آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۰۶

 • تغییر معادلات در بازار ارز؟

  دنیای اقتصاد: حرکت کاهشی دلار پس از ۴افت متوالی متوقف شد تا سکه تمام بهار آزادی زیر مرز ۴ میلیونی باقی نماند. روز گذشته، دلار از همان ابتدای روز وارد محدوده ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومانی شد و ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۱ هزار و ۳۹۵ تومان قرار گرفت. این قیمت ۱۳۵ تومان بالاتر از روز یکشنبه بود و بخشی از افت دلار طی ۴ روز کاری پیشین را جبران کرد. با این حال، این ارز همچنان راه دشواری برای عبور از دو سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ و ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی در پیش دارد. در واقع در صورتی خریدها با قدرت بیشتری وارد بازار می‌شوند که این سطوح شکسته شوند.عده‌ای از فعالان، اعتقاد داشتند برخی معامله‌گران نسبت به اخبار سیاسی کمی نگران شدند و همین موضوع تقاضا را در بازار افزایش داد. این در حالی بود که عده‌ای اعتقاد داشتند، بازگشت قیمتی دلار در روز گذشته یک اصلاح قیمتی ساده بود. پس از ساعت ۴ بعدازظهر دیروز عنوان می‌شد که قیمت دلار تا نقطه ۱۱ هزار و ۴۴۰ تومانی نیز بالا رفته است.
 • محک حرفه‌ای اتهامات ارزی

  دنیای اقتصاد: پرونده اتهامات مدیران سابق بانک مرکزی تا چه حد پشتوانه حرفه‌ای دارد؟ اقداماتی که توسط معاونت ارزی پیشین بانک مرکزی انجام شده، خلاف رویه‌های حرفه‌ای این بانک در طول تاریخش بوده است؟ سه معاون ارزی پیشین بانک مرکزی به‌طور جداگانه، به نوع برخورد با مدیران پیشین بانک مرکزی واکنش نشان داده‌اند. سخنان و گفته‌های احمد عزیزی (معاون ارزی در دوره مرحوم نوربخش)، سیدکمال سیدعلی(معاون ارزی در دوره محمود بهمنی) و مینو کیانی‌راد (معاون ارزی در دوره محمود بهمنی)، نشان می‌دهد مداخله ارزی نمی‌تواند یک اتهام محسوب شود؛ ولو اینکه مجوزی از شورای پول و اعتبار نداشته باشد؛ چرا که در این حالت، به نظر باید تمام معاونان ارزی سابق بانک مرکزی نیز بازداشت شوند. در واقع، مداخله ارزی یک ابزار بدیهی سیاستی بانک مرکزی محسوب می‌شود که استفاده نکردن از آن یا منوط کردنش به مجوز از مقام بالاتر، اتلاف وقت و بی‌عملی سیاست‌گذار ارزی را در پی دارد. سخنان عزیزی در کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، گفتگوی سیدعلی با خبرگزاری مهر و مصاحبه کیانی‌راد با «دنیای اقتصاد»، همگی نشانه‌های تاریخی و کارشناسی دارد که اتهامات زده شده به مدیران پیشین بانک مرکزی را زیر سوال می‌برد.
 • انفجار آرامکو و التهاب بازارها

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین رویداد در ابتدای هفته بازارهای جهانی به حادثه آرامکو عربستان مربوط می‌شد. قیمت نفت برنت تا بالای ۷۰ دلار به ازای هر بشکه سرک کشید و بازارهای سهام دچار نوسان شدند، از سوی دیگر در بازار طلا هر اونس حدود یک درصد افزایش قیمت را تجربه کرد که به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیک در خاورمیانه بود.
 • بسته‌های سه‌گانه تسهیلاتی بانک اقتصاد نوین برای اشخاص حقیقی وحقوقی

  گروه بنگاه‌ها: بانک اقتصاد نوین بسته‌های سه‌گانه طرح‌های تسهیلاتی و اعتباری با نام «صبا» را با هدف پاسخگویی به نیاز مشتریان و کمک به بهبود شرایط اقتصادی خانوارها و فعالان اقتصادی ارائه کرده است.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در بسته شماره یک این طرح (صبا ۱) کلیه مشتریان حقیقی و حقوقی بانک اقتصاد نوین، صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی می‌توانند تا دو برابر معدل موجودی سپرده‌های کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه جاری خود و تا سقف ۲ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کنند. مدت ‌زمان بازپرداخت این تسهیلات به خواست متقاضی ۱۲، ۲۴ و ۳۶ ماهه تعیین شده است. در بسته شماره دو این طرح (صبا ۲) برای دارندگان پایانه‌های فروش (POS) بانک اقتصادنوین بر اساس معدل موجودی سپرده‌های کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه جاری متصل به پایانه‌های فروش این بانک در بازه‌های زمانی دو تا چهار ماه، امکان پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه تا ۷۰ درصد معدل موجودی سپرده و تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال یا پرداخت تسهیلات مرابحه تا ۱۴۰ درصد معدل موجودی سپرده، تا سقف ۲میلیارد ریال و با نرخ ۱۵ درصد فراهم شده است.
 • گردش مالی ۳هزارمیلیارد ریالی شرکت کارگزاری بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک صادرات ایران گفت: گردش مالی یک ساله سامانه کارگزاری بانک صادرات ایران با افزودن بیش از ۶هزار و ٦٠٠ فعال جدید به جمع فعالان بازار سرمایه، از مرز ۳هزار میلیارد ریال گذشت.
 • آخرین فرصت افتتاح حساب‌های قرعه‌کشی قرض‌الحسنه بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: برای شرکت در سومین دوره جشنواره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک سینا فقط ۶ روز باقی است.
 • اصلاحیه

  گروه بنگاه‌ها: یکشنبه گذشته خبری با عنوان «کنترل مطالبات غیرجاری در بانک صادرات» در صفحه ۱۳ روزنامه دنیای اقتصاد به چاپ رسید که به علت مشکلات فنی نسبت خالص تسهیلات غیر جاری بانک صادرات به مجموع تسهیلات عدد یک درصد درج شده در حالی که عدد یک‌دهم درصد صحیح است. به این وسیله ضمن پوزش از مخاطبان محترم و بانک صادرات ایران خبر یاد شده تصحیح می‌شود.
 • اشتهای عجیب عربستان به استخراج سریع طلا

  جدیدترین آمارها نشان می‌دهد در عربستان طی هر ساعت یک کیلو و نیم طلا استخراج می‌شود، آماری که باعث شده عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ درحدود ۱۲ تُن طلا استخراج کند.به گزارش «ایبِنا» به نقل از العربیه، عربستان سعودی با افزایش روند استخراج طلا از معادن این کشور توانست در سال ۲۰۱۸، در حدود ۱۲ تُن طلا استخراج کند که این مقدار معادل استخراج یک و نیم کیلو طلا در هر ساعت است.روزنامه سعودی عکاظ با استناد به گزارش‌ها و آمار دولتی گزارش داد این کشور روند استخراج فلزهای گرانبها را به شکل قابل‌توجهی افزایش داده و توانسته در سال ۲۰۱۸، ۹۱/ ۱۲ تُن معادل یک کیلو و ۴۷۰ گرم در ساعت طلا استخراج کند.
 • سه نکته آماری در تسهیلات‌دهی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی آمار تسهیلات اعطا شده تا پایان تیرماه سال جاری را منتشر کرده است. این آمار نشان می‌دهد تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی با رشد حدود ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقم ۸/ ۲۱۸ هزار میلیارد تومان رسیده است. جدول منتشر شده نشان می‌دهد اگرچه تامین سرمایه در گردش بیشترین دلیل پرداخت تسهیلات بوده اما به نسبت مدت مشابه سال گذشته از سهم این نوع تسهیلات کاسته شده است. از سوی دیگر سهم تسهیلات داده شده برای خرید مسکن نیز با کاهش رو‌به‌رو بوده است. نکته دیگر از مقایسه گزارش منتشر شده در سال جاری نسبت به سال گذشته،‌ حذف جدول دوم این گزارش است که تعداد تسهیلات داده شده به هر بخش اقتصادی را نشان می‌داد.
 • پرداخت تسهیلات به مددجویان کمیته امداد تا ۵۰ میلیون تومان

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه همکاری میان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و کمیته امداد امام خمینی (ره) با هدف حمایت از مشاغل خانگی و طرح‌های خوداشتغالی و توسعه‌ای امضا شد که براساس آن تسهیلات ۲۵ و۵۰ میلیون تومان به مددجویان تحت پوشش این کمیته که به بانک معرفی می‌شوند، پرداخت خواهد شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تا کنون بالغ بر ۱۹۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش ۱۱ هزار میلیارد ریال به معرفی‌شدگان تحت پوشش کمیته امداد پرداخت کرده است.
 • افزایش ۵۰ هزار میلیارد ریالی سرمایه بانک مسکن تصویب شد

  گروه بنگاه‌ها: افزایش سرمایه ۵۰ هزار میلیارد ریالی بانک مسکن در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک مسکن به تصویب رسید. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مجمع عمومی فوق‌العاده سالانه بانک مسکن روز شنبه ۲۳ شهریورماه به ریاست فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور سایر اعضای مجمع عمومی عادی بانک برگزار شد. در این نشست، اعضای هیات‌مدیره بانک مسکن، مدیران ستادی، مدیران شرکت‌های تابعه و نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی حضور داشتند که در نهایت صورت‌های مالی بانک به تصویب اعضای مجمع رسید. مدیرعامل بانک مسکن در این نشست، گزارش عملکردی از فعالیت‌های بانک مسکن در سال جاری ارائه کرد. ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست مجمع عادی بانک گزارشی از عملکرد بانک در سال گذشته و مقایسه آن با سال ۹۶ به وزیر اقتصاد و اعضای مجمع ارائه کرد. در مجمع عمومی فوق‌العاده افزایش سرمایه ۵۰ هزار میلیارد ریالی بانک مسکن تصویب شد و به حدود ۱۳۰ هزار و ۷۳۵ میلیارد ریال رسید.
 • برگزاری مجمع سه بانک ادغامی

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها : مجمع عمومی عادی فوق‌العاده بانک قوامین، بانک مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر (سه بانک از بانک‌های ادغامی) برگزار شد و مجمع بانک انصار که قرار بود ساعت ۱۵ روز گذشته برگزار شود نیز به علت به حد نصاب نرسیدن تعداد سهامداران برگزار نشد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، مجمع این سه بانک برگزار شده و واگذاری سهام وتعیین هیات‌مدیره جدید آنها انجام شده است. امروز صبح(سه شنبه) نیز مجمع بانک حکمت ایرانیان برگزار خواهد شد.
 • دو سوغات همتی از ترکیه

  رئیس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود، از افزایش مبادلات پولی دو جانبه و آموزش ترکیه به ایران برای اجرای عملیات بازار باز خبر داد. او در این پیام نوشت: «امروز ۲۵شهریور، مذاکرات دوجانبه روسای جمهور دوکشور ایران و ترکیه عمدتا متمرکز بود بر نحوه گسترش روابط اقتصادی و تجاری و خصوصا بانکی دو کشور. تاکید بر بالا بردن حجم تجارت دوکشور و حل و فصل مسائل بانکی به‌ویژه ارتباط بیشتر بین بانک‌های مرکزی برای پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دوکشور که در حال حاضر بر اساس اعلام در حد ۳۴درصد است.» همتی افزود: پیرو تاکید روسای جمهور دوکشور، موضوعات بانکی را با رئیس بانک مرکزی ترکیه در حاشیه مذاکرات، پی گرفتیم. الحمدالله تفاهمات خوبی انجام شد. به گفته او، مقرر شد همکاران بانک مرکزی بتوانند در دوره‌های آموزشی بانک مرکزی ترکیه برای کسب مهارت بیشتر در عملیات بازار باز شرکت کنند. ترکیه سال‌هاست که سیاست پولی خود را برای هدف‌گذاری و کنترل تورم، از طریق عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه مدت بانکی اعمال می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر