آرشیو روزنامه شماره ۴۷۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۸۵

 • جریمه دیرکرد اصلاح بانکی

  دنیای اقتصاد: سیستم بانکی پنجمین اقتصاد دنیا، با بحرانی جدی مواجه است. خبر ورشکستگی یا سقوط سهام بانک‌های مختلف هند در کنار فقدان عزم جدی و تعلل سیاست‌گذاران، چشم‌انداز روشنی را برای سیستم بانکی این کشور به تصویر نمی‌کشد. ریشه‌های آشفتگی سیستم بانکی هند به میانه دهه اول قرن ۲۱ برمی‌گردد؛ زمانی که عمده بانک‌های این کشور وام‌هایی ارزان و بدون دریافت ضمانت معتبر را برای پروژه‌های مختلف اعطا می‌کردند. موج دوم بحران از زمانی آغاز شد که بانک‌هایی که قوانین نظارتی محکمی بر آنها حاکم نبود، ثروت بادآورده‌ای را که از سیاست‌های نادرست به دست آورده بودند، خرج وام‌های بی‌حساب و کتاب کردند که در نهایت منجر به به‌وجود آمدن حجم عظیمی از بدهی‌های نامطلوب شد. اکنون عمق بحران به جایی رسیده که سیاست‌های متعارف دولت و بانک مرکزی نمی‌تواند بهبودآفرین باشد. این بن‌بست، جریمه دیرکرد اصلاح بانکی در هند است. اکنون بانک مرکزی این کشور باید آزمون‌های سختگیرانه‌ای را درباره وضعیت بانک‌ها به اجرا درآورد که احتمالا برخی از بانک‌ها در این فرآیند نابود می‌شوند. اما هند برای رسیدن به موفقیت‌های اقتصادی بیشتر، نیازمند اصلاح سیستم فرسوده بانکی است؛ موضوعی که «اکونومیست» به تحلیل آن پرداخته است.
 • حمایت جدید در بازار ارز؟

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، دلار در مقطعی از مرز ۱۳ هزار تومانی پایین رفت و وارد کانال ۱۲ هزار تومانی شد؛ با این حال، هرقدر به اواخر روز نزدیک‌تر شدیم، میزان خریدها در بازار بالاتر رفت و به دنبال آن قیمت به کانال ۱۳ هزار تومانی بازگشت. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز، هر اسکناس آمریکایی با قیمت ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومانی معامله می‌شد که ۸۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز یکشنبه بود. این کاهش در شرایطی رقم خورد که شاخص ارزی روز یکشنبه افزایش قیمت را تجربه کرده بود، ولی عدم توان آن برای شکست نقطه ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی در آن مقطع زمانی، درتغییر انتظارات معامله‌گران بازار موثر بود.
 • امضای قرارداد بانک توسعه تعاون و راه‌آهن

  گروه بنگاه‌ها: قرارداد عاملیت بانک توسعه تعاون برای اعطای تسهیلات به معرفی‌شدگان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد. حجت‌اله مهدیان، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون ضمن تبیین ویژگی‌های بانک‌های توسعه‌ای گفت: این بانک به‌عنوان جوان‌ترین بانک توسعه‌ای به‌رغم انتظار حمایت از سوی دولت و مجلس برای افزایش سرمایه، با بهره‌گیری از سبد سپرده‌ای متکی به منابع مردمی نسبت به ارائه خدمات توسعه‌ای به تولیدکنندگان، تعاون‌گران و صنعتگران اقدام کرده است.
 • حکمرانان صنعت بیمه

  غلامعلی ثبات
  یکی از معیارهای مهم و مغفول برای ارزیابی عملکرد نهادهای مرتبط با صنعت بیمه، اندازه پایبندی آنان به مفهوم «بنگاه اقتصادی» و مقتضیات «صنعت بیمه» است. واژه «صنعت» معادل Industry مفهومی است در ادبیات علم اقتصاد و مبین مجموعه‌ای بنگاه اقتصادی که در رقابت با هم، یک محصول همگن را به متقاضیان عرضه می‌کنند. همگن بودن چند محصول به معنای آن است که برآورنده یک نیاز معین هستند و محصولات هرکدام از بنگاه‌ها می‌توانند در برآورده کردن نیاز متقاضی، جانشین همدیگر شوند.
 • سال صعود، سال طلا

  دنیای اقتصاد: در آخرین روزهای سال میلادی، طلا در آستانه ثبت بهترین عملکرد خود در دهه جاری قرار گرفته است. قیمت طلا در حالی در روز دوشنبه به ۱۴۸۳ دلار رسید و حجم معاملات آن در آستانه کریسمس کاهش قابل توجهی داشت، که کارشناسان عوامل مختلفی را برای ثبت رکورد افزایشی فلز زرد در سال جاری برشمرده‌اند. افزایش نااطمینانی‌ها در اقتصاد جهانی که هسته مرکزی آن را جنگ طولانی‌مدت تعرفه‌ای بین آمریکا و چین تشکیل می‌دهد، در کنار کاهش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی و ترس ناشی از رکود جهانی اقتصاد در آینده نزدیک از جمله عواملی هستند، که به افزایش ارزش فلز زرد کمک کردند.
 • ثبت یازدهمین تورم منفی عربستان

  شاخص بهای مصرف‌کننده در عربستان برای یازدهمین ماه متوالی منفی ماند.
 • تسویه بدهی ۱۳۰۰ میلیارد ریالی سرمایه‌گذاری خوارزمی به بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: معاون مالی و توسعه منابع شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی گفت: بدهی سنواتی این شرکت به بانک صادرات ایران از محل واگذاری قدرالسهم شرکت فرعی توسعه ساختمان خوارزمی در پروژه سپهر الهیه به بانک مزبور تسویه شد. به گزارش روابط عمومی گروه سرمایه‌گذاری خوارزمی، کیانوش همتیان با اشاره به تاثیرات مثبت این اقدام در عملکرد شرکت، گفت: این اقدام آثار مالی مثبتی بر سود و زیان و ترازنامه گروه خواهد داشت.
 • برگزاری نخستین نوآوردگاه «آیفینک» در ایران

  گروه بنگاه‌ها: نخستین رویداد نوآوردگاه فین‌تک با هدف تیم‌سازی و شناسایی تیم‌های توانمند در راستای جذب نیروهای خلاق برای ورود به آیفینک (مرکز نوآوری مالی خدمات انفورماتیک)در کارخانه نوآوری از ۲۷ آذر ماه به مدت سه روز برگزار شد.
 • قدردانی از تسهیلات حمایتی بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: در همایش «شبکه بانکی، یاور توانمندسازی اقتصادی نیازمندان» با حضور عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در شهر مشهد از بانک پارسیان تقدیر شد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان در این همایش که علاوه بر رئیس کل بانک مرکزی؛ سید مرتضی بختیاری، رئیس کل کمیته امداد امام خمینی(ره)، استاندار خراسان رضوی و دیگر مسوولان استانی و مدیران عامل بانک‌ها نیز حضور داشتند؛ لوح تقدیر و تندیس این همایش به دلیل اقدامات موثر بانک پارسیان در اشتغال‌زایی و توانمند‌سازی مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) به حامد عابدینی، رئیس حوزه مشهد بانک پارسیان اهدا شد. بنا براین گزارش تا پایان آبان ماه سال ۹۸، بانک پارسیان مبلغ ۳۵۶/ ۹ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه در بخش‌های ازدواج، مسکن، اشتغال، درمان و ضروری پرداخت کرده است که حدود ۴۶۸ میلیارد ریال از این تسهیلات به طرح‌های اشتغال‌زای مددجویان کمیته‌امداد‌امام(ره) اختصاص یافته است.
 • تقدیر از عملکرد بیمه تجارت‌نو در حوادث طبیعی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه تجارت‌نو با توجه به عملکرد جهادی در ارزیابی و پرداخت خسارت به حادثه دیدگان سیل و زلزله اخیر، در ششمین همایش ملی مدیریت جهادی مورد تقدیر قرارگرفت. به نقل از روابط عمومی بیمه تجارت نو، پیرو اوامر مقام معظم رهبری مبنی بر به‌کارگیری مدیریت جهادی درکلیه امور کشور مراسمی برگزار شد و رئیس قوه قضائیه، وزیرکشور و وزیر صنعت، معدن و تجارت نظرات خود را درخصوص الزامات مدیریت جهادی مطرح کردند. بنا بر این گزارش؛ طی گردهمایی مذکور که با شعار «مدیریت جهادی لازمه توسعه و پیشرفت کشور» برگزار شد، جمع کثیری از مدیران منتخب جهادی در جریان دستاوردهای ۵ سال اخیر این مهم قرار گرفتند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر