آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۲۵

 • سرعت واکنش و اثر تورم ارزی

  دنیای اقتصاد: یک گزارش پژوهشی در پژوهشکده پولی و بانکی، «سرعت» و «شدت اثر» تغییرات نرخ ارز بر قیمت کالاها را بررسی کرده است. در این پژوهش، از داده‌های قیمتی ۲۳۶۹ قلم کالای ۳۵۵ شرکت بورسی و فرابورسی در کنار ۷۳۴ قلم کالا و خدمات تشکیل دهنده شاخص قیمت تولید‌کننده استفاده شده است. در بخش نخست، اثر تغییرات ارزی بر قیمت کالا و خدمات منتخب مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج این تحلیل نشان می‌دهد که «محصولات بخش صنعت» و در رتبه بعدی «حمل‌ونقل» بیشترین اثرپذیری را از تغییرات نرخ ارز دارند و در مقابل زیر بخش‌های خدمات به جز حمل و نقل کمترین تاثیرپذیری را ثبت کرده‌اند. بیشترین سرعت شوک ارزی در کالاهای کشاورزی و صنعت منعکس شده، اما بخش حمل و نقل، آموزش و بهداشت با وقفه بیشتری از تغییرات ارزی متاثر می‌شوند. در بخش دیگر این پژوهش ویژگی‌های شرکت‌ها در اثرپذیری نرخ ارز مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که واردات محوری، بیشتر بودن مصارف ارزی نسبت به منابع و استفاده از دلار به‌عنوان نرخ ارز معیار در خریدهای وارداتی باعث افزایش اثرپذیری شرکت‌ها از نرخ ارز می‌شود. در مقابل ویژگی‌هایی مانند مالکیت دولتی، اندازه شرکت‌ها و معیار قراردادن دلار برای فروش‌های صادراتی، اثرپذیری از نرخ ارز را کاهش می‌دهند.
 • پیشروی آرام دلار به سمت مرز۱۱هزار و۵۰۰

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی از مرز ۴ میلیون تومانی فاصله گرفت و دلار آمریکا توانست به نزدیکی سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برسد.
 • امکان‌سنجی بومی‌سازی دوره چارتر توسط پژوهشکده بیمه

  گروه بنگاه‌ها: به دلیل ضرورت دریافت و بهره‌گیری از دانش روز جهان در صنعت بیمه، پژوهشکده بیمه درصدد است با تکیه بر توان تخصص داخلی اقدام به بومی‌سازی دوره چارتر کند. به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیمه این پژوهشکده در نظر دارد با تشکیل کمیته‌های تخصصی و مشارکت اساتید و خبرگان دانشگاهی و صنعت بیمه این دوره‌ها را با الگوی موسسه چارتر در کشور برگزار کند، زیرا با وجود تحریم‌های بین‌المللی در حال حاضر امکان برگزاری دوره چارتر در ایران میسر نیست. این گزارش می‌افزاید: مطالعات تطبیقی در این خصوص صورت گرفته و جلسات هم‌اندیشی نیز با حضور مدیران ذی‌ربط در برخی از شرکت‌های بیمه برگزار شده است. در نهایت ساختار پیشنهادی که به این منظور توسط گروه آموزش‌های آزاد پژوهشکده بیمه تهیه شده است در جلسه شورای هماهنگی علمی صنعت بیمه ارائه خواهد شد تا از نظرات نمایندگان علمی شرکت‌ها و تجربه خبرگان صنعت نیز در این زمینه استفاده شود.
 • سطح یک توانگری مالی بیمه آسیا

  گروه بنگاه‌ها: بیمه مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران، سطح یک توانگری مالی سال بیمه آسیا در سال ۱۳۹۸ را با نسبت۱۴۵درصد تایید کرد. سطح یک توانگری مالی بیمه آسیا در سال ١٣٩٨ با نسبت ۱۴۵ درصد در مقایسه با نسبت ۱۰۷ درصد در سال ١٣٩٧ از افزایش چشمگیری برخوردار بوده است. این گزارش می‌افزاید، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران در اجرای ماده ۶ آیین‌نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه (شماره ۶۹) و براساس صورت‌های مالی سال۱۳۹۷، سطح یک توانگری مالی سال ۱۳۹۸بیمه آسیا را مورد تایید قرار داده است.
 • پیش‌بینی حق بیمه و خسارت بیمه کوثر در سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: شرکت فرابورسی بیمه کوثر، برنامه فروش خود را در سال مالی ۱۳۹۸ اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری نقدینه، شرکت بیمه کوثر که با سرمایه ۲۵۰۰ میلیارد ریال به‌عنوان یک شرکت بیمه خصوصی در فرابورس پذیرفته شده، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آخرین برآورد فروش این شرکت در سال مالی جاری، ۲۰هزارو۷۰ میلیارد ریال و آخرین برآورد خسارت شرکت ۱۲هزارو۴۱۹ میلیارد ریال است. براساس این اطلاعیه میزان حق بیمه کسب شده شرکت بیمه کوثر در ۶ ماه ابتدایی سال به مبلغ ۱۳هزارو۷۶۶ میلیارد ریال با توجه به برنامه زمان‌بندی فروش شرکت بوده است.
 • ارائه خدمات بیمه‌ای تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به هر زائر اربعین

  گروه بنگاه‌ها: معاون بیمه ایران از پرداخت خدمات بیمه‌ای تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به زائران اربعین حسینی خبر داد. محمد مهدی اعلایی، معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت سهامی ‌بیمه ایران در گفت‌وگو با شبکه خبر گفت: امسال برای ارائه خدمات به بیمه‌گذاران اربعین مبلغی معادل ۵۰۰ میلیون تومان تعیین شده که باتوجه به دریافت حق بیمه ۱۵ هزار تومانی این مبلغ بسیار فراتر و بیشتر از قواعد و شیوه محاسبه تعهدات بیمه است. وی درخصوص خدمات بیمه‌ای که قرار است به زائران اربعین ارائه شود، گفت: این حق بیمه بابت ارائه خدماتی چون درمان، فوت، نقص‌عضو، انتقال بیمار به کشور و انتقال پیکر متوفی به کشور است که در مجموع تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان خدمات به هر زائر ارائه می‌شود.
 • امکان تسویه بدهکاران بانک توسعه تعاون از طریق اسناد تسویه خزانه نوع دوم

  گروه بنگاه‌ها: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای مطالبات از دولت، می‌توانند از طریق ظرفیت‌های در نظر گرفته شده در بند و تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ نسبت به تسویه بدهی خود به بانک توسعه تعاون اقدام کنند. گفتنی است در اجرای بند مذکور کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی که مطالبات آنان تا پایان سال ۱۳۹۷ از دولت ایجاد شده و درعین حال به بانک‌ توسعه تعاون بدهکار هستند، می‌توانند با مراجعه به شعب این بانک و تکمیل کاربرگ مورد نظر نسبت به ارائه مشخصات مطالبات از دولت و مشخصات بدهی به بانک توسعه تعاون اقدام کنند. پس از انجام تاییدات توسط دستگاه اجرایی بدهکار و طی مراحل اداری در سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی و صدور اوراق اسناد خزانه نوع دوم امکان تسویه بدهی این اشخاص با بانک فراهم می‌شود. با توجه به اینکه مهلت اجرای این طرح تا پایان سال جاری تعیین شده، اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط فوق می‌توانند با مراجعه به شعب بانک توسعه تعاون در سراسر کشوراز ظرفیت ایجاد شده برای تسویه بدهی خود بهره‌برداری کنند.
 • افزایش ۱۵۰ درصدی سرمایه بانک ایران‌زمین در امسال

  گروه بنگاه‌ها: همایش کارکنان استان‌های غرب کشور بانک ایران‌زمین همزمان با ایام اربعین در این استان‌ها با حضور مدیرعامل، رئیس هیات‌مدیره، معاون عملیات بانکی، مدیرامور شعب استان‌های غرب کشور، مدیران روابط عمومی و حوزه مدیرعامل و کلیه کارکنان استان‌های غرب کشور برگزار شد.
 • کاهش ۸/ ۱ درصدی بیکاری در تابستان

  مدیرکل جمعیت مرکز آمار ایران درباره دلایل کاهش حدود ۲درصدی نرخ بیکاری در تابستان ۹۸ توضیح داد و گفت: آنچه اعلام می‌کنیم شاید در حد یک خانوار مشاهده نشود، ولی گزارش بیکاری بر اساس استانداردهای معتبر جهانی تهیه می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر محزون، مدیرکل جمعیت مرکز آمار ایران درباره کاهش حدود ۲درصدی نرخ بیکاری در تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته گفت: بیکاری یکی از شاخص‌های کلان اقتصادی است که در برنامه‌های توسعه‌ای کشور به آن پرداخته و هدف‌گذاری می‌شود، اینکه چه حجمی از کار در کشور تولید شده است نیز بررسی می‌شود.
 • واکنش کاتوره‌ای بورس‌ها به جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: بازارهای جهانی در روز سه‌شنبه واکنش‌های عجیبی از خود بروز دادند. در حالی که امید به از سرگیری مذاکرات تجاری می‌توانست به رشد شاخص‌های اروپایی کمک کند، اما نتیجه معکوس بود و شاخص STOXX EUROPE ۶۰۰ ۴/ ۰ درصد نزولی شد. در وال‌استریت نیز شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که شاخص «داوجونز» ۳۶/ ۰ درصد عقب‌نشینی کرد و به ۲۶ هزار و ۴۷۸ واحد رسید، شاخص S&P ۵۰۰ نیز با ۴۵/ ۰ درصد کاهش تا سطح ۲۹۳۸ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورس نیویورک «نزدک کامپوزیت» با ریزش ۳۳/ ۰ درصدی در سطح ۷۹۵۶ واحدی بسته شد.
 • جایگاه بانک‌ها درتعداد و مبلغ تراکنش‌های بانکی

  گروه بنگاه‌ها: تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی شرکت شاپرک، شبکه الکترونیکی پرداخت کشور، نشان می‌دهد ایرانی‌ها در شهریور ماه امسال در این شبکه بیش از دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تراکنش به ارزش دو هزار و ۵۰۵ میلیارد ریال انجام داده‌اند.
 • دریافت بیش از ۶۸۰۰ کد بورسی در ۵۱ شعبه بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات ایران اعلام کرد:در ۱۳ ماه گذشته و از طریق پیشخوان‌های بورسی در ۵۱ شعبه منتخب بانک صادرات ایران، بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ نفر کد بورسی دریافت کرده‌اند. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، مهدی کباری در گفت‌وگو با «ایبِنا» با اعلام این خبر افزود: طرح اعطای کد بورسی به متقاضیان در شعب بانک صادرات ایران از ۱۷ شهریورماه سال گذشته آغاز شد و تا روز ۱۵ مهرماه امسال، بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ نفر کد بورسی خود را از طریق شعب این بانک دریافت کرده‌اند.
 • ارائه خدمات خودپردازهای بانک تجارت در مسیر مسافران کربلا

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره روابط عمومی بانک تجارت از ارائه خدمات ۲۳ دستگاه خودپرداز این بانک به زوار امام حسین (ع) در مسیر پیاده‌روی مسافران کربلا در شهرهای منتهی به پایانه‌های مرزی شلمچه، چزابه، خسروی و مهران خبر داد.
 • بیت‌کوین ارزان شد

  برای نخستین بار از ماه ژوئن، ارزش بیت‌کوین به زیر ۸۰۰۰ دلار رسید.به گزارش «ایسنا» به نقل از بیزینس اینسایدر، در معاملات دیروز بازارهای ارزهای دیجیتالی، ارزش بیت‌کوین به ۲۹/ ۷۸۳۱ دلار رسید که کمترین ارزش ثبت شده برای این ارز محبوب دیجیتالی در طول چهار ماه اخیر محسوب می‌شود. از اواخر ماه ژوئن که ارزش بیت‌کوین به اوج خود رسید، ارزش این ارز حدود یک سوم کاهش پیدا کرده است و این مساله باعث افزایش نگرانی‌ها از ریزش شدید بازار ارزهای دیجیتالی شده است.
 • به فاکتور فروش طلا و جواهر دقت کنید

  رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از الزام درج برخی موارد الزامی در فاکتور فروش طلا و جواهر خبر داد. به گزارش «ایبِنا» یکی از مواردی که شاید برخی مشتریان به هنگام خرید طلا به آن توجه نکنند، فاکتور فروش است.

بیشتر