آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۹۶

 • تغییر سکان کنترل تورم

  دنیای اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی مکانیزم تغییر سکان کنترل تورم را تشریح کرد. به گفته همتی، بانک مرکزی با اجرای عملیات بازار باز به دنبال تغییر کانال انتقال اثر پول پرقدرت به نقدینگی است در این کانال به جای کنترل «مقدار پول»، کنترل «قیمت پول» در دستور کار است. یکی از ابهامات این ابزار، بهره‌گیری از اوراق مورد نیاز برای نیل به این اهداف است. یک پژوهش با بررسی تجارب کشورهای موفق، ویژگی‌های اوراق مناسب این ابزار را تشریح کرده و نشان می‌دهد در برخی کشورها؛ بانک مرکزی چگونه ضعف کم‌عمقی بازار اوراق دولتی را جبران می‌کند.
 • دامنه مجاز نوسان دلار

  دنیای اقتصاد: از ابتدای آخرین ماه تابستان، قیمت دلار در دامنه نوسانی تازه‌ای قرار گرفت؛ در این بازه زمانی، دلار تنها یک‌بار بالای سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی نوسان کرده و هرگز نتوانسته است پایان روز را درکانال ۱۰ هزار تومانی سر کند. پس می‌توان گفت دامنه مجاز نوسان شاخص ارزی در شهریورماه در یک بازه ۵۰۰ تومانی و بین ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی بوده است.
 • حمایت بانک توسعه صادرات از شرکت‌های دانش‌بنیان

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها: دکتر علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری روز گذشته در سمینار تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان صادراتی بر دشواری فرآیند ارزش‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان برای تامین مالی تاکید داشتند. معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تلاش کردم به بخش سنتی اقتصاد یاد بدهم که از جوان ۲۰ ساله استارت‌آپی می‌بازد، گفت: در آینده اقتصاد، بانک‌ها ماندگار نیستند اما بانکداری می‌ماند. سورنا ستاری با اشاره به وظیفه بانک توسعه صادرات افزود: وظیفه این بانک، تامین مالی فعالیت‌های ریسک‌پذیر برای شرکت‌های دانش‌بنیان است.
 • بانک قرض‌الحسنه مهرایران، موسسه مالی اسلامی برتر جهان در سال ۲۰۱۸

  گروه بنگاه‌ها: براساس آخرین رتبه‌‌بندی برترین موسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، بانک قرض‌الحسنه مهرایران در صدر موسسات مالی اسلامی در جهان قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهرایران، بر اساس این گزارش، بانک قرض‌الحسنه مهرایران به‌عنوان بانک کاملا اسلامی با ۱/ ۶۱درصد رشد و ۳ هزار و ۸۷۸ میلیون دلار دارایی منطبق بر شریعت، در رتبه اول بانک های ایران و رتبه برتر موسسات کاملا اسلامی دنیا قرار گرفت. این بانک از بدو تاسیس تا کنون بالغ بر ۵ میلیون و ۱۴۲ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش ۴۱۲ هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت کرده است که نزدیک به ۲ میلیون فقره این تسهیلات به اعتبار ۱۸۹ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ و پنج ماه نخست سال ۱۳۹۸ پرداخت شده است. نسبت مطالبات به مصارف بانک قرض‌الحسنه مهرایران در طول مدت فعالیت آن حدود یک‌درصد است و مانده منابع آن با اعتماد و استقبال مردم از خدمات و طرح‌های تسهیلاتی متنوع بانک بالغ بر ۲۱۴ هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال است. با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر جامعه، این بانک در سال ۹۶ از ۸۲‌درصد و در سال ۹۷ از ۵۵‌درصد رشد منابع قرض‌الحسنه بهره‌مند شده است و منابع بانک در ۵ ماه نخست سال‌جاری نیز بالغ بر ۲۶‌درصد رشد داشته است.
 • رونق تجارت ایران و سوریه

  رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با رئیس‌کل بانک مرکزی سوریه با تاکید بر اینکه ایران آمادگی دارد تجربیات خود را در زمینه فناوری اطلاعات در اختیار شبکه بانکی سوریه قرار دهد، گفت: امیدواریم با توسعه روابط بانکی دو کشور بتوانیم فضای مناسبی برای فعالان اقتصادی دو کشور ایجاد و با این امر تجارت خارجی دو کشور رونق گیرد.
 • کاهش هشت درصدی تورم تولید‌کننده

  «علی ربیعی» روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود به آمار تورم تولید‌کننده بانک مرکزی اشاره کرد. این در حالی است که بانک مرکزی این آمار را از دی ماه سال گذشته منتشر نکرده است. سخنگوی دولت در این جلسه یادآور شد: روز گذشته در جلسه هیات وزیران آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی گزارشی درباره روند شاخص اقتصادی تولیدکنندگان در مردادماه ارائه کرد. اهمیت این شاخص از این جهت است که امروز هر گونه بالا و پایین شدن شاخص برای تولید‌کنندگان در کوتاه‌مدت بر مصرف‌کنندگان اثر خواهد گذاشت. وی گفت: نرخ تورم بهای تولیدکنندگان در مرداد رشدی معادل ۷/ ۰درصد داشته است که این رشد نسبت به رشد ۵ تا ۶ درصدی به ۷/ ۰درصد کاهش پیدا کرده است. خوشبختانه تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان در مرداد نسبت به تیر ۸ واحد درصد کاهش پیدا کرده است. سخنگوی دولت اضافه کرد: براساس این گزارش به علت پیشران بودن شاخص‌های بهای تولیدکنندگان قطعا این روند در کاهش تورم مصرف‌کنندگان موثر خواهد بود.
 • تکانه تعرفه‌های جدید در بازارها

  دنیای اقتصاد: معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین سرمایه‌گذاران را به سمت ذخایر امن گسیل کرد. همزمان با رشد تقاضا برای خرید دارایی‌های امن، قیمت طلا نیز تا حدودی شیب صعودی گرفت. هر اونس طلا پس از اعمال تعرفه‌های دو کشور علیه یکدیگر، ۶/ ۰ درصد رشد کرد و به ۱۵۳۴ دلار رسید. اما پس از فروکش تب تعرفه‌های جدید قیمت طلا به ۱۵۱۹ دلار رسید که نزدیک به پایین‌ترین قیمت در یک هفته گذشته بود. اما با رشد عصرگاهی به قیمت ۱۵۲۳ دلاری صعود کرد. از طرفی شاخص دلار آمریکا که به اوج ۲۸ ماهه خود رسیده و بالاتر از ۹۹ واحد ثبت شده است. رشد دلار همزمان با افت سایر ارزها در بازارهای جهانی، این ارز را به‌عنوان یکی از ذخایر امن کلاسیک برای سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد.
 • کسب تندیس و لوح تقدیر نشریات بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: نشریات بانک آینده، در چهاردهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی با دریافت تندیس و لوح تقدیر، در زمره «نشریات برتر» قرار گرفتند. با رای هیات داوران، متشکل از جمعی از متخصصان و صاحب‌نظران عرصه ارتباطات، «پیام آینده»، نشریه رسمی و سازمانی بانک آینده در بخش خبر و گزارش، رتبه دوم را کسب کرد. همچنین «ویژه‌نامه» بانک آینده که به‌صورت ماهانه، به چاپ و نشر می‌رسد نیز رتبه نخست را به دست آورد. این ارزیابی در سطح ملی، انجام شده است که نشریات بانک آینده موفق شدند تا پس از ارزیابی و داوری‌های انجام گرفته، ازسوی انجمن متخصصان روابط عمومی و جمعی از اساتید علوم ارتباطات و با لحاظ قرار دادن معیارهای مختلف سنجش علمی محتوا و فرم نشریات، به این رتبه دست یابند.
 • پرداخت الکترونیک سامان رتبه برتر در پذیرش موبایلی

  گروه بنگاه‌ها: پرداخت الکترونیک سامان کیش، در میان ۱۱ رقیب اصلی در بازار پرداخت، رتبه اول را در سهم تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایل به دست آورد.به گزارش «دنیای اقتصاد» در مرداد ماه پرداخت الکترونیک سامان با ۰۳/ ۰ درصد رشد نسبت به ماه قبل توانسته ۹۲/ ۲۸ درصد از سهم کل بازار را از آن خود کند و از دیگر رقبای اصلی در این حوزه پیشی بگیرد. طبق گزارش شاپرک، کارتخوان‌های سپ یکی از محبوب‌ترین ابزارهای پرداختی در بازار هستند که توانسته بیش از ۱۸درصد از سهم تعداد تراکنش‌های کارتخوان فروشگاهی را به دست آورد و در دومین رتبه این فهرست بنشیند. این گزارش نشان می‌دهد کارتخوان‌های سپ بیشترین رشد سهم بازار تراکنش را در دو ماه گذشته بین رقبا داشته است.
 • ۹۵ درصد زیان بیمه ایران از بیمه شخص ثالث است

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها : اگر وقایع بیمه درکشور به خصوص شرکت بیمه ایران را دنبال می‌کنید به احتمال زیاد داستان تکالیف و محدودیت‌های آن به ویژه موضوع زیان انباشته تنها بیمه بازرگانی دولت را شنیده‌اید. اینکه مبلغ زیان انباشته این شرکت به ۵۴۰۰ میلیارد تومان رسیده و همین باعث شده که برخی درپی تغییر مدیرعامل بیمه ایران باشند و پورکیانی را به عدم مدیریت درست متهم می‌کنند.
 • تورم فرانسه به پایین‌ترین سطح ۳ سال اخیر رسید

  ایسنا: نرخ تورم در فرانسه و بلژیک کاهش یافت. به گزارش رویترز، همان طور که انتظار می‌رفت، نرخ تورم فرانسه در ماه آگوست بار دیگر کاهش یافت و به کمترین سطح خود در طول سه ماه اخیر رسید. طبق اعلام دفتر آمار این کشور، شاخص بهای مصرف‌کننده در ماه آگوست ۵/ ۰ درصد و در دوازده ماه منتهی به این ماه ۲/ ۱درصد بوده است. این کاهش بیش از همه تحت تاثیر کاهش تورم در اقلام انرژی و تولیدات صنعتی اتفاق افتاده است.

بیشتر