آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۶۰

 • موتور اجتماعی اصلاح اقتصادی

  دنیای اقتصاد: فرآیند اصلاحات اقتصادی را می‌توان به‌صورت یک بازی مدل‌سازی کرد. بازی که در آن دو بازیگر مهم با اهدف خاص حضور دارند. بازیگر اول «سیاست‌گذار» است؛ سیاست‌گذار در این بازی قرار است سیاست موردنظر خود را که می‌تواند اصلاح قیمت انرژی باشد، با کمترین هزینه به سرانجام برساند. در سوی مقابل، بازیگر دوم این بازی یعنی «مردم» سیاست‌های پیشنهادی سیاست‌گذار را ارزیابی می‌کنند؛ یا آن را می‌پذیرند یا به تقابل با آن می‌پردازند. جامعه تصمیم خود را براساس فضای انتظاراتی خود می‌گیرد؛ انتظاراتی که با دو ابزار انتظارات تطبیقی یا همان تجارب گذشته یا انتظارات عقلایی و آینده‌نگر شکل می‌گیرد. سیاست‌گذار به‌منظور مدیریت این بازی باید اعتماد عمومی را جلب کند و جریان اجتماعی را با اصلاحات همراه کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد سه عامل «دیپلماسی ارتباطی»، «زمان‌بندی» و «ملاحظات محبوبیتی» در حقیقت موتور محرک پیشبرد پروژه اصلاحات اقتصادی هستند. «دنیای اقتصاد» با مرور تجربه سه کشور برزیل، روسیه و آلمان با موشکافی جزئیات اجتماعی پروژه اصلاحات اقتصادی این سه کشور، موفقیت یا عدم موفقیت آنها را از زاویه این سیاست‌ها روشن کرده است. نتایج حکایت از آن دارند که اگر سیاست‌گذار این ملاحظات را رعایت نکند، نه تنها قطار اصلاحات به مقصد نمی‌رسد، بلکه زمینه برای سیاست‌های خوب بعدی نیز تنگ می‌شود.
 • بازگشت دلار به بالای مرز۱۲

  دنیای اقتصاد: در دومین روز کاری آذرماه، دلار بیشترین افزایش از یکشنبه گذشته را تجربه و از مرز ۱۲ هزار تومانی عبور کرد. به‌طور قطع معامله‌گران سکه نیز به افزایش قیمت شاخص ارزی بی‌تفاوتی نکردند و این فلز گرانبها را از کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی عبور دادند.
 • اطمینان بخشی بیمه باید ملموس باشد

  گروه بنگاه‌ها: طبق آخرین نسخه مجلس برای صنعت بیمه کشوردر برنامه ششم توسعه ضریب نفوذ بیمه‌های بازرگانی در طول اجرای برنامه باید به ۷درصد برسد و سهم بیمه‌های عمر از حق بیمه تولیدی بیمه‌های بازرگانی حداقل تا ۵۰درصد نسبت به سال پایه یعنی ۱۸ درصد افزایش یابد. به گزارش «دنیای اقتصاد» این درحالی است که بسیاری از کارشناسان تحقق ضریب نفوذ بیمه به ۷ درصد در طول برنامه ششم را غیر‌ممکن می‌دانند.
 • اعلام تعداد استارت‌آپ‌های فعال در صنعت بیمه کشور

  گروه بنگاه‌ها: مدیرکل نظارت بر شبکه خدمات بیمه با تاکید بر اینکه تا الان ۱۶۳ استارت‌آپ در صنعت بیمه فعالیت می‌کنند، افزود: در بین این استارت‌آپ‌ها، کارگزاران و شرکت‌های بیمه، افراد حقیقی نیز حضور دارند. مهرداد رضایی مدیرکل نظارت بر شبکه خدمات بیمه در حاشیه ششمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با افزایش فعالیت‌های استارت‌آپی، شورای عالی بیمه تصویب کرد که فعالیت کارگزاران بر خط شروع شود، این در حالی است که زمانی کمپین مقابله به استارت‌آپ‌ها داشتیم ولی امروز به جایی رسیده‌ایم که درباره پیشرفت فعالان این بخش صحبت می‌کنیم.
 • توسعه بیمه‌های خرد مسیر رشد ضریب نفوذ بیمه

  گروه بنگا‌ه‌ها: مدیرعامل بیمه آسماری در حاشیه نمایشگاه کیش اینوکس در تشریح راهکار افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ای در کشور گفت: باید براساس ضوابط مشتریان و شناسایی نیازهای بیمه‌ای افراد بیمه‌نامه‌های جدیدی طراحی شود. علیرضا یزدان‌دوست در گفت‌وگو با اصحاب رسانه بر فروش بیمه‌های خرد تاکید کرد و افزود: فروش بیمه‌نامه‌های خرد در جامعه موجب جمع‌آوری منابع خرد شده و ریسک‌های متنوعی را بیمه‌گر می‌پذیرد، معمولا بیمه‌های عمر، آتش‌سوزی و حوادث انفرادی برای جامعه هدف بیمه‌نامه‌های خرد طراحی و به‌صورت بسته‌های بیمه‌ای عرضه می‌شوند. وی افزود: اما برای نیازبخشی جامعه هدف و تهیه پکیج‌های بیمه‌ای با حق بیمه خرد و کم مبلغ،روش دیگری است که در شرکت‌های بیمه مورد توجه است، این روش امکان فروش را افزایش داده و به صددرصد می‌رساند. مدیرعامل بیمه آسماری با بیان اینکه هم‌اکنون با توجه به روش مذکور طرح‌های بیمه‌ای به‌صورت پکیج خاص با حق بیمه نه چندان بالا امکان پوشش تمام منازل کشور را دارد، افزود: این پکیج‌ها با سرمایه مناسب و حق بیمه اندک امکان دارد که گستردگی بیمه را در کشور افزایش دهد. یزدان‌دوست درباره افزایش ضریب نفوذ بیمه گفت: هنوز به هدف اصلی نرسیده‌ایم و ضریب نفوذ جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است.همچنین در برنامه‌ریزی انجام شده عقب هستیم ولی بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه در تلاش برای رسیدن به اهداف تعیین شده هستند.
 • رونق تولید در گرو احیای بخش‌خصوصی

  رضا سلمانی‌رحیمی
  هشت ماه از سال رونق تولید سپری شد و به موجب گزارش نهادهای ملی (بانک مرکزی و مرکز آمار) و بین‌المللی (بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول) رشد اقتصاد ایران کماکان منفی بوده و هیچ نشانه‌ای از نزدیک شدن به این هدف دیده نمی‌شود.
 • گریز ژرمن‌ها از رکود اقتصادی

  دنیای اقتصاد: اقتصاد آلمان از رکود گریخت. در شرایطی که داده‌های رشد اقتصادی این کشور در سه‌ماه سوم سال جاری میلادی منتشر شد، ژرمن‌ها تنها با یک دهم درصد رشد مثبت در این بازه زمانی، از ثبت دومین فصل متوالی با رشد اقتصادی منفی یا به تعبیر اقتصاد کلاسیک وقوع رکود نجات پیدا کردند.
 • خروج ترکیه از رکود

  سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ترکیه را افزایش داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از دیلی صباح، سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی با هشدار نسبت به چشم انداز اقتصادی جهان اعلام کرد که احتمالا رشد اقتصادی در سال جاری و سال آینده به کمترین سطح خود از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ خواهد رسید. با این حال رشد اقتصادی از سال ۲۰۲۱ احتمالا بهتر خواهد شد تا جایی که متوسط رشد اقتصادی از ۳ درصد در سال ۲۰۲۰ به ۵/ ۳ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا خواهد کرد. این سازمان همچنین در گزارش جدید خود از اقتصاد ترکیه پیش بینی کرده است که امسال اقتصاد این کشور از رکود خارج شود و رشد ۳/ ۰ درصدی به جای منفی ۳/ ۰درصد قبلی برای این کشور پیش‌بینی شده است. این سازمان همچنین رشد اقتصادی ترکیه برای سال آینده و سال ۲۰۲۱ را به ترتیب ۳ درصد و ۲/ ۳ درصد پیش‌بینی کرده است. با این حال سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی هشدار داده است که باقی ماندن میزان تجارت خارجی در سطح ضعیف و تنش‌های ژئوپلیتیکی ممکن است در نهایت روی رشد اقتصادی ترکیه اثر منفی زیادی بگذارد. به گفته سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی، مخارج مصرفی شخصی با رشد ۴درصدی، بار اصلی رشد اقتصادی امسال ترکیه را بر دوش خواهد کشید. همچنین امسال صادرات ترکیه در مقایسه با سال قبل ۲/ ۵ درصد بیشتر خواهد شد.
 • خوش‌بینی بانک‌ها به فروش گواهی‌های سپرده ۱۸درصدی

  گروه بنگاه‌ها: بانک‌ها با استفاده از فرصت کاهش نرخ ارز و رکود بازار مسکن، تلاش‌ برای جذب منابع مالی مردم را در دستور کار قرار داده و بیشترشان طرح‌های فروش گواهی‌های سپرده بانکی با نرخ ۱۸درصد را آغاز کرده‌اند.
 • بازسازی شعب آسیب‌ دیده بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: قائم‌مقام بانک صادرات ایران در بازدید از شعب آسیب‌دیده این بانک در استان البرز، از بازسازی و آمادگی این شعب برای تسریع در خدمات‌رسانی به مردم خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، رضا صدیق با بیان اینکه رسالت بانک صادرات ایران همواره خدمت به مردم بوده، گفت: صف اغتشاشگران همواره از مردم فهیم کشور جدا است و بانک صادرات ایران همچنان خدمت‌رسانی به مردم را سرلوحه کار خود قرار داده و در راستای انجام رسالت اجتماعی خود، بازسازی شعب، آغاز دوباره عملیات بانکی و خدمت‌رسانی به مردم در این مناطق را با جدیت دنبال خواهد کرد. بنا براین گزارش شورای هماهنگی بانک‌های دولتی نیز در روزهای اخیر با انتشار بیانیه‌ای بر تداوم خدمتگزاری به مشتریان با بازسازی شعب، استقرار شعب سیار و انتقال برخی عملیات به شعب دیگر تاکید کرد.
 • اعطای نشان ملی برای ارائه تسهیلات حمایتی به بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: نشان ملی رتبه نخست ارائه تسهیلات حمایتی به صادرکنندگان و تولید‌کنندگان کشور، تندیس عقاب طلایی و لوح تقدیر اجلاس توسعه صادرات ایران به مدیرعامل بانک تجارت اعطا شد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت در اختتامیه اجلاس توسعه صادرات ایران که با حضور مقامات، مسوولان و نمایندگان تجاری کشورهای شرکت‌کننده در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، نشان ملی ارائه تسهیلات حمایتی به صادرکنندگان و تولید‌کنندگان کشور، تندیس عقاب طلایی مدیریت موفق بانکداری نوین و همچنین لوح تقدیر استاندارد و جایزه بین‌المللی (MII-Best Bank Services Awards ۲۰۱۹) به رضا دولت‌آبادی مدیرعامل بانک تجارت اعطا شد که نادرخواجه‌حق‌وردی قائم‌مقام مدیرعامل به نمایندگی از دولت آبادی این جوایز را دریافت کرد. بنا‌براین گزارش اجلاس توسعه صادرات ایران بزرگ‌ترین اجلاس مشترک سرآمدان تولید و صادرات محسوب می‌شود که نمایندگان تجاری و اتاق‌های بازرگانی کشورهای روسیه، ترکیه، هند، ازبکستان، عراق، قطر، سوریه، عمان و آذربایجان همچنین ۹۰۰ مجموعه بزرگ تولیدی، صنعتی و خدماتی سراسر کشور درآن حضور داشتند.
 • تجلیل از بانک سینا به‌عنوان کسب و کار پیشرو در اقتصاد مقاومتی

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا عنوان کسب و کار پیشرو در پیاده‌سازی استراتژی اقتصاد مقاومتی در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت استراتژیک را کسب کرد. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، این کنفرانس بین‌المللی، با مشارکت شبکه تلویزیونی ایران کالا و کمیسیون انجمن‌های علمی کشور و حضور بیش از یک هزار نفر از دانشجویان، استادان، مدیران حوزه برنامه‌ریزی و مدیریت استراتژیک و با سخنرانی محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناروی اطلاعات، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد، عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه، برات قبادیان، معاونت پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد جلالی، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی کشور در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد. در این رویداد که با ارائه مقالات تخصصی، برگزاری سخنرانی‌های کلیدی و همچنین برگزاری پانل تخصصی استراتژی‌های توسعه صندوق‌های بازنشستگی کشور همراه بود، از بانک سینا به‌عنوان کسب و کار پیشرو در پیاده‌سازی استراتژی اقتصاد مقاومتی سال ۹۸ کشور، تجلیل شد.
 • رشد اقتصادی روسیه کارشناسان را غافلگیر کرد

  رشد اقتصادی روسیه با جهشی غیر قابل انتظار از ۲ درصد عبور کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، اقتصاد روسیه در دوازده ماه منتهی به اکتبر ۲/ ۲ درصد رشد کرد که ۳/ ۰ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در دوره مشابه منتهی به ماه قبل و همچنین ۲/ ۰ درصد بیشتر از رقم پیش‌بینی شده قبلی بوده است. این تفاوت رشد بیشتر از همه به لطف رشد بیشتر بخش ساخت و ساز (رشد یک درصدی در مقایسه با رشد ۶/ ۰ درصدی ماه قبل) و خرده فروشی (رشد ۶/ ۱ درصدی در مقایسه با رشد ۷/ ۰ درصدی ماه قبل) صورت گرفته است. از طرف دیگر بیشترین محرک رشد اقتصادی روسیه در ماه اکتبر بخش کشاورزی با ثبت رشد ۲/ ۵درصدی بوده؛ هرچند که رشد این بخش در مقایسه با ماه قبل ۴/ ۰ درصد کمتر شده است. پس از این بخش نیز تولیدات صنعتی با رشد ۶/ ۲ درصدی و معدن با رشد ۹/ ۰ درصدی قرار دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر