آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۰۳

 • دراگی و طرح انبساطی بی‌نهایت

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی ناحیه یورو، بزرگ‌ترین بسته انبساطی خود را به اعلام عمومی رساند. این بسته علاوه بر کاهش نرخ بهره، از تداوم برنامه خرید اوراق در ادامه برنامه تسهیل مقداری (Quantitative Easing) تا ۳ سال آینده حکایت دارد. «ماریو دراگی»، رئیس بانک مرکزی ناحیه یورو، علاوه بر اقدامات پولی این نهاد از دولت‌ها نیز خواست از طریق ابزارهای مالی خود برای جلوگیری از سقوط رشد اقتصادی ناحیه یورو به‌طور سریع اقدام کنند. دراگی برای حمایت از بانک‌هایی که با نرخ بهره منفی متضرر خواهند شد نیز برنامه جانبی معافیت برخی از بانک‌های صاحب صلاحیت از نرخ‌های منفی را اعلام کرد.
 • رژیم موقتی آمارهای بانکی

  ‌دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان مانده سپرده‌های بانکی در اردیبهشت سال جاری به سطح ۲۱۳۱ هزار میلیارد تومان رسیده است، که رشد ۶/ ۲۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. در سمت مصارف نیز میزان مانده تسهیلات بانکی در این ماه ۱۵۳۴ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم نیز افزایش ۷/ ۱۹ درصدی طی یک سال اخیر دارد. نکته قابل توجه این است که میزان مانده سپرده و مانده تسهیلات بانکی به‌صورت ریاضی شامل ۱۶ رقم است. این موضوع با حذف ۳ صفر از تومان، به سطح ۱۳ رقم کاهش می‌یابد. اما تداوم رشد حدود ۲۰درصدی در منابع و مصارف باعث می‌شود که در هر ۱۰ سال، یک رقم به این مقادیر اضافه شود و در حقیقت طی سه دهه آینده، عملیات حذف سه صفر برای خوانش اعداد تقریبا خنثی می‌شود. بر اساس آمارها در اردیبهشت سال ۱۳۸۸، میزان مانده سپرده‌های بانکی رقمی معادل ۱۹۵ هزار میلیارد تومان بوده است.
 • فشار کاهشی به قیمت دلار؟

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته گذشته، دلار دومین افت متوالی را تجربه کرد و به راحتی از حمایت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی عقب نشست. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی ۱۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. با افت روز پنج‌شنبه بازدهی دلار در هفته گذشته نیز کاهشی شد و به منفی ۲/ ۰درصد رسید.
 • مردم کشورهای مختلف چقدر کار می‌کنند؟

  در سه کشور توسعه یافته، مردم بیش از ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند.به گزارش «ایسنا» به نقل از سازمان توسعه و همکاری اقتصادی، ارزیابی ساعات کاری در ۴۰ کشور توسعه یافته جهان نشان می‌دهد که متوسط ساعات کاری مردم در این کشورها تا پایان سال ۲۰۱۸ معادل ۸/ ۳۶ساعت در هفته بوده است.
 • درخواست مهلت بانک ملت از بورس برای تعیین تکلیف غرامت ۶/ ۱میلیارد دلاری

  گروه بنگاه‌ها: به گفته معاون مالی بانک ملت، این بانک از بورس یک‌ماه دیگر برای تعیین تکلیف غرامت ۶/ ۱میلیارد دلاری مهلت خواسته و به این ترتیب بازگشایی در روزهای آینده منتفی و توقف نماد مجددا تمدید می‌شود. به گزارش «دنیای اقتصاد» در پی تحریم بانک ملت از سوی دولت انگلیس، این بانک اقدامات حقوقی گسترده‌ای را به انجام رساند که در نهایت به محکومیت دولت انگلیس در دادگاه عالی این کشور منجر و حکم پرداخت غرامت ۶/ ۱میلیارد دلاری به نفع بانک ملت صادر شد. بنابراین گزارش افزایش سرمایه ۸هزار میلیاردی بانک ملت هم قطعی شده و به‌زودی مدارک و مستندات آن برای دریافت مجوز به روی کدال قرار خواهد گرفت. بنابر اظهارات محمد تقی صمدی، معاون مالی بانک ملت در صورتی که معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها در مورد افزایش سرمایه شامل این بانک شود قطعا بانک ملت از این محل نیز افزایش سرمایه خواهد داشت. به همین منظور یک گروه کارشناسی در بانک ملت در حال ارزیابی مقدماتی دارایی‌ها است.
 • نشست مشترک مدیران عامل بانک‌ها با چهار دستور جلسه

  گروه بنگاه‌ها: جلسه مشترک مدیران عامل نظام بانکی کشور یکشنبه گذشته در ساختمان ادارات مرکزی بانک کشاورزی برگزار شد. به گزارش «دنیای اقتصاد» قیطاسی دبیر شورای هماهنگی بانک‌ها در مورد دستور جلسه این شورا گفت: مدیران عامل بانک‌ها در این نشست در مورد پیگیری مسائل مالیاتی مرتبط با قانون رفع موانع تولید، واگذاری املاک و اموال مازاد، حمایت از رونق تولید و موضوعات مربوط به رمز دوم یکبار مصرف و سایر مشکلات شبکه بانکی به بحث و تبادل نظر پرداختند.
 • بانک تجارت شرکت‌های زیرمجموعه «شستا» را تامین مالی می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت و شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی «شستا» برای گسترش تعاملات فی‌مابین تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، به موجب این تفاهم‌نامه که به امضای دولت‌آبادی و رضوانی‌فر مدیران عامل بانک تجارت و شستا رسید، بانک تجارت همکاری خود با این شرکت را در قالب ارائه خدمات ریالی، ارزی، تعهدات و تامین مالی هلدینگ‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه شستا گسترش می‌دهد.
 • کاهش تراز منفی بانک صادرات در نیمه نخست سال جاری

  گروه بنگاه‌ها: گزارش عملکرد مرداد ماه بانک صادرات ایران نشان می‌دهد تراز عملیاتی این بانک در مرداد ماه و ۵ ماه اول سال در مسیر رو به پیشرفت قرار گرفته و به‌تدریج از شدت عملکرد منفی بانک کاسته شده و نوید مثبت شدن تراز عملیاتی در نیمه دوم سال را می‌دهد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران تراز عملیاتی این بانک در ٥ ماه سال‌جاری منفی ٩٩٧ میلیارد تومان بوده در حالی که در دوره مشابه سال قبل بانک صادرات با زیان عملیاتی بسیار سنگینی همراه بوده است. این بانک در ٥ ماه سال ٩٧ با تراز عملیاتی منفی ١٧٤٣ میلیاردتومانی مواجه بوده و این امر در قیاس با سال‌جاری نشان می‌دهد تراز عملیاتی بهبود خوبی یافته و می‌توان به مثبت شدن این تراز در سال جاری امیدوار بود. بنابراین گزارش بانک صادرات در نیمه دوم سال با افزایش سود سرمایه‌گذاری‌ها و درآمدهای غیرمشاع از یکسو و کاهش شدید تراز منفی عملیاتی خود از سوی دیگر، می‌تواند گزارش‌های امیدوارکننده‌ای را ارائه دهد که در رشد قیمت سهام بانک نیز تاثیرگذار خواهد بود.
 • بانک پارسیان برگزیده جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

  گروه بنگاه‌ها: بانک پارسیان در چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، در بخش عکس، تبلیغات مکتوب و بروشور برگزیده و حائز رتبه برتر شد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، در چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی که با حضور دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساتید برجسته روابط عمومی و جمعی از پیشکسوتان این عرصه برگزار شد، دیپلم زرین افتخار و تندیس این جشنواره ملی به پاس اقدامات تاثیرگذار روابط عمومی بانک پارسیان به مریم وحیدنیا مدیر روابط عمومی این بانک اعطا شد. در این جشنواره، بانک پارسیان در بخش‌های دیگری همچون کتاب، مقاله و سرمقاله رتبه دوم و در بخش‌های مصاحبه، گزارش و پوستر نیز رتبه سوم را کسب کرد. بنابراین گزارش چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی در دو بخش رقابتی و آموزشی، در محل سالن پویش سازمان مطالعات و بهره‌وری نیروی انسانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.
 • سود ۳/ ۱ تریلیون دلاری صنعت بانکداری در جهان

  صنعت بانکداری در سال ۲۰۱۸ در جهان ۳/ ۱تریلیون دلار سودآوری خالص داشته است. به گزارش «ایبِنا» به نقل از ویژوال کپیتالیست، شکی نیست که خدمات مالی در هر نقطه‌ای از جهان جزو سودآورترین صنایع هستند تا جایی که اقتصاد برخی کشورها کاملا مبتنی به بانکداری است. به‌طور متوسط ۱/ ۵درصد کل تولید ناخالص داخلی جهانی را صنعت بانکداری تشکیل می‌دهد.
 • تامین مالی از طریق انتشار اوراق صکوک در مناطق آزاد کشور برای نخستین بار

  گروه بنگاه‌ها: در راستای تامین مالی لازم برای سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی ترمینال دوم فرودگاه بین‌المللی کیش موافقت اصولی عرضه عمومی صکوک اجاره شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش (سهامی‌خاص) از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادرشد. به گزارش «دنیای اقتصاد» سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده است: با درخواست صدور مجوز تامین مالی شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش (سهامی خاص) از طریق انتشار اوراق اجاره به مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال به‌منظور تامین مالی لازم برای سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی ترمینال دوم فرودگاه بین‌المللی کیش از طریق یکی از نهاد‌های واسط موضوع ماده ۱۱ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، موافقت اصولی می‌شود. بنابراین گزارش این اوراق ۴ ساله و با نرخ اجاره بهای ۱۸ درصد است که هر سه ماه یک بار به حساب دارندگان اوراق واریز می‌شود. عرضه این اوراق، از طریق شرکت فرابورس ایران صورت خواهد گرفت. ضامن این اوراق بانک مسکن بوده و بازارگردان و متعهد پذیره‌نویس آن، شرکت تامین سرمایه بانک مسکن است. همچنین، عامل فروش این اوراق شرکت کارگزاری بانک مسکن است.
 • فروش ویژه بیمه‌های عمر نوین تا پایان مهرماه امسال

  گروه بنگاه‌ها: بیمه نوین شرایط استثنایی فروش بیمه‌های عمر خود را اعلام کرد. بر این اساس، این شرکت بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری خود را در بازه زمانی ٢٣ شهریور تا ٣٠ مهر ماه سال جاری با شرایط و تخفیف‌های ویژه ارائه می‌دهد. به گزارش روابط عمومی بیمه نوین، بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین با ٣٠ درصد تخفیف در هزینه‌های بیمه‌گری و دیگر شرایط ویژه در بازه زمانی مذکور به فروش می‌رسند. بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری بیمه نوین از جمله محصولات متمایز این شرکت است و ارائه بیمه درمان تکمیلی در قالب طرح شایگان و نیز ایجاد شرایط خرید اقساطی بیمه‌نامه اتومبیل در قالب طرح ستایش نوین، از جمله مزایایی است که بیمه نوین برای دارندگان بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری خود در نظر گرفته است.
 • بانک ملی ایران ۹۱ ساله شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک‌ملی ایران به مناسبت ۹۱ سالگی این بانک گفت: ۹ دهه پیش آرزوی مردم ایران رهایی از سلطه اقتصادی و سیاسی بیگانگان و جلوگیری از تسلط آنها بر منابع حیاتی و ذخایر کشور با تاسیس یک بانک ملی بود و حالا ۹۱ سال از تاسیس «بانک ملی ایران» و تحقق این آرزوی دیرینه می‌گذرد. حسین‌زاده افزود: بانکی که روزگاری تنها در چند گیشه خلاصه می‌شد و با سرمایه‌های مردمی راه‌اندازی شده بود و نهادهایی مانند بانک مرکزی، بانک کشاورزی و... را در دل خود داشت بعدها با تصویب لایحه اساسنامه بانکی و پولی ایران در مجلس، وظایف بانک مرکزی مانند حق انحصاری انتشار اسکناس و تنظیم جریان پول کشور از آن منتزع شد.
 • تدوین ارزش‌های سازمانی بانک دی

  گروه بنگاه‌ها: با حضور مدیرعامل، معاونان و مدیران ارشد بانک، ارزش‌های سازمانی بانک دی نهایی‌سازی و تدوین شد. به گزارش روابط‌عمومی این بانک، پروژه شناسایی و استخراج ارزش‌های سازمانی بانک دی با تلاش معاونت سرمایه انسانی و مشارکت کارکنان در جلسه‌ای با حضور محمدرضا قربانی، مدیرعامل، معاونان و مدیران ارشد بانک با توافق روی ارزش‌های مشتری مداری، چابکی، حرفه‌ای بودن، نوآوری و تعهد تدوین و نهایی‌سازی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر