آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۸۹۸

 • آخرین تصویر از نقدینگی

  دنیای‌اقتصاد: حجم نقدینگی سال ۹۸ در جوابیه بانک مرکزی به رئیس‌کل اسبق این بانک رونمایی شد. نهاد سیاست‌گذار پولی ضمن تکذیب ادعای محمود بهمنی درخصوص میزان رشد نقدینگی، حجم این شاخص در انتهای سال ۹۸ و متوسط رشد نقدینگی در ۲ ماه ابتدایی ۱۰ سال گذشته را به اشتراک عموم گذاشت. «دنیای‌اقتصاد» براساس این داده‌ها، آخرین تصویر نقدینگی را بررسی کرده است. تصویری که نشان می‌دهد حجم نقدینگی در انتهای اسفند ۹۸ به ۱/ ۲۴۷۲ هزار میلیارد تومان رسیده که حاکی از رشد ۳/ ۳۱ درصدی در سال ۹۸ است. این رشد از تمام سال‌های دهه ۹۰ (به استثنای سال ۹۲) بالاتر بوده است. در سال ۹۲ رشد نقدینگی ۸/ ۳۸ درصدی تحت‌تاثیر افزودن آمار برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری به آمارهای پولی و بانکی کشور بود. از طرفی رشد فصلی نقدینگی نیز در زمستان گذشته به ۳/ ۹ درصد رسید. آخرین بار زمستان ۹۴ چنین رکوردی ثبت شده بود. بانک مرکزی در جوابیه دیروز اعلام کرد که متوسط رشد نقدینگی در ۲ ماه ابتدایی ۱۰ سال گذشته، معادل ۴/ ۲ درصد بوده است. اگر شتاب حرکتی نقدینگی در سال جاری نیز همچون میانگین ۱۰ ساله باشد، حجم نقدینگی در میانه بهار از ۲۵۳۰ هزار میلیارد تومان گذشته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند ریشه رشد نقدینگی، سیاست‌های مالی دولت است.
 • حمایت اول دلار شکست

  دنیای‌اقتصاد: چهارمین افت پیاپی دلار در خردادماه، قیمت این ارز را از سطح حمایتی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی عقب برد. روز چهارشنبه، شاخص ارزی ۲۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۷ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفت. این عدد کمترین قیمت ثبت شده برای دلار از ۲۷ اردیبهشت‌ماه بود و موجب شد انتظارات کاهشی در بازار فعال‌تر شوند.
 • تصویر کرونا در هفته اول خرداد

  دنیای‌اقتصاد: در هفته نخست خردادماه نسبت به مدت مشابه در اردیبهشت‌ماه تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا افزایش ۷۷ درصدی و تعداد فوتی‌ها در این دو بازه کاهش ۶۴ درصدی داشته است. آمارها نشان می‌دهد که در ۷ روز نخست خردادماه میزان کل مبتلایان به ویروس کووید-۱۹، ۱۴ هزار و ۶۴۲ نفر بود. این در حالی است که در ۷ روز نخست اردیبهشت‌ماه سال جاری تعداد کل مبتلایان به این ویروس ۸ هزار و ۲۷۰ نفر بوده است.
 • زمان اولین حراج اوراق دولتی

  طبق اعلام بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، کارگزاری بانک مرکزی اولین مرحله حراج این اوراق را روز سه‌شنبه ۱۳ خردادماه برگزار می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر