آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۰۸

 • افزایش شکاف در منابع و مصارف بانک‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی گزارش وضعیت کل مانده‌ سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری را به تفکیک استان‌ها تا پایان بهمن‌ماه ۱۳۹۸ منتشر کرده است. براساس این گزارش، مبلغ کل مانده سپرده‌ها در بهمن ۹۸ به مبلغ ۲۵۷۸ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به مقطع مشابه سال ۹۷، ۵/ ۲۷ درصد افزایش یافته است. در سمت تسهیلات نیز مبلغ تسهیلات در ماه مذکور ۱۸۱۲ هزار میلیارد تومان شده که افزایش ۳/ ۲۴ درصدی در مبلغ کل مانده تسهیلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته مشاهده می‌شود.
 • رکوردشکنی معکوس شاخص دلار

  دنیای اقتصاد: شاخص دلار آمریکا برای نهمین روز متوالی سقوط کرد. این شاخص با افت ۲ درصدی ظرف ۲ روز از ۹۸ به ۹۶ واحد رسید. این طولانی‌ترین نزول سریالی شاخص دلار در طول یک ‌دهه اخیر محسوب می‌شود. کاهش ارزش دلار در حالی رخ داد که بانک جهانی هشدار داد که اقتصاد جهانی بزرگ‌ترین رکود از جنگ جهانی دوم تا به امروز را تجربه خواهد کرد. سیاست‌های انبساطی پولی و مالی در آمریکا و احتمال تداوم جنگ تجاری میان این کشور و چین مهم‌ترین دلایل نزول شاخص دلار به‌شمار می‌روند.
 • خط و نشان ارزی ایران برای کره‌جنوبی

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی رفتار کره جنوبی در مسدود کردن دارایی‌های ایران در این کشور را به یک بازی سیاسی تشبیه کرد. عبدالناصر همتی درخواست ایران، مبنی‌بر استفاده از منابع ارزی برای واردات کالاهای بشردوستانه را در تضاد با تحریم‌های آمریکا ندانست و گفت: اقدام بانک‌های کره‌، این ظن را تقویت می‌کند که آنها در جهت تقویت منابع خویش قدم برداشته‌اند. همتی تاکید کرد که با عدم پایبندی طرف کره‌ای به توافقات بین‌المللی، این حق برای ایران محفوظ است که به اقدامات قانونی روی آورد.
 • کرونا درآمد سازمان تامین اجتماعی را کم کرد

  مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ضمن اعلام آخرین وضعیت ثبت‌نام‌شدگان بیمه بیکاری گفت: از اول خرداد از نظر رسیدگی و سازوکارهای نظارتی به شرایط عادی برمی‌گردیم و پیش‌بینی می‌کنیم نهایتا بعد از پایان اردیبهشت ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر مازاد بر آمارهای قبلی سنوات گذشته متقاضی اخذ مقرری در بیمه بیکاری داشته باشیم.
 • عملکرد مثبت ۳۵ درصدی صنعت بیمه در سال ۹۸

  آمارهای مقدماتی منتشر شده از عملکرد صنعت بیمه در سال ۹۸ نشان می‌دهد که شرکت‌های بیمه در سال گذشته رقمی معادل ۱/ ۵۹ هزار میلیارد تومان حق بیمه تولید کرده‌اند که رشدی ۸/ ۳۵ درصدی نسبت به سال ۹۷ داشته است.
 • دلار پشت خاکریز جدید

  دنیای اقتصاد: در پنجمین روز هفته، قیمت دلار به سوی مرز ۱۸هزار تومانی خیز بلندی برداشت و سکه تمام بهار آزادی توانست از سطح ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی عبور کند. روز چهارشنبه، شاخص ارزی ۱۵۰ تومان رشد را به ثبت رساند و به بهای ۱۷ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. این قیمت بالاترین نرخ فروش دلار از مهرماه ۹۷ بود.
 • اروپایی‌ها چند سال کار می‌کنند؟

  به‌طور متوسط انتظار می‌رود هر فرد اروپایی ۹/ ۳۵ سال کار کند. به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، عمر کاری افراد ۱۵ تا ۶۴ سال در سطح اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ به‌طور متوسط ۹/ ۳۵ سال بوده که ۲/ ۰ سال بیشتر از متوسط سال ۲۰۱۸ و ۶/ ۳ سال بیشتر از رقم اندازه‌گیری شده برای سال ۲۰۰۰ است.
 • کسب‌وکار الکترونیک بحران کرونا و چالش مالیاتی

  حسین احمدی‌ملایری/ کارشناسی ارشد علوم اقتصادی از دانشگاه علامه طباطبایی
  تحریم‌های ظالمانه بر فروش نفت و کاهش بی‌سابقه قیمت طلای سیاه شرایط بسیار دشواری را پیش‌روی اقتصاد کشور قرار داده است. در بودجه سال ۱۳۹۹ با نفت ۵۰ دلاری حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی درنظر گرفته شده است و درآمد مالیاتی حدود ۱۹۵ هزار میلیارد تومان، این درحالی است که در چند روز اخیر قیمت نفت به زیر ۳۰ دلار نزول کرده و عملا تحقق درآمد نفتی با چالش جدی روبه‌رو شده است. امری که باعث شده بار سنگین تامین درآمدهای مندرج در بودجه به دوش سازمان امور مالیاتی بیفتد؛ از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا باعث رکود و تعطیلی کسب‌وکارها شده است.
 • موافقت IMF با وام ۵ میلیارد دلاری اوکراین

  صندوق بین‌المللی پول با وام۵ میلیارد دلاری اوکراین موافقت کرد؛ وامی که به گفته کی‌اِف در بحبوحه فرو رفتن این کشور اروپای شرقی در بحران اقتصادی ناشی از پاندمی، از تعویق بازپرداخت بدهی‌ها جلوگیری می‌کند.
 • بدترین سقوط در تاریخ صادرات آلمان ثبت شد

  اداره آمار آلمان اعلام کرد که صادرات این کشور در ماه آوریل ۱/ ۳۱ درصد سقوط کرده است. این بدترین سقوط صادرات آلمان از زمان اولین ثبت این داده‌ها از سال ۱۹۵۰ تا کنون است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر