آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۵۸

 • نسبت تسهیلات به سپرده در کمترین مقدار تاریخی

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که نسبت تسهیلات به سپرده نظام بانکی کشور در مردادماه به حدود ۳/ ۷۹ درصد رسیده است که کمترین مقدار تاریخی این نسبت است. علاوه براین آمار‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که مانده سپرده‌های مردادماه شبکه بانکی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴/ ۲۷ درصد و نسبت به تیرماه ۱/ ۲ درصد رشد داشته است. براساس آمارهای منتشر شده، مبلغ کل سپرده‌ها در مردادماه حدود ۱/ ۲۲۶۳ هزار میلیارد تومان بوده که در مدت یک سال حدود ۹/ ۴۸۶ هزار میلیارد تومان رشد داشته است. مانده کل تسهیلات نیز در مردادماه به حدود ۹/ ۱۶۰۸ هزار میلیارد تومان رسیده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته با رشد ۲/ ۲۰ درصدی همراه بوده است.
 • سکه از دلار پیش افتاد

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته، دلار توانست سطح ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی را حفظ کند و با افزایش خریدها از فاز کاهشی خارج شود. در بازار موازی، سکه‌بازان، قدرت بیشتری داشتند و توانستند این فلز گرانبها را تا سطح ۴ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان بالا ببرند. در ابتدای روز پنج‌شنبه، در معاملات شاخص ارزی اوضاع به کام فروشندگان بود و قیمت تا سطح ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان عقب نشست. با این حال، پس از برخورد به این سطح، خریدها رشد یافت و در اواخر روز هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۱۱ هزار و ۹۲۵ تومان به فروش می‌رفت که ۵ تومان بالاتر از قیمت بسته شده روز پنجم هفته بود. این دومین روز پیاپی بود که شاخص ارزی در کانال ۱۱ هزار تومانی نوسان می‌کرد؛ این در حالی بود که برخی فعالان انتظار داشتند این ارز در انتهای هفته به کانال ۱۲ هزار تومانی بازگردد و این مرز را به‌عنوان کف جدیدی برای خود تعریف کند.
 • چند نفر مقرری ‌بیمه بیکاری گرفتند؟

  اعلام آخرین آمار مقرری‌بگیران بیمه بیکاری، سهم ۶۶ درصدی زنان از اشتغال بازار کار و بی‌نتیجه ماندن دومین نشست کمیته دستمزد ۹۹ از مهم‌ترین عناوین خبرهای این هفته حوزه کار و اشتغال بود. به گزارش «ایسنا» این هفته مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار از حفظ ۲۰۰ هزار فرصت شغلی در شش ماه امسال خبر داد و گفت: با همراهی بنگاه‌های اقتصادی، کارگران و کارفرمایان و همکاری بانک‌ها و بیمه‌ها و حمایت و پیگیری مسوولان استان‌ها از ریزش ۲۰۰ هزار نیروی کار در کشور طی شش ماه نخست امسال جلوگیری شد. وی همچنین از پرداخت مقرری ‌بیمه بیکاری به ۲۶۳ هزار نفر تا پایان شهریور ماه خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مهرماه امسال با کاهش ۳ درصدی مواجه بوده و به ۲۵۵ هزار نفر رسیده است. آن‌طور که یاوری گفته همه کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین‌اجتماعی که بدون میل و اراده خود از کار بیکار شده باشند می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری بهره‌مند شوند. در هفته‌ای که گذشت دومین نشست کمیته دستمزد شورای‌عالی کار با حضور نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی برگزار شد. البته در این نشست نمایندگان وزارت اقتصاد و صمت و مرکز آمار هم حضور داشتند.
 • تقسیم کارها براساس اصول حاکمیت شرکتی

  گروه بنگاه‌ها: یکی از نشست‌های تخصصی رویداد کیش اینوکس ۲۰۱۹ نشست «حاکمیت شرکتی در ایران» با تاکید بر شرکت‌های بورسی بود که توسط شرکت بیمه کوثر برگزار شد. مجید مشعلچی مدیرعامل بیمه کوثر در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: الزام اصول حاکمیت شرکتی بر هیچ کس پوشیده نیست و تقریبا همه فعالان اقتصادی بر تاثیر مهم این اصول توافق دارند. مشعلچی با بیان اینکه اصول حاکمیت شرکتی دو موضوع اصلی هدایت بهینه شرکت‌ها و کنترل و نظارت دقیق بر شرکت‌ها را هدف‌گذاری کرده است، افزود:اصول مذکور، تمام فرآیندها و مولفه‌های مرتبط با هدایت بهینه شرکت‌ها از بخش قانون‌گذاری، انتخاب هیات‌مدیره و مدیرعامل که هدایت اصلی شرکت را بر عهده دارند تا تقسیم کار را مورد توجه قرار داده است.
 • کمیته ریسک شهرت در بیمه معلم آغاز به کار کرد

  گروه بنگاه‌ها: نایب رئیس هیات‌مدیره بیمه معلم از تشکیل کمیته ریسک شهرت در بیمه معلم خبر داد.
 • تمدید قرارداد بیمه بدنه سرمد با ناوگان اورژانس تهران

  گروه بنگاه‌ها: قرارداد بیمه بدنه سرمد با ناوگان اورژانس تهران، برای دومین سال متوالی تمدید شد. سرپرست مدیریت اتومبیل بیمه سرمد با حضور در مرکز اورژانس تهران و دیدار با مسوول نقلیه این سازمان، ضمن ابراز خرسندی از تمدید این قرارداد، از امدادرسانان اورژانس، به‌عنوان افرادی که روزانه جان صدها نفر را نجات می‌دهند، قدردانی کرد. حسن‌ پورحسینی در این دیدار ضمن تاکید بر لزوم اهمیت تسریع در زمان امدادرسانی اورژانس اعلام کرد: بیمه سرمد در راستای انجام مسوولیت‌های اجتماعی خود، فرآیند جدیدی را در جهت تسهیل و تسریع در پرداخت خسارت‌ها به این سازمان طراحی کرده که به زودی اجرایی خواهد شد. لشگری مسوول نقلیه اورژانس تهران نیز دراین دیدار از نحوه خدمات‌رسانی و سرعت در پرداخت خسارت به منظور بازگشت خودروهای خسارت‌‌دیده اورژانس در حداقل زمان ممکن به ناوگان سازمان مربوطه، قدردانی کرد.
 • سپرده‌گذاری منابع شرکت‌های بیمه در یک بانک ممنوع شد

  به گفته معاون بیمه مرکزی، با اصلاح مقررات دیگر هیچ شرکت بیمه‌ای نمی‌تواند تمام منابع خود را در یک بانک سپرده‌گذاری کند.
 • راه‌اندازی اپراتور موبایل مجازی در بانک ایران‌زمین

  گروه بنگاه‌ها- فاطمه بهادری: نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت جهان ارقام پارس (جامپ) گفت: بانک ایران‌زمین اپراتور موبایل مجازی راه‌اندازی می‌کند. مهدی عباس‌نیا با بیان این مطلب افزود: این شرکت، هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک ایران‌زمین است و در این مجموعه از شرکت‌های حوزه ارتباطات، مخابرات و فناوری اطلاعات داریم. عباس‌نیا با بیان اینکه شرکت جهان ارقام پارس ماموریت شرکت‌داری برای برنامه‌ریزی استراتژیک و راهبری شرکت‌های گروه را بر عهده دارد، تصریح کرد: شرکت پدیسار انفورماتیک از جمله شرکت‌های زیرمجموعه جامپ است که در حوزه زیرساخت فناوری اطلاعات فعالیت دارد و با مجوز پرداخت یاری، حوزه‌های پرداخت را پشتیبانی می‌کند.
 • خدمت رمز دوم یک‌بار مصرف (پویا ) کارت عرضه شد

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه در راستای ارتقای امنیت خدمات بانکی به مشتریان، خدمت جدید «رمز دوم یک‌بار مصرف (پویا) کارت» را ارائه کرد. امکان فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف (پویا) برای کارت‌های برداشت از حساب مشتری (انواع رفاه کارت‌های همراه) میسر شد. این رمزها فقط یک‌بار و برای ۱۲۰ ثانیه اعتبار دارد، از این رو امنیت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد. بر اساس ابلاغ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رمز دوم یک‌بار مصرف در همه بانک‌ها از نیمه دی‌ماه سال‌جاری برای تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت به‌صورت اجباری، اجرایی خواهد شد. ویژگی‌های استفاده از رمز پویا، کاهش مخاطرات امنیتی در هنگام انجام تراکنش‌های مالی بدون حضور مشتریان، افزایش ضریب امنیت دارندگان رفاه کارت، ارتقاء امنیت پرداخت و کاهش احتمال سوء‌استفاده سودجویان از کارت‌های بانک رفاه در تراکنش‌های بدون حضور است. گفتنی است، فعال‌سازی رمز دوم پویا در بانک رفاه تنها از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک رفاه و با استفاده از کارت مورد نظر مشتریان بانک قابل انجام است و اعلام هرگونه اقدامی غیر از آن جعلی و در جهت سرقت اطلاعات کارت بانکی مشتریان است. همچنین یادآوری می‌شود، برای دریافت رمز دوم یک‌بار مصرف (پویا )لازم نیست اطلاعات حساس کارت مثل رمز دوم و CVV۲ را در هیچ سایت اینترنتی یا درگاه بانکی وارد کنید.
 • نارسایی‌های اقتصاد آمریکا

  دنیای اقتصاد: با چیره شدن شک بر بازار درباره فرجام جنگ تجاری به‌عنوان اصلی‌ترین عاملی که فعالان بازار به آن چشم دوخته‌اند، قیمت طلا روز جمعه افزایش محدودی داشت. قیمت هر اونس از این فلز گرانبها با افزایش نسبت به روز قبل به قیمت ۱۴۷۱ دلار رسید. از سوی دیگر جنت لوییز یلن، اقتصاددان آمریکایی و رئیس سابق فدرال‌رزرو در دوره ریاست جمهوری اوباما، اخیرا در مصاحبه‌ای درباره زوایای مهم اقتصاد آمریکا از جمله نابرابری در ثروت، احتمال رکود اقتصادی و تاثیرات جنگ تجاری با چین سخن گفته و تاکید کرده است ادامه روند کنونی می‌تواند بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را با ریسک‌های مهم اقتصادی اجتماعی روبه‌رو کند.
 • بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا چه وضعیتی دارد؟

  هرچند احتمال وقوع رکود در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی محتمل نیست اما رشد آن احتمالا بالا هم نخواهد بود. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، بانک مرکزی آلمان در گزارش جدید خود از وضعیت اقتصادی این کشور پیش‌بینی کرد که عملکرد ضعیف ماه‌های اخیر تا پایان سال نیز ادامه یابد، به‌گونه‌ای که رشد اقتصادی این کشور در سه ماه پایانی امسال تنها ۱/ ۰ درصد پیش‌بینی شده است. بانک مرکزی آلمان در گزارش خود آورده است: رشد در سطح بسیار ضعیفی قرار دارد اما احتمال وخیم‌تر شدن وضعیت بسیار کم است و احتمالا شاهد ثبات نسبی در وضعیت کنونی تا پایان سال خواهیم بود. بانک مرکزی آلمان در گزارش خود از جنگ تجاری بین آمریکا و چین، مساله برگزیت و کاهش رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو به‌عنوان مهم‌ترین عوامل خارجی کاهش رشد اقتصادی بزرگ ترین اقتصاد اروپایی نام برده است. بانک مرکزی آلمان با تاکید بر نقش بازار داخلی در جلوگیری از وقوع رکود اقتصادی در این کشور گفته است سیاست‌گذاری‌ها بیشتر باید مبتنی بر تقاضای مصرفی داخلی برای تقویت رشد باشد چراکه با توجه به پایین باقی ماندن نرخ بیکاری و تداوم روند افزایش حداقل سطح دستمزدها انتظار می‌رود درآمد خانوارها به میزان مطلوبی افزایش یابد. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، اقتصاد آلمان که پس از ۹ سال رشد مثبت اقتصادی متوالی در نیمه نخست امسال با رشد منفی مواجه شد، در سه ماه سوم سال تنها ۱/ ۰ درصد رشد کرد که پایین‌ترین سطح رشد به ثبت رسیده در سطح منطقه یورو بوده است.
 • تداوم دهمین دوره باشگاه مشتریان بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: دهمین دوره باشگاه مشتریان بانک آینده، با عنوان «ندیده‌ها و نرفته‌ها» که از تاریخ ۸ آبان‌ماه جاری آغاز شده، تا پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ ادامه خواهد داشت. در این طرح مشتریان می‌توانند، با بهره‌گیری از خدمات بانکداری الکترونیکی، با توجه به میزان موجودی سپرده‌های قرض‌‎الحسنه و همچنین افزایش موجودی حساب‌های کوتاه‌مدت عادی، امتیاز کسب کرده و در قرعه‌کشی سفرهای تکرارنشدنی پایان طرح شرکت کنند. شرط شرکت در این قرعه‌کشی نیز کسب حداقل ۵هزار امتیاز است. جوایز این طرح به ارزش ۱۲ میلیارد ریال و در قالب سفر شامل: ۵ جایزه یک‌میلیارد ریالی، ۱۰ جایزه ۵۰۰ میلیون ریالی و ۱۰۰ کمک‌هزینه سفر داخلی ۲۰ میلیون‌ ریالی، برای کلیه اعضای باشگاه مشتریان بانک آینده، پیش‌بینی شده است که به قید قرعه به مشتریانی که حداقل امتیاز لازم را کسب کرده‌اند؛ اهدا خواهد شد.
 • احتمال افزایش مبلغ وام مسکن

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف قدمت تسهیلات خرید مسکن این بانک خبر داد و گفت که افزایش سقف تسهیلات نیز در حال بررسی است. ابوالقاسم رحیمی‌انارکی با اشاره به افزایش سقف قدمت تسهیلات بانک مسکن اظهار کرد: سقف قدمت تمامی محصولات بانک مسکن برای خرید مسکن افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که ساختمان‌هایی که سقف قدمت‌شان ۲۰ سال بوده به ۲۵ سال و آنهایی که ۲۵ سال بوده به ۳۰ سال افزایش یافته است. وی افزود: این امر به مردم کمک می‌کند بتوانند قدرت انتخاب بیشتری در خرید واحدها داشته باشند، چراکه این واحدها قدمت بیشتر و قیمت پایین‌تری دارند. به گفته مدیرعامل بانک مسکن، این افزایش سقف قدمت شامل تسهیلات صندوق سپرده مسکن یکم نمی‌شود، چراکه تغییرات در این تسهیلات نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار دارد. رحیمی‌انارکی با بیان اینکه افزایش سقف‌های تسهیلاتی را هم در دستور کار داریم، گفت: این موضوع نیز درحال بررسی است که پس از تصویب اطلاع‌رسانی خواهد شد. وی همچنین درباره برنامه بانک مسکن برای حمایت از زلزله‌زدگان اخیر تصریح کرد: این کار باید فرآیند خود را طی کند که در ابتدا میزان خسارت توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برآورد شده و پس از آن هیات دولت سقف‌های تسهیلاتی را برای ساخت و تعمیر واحد مسکونی تعیین می‌کند و پس از آن بانک مرکزی سهمیه هر بانک برای ارائه تسهیلات به زلزله‌زدگان را به آنها ابلاغ می‌کند. مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه برای این تسهیلات معمولا از کمک‌های دولتی به شکل یارانه یا منابع قرض‌الحسنه استفاده می‌شود، اظهار کرد: هنوز برای زلزله اخیر مصوبه‌ای به ما ابلاغ نشده است.
 • چقدر سرمایه برای راه‌اندازی استارت‌آپ لازم است؟

  گروه بنگاه‌ها: یک مقام مسوول در بیمه مرکزی ضمن اعلام فعالیت ۱۶۳ استارت‌آپ در صنعت بیمه گفت: برای راه‌اندازی استارت‌آپ بین ۵۰۰ میلیون تا ۵ میلیارد تومان سرمایه لازم است. به گزارش «ایسنا» در جریان برگزاری نمایشگاه بانک، بیمه و بورس در جزیره کیش نشستی با محور نحوه سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های بیمه‌ای به‌عنوان کانالی برای جذب سرمایه‌گذاری در صنعت بیمه با حضور مدیران بیمه مرکزی برگزار شد.
 • صرافی‌ها در نبود اینترنت تعطیل شده‌اند

  دبیر کل کانون صرافان اظهار کرد: در گزارش‌های تلفنی از آنجاکه هیچ یک از گزارش‌ها مستند نیستند نمی‌توان به این گزارش‌ها اعتماد داشت و با ریسک جعل اسناد و حواله‌ها و تاییدهای نابه جا مواجه هستیم. به همین دلیل است که صرافان ترجیح دادند که فعلا کار را متوقف کنند. به گزارش «ایلنا» شهاب قربانی درباره اثرگذاری قطعی اینترنت بر فعالیت صرافی‌ها و ارتباط آنها با خارج از کشور اظهار کرد: در حال حاضر در نبود اینترنت برای برقرار ارتباطات بین‌المللی با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر