یک به ارزش ۱۰ میلیون ریال و ۷۹۰ هزار جایزه نقدی یک میلیون ریالی نیز بخش دیگری از جوایز چهل و یکمین دوره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز ریالی و ارزی بانک ملی ایران است. در این دوره از قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران ۷۹۳ هزار و ۱۹۶ فقره جایزه با ارزش بیش از یک هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال به برندگان تخصیص یافته است.
 • رشد نرخ بیکاری در ژاپن

  فارس: آمارهای دولتی نشان داد نرخ بیکاری ژاپن در ماه می به ۹/ ۲ درصد افزایش یافته است.آمارهای دولتی نشان داد نرخ بیکاری در این کشور افزایش و در دسترس بودن فرصت‌های شغلی در ماه می کاهش یافته است.وزارت امور داخلی و ارتباطات ژاپن نشان داد نرخ بیکاری این کشور در ماه می به ۹/ ۲ درصد افزایش یافته است.به نوشته رویترز، این رقم در ماه آوریل برابر با ۶/ ۲ درصد بوده است.
 • پاول: شرایط اقتصاد کاملا نامطمئن است!

  ایسنا: رئیس بانک‌مرکزی آمریکا گفت چالش‌های کاملا محسوسی بر سر راه اقتصاد وجود دارد. به گزارش رویترز، جروم پاول چشم‌انداز اقتصاد آمریکا را کاملا نامطمئن دانست و افزود: همه چیز به این بستگی دارد که سرعت شیوع کرونا تا چه حد مهار شود و تلاش‌های دولت برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی تا چه حد موفق باشد.رئیس بانک‌مرکزی آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رشد مثبت فعالیت‌های اقتصادی گفت: ما وارد یک فاز جدید و بسیار مهم شده‌ایم. بازگشت تدریجی فعالیت‌های اقتصادی مساله بسیار خوبی است اما چالش‌های موجود بر سر راه اقتصاد کاملا محسوس هستند.در شرایطی که شمار بیکاران و میزان تولیدات صنعتی آمریکا کماکان با آمارهای خوب قبل از بحران کرونا فاصله بسیار زیادی دارد، پاول افزود: مسیر پیش روی اقتصاد خیلی نامطمئن است و نمی‌توان با قطعیت گفت چه پیش خواهد آمد.بانک‌مرکزی آمریکا بزرگ‌ترین بسته حمایتی مقابله با کرونا را در بین بانک‌های مرکزی جهان داشته است و نرخ بهره را نیز به نزدیکی صفر کاهش داده است. این بانک وعده داده است کماکان به حضور قدرتمند در بازارها ادامه خواهد داد.
 • افزایش کسری بودجه برزیل به بیش از ۱۱ درصد

  ایبنا: براساس اعلام وزارت خزانه‌داری برزیل، کسری بودجه اولیه این کشور به‌طور حتم در سال‌جاری از ۱۱درصد تولید ناخالص داخلی تجاوز خواهد کرد.به گزارش رویترز، «مانسوئتو آلمیدا» وزیر خزانه‌داری برزیل ضمن اعلام این موضوع اضافه کرد که پیشنهادها برای تمدید پرداخت اضطراری به کارگران کم درآمد، هزینه مازاد ۱۸۹ میلیارد دلاری (معادل ۹/ ۱ درصد تولید ناخالص داخلی) را روی دست دولت خواهد گذاشت.آلمیدا پس از منتشر شدن آمار و ارقام بی‌سابقه کسری بودجه، در جریان یک نشست مطبوعاتی مجازی گفت که دولت برزیل نسبت به پایبندی به مقررات سقف هزینه‌کرد در سال‌جاری و سال‌های آتی، کاملا متعهد است.
 • مداخله ۸۵/ ۵ میلیارد دلاری بانک‌مرکزی کره‌جنوبی

  ایبنا: بانک‌مرکزی کره‌جنوبی اعلام کرد که در سه ماه نخست سال و به‌منظور تسهیل نوسانات پول ملی در بحبوحه پاندمی کرونا، از طریق مداخله ارزی در بازار مبلغ خالص ۸۵۱/ ۵ میلیارد دلار به فروش رسانده است.به گزارش مارکت اسکرینر، این در حالی است که در سه ماهه پیش از آن نرخ خالص خرید و فروش دلار توسط بانک‌مرکزی به یک اندازه بود. میانگین حجم مبادلات روزانه دلار/ وون در بازار بین بانکی داخلی کره‌جنوبی در سه ماه‌نخست سال ۷۱/ ۷ میلیارد دلار بود؛ این رقم برای سه ماه‌چهارم سال ۲۰۱۹ مبلغ ۶۹/ ۶ میلیارد دلار اعلام شده بود. براساس داده‌های ریفینیتیو، در بازه زمانی ژانویه تا مارس، هر دلار در محدوده ۱۲۹۶ تا ۶/ ۱۱۵۰ وون نوسان می‌کرد.بانک‌مرکزی کره‌جنوبی علاوه بر این اعلام کرد که در راستای ثبات‌بخشی به بازار اوراق قرضه، عملیات خرید یکجای اوراق بدهی دولتی را به ارزش ۵/ ۱ تریلیون وون (۲۵/ ۱ میلیارد دلار) اجرایی خواهد کرد. این بانک همچنین اعلام کرده که خریداری اوراق قرضه را با سه نوع سررسید متفاوت (۵، ۱۰ و ۲۰ ساله) هدف گرفته و مزایده در تاریخ دوم جولای انجام خواهد شد.

بیشتر