آرشیو روزنامه شماره ۴۷۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۷۲

 • غلظت نفت در بودجه ۹۹؟

  دنیای اقتصاد: لایحه بودجه ۹۹ به مجلس ارائه شد. حسن روحانی در نطق پیش از تقدیم بودجه، از کاهش وابستگی بودجه به نفت سخن گفت. ظاهر ارقام مندرج در بودجه هم سخن رئیس دولت را تایید می‌کند؛ اما جست‌وجو در سطور مختلف بودجه، این گزاره را با ابهام مواجه می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد آنچه موجب غلظت ظاهرا کم نفت در بودجه شده، تفکیک درآمدهای نفتی در دو بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه و دارایی‌های مالی بوده است. در حقیقت دولت، سهم مازاد مورد استفاده خود را به‌عنوان دارایی مالی صندوق توسعه ملی فرض کرده و در واگذاری دارایی‌های مالی گنجانده است. از این رو، پیش‌بینی دولت از درآمدهای نفتی در سال آینده حدود ۷۸ هزار میلیارد تومان است. اگرچه در ظاهر این عدد هم نسبت به بودجه‌های گذشته کم است، اما این عدد بر فرض تخصیص ۵/ ۱۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی بنا شده که دارای یک کم‌برآوردی شدید در تبدیل ریالی درآمد نفتی است. در واقع از حیث دلاری، دولت باید در سال آینده قادر به فروش حداقل یک میلیون بشکه نفت در روز باشد که چندان با واقعیت‌های تحریمی اقتصاد ایران تطابق ندارد. علاوه بر بخش نفتی، «دنیای‌اقتصاد» لایحه بودجه را از دریچه رویکرد دولت به سیاست پولی، معافیت‌های مالیاتی و مالیات بر حقوق کارکنان نیز بررسی کرده است.
 • بازارساز کانال ۱۳ را نپذیرفت؟

  دنیای اقتصاد: روز گذشته دلار در بازار آزاد نه تنها کاهش قیمت را تجربه نکرد، بلکه به پیشروی خود در کانال ۱۳ هزار تومانی ادامه داد. بعدازظهر دیروز در کف بازار، معامله‌گران، دلار را با قیمت ۱۳ هزار و ۴۲۰ تومان به فروش می‌رساندند که ۲۰۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود. این چهارمین افزایش متوالی دلار بود و بازار برای سومین روز پیاپی تغییرات خود را در کانال ۱۳ هزار تومانی به ثبت رساند.
 • غفلت‌ها در اصلاح بودجه

  امیر کریمی
  روز شنبه در روزنامه «دنیای‌اقتصاد» مطلبی درمورد اصلاح ساختار بودجه با عنوان «اصلاح بودجه: ضرورت یا انتخاب» منتشر شد که لازم است در مورد آن توضیحات بیشتری داده شود. ۱- برای اصلاح ساختار بودجه، بخشی از استادان دانشگاه به مدد حمایت‌های خاص، سکاندار این اصلاحات شده‌اند. واقعیت این است که این افراد شاید استادان برجسته‌ای در دانشگاه باشند اما فاقد علم و تجربه در بودجه هستند.
 • رفع تعهد ارزی صادرکنندگان به عراق و افغانستان

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: آن دسته از صادرکنندگانی که به کشورهای عراق و افغانستان صادرات داشته‌اند و موفق به ثبت اطلاعات صادرات ریالی در سامانه جامع تجارت نشدند، باید جهت درج اطلاعات صادراتی خود به این سامانه مراجعه نمایند تا مشمول رفع تعهد ارزی شوند.
 • سه پیشنهاد کاربردی برای نظارت بیمه مرکزی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه سینا پس از انجام تحقیقی در زمینه ریسک‌های کسب و کار فعالان اقتصادی در راستای نظارت جامع‌تر بیمه مرکزی برعملکرد شرکت‌های بیمه سه پیشنهاد کاربردی مطرح کرد.
 • حصار ۵۰ دلاری اونس طلا

  دنیای اقتصاد: تحلیلگران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند قیمت طلا بین سطح حمایتی ۱۴۵۰ و سطح مقاومتی ۱۵۰۰ دلاری در نوسان خواهد بود.
 • اموال مازاد ۱۸ بانک در معرض فروش

  گروه بنگاه‌ها: سامانه اموال مازاد بانک‌ها که اطلاعات مربوط به اموال مازاد ۱۸ بانک دولتی و خصوصی در آن موجود است رونمایی شد.
 • کاهش ۳۳ درصدی مطالبات غیرجاری بانک کارآفرین

  گروه بنگاه ها: بر اساس گزارش مالی منتهی به مهرماه ۱۳۹۸، مطالبات غیرجاری بانک کارآفرین طی ۷ ماه گذشته کاهش چشمگیری داشته است.
 • ٢٠٠ میلیون ریال جایزه برای دعوت به استفاده از اپلیکیشن «صاپ»

  گروه بنگاه‌ها: تمامی هموطنان می‌توانند با نصب یا دعوت از دوستان خود برای نصب اپلیکیشن «صاپ» بانک صادرات ایران در قالب طرح «همراهی» بدون قرعه‌کشی از یک میلیارد ریال جایزه این طرح در هر دوره بهره‌مند شوند.
 • پرداخت تسهیلات به زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی از سوی بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت به زلزله‌زدگان استان آذربایجان‌شرقی، تسهیلات حوادث غیرمترقبه پرداخت می‌کند.به گزارش روابط عمومی بانک ملت، به موجب نامه بانک مرکزی، با مصوبه هیات مدیره بانک ملت و در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی، این بانک به آسیب دیدگان ناشی از زلزله استان آذربایجان‌شرقی، ۴۳۵ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت پرداخت خواهد کرد. بر اساس این مصوبه، بانک ملت ۶۰۰ فقره تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی بازسازی اماکن مسکونی روستایی، ۳۰۰ فقره تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی تعمیر اماکن مسکونی و تجاری شهری و روستایی، ۶۰۰ فقره تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی تامین لوازم معیشتی و ۴۰۰ فقره تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی به جایگاه‌های دامی آسیب دیده از زلزله در استان آذربایجان‌شرقی، اعطا خواهد کرد. این تسهیلات با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای جبران خسارات ناشی از زلزله استان آذربایجان‌شرقی به آسیب دیدگان پرداخت خواهد شد.
 • فعال‌سازی رمز پویا در بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: با الزام استفاده از رمز دوم یکبار مصرف برای تراکنش‌های بانکی غیرحضوری از اول دی‌ماه، بانک مسکن دستورالعمل فعال‌سازی این رمز را برای مشتریان خود به‌روزرسانی کرد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن (هیبنا) از آنجا که با تصمیم بانک مرکزی، از ابتدای دی ماه رمز دوم «ایستا» که در حال حاضر روی کارت‌های بانکی متقاضیان انجام تراکنش‌های غیرحضوری فعال است، غیر قابل استفاده خواهد شد و لازم است تمام مشتریانی که قصد دارند از تاریخ یک دی ماه به بعد از طریق هر یک از کارت‌های بانکی خود تراکنش غیر‌حضوری که نیازمند داشتن «رمز دوم معتبر» است انجام دهند، ابتدا نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویا اقدام کنند و به این ترتیب هر بار که قصد انجام تراکنش غیرحضوری از طریق سامانه‌های اینترنت‌بانک، همراه‌بانک و نظایر آن را دارند، به‌صورت آنی رمز دوم یکبار مصرف دریافت کنند. برای دریافت رمز دوم پویا برای کارت‌های بانکی مشتریان بانک مسکن یک نوبت مراجعه به هر یک از دستگاه‌های خودپرداز بانک مسکن در سراسر کشور کافی است.دستور العمل فعال‌سازی رمز مذکور در پایگاه خبری بانک مسکن قابل مشاهده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر