آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۱۸

 • کیش ریال به نوسان دلار

  دنیای اقتصاد: دلار در مواجهه با ریال غافلگیر شد. سیاست‌گذار پولی با ۲ اقدام سعی کرد پول ملی را در برابر ارز محافظت کند. افزایش نرخ بهره کف از سوی بانک مرکزی و فروش بیش از ۶ هزار میلیارد تومان اوراق در بازار بین بانکی دو خبری بودند که دیروز، سیگنال مهمی را به بازارها مخابره کردند. نرخ سود سپرده‌گذاری در بانک مرکزی با ۲ درصد افزایش به ۱۲ درصد رسید. این نرخ به‌عنوان کف دالان نرخ سود در بازار بین بانکی محسوب می‌شود. به عقیده صاحب‌نظران، با انقباض دالان نرخ سود در بازار بین بانکی، حداقل از سرعت کاهش جذابیت ریال کاسته می‌شود. پیش‌تر کارشناسان تاکید کرده بودند که بانک مرکزی برای تحقق تورم هدف، باید اقدام به افزایش نرخ بهره کند. این سیاست می‌تواند منجر به افزایش نرخ سود در بازار بین بانکی و به تبع آن، نرخ بهره ریال در بازارها شود. خبر دوم، حراج اوراق دولتی در بازار بین بانکی بود. تاکنون حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان اوراق دولتی فروش رفته است. تامین کسری بودجه از این کانال، فشار بر پایه پولی و چاپ پول را کاهش می‌دهد و در نتیجه نیروی محرکه تورم، کمرنگ‌تر از قبل خواهد شد. البته کارشناسان معتقدند باید منتظر ماند و دید در شطرنجی که شروع شده به کیش سیاست‌گذار چه پاسخی داده می‌شود؟ «دنیای اقتصاد» در گزارشی، پیام سیاست جدید را بررسی کرده است.
 • سنگین ترین ریزش دلار در سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: پس از ۸ افزایش متوالی، وقت نزول دلار رسید، نزولی سنگین که در سال ۹۹ سابقه نداشت. از همان ابتدای پنجمین روز هفته، دلار میل به کاهش قیمت را از خود نشان داد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر درمعاملات عمده با قیمت ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد؛ این قیمت ۸۰۰ تومان پایین‌تر از روز چهارم هفته بود که چنین میزان کاهشی را در سال ۹۹ تجربه نکرده بود. آخرین‌بار در تاریخ ۱۰ اسفند سال قبل، شاخص ارزی افت بیشتری را ثبت کرده بود.
 • تشکیل کارگروه مشترک بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی در رصد بازار ارز

  ایبنا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کارگروه مشترکی بین کمیسیون و بانک مرکزی برای بررسی روزانه نرخ ارز شکل می‌گیرد. به نقل از خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی در جمع خبرنگاران در تشریح نشست روز گذشته این کمیسیون با رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: بحث مدیریت منابع ارزی کشور در نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت و براساس گزارش‌های آقای همتی، منابع قابل‌توجهی از متعلقات ارزی مربوط به جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر وجود دارد که باید ساز و کارهای جدیدی را برای دسترسی به این منابع در نظر گرفت.
 • اصلاحات مدیریت مالی عمومی؛ تیرهایی که به هدف نمی‌خورند

  نویسنده: دکتر مهسا جهاندیده پژوهشگر ارشد مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه جهاد دانشگاهی
  تنگنای مالی دولت در سال‌های اخیر ضرورت پرداختن به مفهوم مدیریت مالی عمومی (PFM) را افزایش داده است. علاوه بر این افزایش ظرفیت تکنیکی و شبکه‌ای کشور این امکان را فراهم کرده است که سامانه‌های مختلف طراحی و ارتباط برخط این سامانه‌ها برقرار شود و به این ترتیب شرایط طراحی نظام مدرن مدیریت مالی عمومی نسبتا مهیا باشد.
 • طرح روسیه برای افزایش مالیات بر‌درآمد ثروتمندان به ۱۵درصد

  ایبنا: رئیس‌جمهوری روسیه پیشنهاد تغییر نرخ سالانه مالیات بر درآمد را از ۱۳ به ۱۵ درصد برای شهروندان ثروتمند مطرح کرد. به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین در جریان یک سخنرانی تلویزیونی این پیشنهاد را برای ثروتمندان روس و افراد با درآمد بالای ۵ میلیون روبل (۷۲ هزار و ۸۳۳ دلار) در سال ارائه داد. پوتین در ادامه ضمن اشاره به اینکه می‌توان این تغییر را از اول ژانویه ۲۰۲۱ اجرایی کرد، گفت این طرح ۶۰ میلیارد روبل به بودجه مسکو اضافه خواهد کرد.
 • چراغ سبز بانک مرکزی به صرافی‌های غیربانکی

  صرافی‌های غیربانکی می‌توانند نسبت به خرید منابع ارزی از طریق بانک‌های عامل اقدام کنند. به منظور تأمین به موقع نیازهای وارداتی کشور از یک سو و نیز با توجه به عرضه حواله‌های ارزی درهم امارات، یوآن چین، روپیه هند، یورو، لیر ترکیه و سایر اسعار توسط بانک مرکزی در بازار ارز کشور از طریق سامانه نیما از سوی دیگر، صرافی‌های غیربانکی می‌توانند نسبت به خرید منابع ارزی فوق الذکر، بر مبنای گواهی‌های ثبت آماری تایید شده، از طریق بانک‌های عامل، اقدام کنند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این خصوص ادارات بین‌الملل بانک‌های عامل نهایت همکاری را با صرافی‌های غیربانکی در تعامل با اداره بین‌الملل بانک مرکزی برای تامین ارز انجام خواهند داد.
 • محرک ۵۳ میلیارد دلاری بانک مرکزی برزیل برای احیای اقتصاد کرونازده

  ایبنا: بانک مرکزی برزیل اعلام کرد در راستای افزایش دسترسی شرکت‌های کوچک به وام و همچنین بهبود رشد اقتصادی، مجموعه‌ای از اقدامات را به ارزش بیش از ۲۷۲ میلیارد رئال (۵۳ میلیارد دلار) اجرایی می‌کند. به گزارش وال استریت ژورنال، براساس اظهارات «روبرتو کامپوس نتو» رئیس بانک مرکزی برزیل، از طرح‌های بالغ بر ۲ تریلیون رئالی که دولت برزیل پیش از این در راستای مقابله با آثار اقتصادی ناشی از پاندمی رونمایی کرده بود، سهم قابل توجهی به شرکت‌های بزرگ اختصاص یافته بود. نتو در این باره گفت: بانک مرکزی مادامی که اطمینان پیدا نکند که برای تداوم جریان نقدینگی تمام تلاش خود را کرده است، از پا نخواهد نشست؛ بنابراین اعتبار جدید به شرکت‌های کوچک و متوسط خواهد رسید؛ موضوعی که برای احیای رشد اقتصادی کشور بسیار حائز اهمیت است.
 • بسیاری از مناطق کد پستی ندارند!

  مهر: یک کارشناس حوزه دولت الکترونیک با بیان اینکه مشکل اساسی ما عدم برقراری ارتباط بین کد ملی و کد پستی است، گفت: بسیاری از مناطق کشور هنوز کد پستی ندارند. حسین میرزایی در گفت‌وگویی اظهار کرد: ما یک دغدغه اساسی مبنی بر برقراری ارتباط بین شماره ملی و کد پستی در کشور داریم؛ این مساله جزو ضرورت‌هاست و در همه جای دنیا پیاده شده و فرد ملزم است یک آدرس رسمی اعلام کند و سپس کلیه مکاتبات و امثالهم به آن آدرس رسمی اعلام می‌شود.
 • پاسخ مدیر عامل کارگزاری بانک‌ملی به ابهامات فروش سهام عدالت

  گروه شرکت‌ها: مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک ملی ایران به پرسش‌های مطرح درمورد فروش بخشی از سهام عدالت از طریق این کارگزاری پاسخ داد. به گزارش روابط عمومی بانک ملی، محمد حسن ابراهیمی گفت: نمی‌توان زمان مشخصی برای فروش سهام و واریز وجوه ناشی از آن مشخص کرد. وی افزود: کارگزاری تلاش می‌کند سهام را به نفع سهامدار بفروشد.
 • هجوم پول‌ها به پناهگاه طلا

  دنیای اقتصاد: در نهایت عامل ترس از شیوع موج دوم ویروس کرونا، به دیگر عوامل چربید، و سبب شد که افزایش تقاضای طلا قیمت این فلز ارزشمند را به بالاترین سطح در ۸ سال اخیر برساند. در حقیقت بازارهای جهانی به داده‌های رو به بهبود اقتصادی منتشر شده در روزهای اخیر توجهی نکردند و وزن بیشتری به عامل بازگشت کرونا دادند.
 • خوش‌بینی کوتاه‌مدت به اقتصاد جهان

  بازگشایی برخی فعالیت‌ها در کشورهای درگیر کرونا، ‌امیدها را نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی دنیا در کوتاه‌مدت افزایش داد.
 • احتمال کاهش تقاضای جهانی برای دلار

  استراتژیست ارشد ارزی دویچه بانک از احتمال تضعیف دلار در برابر رقبای جهانی خود خبر داد.به گزارش «ایسنا» به نقل از سی ان‌بی‌سی، سمیر گوئل- استراتژیست ارشد دویچه بانک در امور ارزهای آسیایی - با اشاره به احتمال شیوع موج دوم کرونا در آمریکا گفت: سوال بزرگی که سرمایه‌گذاران در حال حاضر ممکن است داشته باشند این است که آیا دلار در شرایط کنونی باز هم یک ارز امن محسوب می‌شود یا خیر؟
 • افزایش تنش آمریکا و چین

  تنش‌ها بین چین و آمریکا کماکان رو به افزایش است. به گزارش «ایسنا» دولت آمریکا اعلام کرد با درخواست طرف چینی برای افزایش مجوز پروازهای مسافری به آمریکا مخالفت کرده است. در حال حاضر چین تنها می‌تواند هر هفته یک پرواز مسافری به خاک آمریکا داشته باشد. از طرف دیگر ترامپ لایحه تحریم شماری از مقامات چینی را به بهانه نقض حقوق بشر مسلمانان اویغور امضا کرد.علاوه‌بر آمریکا برخی دیگر از متحدان این کشور نیز در حال اتخاذ رویکرد سخت‌گیرانه‌تری در قبال چین هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر