آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۸۲۶

 • احتمال کاهش تقاضای طلای چین

  دنیای اقتصاد: طلا در بازار جهانی در روز چهارشنبه تقریبا روز آرامی را پشت سر گذاشت. فلز زرد با ۰۷/ ۰ درصد کاهش ارزش به قیمت ۱۵۶۶ دلار رسید. شاید سر نخ بلاتکلیفی طلا را بتوان توسط اطلاعات جدیدی که از ویروس کرونا به بازار مخابره شده است، جست‌وجو کرد. یکی از مسوولان ارشد بهداشتی در چین اعلام کرده است، احتمالا اپیدمی ویروس کرونا تا ماه آوریل- مصادف با فروردین - به پایان برسد؛ موضوعی که تا حدودی می‌تواند نا اطمینانی‌ها را کاهش دهد. ولی هنوز پرسش‌های زیادی در مورد میزان عواقب اقتصادی این ویروس بر اقتصاد جهان وجود دارد. آخرین آمار تعداد مبتلایان روزانه نیز نشان می‌دهد، که مقدار افزایش روزانه به کمترین مقدار از ۳۱ ژانویه رسیده است، اما تعداد کشته‌شدگان به بیش از ۱۱۰۰ نفر افزایش یافته است.
 • مقاومت حساس در بازار دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه، روند دلار در زمستان ۹۸ ترک خورد و برای اولین بار در این فصل ساعاتی را در کانال ۱۴ هزار تومانی سپری کرد. از اول دی ماه تمام نوسانات شاخص ارزی به کانال ۱۳ هزار تومانی محدود شده بود. برخی فعالان اعتقاد دارند‌ مرز ۱۴ هزار تومانی اهمیت زیادی برای معامله‌گران فنی بازار دارد و شکست آن می‌تواند سیگنالی برای خریدهای بیشتر باشد. گروهی نیز معتقدند بازگشت دیروز دلار به خوبی مقاومت بالای مرز ۱۴ هزار تومانی و پایین بودن امکان شکست آن را نشان می‌دهد.
 • جزئیات اولین تراکنش در حال انجام اینستکس

  نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که اینستکس نماد ناکامی اروپا در استقلال یافتن از آمریکا است.
 • اوج‌گیری نقدینگی در ۹۸

  دنیای اقتصاد: به‌روزرسانی آمار نقدینگی، از شتاب گرفتن رشد این شاخص پولی در پایان آذر ماه حکایت دارد. بر اساس اعلام بانک مرکزی، میزان نقدینگی به بیش از ۲۲۶۰ هزار میلیارد تومان صعود کرده است. این عدد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد ۲/ ۲۸ درصدی را بازگو می‌کند، در حالی‌که میزان رشد نقطه‌ای نقدینگی در آذر ماه سال گذشته، ۱/ ۲۲ درصد بوده است. آخرین بار رشد نقدینگی درآبان ماه ۹۵ در این سطح قرار داشت. اما پس از آن، میزان رشد نقدینگی در یک مسیر نزولی حرکت کرد و تا سطح ۲۰ درصد در تیر ماه سال گذشته رسید. تفاوت رشد جدید نقدینگی با رشدی که در سال ۹۵ داشت، این است که سهم پول در این رشد پررنگ‌تر است. همچنین در طول ۹ ماهه ابتدایی سال، بر حجم نقدینگی به میزان حدودا ۳۸۰ هزار میلیارد تومان افزوده شده است، یعنی نقدینگی کشور روزی ۱۳۷۶ میلیارد تومان حجیم‌تر شد. این در حالی است که در ۹ ماه ابتدایی سال قبل، هر روز ۸۵۰ میلیارد تومان به حجم پول افزوده می‌شد. همچنین بررسی اجزای نقدینگی، یعنی پول و شبه‌پول هم نشان می‌دهد که دست بالا در اختیار پول است. شتاب رشد پول در ۱۲ ماهه منتهی به آذر ماه ۹۸ تقریبا ۲ برابر شتاب رشد شبه‌پول بوده است. عاملی که حاکی از پتانسیل تورمی نقدینگی دارد.
 • آخرین تحولات عملیات بازار باز

  پیرو اطلاعیه روز یکشنبه ۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ درخصوص موضع بانک مرکزی در عملیات بازار باز، یک بانک سفارش‌های فروش قطعی اوراق بهادار دولتی خود را در روز دو‌شنبه ۲۱ بهمن‌ و در حجم محدود از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در پی این امر، معاملات مربوط به حراج در روز چهار‌شنبه ۲۳ بهمن‌ماه انجام شد و به تبع آن، تسویه ریالی معاملات نیز قبل از پایان ساعت‌کار بازار بین‌بانکی ریالی صورت خواهد گرفت. همچنین، بانک مرکزی در نظر دارد روز چهار‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، مجدداً عملیات بازار باز را اجرا کند. موضع بانک مرکزی (خرید یا فروش اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، در روز دو‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ از طریق اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام خواهد شد. در پی اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی نسبت به ارسال‌ سفارش‌ها تا ساعت ۱۰ صبح روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.
 • نیمی از توانمان صرف مقابله با رانت‌خواران می‌شود

  رئیس بانک مرکزی گفت: ۵۰ درصد توان ما صرف خنثی کردن توطئه رانت خواران داخلی می‌شود.
 • رشد سرمایه‌گذاری خارجی تا ۵۰ درصد

  وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر اینکه دشمن در این شرایط تمام تلاش خود را معطوف کرده که سرمایه‌گذاران خارجی سرمایه‌های خود را وارد ایران نکنند، گفت: ثبت سرمایه‌گذاری خارجی در کشور به رغم تمامی کارشکنی‌ها، ایجاد موانع و محدودیت‌ها از سوی دشمن ۵۰ درصد بیشتر از ۱۰ ماهه سال گذشته بوده است. به گزارش خبرگزاری فارس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با «رادیو اقتصاد» گفت: کشور در دوسال اخیر شرایط بسیار سخت و دشواری را تجربه کرده است.
 • تخفیف مالیاتی برای اولیای فرد معلول

  آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان ابلاغ شد که براساس آن حقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یکی از اولیای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید ۵۰ درصد معاف از مالیات می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر