آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۳۶

 • عملکرد ۱۰۰ درصدی بودجه عمرانی؟

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده که در نیمسال نخست حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان صرف اعتبارات عمرانی شده است. این رقم با توجه به میزان مصوب بودجه سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد عملکرد بودجه عمرانی بالای ۱۰۰ درصد بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که رقم مصوب بودجه عمرانی در کل سال ۱۳۹۸ به میزان ۸/ ۶۶ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم پس از اصلاح بودجه در مرداد ماه به سطح ۴۳ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است. بنابراین اگر این آمار مورد استناد قرار گیرد، میزان عملکرد پرداخت‌های عمرانی به حدود ۱۳۰ درصد می‌رسد. مهم‌ترین منبع مورد استفاده برای پرداخت‌های عمرانی در غیاب درآمدهای نفتی، انتشار اوراق مالی بوده است.
 • باثبات‌ترین ماه دلار در سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز مهرماه، دلار سومین افت متوالی را تجربه کرد و سکه تمام‌بهار آزادی به زیر مرز ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رفت. روز سه‌شنبه، دلار ۱۰ تومان افت قیمت را ثبت کرد و به بهای ۱۱ هزار و ۳۱۰ تومان رسید. با ثبت این کاهش، بازدهی این ارز در اولین ماه پاییز به حدود منفی ۸/ ۰ درصد رسید. این در حالی بود که چهار ماه پیاپی کاهش‌های بیشتری را به ثبت رسانده بود. در کنار این، انحراف معیار قیمتی دلار در مهر۹۸ نیز حکایت از کاهش نوسانات دارد. انحراف معیار قیمتی دلار در ماه گذشته به ۴۶ تومان رسید که کمترین میزان در سال جاری بوده است. انحراف معیار، پراکندگی قیمتی را نشان می‌دهد و هر چقدر کمتر باشد، نشان می‌دهد که تغییرات قیمت در آن مقطع زمانی محدود بوده است. بر این اساس، ثبت کمترین انحراف معیار در مهرماه ۹۸ به معنای آن است که این ماه باثبات‌ترین مقطع زمانی دلار در سال جاری بوده است. افزون بر این دلار در سه ماه تابستان به ترتیب، حدود، ۸، ۵ و ۲ درصد افت قیمت را به ثبت رسانده بود و کاهش میزان بازدهی به منفی ۸/ ۰ درصد در اولین ماه پاییز خود حکایت دیگری از کاهش تغییرات قیمتی دارد.
 • واکسیناسیون حساب‌های بانکی در مقابل حملات سایبری

  ایرنا: رئیس کل بیمه مرکزی ایران از طراحی مدلی برای پوشش بیمه‌ای حساب‌های بانکی در مقابل حملات سایبری و فیشینگ خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد تا آخر امسال، طرح و مدل مربوط به بیمه حساب‌های بانکی در مقابل فیشینگ به تایید برسد و سال آینده اجرایی شود.
 • موعد رونمایی از نقشه راه بانکداری دیجیتال بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: وزیر امور اقتصادی و دارایی با همراهی مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره بانک ملت از توانمندی‌های این بانک در حوزه فناوری اطلاعات بازدید کرد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، دکتر فرهاد دژپسند در این بازدید اظهار کرد: بانک ملت به‌عنوان یکی از بانک‌های خصوصی شده و پیشتاز در پذیرش ریسک، با استمرار و افزایش تلاش‌های علمی و پژوهشی و فعالیت‌های نوآورانه، می‌تواند بستری مناسب برای اجرای کارآمد سیاست‌های پولی و مالی کشور فراهم سازد. وی با اشاره به آشنایی خود با فعالیت‌های این بانک از سالیان گذشته تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های شاخص بانک ملت در نظام بانکی کشور این است که همیشه در حوزه ریسک‌پذیری پیشتاز بوده و هست. دژپسند با تاکید بر این نکته که بانک ملت ریشه و پایه‌های قوی دارد، تصریح کرد: این ویژگی باعث شده است که این بانک بتواند فعالیت‌ها و کارهای شاخصی را انجام دهد و در راهی که در پیش گرفته است شاخص باشد و در عین حال، انتظارات و توقعات بیرونی را هم افزایش داده است.
 • برگزاری انتخابات هیات‌رئیسه سندیکای بیمه‌گران

  گروه بنگاه‌ها: انتخابات هیات‌رئیسه سندیکای بیمه‌گران ایران برگزار و اعضای اصلی و علی‌البدل انتخاب شدند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» پس از تصویب اساسنامه جدید سندیکای بیمه‌گران و شکل‌گیری هیات‌رئیسه درساختار آن‌که بخشی از اختیارات شورای عمومی را دارد، دوشنبه گذشته انتخابات تعیین این هیات‌رئیسه برگزار شد و علی جباری مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی به‌عنوان نایب رئیس، ابراهیم کاردگر مدیر عامل بیمه دانا، مسعود بادین مدیر عامل بیمه آسیا و حجت بهاری‌فر مدیر عامل بیمه «ما» به‌عنوان اعضای اصلی و همچنین داریوش محمدی مدیر عامل بیمه میهن و مینا صدیق نوحی مدیر عامل متقابل کیش به‌عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند. در انتخابات سندیکای بیمه‌گران محمد کریمی دبیرکل سندیکای بیمه‌گران به‌عنوان رئیس هیات‌رئیسه سندیکا انتخاب شد. همچنین محمد رضایی، سرپرست جدید بیمه ایران به سمت رئیس شورای عمومی سندیکا انتخاب شد. از آنجا که در اصلاح اساسنامه سندیکای بیمه‌گران، برای اولین بار است که صندوق تامین خسارت‌های بدنی به عضویت این نهاد صنفی درمی‌آید، انتخاب مدیرعامل آن به‌عنوان نایب رئیس هیات‌رئیسه که طبق اساسنامه جدید در پیشبرد اهداف و برنامه‌های سندیکا نقش تازه‌ای برای آن تدوین شده است، قابل‌توجه است.
 • الزام مرحله‌بندی ادغام بانک‌ها

  ایلنا: رئیس اسبق بانک مرکزی از ضرورت الزام مرحله‌بندی ادغام بانک‌ها سخن گفت. محمدحسین عادلی درباره اجرای سیاست ادغام بانک‌ها اظهار کرد: سیاست ادغام بانک‌ها راهبرد درستی است اما طبیعتا به دلیل اینکه بانک‌های کوچک‌تر که ساختار مالی مناسبی ندارند مشمول ادغام قرار می‌گیرند وقتی وارد یک بانک بزرگ‌تر می‌شوند، بانک پذیرنده تحت فشار مالی قرار می‌گیرد، در نتیجه قبل از ادغام باید به درستی این بانک‌ها را از نظر دارایی‌های مالی و منقول و غیرمنقول مورد ارزیابی‌های مجدد قرار داد. وی با تاکید بر اینکه در بانک‌ها باید تجدید ساختار مناسبی انجام شود و بعد از آن مشمول ادغام قرار بگیرند، ادامه داد: سیاست ادغام را نباید با عجله انجام داد، بلکه باید برای آن مراحلی تعیین کرد و به‌صورت مرحله‌بندی و فازبندی ادغام بانک‌ها به اجرا برسد. عادلی افزود: اگر ادغام بانک‌ها در دو یا سه مرحله انجام شود فشاری که به بانک پذیرنده خواهد آمد، کمتر خواهد بود. رئیس اسبق بانک مرکزی با اشاره به نحوه و روش ادغام بانک‌ها در دنیا گفت: در دنیا از آنجا که اکثر بانک‌ها خصوصی هستند معمولا بانک‌هایی در یکدیگر ادغام می‌شوند که در یک سطح نسبتا یکسانی قرار دارند اما در ایران علت ادغام این است که موسسات اعتباری یا بانکی دچار مشکلات مالی فراوانی هستند و توانمندی مالی خود را از دست داده‌اند و می‌خواهند این بانک‌ها را وارد یک بانک بزرگ‌تر کنند.
 • تشریح برنامه‌های بانک سینا در دوره مدیریت جدید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک سینا مهم‌ترین برنامه‌ها و ‌فعالیت‌های این بانک را تشریح کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر