آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۵۵

 • درآمدهای بانکی زیر ذره‌بین

  دنیای اقتصاد: بررسی کارنامه مالی ۱۹ بانک در سال ۹۷ نشان می‌دهد که کل درآمدهای مشاع این بانک‌ها ۸/ ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و کل درآمدهای غیرمشاع ۶/ ۵۳ هزار میلیارد تومان بوده است. از سوی دیگر سهم بانک‌ها از درآمدهای مشاع در این سال نیز حدود منفی ۷/ ۱ هزار میلیارد تومان محاسبه شده است که نشان دهنده پرداخت سود بالا به سپرده‌گذاران به نسبت درآمدهای حاصل از سود تسهیلات و سرمایه‌گذاری‌های بانک‌ها است. از سوی دیگر نسبت درآمدهای غیرمشاع به کل درآمدهای بانک‌ها حدود ۳/ ۱۰۳ درصد بوده که نشان می‌دهد بخش بزرگی از درآمدهای بانک‌ها از طریق کارمزد‌ها و مبادلات ارزی به‌دست آمده است. اصطلاح درآمدهای مشاع و غیر مشاع خاص نظام بانکداری بدون ربا است که هرچقدر سهم بانک از درآمدهای مشاع بیشتر باشد نشان‌دهنده عملکرد بهتر بانک است.
 • عقبگرد دلا‌ر پس از ۸ روز

  دنیای اقتصاد: دلار پس از ۸ روز رشد، اولین عقبگرد را ثبت کرد. روز گذشته نرخ دلار در بازار آزاد تهران با افت ۲۵۰ تومانی، به سطح ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومانی بازگشت. همچنین حرکت دلار باعث شد تا سکه تمام بهار آزادی نیز از کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی عقب‌نشینی کند. افت دیروز، به نظر ناشی از فروکش هیجانات بنزینی در بازار ارز بوده است. البته برخی معتقدند تقاضای فصلی، هنوز می‌تواند یک نیروی افزایشی در بازار باشد. با این حال همچنان کف جدید ۱۲ هزار تومانی از سوی بازارساز به رسمیت شناخته نشده است.
 • روس‌ها به دلارزدایی ادامه می‌دهند

  روزنامه فرانسوی ‌لزی‌کو نوشت درحالی‌که روسیه به سیاست کنار گذاشتن دلار و تبدیل دارایی‌هایش به دیگر ارزها، ادامه می‌دهد، اروپایی‌ها هم در تلاش برای ایجاد یک سیستم پرداخت اروپایی برای رقابت موثر با ویزا و مسترکارت آمریکا هستند.
 • دو بال مدیریت انتظارات

  دنیای اقتصاد: «شفافیت» و «دیپلماسی ارتباطی» دو بال مهم جریان سیاست‌گذاری‌اند؛ بال‌هایی که مردم را با سیاست‌گذار همراه می‌کنند و سیاست‌های خوب را با دقت بیشتری به هدف می‌رسانند. «شفافیت» به این معنا که سیاست‌گذار جزئیات سیاست‌های جدید را در اختیار عموم قرار دهد؛ یعنی اگر سیاست جدیدی طراحی و اجرا می‌شود، تمام سوابق و جزئیات آن به اطلاع عموم برسد تا مردم در محیطی شفاف و عاری از هرگونه ابهامی دست به انتخاب بزنند. «دیپلماسی ارتباطی» به معنای صحبت کردن با مردم و تشریح مزایا و معایب و همین‌طور خطرات احتمالی سیاست‌های جدید است. در صورتی که عموم جامعه در جریان مزایا، معایب و لایه‌های پنهان یک سیاست قرار گیرند، احتمال همراهی با سیاست و در نتیجه موفقیت آن بیشتر می‌شود. اما درصورتی که سیاست‌گذار نسبت به دو بال یادشده بی‌اعتنا باشد و سیاست‌ها را در محیطی مبهم پی‌ریزی کند، مردم نه تنها این سیاست را همراهی نمی‌کنند، بلکه احتمالا به تقابل با آن می‌پردازند. این بی‌اعتنایی در صورتی که در سیر زمان دنباله‌دار باشد، بی اعتمادی به فضای سیاست‌گذاری را به حدی افزایش می‌دهد که جامعه حاضر به پذیرش سیاست‌های خوب جدید نیز نباشد. به عبارتی دیگر، غفلت از این دو بال یا مانعی بر سر جریان اصلاحات ایجاد می‌کند یا این جریان را کند می‌کند.
 • معرفی فهرست جدید اعضای هیات‌مدیره بیمه سینا

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه سینا با نماد «وسین» در اطلاعیه‌ای از فهرست جدید اعضای هیات‌مدیره این شرکت بیمه‌ای خبر داد. شرکت بیمه سینا که با سرمایه ۱.۵۰۰ میلیارد ریال در بازار پایه زرد فرابورس فعال است، به استناد مصوبه مجمع عمومی عادی روز ۳۱ تیرماه ۹۷ و جلسه هیات‌مدیره روز ۲۵ آبان ۹۸ اسامی اعضای هیات‌مدیره و نمایندگان آنها و سمت هریک را اعلام کرد. براساس این اطلاعیه، عبدالامین خدایی نساج به نمایندگی از لیزینگ جامع سینا به ترکیب هیات‌مدیره این شرکت اضافه شده است. رضا جعفری به نمایندگی از شرکت مادرتخصصی مالی و سرمایه‌گذاری سینا، محمد رضایی به نمایندگی از بنیاد علوی و امیررضا خسروی به نمایندگی از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی دیگر نمایندگان اعضای حقوقی هیات‌مدیره بیمه سینا هستند. شرکت آسان پرداخت پرشین نیز که دیگر عضو هیات‌مدیره حقوقی این شرکت بیمه‌ای است، نماینده حقیقی برای حضور در هیات‌مدیره معرفی نکرده است. از بین اعضای هیات‌مدیره، امیررضا خسروی رئیس هیات‌مدیره و عضو غیرموظف و امیررضا جعفری نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت بیمه سینا هستند.
 • برگزاری نشست آموزشی مشترک کارشناسان مالی شعب با مدیران ستاد بیمه سرمد

  گروه بنگاه‌ها: همایش دو روزه آموزشی مشترک کارشناسان مالی شعب با مدیران و کارشناسان مالی ستاد بیمه سرمد برگزار شد. این همایش آموزشی در سالن آموزش ستاد مرکزی با تدریس محمدرضا مجدرضایی مدیر مالی این شرکت و کارشناسان این واحد برگزار شد. مهدی مهدوی، مدیر عامل بیمه سرمد با حضور در روز نخست این همایش آموزشی، گفت: با تلاش و کوشش همکاران، عملکرد شرکت بیمه سرمد در سال گذشته موجب تحسین کارشناسان، سهامداران، نهادهای نظارتی و سایر دستگاه‌های مرتبط شده است. در پایان این همایش دو روزه، کارشناسان شعب به طرح مسائل و مشکلات پیش روی خود پرداختند و محمدرضا مجدرضایی به همراه کارشناسان واحد مالی، نسبت به ارائه راهکارهای لازم اقدام کردند.
 • تغییر در ترکیب هیات‌مدیره بیمه کوثر

  گروه بنگاه‌ها: شرکت ۲.۵۰۰ میلیارد ریالی بیمه کوثر، در اطلاعیه‌ای روی کدال سازمان بورس، از تغییر در ترکیب هیات‌مدیره این شرکت خبر فرابورسی خبر داد. شرکت بیمه کوثر که با نماد کوثر (بکوثر) در بازار دوم فرابورس فعال است، به استناد مصوبه مجمع عمومی عادی روز ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۶ و جلسه هیات‌مدیره روز ۱۴ مردادماه ۹۷ اسامی اعضای هیات‌مدیره و نمایندگان آنها و سمت هریک را اعلام کرد. بر اساس اطلاعیه بکوثر، محمود احمدپور داریانی به جای مرتضی بهمنیار به‌عنوان نماینده صندوق بیمه عمر و حوادث کارکنان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران وارد هیات‌مدیره بیمه کوثر شده است. در عین حال، محمود هاشمی به‌عنوان نماینده صندوق بیمه عمر و حوادث کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران، مجید مشعلچی فیروزآبادی به‌عنوان نماینده صندوق بیمه عمر و حوادث سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عیسی احمدنژاد به‌عنوان نماینده موسسه فرهنگی خدماتی زیارتی ثامن الائمه و اصغر ابن الرسول به‌عنوان نماینده موسسه توانمندسازی بازنشستگان نیروهای مسلح، همچنان به‌عنوان نمایندگان حقیقی اعضای حقوقی در ترکیب هیات‌مدیره بیمه کوثر، فعالیت خواهند کرد. محمود احمدپور داریانی، رئیس هیات‌مدیره و مجید مشعلچی فیروزآبادی نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل این شرکت بیمه‌ای خصوصی هستند. عیسی احمدنژاد، اصغر ابن الرسول و محمود احمدپور داریانی نیز اعضای غیرموظف هیات‌مدیره شرکت بیمه کوثر محسوب می‌شوند.
 • بانک ملی ایران در مسیر کاهش قیمت تمام شده پول

  گروه بنگاه‌ها: تلاش بانک ملی ایران برای کاهش قیمت تمام شده پول با رشد ۵۰ درصدی منابع ارزان قیمت نتیجه داد. یکی از گلایه‌های تولیدکنندگان و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی از نظام بانکی این است که تسهیلات بانکی با نرخ گران به دست آنها می‌رسد. گرچه نظام بانکی پیرو دستورالعمل‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نرخ‌های ابلاغی شورای پول و اعتبار است، اما مدیریت منابع در اختیار خود بانک‌ها است. از این رو بانک ملی ایران کاهش قیمت تمام شده پول با جذب منابع ارزان قیمت را در دستور کار قرار داده تا از این طریق امکان پرداخت تسهیلات بیشتر با هزینه کمتر را فراهم کند. آن طور که صورت‌های مالی سال گذشته بانک نشان می‌دهد، جذب منابع ارزان‌قیمت در قالب حساب‌های قرض‌الحسنه جاری و پس‌انداز بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است. سیاست‌های بانک ملی ایران برای ترویج خیر جمعی در قالب فعالیت‌های عام‌المنفعه از جمله مدرسه‌سازی، ساخت خانه بهداشت روستایی و کمک به آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از محل موجودی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز، ارائه خدمات منحصر به فرد بانکداری الکترونیک در قالب سامانه‌های بام و بله به ویژه برای مدیریت حساب‌های جاری و پس انداز و... باعث افزایش تمایل مشتریان به سپرده‌گذاری در حساب‌های قرض‌الحسنه شده است.
 • شعبه بیمه آسیا در بندر چابهار افتتاح شد

  گروه بنگاه‌ها: شعبه بیمه آسیا در بندر چابهار با حضور نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا، اعضای هیات‌مدیره، امام جمعه چابهار، مقامات مسوول در فرمانداری، شهرداری، ادارات کل امور اقتصادی و دارایی و بنادر شهرستان، مسوولان مرکز خدمات حوزه علمیه استان سیستان و بلوچستان، رئیس پلیس راهور و سایر مقامات محلی چابهار افتتاح شد. مسعود بادین، نایب رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا در آیین افتتاح شعبه بندر چابهاربیمه آسیا گفت: بیمه آسیا به‌عنوان بزرگ‌ترین بیمه خصوصی کشور، توانایی کامل در برقراری امنیت مالی فعالیت‌ها و پروژه‌های بزرگ اقتصادی کشور را با ارائه پوشش‌های مناسب بیمه‌ای دارد. مدیرعامل بیمه آسیا با اشاره به توانگری سطح یک بیمه آسیا با شاخص ۱۴۵ درصد، اظهار کرد: همکاری متقابل با مناطق آزاد در اقصی نقاط کشور، اولویت کاری بیمه آسیا به‌عنوان یک نهاد مالی است که امیدواریم افتتاح شعبه بیمه آسیا در بندر چابهار فتح بابی در گسترش بیمه و ارائه خدمات متنوع بیمه‌ای به هموطنان‌مان در این منطقه استراتژیک باشد. بنابراین گزارش، حجت الاسلام والمسلمین موسوی، نماینده ولایت فقیه و امام جمعه چابهار نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از آغاز به کار شعبه بیمه آسیا در این بندر، اظهار امیدواری کرد فعالیت بیمه آسیا در چابهار، در توسعه این منطقه مثمر ثمر واقع شود.
 • صدور آنلاین بیمه‌نامه در کشور شتاب می‌گیرد

  رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بهره‌گیری از نیروی انسانی متخصص، ضریب سودآوری و زمینه حضور شرکت‌های بیمه را در سطوح بین‌المللی بالا می‌برد. به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی که در آیین افتتاح ساختمان مرکزی بیمه سامان سخن می‌گفت، با اعلام این خبر افزود: رضایتمندی بیمه‌گذاران هنگام دریافت خسارت در گرو حذف کاغذبازی اداری و بهره‌گیری صنعت بیمه از ابزار الکترونیکی و فناوری برای پرداخت سریع و بی‌واسطه است. رئیس کل بیمه مرکزی با تبریک هفته وحدت و تاکید بر این نکته که صنعت بیمه باید در کمترین زمان ممکن مشکلات زیرساختی شبکه آنلاین را برطرف کند، تصریح کرد: افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور مستلزم تسهیل عملیات بیمه‌گری است و شرکت‌هایی که در صدور بیمه‌نامه‌های آنلاین پیشقدم شوند سهم بیشتری از بازار را در اختیار خواهند داشت. سلیمانی ضمن ابراز خرسندی از تلاش‌های صورت گرفته در واحدهای مختلف شرکت بیمه سامان بر ضرورت نوآوری و کشف بازارهای جدید بیمه‌ای تاکید کرد و گفت: در کنار تلاش برای همگانی‌سازی رشته بیمه‌های زندگی باید فرهنگ بیمه‌نامه‌هایی نظیر بیمه‌های مسوولیت حرفه‌ای نیز در کشور گسترش یابد.
 • سهم بنزین در اقتصاد خانوارها

  محمدعلی دهقان، معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد، سهم بنزین در سبد خانوار را به‌طور متوسط ۵/ ۲ درصد عنوان کرد و گفت: این یعنی افزایش نرخ بنزین فقط ۵/ ۲ درصد اقتصاد یک خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی سرزعیم اقتصاددان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: اختلاف قیمت بنزین در داخل و خارج کشور، انگیزه قاچاق بنزین را فراهم کرده است که در نهایت به ایجاد رانت و فساد اقتصادی می‌انجامد. او ادامه داد: بنزین به‌عنوان یکی از حامل‌های انرژی متعلق به همه مردم است، ولی عده‌ای به ناحق از آن بهره می‌برند. افزایش نرخ بنزین سبب کاهش قاچاق سوخت می‌شود و فایده آن به جیب مردم برمی‌گردد. محمدعلی دهقان دهنوی معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد نیز گفت: به‌طور متوسط روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود اگر بتوانیم بنا به اتفاق ۱۰ میلیون لیتر از میزان مصرف سوخت بکاهیم و با نرخ ۵ هزار تومان در خلیج فارس بفروشیم با در نظر گرفتن تفاوت با نرخ داخل کشور روزانه حدود ۴۰ میلیارد تومان و در ۱۰ روز ۴۰۰ میلیارد تومان و سالانه ۱۴ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل می‌شود. او ادامه داد: در حال حاضر شرایط اقتصادی مردم به گونه‌ای نیست که بتوانند نرخ ۵ هزار تومان بابت هزینه بنزین را تحمل کنند هدف فعلی سیاست اقتصادی دولت بر این است که توزیع سوخت با نرخی عادلانه‌تر صورت پذیرد.
 • تزریق پول به اژدها

  دنیای اقتصاد: بازارهای سهام آسیایی در پی کاهش غیر منتظره نرخ بهره رپو- نرخ بهره توافقنامه بازخرید- توسط بانک مرکزی چین، افزایش ارزش را تجربه کردند. پس از سال ۲۰۱۵ برای اولین بار است که بانک خلق چین دست به چنین اقدامی زده است. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که اقدامات بیشتر انبساطی از سوی دومین قطب اقتصادی دنیا در راه است. قیمت طلا نیز در بازارهای جهانی در روز دوشنبه، روز اول هفته، با کاهشی نسبتا چشمگیر مواجه شد. فلز زرد تا میانه روز با کاهش ۸۳/ ۰ درصدی ارزش خود به قیمت ۱۴۵۷ دلار رسید. ارزش این فلز گرانبها مجددا به دلیل رسیدن گزارش‌هایی مبنی بر «گفت‌وگوهای سازنده» بین دو قطب اقتصادی جهان، کاهش یافت. قیمت طلا زمانی افزایش می‌یابد که روند مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین خوب پیش نرود. در شرایط نااطمینانی معمولا جریان سرمایه به سمت پناهگاه‌های امن دارایی از جمله طلا حرکت می‌کند. از سوی دیگر بازار در انتظار انتشار صورت جلسه آخرین نشست فدرال‌رزرو است، تا ادامه مسیر سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا شفاف‌تر شود.
 • پیشی گرفتن درآمدهای تسهیلاتی بانک تجارت از هزینه سپرده‌ها

  گروه بنگاه‌ها: میزان درآمد بانک تجارت در مهرماه سال‌جاری از محل وام‌های پرداختی، حدود ۱۱۴ میلیارد تومان بیشتر از میزان سودی است که به سپرده‌گذاران داده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بانک تجارت در مهرماه امسال حدود ۴/ ۱هزار میلیارد تومان به سپرده‌گذاران خود سود پرداخت کرده و از سوی دیگر از محل وام‌های اعطایی بیش از ۵/ ۱ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده است. بنابر گزارش‌های منتشر شده از صورت‌های مالی ارائه شده از این بانک خصوصی شده این بانک طی هفت ماهه نخست امسال از محل وام‌های اعطایی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است. بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده، بانک تجارت طی هفت ماه اخیر با ۴۷۲ میلیارد تومان درآمد از محل مازاد سود پرداختی و دریافتی همراه شده که نشان‌دهنده میانگین درآمد ماهانه ۶۷میلیارد تومانی این بانک است.
 • سامانه دریافت رمز یک بار مصرف در بانک صادرات عملیاتی شد

  گروه بنگاه‌ها: دارندگان کارت‌های بانک صادرات ایران می‌توانند با دریافت رمز یکبار مصرف از طریق نرم‌افزار «ریما» با مراجعه به سایت بانک صادرات ایران یا اپلیکیشن «صاپ»، تراکنش‌های پولی خود را در بستری امن انجام دهند.
 • سه دستاورد تغییر سن بنا در پرداخت تسهیلات خرید خانه

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن سه تاثیر مثبت افزایش سن بنا در ضوابط پرداخت تسهیلات خرید مسکن در یک ماه اخیر را اعلام کرد.

بیشتر