آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۲۲

 • میزان خلافی بانک‌ها در عبور از چراغ قرمز بانکی

  دنیای اقتصاد: بررسی روند سپرده‌گیری بانک‌های کشور طی ۵ سال (از ۹۲ تا ۹۶) نشان می‌دهد در پایان سال ۹۶ اکثر بانک‌ها نرخ سود مصوب بانک مرکزی را رعایت کرده‌اند و حتی برخی بانک‌های کشور نرخ سود خود را به نسبت سال ۹۵ کاهش داده‌اند. علاوه براین آمارها نشان می‌دهد بانک‌هایی مانند ملی، ملت، صادرات و تجارت بیشترین سهم سپرده‌ها را در نظام بانکی به خود اختصاص داده‌اند. این صدرنشینی تقریبا در طول ۵ سال مورد بررسی توسط این ۴ بانک حفظ شده است.
 • افزایش دلار دوام نیافت

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه و دلار کاهش قیمت را تجربه کردند؛ اسکناس آبی آمریکایی از مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان پایین‌تر رفت و فلز گران‌بهای داخلی یک بار دیگر به سمت سطح ۴ میلیون تومانی حرکت کرد. به گفته فعالان، دلیل اصلی افت قیمت دلار، کاهش ارزش این ارز در هرات افغانستان و پایین آمدن نرخ حواله درهم بود. عده‌ای نیز اعتقاد داشتند بازارساز در روز اول هفته عرضه ارز خود را افزایش داد، چرا که احساس می‌کرد اگر قیمت برای سومین روز متوالی بالای مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نوسان کند، انتظارات افزایشی معامله‌گران را بیشتر می‌کند و می‌تواند زمینه ساز ورود تقاضای بیشتر افراد مردد به بازار شود. از نظر فعالان، کاهش قیمت دلار مهم‌ترین عاملی بود که موجب شد سکه تمام بهار آزادی نیز در مسیر کاهشی قرار بگیرد. دیروز شاخص ارزی ۷۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۴۸۰ تومان رسید. در واکنش به این افت دیروز فلز گرانبهای داخلی نیز ۱۵ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید. این کاهش از آن جهت جلب توجه می‌کرد که طلای جهانی توانسته بود روز جمعه خود را بالای مرز هزار و ۵۰۰ دلاری حفظ کند و پیش‌بینی‌های فعالان این بازار حکایت از احتمال بیشتر افزایش قیمت در هفته جاری دارد. در چنین شرایطی است که به ضعف تقاضا در بازار سکه بیشتر از قبل می‌توان پی برد.
 • بانک مسکن در بین برترین‌های بانکداری اسلامی

  گروه بنگاه‌ها: در جدیدترین تحلیلی که درباره بازار مالی اسلامی‌منتشر شده، بانک مسکن در بین ۱۰ موسسه برتر فعال در بانکداری اسلامی‌به چشم می‌خورد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا در این گزارش تحلیلی که از سوی موسسه «مارکت ریسرچ نست» و با عنوان «بازار مالی اسلامی‌در جهان» منتشر شده، چهار بانک ایرانی در جمع فعالان اصلی بازار مالی اسلامی‌حضور دارند. بانک ملی ایران، بانک ملت ایران، بانک صادرات ایران و بانک مسکن ایران چهار بانکی هستند که نامشان در کنار دیگر بازیگران بزرگ حوزه فعالیت‌های مالی اسلامی‌به چشم می‌خورد. دیگر موسسه‌های فعالی که در کنار بانک‌های ایرانی در این لیست حضور دارند شامل بانک تجارت ملی عربستان، بانک اسلامی‌قطر، بانک عالینما عربستان، بانک اسلامی‌دبی، خانه اعتبارات کویت و مای‌بانک مالزی می‌شود. این گزارش به‌طور ویژه در رابطه با حجم فعالیت‌ها، روند اقدامات جاری و توسعه بازار مالی اسلامی‌تحقیق کرده است و موضوعاتی مانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری، سیاست دولت‌ها، دینامیک‌های بازار، زنجیره تامین و شرایط رقابتی در بازار مالی اسلامی‌مورد پژوهش قرار گرفته است. نوآوری‌های فناورانه و پیشرفت در این زمینه که به ترویج بهتر بانکداری اسلامی‌در جوامع می‌انجامد نیز از دیگر آیتم‌های تاثیرگذار در این مطالعات بوده است. بانکداری اسلامی، صنعت بیمه اسلامی، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از مواردی بوده که در بررسی فعالیت‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
 • ساز و کارهای نقل و انتقال ارزی صادرکنندگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه‌صادرات ایران گفت: به‌رغم تحریم‌ها همواره خدمات ارزی این بانک به صادرکنندگان تداوم داشته است. علی صالح‌آبادی در جلسه کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد، افزود: بانک توسعه صادرات این امکان را دارد که وجوه صادرکنندگان به عراق را چه به‌صورت اسکناس و چه در قالب حواله، منتقل کند و این مقوله از مبادلات مالی صادرات برق و گاز به این کشور جداست.
 • پرداخت ۹۰ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه به هنرمندان

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با همکاری صندوق اعتباری هنر به بیش از ۱۷۰۰هنرمند تسهیلات قرض‌الحسنه به اعتبار ۹۰میلیارد ریال پرداخت کرد. سقف وام‌های اعطایی از محل منابع بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ۲۰۰میلیون ریال بوده است و هنرمندان با معرفی صندوق اعتباری هنر، در سراسر کشور از این تسهیلات قرض‌الحسنه برخوردار شده‌اند. همکاری میان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و صندوق اعتباری هنر برای تامین و رفع احتیاجات ضروری جامعه نویسندگان، روزنامه‌نگاران و هنرمندان از طریق پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه با کارمزد ۴درصد از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است. بانک مهر ایران اعلام آمادگی کرده در صورتی‌که صندوق اعتباری هنر در تامین بخشی از منابع همکاری کند، با ایجاد هم‌افزایی و مشارکت به میزان معادل منابع صندوق به هنرمندان تسهیلات پرداخت کند. طبق اعلام روابط‌عمومی ‌بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک در راستای برنامه‌های مسوولیت اجتماعی خود، برنامه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به هنرمندان را اجرا کرده و در این زمینه همکاری‌هایی را نیز با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به دانشجویان، کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی برای حمایت از مددجویان، بنیاد برکت برای حمایت از اشتغال روستاییان و بنیاد مسکن برای حمایت از مسکن روستایی داشته است.
 • معارفه مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر وابسته به بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: مراسم تکریم و معارفه مدیر‌عامل موسسه اعتباری کوثر وابسته به بانک سپه با حضور اعضای هیات‌مدیره، هیات‌عامل، مدیران شعب استان‌ها، اعضای هیات‌مدیره پست‌بانک ایران و مدیران ارشد نیروهای مسلح برگزار شد. جواد فهیمی‌‌پور، سرپرست موسسه در آغاز این مراسم اظهار کرد: با توجه به بانک محور بودن اقتصاد کشور رسالت سنگینی برعهده نظام بانکی کشور بوده و در این مسیر فعالان صنعت بانکداری باید با برنامه‌ریزی صحیح، حفظ وحدت و یکپارچگی و ارزش‌آفرینی برای اعتلای نظام اقتصادی کشور گام بردارند. غلامحسین صباغی، مدیرعامل و نایب‌رئیس هیات‌مدیره جدید موسسه اعتباری کوثر وابسته به بانک سپه نیز برگزاری این مراسم را بهانه‌ای برای پاسداشت از تلاش‌های دکتر عیسی رضایی به‌عنوان موسس و جواد فهیمی‌پور، سرپرست سابق موسسه دانست و ابراز امیدواری کرد که با استفاده از ظرفیت‌های این بانک، از جمله سرمایه انسانی جوان و توانمند، ماموریت واگذار‌شده را به نحو شایسته انجام دهد.
 • سرنوشت غرامت ۵/ ۱ میلیارد دلاری بانک ملت چه شد؟

  یک نشریه انگلیسی خبر از پرداخت غرامت بانک ملت توسط انگلیس از طریق طرف ثالث را داده است.
 • راهکار شناسایی کارگران فاقد بیمه

  ایسنا: یک کارشناس بازار کار با اعلام راهکار شناسایی کارگران فاقد بیمه در کشور گفت: جمع زیادی از دستفروشان، افراد شاغل در بخش‌های کشاورزی و روستایی و کارگرانی که در واحدهای کوچک و زیرزمینی فعالیت می‌کنند با وجود داشتن درآمد، بیمه نیستند و از دید بازرسان و ناظران وزارت کار و تامین اجتماعی دور مانده‌اند.
 • نرخ بیکاری آمریکا رکورد زد

  دنیای اقتصاد: کارفرمایان آمریکایی در ماه سپتامبر (شهریور) ۱۳۶ هزار شغل جدید به وجود آورده‌اند. درحالی که تخمین زده‌ می‌شد اعداد فرصت‌های شغلی بیش از این باشد. همچنین نرخ رشد دستمزدها نیز زیر ۳ درصد باقی مانده است و یکی از رانه‌های تورمی را راکد نشان می‌دهد. همچنین احتمال رکود به‌رغم ثبت نرخ بیکاری با رکورد نیم قرنی خود، همچنان به قوت خود باقی مانده است؛ چراکه تقارن سیاست پولی کاهش نرخ بهره همزمان با وضعیت اشتغال کامل همواره به رکود منتهی شده است.
 • مراقب فیشینگ باشید

  با حذف قبوض کاغذی خدمات شهری، سایت‌ها و درگاه‌های پرداخت جعلی به دنبال سرقت اطلاعات بانکی هستند و شهروندان باید با رعایت چند نکته امنیتی از افتادن در دام کلاهبرداران جلوگیری کنند.
 • افزایش سقف تسهیلات طرح صبا بانک اقتصاد نوین به ۵ میلیارد ریال

  گروه بنگاه‌ها: در پی استقبال از طرح صبای بانک اقتصادنوین که با هدف پاسخگویی مناسب به نیاز مشتریان و کمک به بهبود شرایط اقتصادی خانوارها و فعالان اقتصادی ارائه شد، سقف تسهیلات اعطایی این طرح افزایش یافت. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، سقف تسهیلات اعطایی طرح صبا که پیش از این ۲میلیارد ریال بود به مبلغ ۵میلیارد ریال افزایش پیدا کرد. بنابراین گزارش طرح صبا شامل سه بسته پیشنهادی است. صبا (۱) مخصوص مشتریان حقیقی و حقوقی به‌ منظور دریافت تسهیلات براساس معدل موجودی و صبا (۲) ویژه دارندگان پایانه‌های فروش (POS) است. صبا (۳) نیز برای همه مشتریان بانک اقتصادنوین به ‌منظور دریافت تسهیلات کمک‌ هزینه‌ خرید خودرو، تعمیر مسکن، خرید ابزار کار، تجهیز مطب و... تعریف شده است. این گزارش می‌افزاید: مشتریان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه طرح صبا به آدرس www.enbank.ir/ saba مراجعه کنند.
 • پرداخت ٥٧ هزار فقره وام ازدواج از سوی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: ٥٧ هزار نفر در ۶ماه اول سال ٩٨ از بانک صادرات ایران وام قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه دریافت کردند.
 • تجلیل بانک ملت از تیم‌های رسانه‌ای برتر جام ولایت

  گروه بنگاه‌ها: مراسم اختتامیه جام ولایت ویژه رسانه‌ها با حضور خدادی، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانی رئیس انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران، صابریان مدیر امور روابط عمومی بانک ملت و تنی چند از مدیران روابط عمومی‌ها برگزار شد و تیم‌های اول تا سوم این جام، مورد تجلیل قرار گرفتند.
 • امکان شارژ مستقیم سیم‌کارت در اینترنت بانک و همراه بانک دی

  گروه بنگاه‌ها: برای سهولت و تسریع در خدمت‌رسانی به مشتریان، امکان شارژ مستقیم سیم‌کارت تلفن همراه از طریق سپرده در سامانه‌های بانکداری الکترونیک بانک دی فراهم شد. به گزارش اداره روابط عمومی و تبلیغات بانک دی، پیش از این کاربران خدمات بانکداری الکترونیک بانک دی جهت شارژ سیم‌کارت خود پس از ورود به اینترنت بانک یا همراه بانک با طی مراحل درج شماره کارت، رمز دوم، کد اعتبارسنجی (cvv۲) و تاریخ انقضا اقدام به خرید شارژ می‌کردند که اکنون با ایجاد امکان شارژ مستقیم سیم کارت در اینترنت بانک و همراه بانک دی کاربران می‌توانند از طریق منوی پرداخت و انتخاب گزینه «شارژ مستقیم تلفن‌همراه» و «سپرده موردنظر» برای پرداخت شارژ مستقیم سیم‌کارت تلفن همراه خود اقدام کنند.
 • واردات طلای هند کاهش یافت

  واردات طلای هند در ماه سپتامبر کاهش یافت و به پایین‌ترین حد طی بیش از سه سال گذشته رسید. به گفته یک منبع دولتی، قیمت بالای داخلی طلا خرید این فلز گرانبها را کاهش داده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، واردات طلای هند در ماه سپتامبر کاهش یافت و به پایین‌ترین حد طی بیش از سه سال گذشته رسید. واردات پایین‌تر دومین مصرف‌کننده بزرگ جهان مانع بالا رفتن قیمت جهانی این فلز گرانبها می‌شود. طلا در حال حاضر با بالاترین قیمت طی ۶ سال گذشته معامله می‌شود؛ ولی به دهلی‌نو کمک می‌کند کسری تجاری خود را پایین بیاورد و از روپیه حمایت کند. این کشور جنوب آسیا تقریبا تمام طلای مورد نیاز خود را وارد می‌کند. هند در سپتامبر ۲۶ تن طلا وارد کرد که از ۷۱/ ۸۱ تن سال گذشته کمتر بود.
 • تب تورم در کشورهای همسایه

  نرخ تورم در پاکستان و گرجستان به‌شدت افزایش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم گرجستان در ۱۲ماه منتهی به سپتامبر در شرایطی به ۴/ ۶ درصد رسید که این نرخ تورم از دسامبر ۲۰۱۷ تاکنون بی‌سابقه بوده است. این نرخ تورم در مقایسه با تورم منتهی به ماه قبل ۵/ ۱ درصد افزایش پیدا کرده است. این افزایش تورم بیش از همه تحت‌تاثیر افزایش نرخ تورم مواد غذایی و نوشیدنی (از ۸ درصد در ماه اوت به ۷/ ۱۱درصد در ماه سپتامبر) و تنباکو (از ۸/ ۱۳ به ۶/ ۱۴درصد) قرار گرفته است.

بیشتر