آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۴۵

 • دمای تورم استان‌ها در ابتدای پاییز

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در مهرماه سال جاری استان کرمان با ثبت رقم ۴/ ۳ درصد بیشترین تورم ماهانه استانی را ثبت کرده و کمترین نرخ تورم ماهانه نیز مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ ۲/ ۰ درصد بوده است. همچنین در نخستین ماه پاییز بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه نیز در استان ایلام با ثبت رقم ۷/ ۳۴ درصد گزارش شده و کمترین رقم نیز مربوط به استان آذربایجان غربی با سطح رقم ۱/ ۲۲ درصد بوده است.
 • روز توقف در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در سومین روز کاری هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و سکه تمام بهار آزادی از مرز ۴ میلیون تومانی فاصله گرفت. روز دوشنبه، شاخص ارزی ۵ تومان افت قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۱ هزار و ۳۱۵ تومان رسید. این افت قیمتی در شرایطی به ثبت رسید که دلار سه افزایش متوالی را به ثبت رسانده بود و عده‌ای از معامله‌گران انتظار داشتند که حرکت این ارز به سوی مرز ۱۱هزار و ۵۰۰ تومانی ادامه پیدا کند. در واکنش به توقف رشد دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز راه کاهشی را در پیش گرفت و ۱۶ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۳ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسید. این در حالی بود که فلز گرانبهای داخلی در مقطعی از روز یکشنبه توانسته بود بالای مرز ۴ میلیون تومانی نوسان کند. در کنار افت دلار، یکی از عوامل دیگری که زمینه‌ساز کاهش بهای سکه شد، نوسانات محدود طلای جهانی بود. در واقع می‌توان گفت روز دوشنبه هیچ عامل بنیادی وجود نداشت که سکه تمام بهار آزادی را تحریک به افزایش کند.
 • مهم‌ترین اقدام برای عدالت، استقرار نظام بیمه‌ای است

  معاون اول رئیس‌جمهوری عدالت را نقطه اشتراک تشکیل هر حکومت دانست و گفت: بیمه سلامت کانون اصلی عدالت هر جامعه است.اسحاق جهانگیری صبح دیروز در مراسم نکوداشت روز ملی «بیمه سلامت» و آغاز طرح پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی که در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد، اظهار کرد: مهم‌ترین اقدام برای عدالت در جامعه جهانی، استقرار نظام بیمه‌ای است حتی برای جامعه‌ای که دغدغه سیل، آتش‌سوزی یا تصادف دارد، مهم‌ترین راه رفع این دغدغه نظام بیمه‌ای است.
 • رشد سپرده‌های بانک قرض‌الحسنه رسالت

  گروه بنگاه‌ها: اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۶ ماهه بانک قرض‌الحسنه رسالت نشان می‌دهد، سود خالص هر سهم بانک به میزان ۱۹ تومان محقق شده است. به گزارش دنیای‌اقتصاد، این بانک با سرمایه ۵۰ میلیارد تومان توانست با ۳۲ درصد رشد، سپرده‌های دیداری و مشابه را از رقم دو هزار و ۵۰۸ میلیارد تومان در پایان سال مالی ۱۳۹۷ به سه هزار و ۳۰۶ میلیارد تومان در ۳۱ شهریورماه گذشته برساند. سپرده‌های پس‌انداز و مشابه بانک رسالت نیز توانست از رقم ۱۲ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان با ۱۴ درصد رشد به رقم ۱۴ هزار و ۳۴۳ میلیارد تومان برسد. درآمد کارمزدی بانک نیز سه درصد رشد را نشان می‌دهد. این درآمدها از رقم ۱۶۶ میلیارد تومان در پایان شهریورماه ۱۳۹۷ به ۲۰۲ میلیارد تومان در پایان ۶ماه ابتدای امسال رسیده است. جمع درآمدهای غیرمشاع نیز رشد ۲۵ درصدی را ثبت کرده که از دلایل سوددهی بانک است. این بانک با نماد «وسالت» ۵۹۰ درصد رشد موجودی نقد، ۵درصد رشد تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی به غیر از بانک‌ها، ۱۰۲ درصد رشد سرمایه‌گذاری در سهام و سایر اوراق بهادار را در مدت یادشده ثبت کرده است. این اطلاعات در صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی نشده بانک رسالت آمده است.
 • ارائه ۲۰۰ خدمت در پلت‌فرم «ایران زمین بوم»

  گروه بنگاه‌ها: گردهمایی شرکت‌های پرداخت‌یار با حضور جمعی از مدیران حوزه فناوری اطلاعات و مدیران اعتبارات و امور شعب بانک ایران زمین و امور تحقیق و توسعه و شرکت‌های پرداخت‌یاری در راستای معرفی محصولات این بانک به فعالان این عرصه و گسترش فعالیت‌های فی‌مابین برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، در این گردهمایی فرهاد اینالوئی، معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین با تشریح شرایط کسب و کارهای آنلاین ضمن معرفی محصولات دیجیتال بانک ایران زمین بیان داشت: با توجه به برنامه‌های کلان بانک ایران زمین تا سال ۱۴۰۰ این بانک به بانک دیجیتال تبدیل خواهد شد. اینالوئی با بیان اینکه بانک ایران زمین از ۳ سال گذشته برنامه‌های کلان خود را در جهت اجرایی شدن بانکداری دیجیتال آغاز کرده است، گفت: اکنون با تغییر شرایط کسب و کار و رشد روز افزون فعالیت‌های تجاری در بستر فضای مجازی، چرخه تکمیل فرآیند‌ها توسط پرداخت‌یارها و با کمک شرکت‌های پرداخت و بانک‌ها تکمیل و سرعت ارائه خدمات به این کسب و کارها افزایش خواهد یافت.
 • برگزاری مجمع عمومی موسسه ملل

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه (نوبت دوم) موسسه اعتباری ملل منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ روز یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸ در محل هتل هما تهران برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه اعتباری ملل؛ مجمع عمومی عادی موسسه اعتباری ملل(نوبت دوم) منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ روز یکشنبه ۱۲ آبان با حضور بیش از ٧٢درصد سهامداران موسسه اعتباری ملل وکلا یا نمایندگان قانونی آنان در محل هتل هما تهران آغاز و پس از طی تشریفات و اطمینان از حصول به حدنصاب قانونی، نایب رئیس هیات‌مدیره رسولی ریاست مجمع را برعهده گرفتند.
 • استقرار اولین زیرسیستم‌های بانکداری متمرکز

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن اعلام کرد: در راستای استقرار سامانه بانکداری متمرکز، زیرسیستم «عقود مشارکت مدنی» از سامانه بانکداری متمرکز در شعبه مرکزی تهران راه‌اندازی شد. ساسان شیردل در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن (هیبنا) با اشاره به اینکه استقرار سامانه بانکداری متمرکز (Core Banking) یکی از برنامه‌های اولویت‌دار حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن در سال جاری است، اظهار کرد: نظام بانکداری متمرکز بانک مسکن به تدریج در حال بالغ شدن است و استقرار زیرسیستم‌های مربوطه آغاز شده و طی ماه‌های آینده به‌صورت مرحله‌ای تکمیل خواهد شد.
 • ملاحظات بانک مرکزی برای افزایش سرمایه بانک‌ها

  معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه دارایی که باید فروخته شود، نمی‌تواند به‌عنوان افزایش سرمایه در نظر گرفته شود، گفت: بانک‌ها از محل‌های دیگر از جمله مطالبات، سود انباشته، آورده نقدی و تسعیر ارز می‌توانند افزایش سرمایه بدهند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، فرهاد حنیفی معاون نظارتی بانک مرکزی درباره افزایش سرمایه بانک‌ها از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها، اظهار کرد: درباره این موضوع بانک مرکزی ملاحظات خاصی دارد؛ نکته اول این است که از سوی بانک‌ها، دارایی که باید فروخته شود، نمی‌تواند به‌عنوان منابع بلندمدت طبقه‌بندی شده و بانک از آن محل افزایش سرمایه داشته باشد.
 • قانون پایانه‌های فروشگاهی برای اجرا ابلاغ شد

  رئیس‌جمهور قانون «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، حسن روحانی رئیس‌جمهور قانون «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» را پس از تصویب در جلسه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی و تایید از سوی شورای نگهبان در تاریخ یکم آبان برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد.
 • رویـای پوچ تـرامپ بـرای دلار

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری آمریکا دونالد ترامپ بار دیگر از مقامات فدرال‌رزرو خواست با کاهش بیشتر نرخ بهره هدف، ارزش دلار آمریکا را در برابر سایر ارزها تضعیف کنند. پس از آنکه بانک مرکزی آمریکا در پایان نشست این هفته خود ۲۵/ ۰ درصد نرخ بهره را کاهش داد، ارزش دلار در برابر ارزهای دیگر جهان کاهش یافت، اما به نظر می‌رسد این کاهش آن‌طور که باید رئیس‌جمهوری آمریکا را راضی نکرده است. ترامپ در واکنش به کاهش ۲۵/ ۰ درصدی نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا گفته است که نرخ بهره باید بیشتر و سریع‌تر از میزان فعلی کاهش پیدا کند، چرا که با توجه به مشکلات تولیدکنندگان آمریکایی به دلیل دلار نیرومند تصمیم فعلی فدرال‌رزرو تنها ریشخند زدن به مشکلات آنان است. ترامپ با بیان اینکه آمریکا اکنون بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کشور دنیا است افزود: نرخ بهره باید پایین‌تر از آلمان و ژاپن باشد اما (وضعیت کنونی) کاملا معکوس است. مشکل ما چین نیست، مشکل ما همین فدرال‌رزرو است.
 • درآمد ۷/ ۱۳هزار میلیارد تومانی بانک ملت از تسهیلات اعطایی

  گروه بنگاه‌ها: براساس گزارش منتشره از سوی بانک ملت، این بانک خصوصی شده در ۷ ماه امسال ۱۳۷هزار و ۹۱۶ میلیارد و ۵۲۲ میلیون ریال از محل تسهیلات اعطایی، درآمد کسب کرده است. به گزارش «ایبِنا» درآمد بانک ملت از ابتدای سال مالی تا پایان مهرماه ۹۸ از سرفصل سایر تسهیلات ۵۵هزار و۷۳۲ میلیارد و ۳۵۴ میلیون ریال، در سرفصل مشارکت مدنی ۲۳هزار و۸۲ میلیارد و ۳۹۹ میلیون ریال و در سرفصل فروش اقساطی ۲۲هزار و۳۰۳ میلیارد و ۹۰۶ میلیون ریال بوده است. درآمد تسهیلات اعطایی بانک ملت در یک ماه منتهی به پایان ماه هفتم امسال نیز ۱۹هزار و۵۴۲ میلیارد و ۸۵ میلیون ریال گزارش شده است.در عین حال این بانک ۵۰ هزار میلیارد ریالی که با نماد وبملت در بازار سرمایه فعال است، در ۷ ماه ابتدای امسال ۸۰هزار و۴۲۸ میلیارد و ۲۰۴ میلیون ریال به سپرده‌های سرمایه‌گذاری سود پرداخت کرده است. در این میان، بیشترین سود به سپرده‌های بلندمدت یکساله معادل ۴۱هزار و۳۳۹ میلیارد و ۶۷۳ ‌میلیون ریال پرداخت شده و پس از آن سپرده‌های کوتاه مدت با مبلغ ۲۰هزار و۴۴۸ میلیارد و ۹۴۷ میلیون ریال و گواهی سپرده ویژه سرمایه‌گذاری عام با مبلغ ۱۴هزار و۶۸۴ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال، به ترتیب بیشترین سود را در بین سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک ملت به خود اختصاص داده‌اند.سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک ملت در یک ماه منتهی به پایان مهر ۹۸ نیز معادل ۱۱هزار و۹۵۶ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال اعلام شده است.
 • مشارکت بانک تجارت در تامین آب آشامیدنی سیستان و بلوچستان

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت با مشارکت در طرح خرید و نصب ۲۰۴ دستگاه کلرزن هیدرومکانیکی شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان آبرسانی به روستاهای این استان را تسهیل کرد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در این مراسم که با حضور نایب رئیس هیات مدیره، معاون مدیر عامل در امور استان ها، مدیر امور حقوقی ورئیس اداره روابط عمومی و تبلیغات بانک و مقامات محلی میرجاوه استان سیستان و بلوچستان برگزار شد، کی لانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته از طرف بانک تجارت در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی، گفت: ساخت خانه بهداشت در روستای جبرآباد از توابع شهرستان دلگان، مدرسه سه کلاسه شهدای بانک تجارت در روستای واپک از توابع شهرستان سرباز و اهدای ۲۰۴ دستگاه کلرزن هیدرومکانیکی به منظور تهیه آب سالم و بهداشتی روستاییان این استان بخشی از پروژه‌های بانک تجارت در راستای دستیابی به اهداف در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی بوده و امیدواریم که با همت و تلاش بیشتر در کمک‌های عام‌المنفعه کشور حضور موثر داشته باشیم. با تامین دستگاه‌های فوق ۲۰۴ روستا و ۶۵۰ هزار نفر از اهالی روستا از آب آشامیدنی سالم برخوردار خواهند شد.وی بر اینکه افرادی که در یک جامعه زندگی می‌کنند نباید به محیط پیرامون خود بی تفاوت بوده و اجرای مسوولیت‌های اجتماعی می‌تواند تعادل اقتصادی را به وجود آورد، تاکید کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر