آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۷۴

 • شلیک ارزی چین به ترامپ

  دنیای اقتصاد: چین به تلافی تعرفه‌گذاری مجدد دونالد ترامپ برخاست. ابزار اعمال فشار اقتصادی پکن برای این مرحله از جنگ تجاری به‌کارگیری مجدد سلاح ارزی است. این بار با یک تفاوت؛ پس از ۱۱ سال نرخ برابری دلار آمریکا به یوآن چین، سد مقاوم عدد ۷ یوآن در برابر یک دلار را شکست. محدوده‌ای که از آن به‌عنوان منطقه ممنوعه یاد می‌شد. این سطح از نرخ برابری هیچ‌گاه به‌صورت ارادی از طرف چینی‌ها شکسته نشده بود و ۱۱ سال پیش نیز به‌دلیل بحران یوآن از این نرخ عبور کرد. اما پس از بستن تعرفه‌های جدید ازسوی آمریکا بر واردات چین، سیاست‌گذاران چینی به تلافی این سطح را شکستند تا واردات این کشور به آمریکا ارزان و واردات آمریکا به چین گران شود. گفته می‌شود علاوه‌بر این چین دو ابزار دیگر را به تلافی تعرفه‌گذاری ترامپ فعال می‌کند. یکی از اهرم‌های چین در جنگ تجاری، انحصار در تامین گروهی از مواد معدنی استراتژیک است؛ چین بیش از ۹۰ درصد از تولید جهانی عناصر خاکی نادر را در اختیار دارد. برخی از سرمایه‌گذاران گمان می‌کنند چین در این حوزه با برقراری محدودیت‌هایی اجازه صادرات این عناصر کمیاب به آمریکا را نمی‌دهد. اعمال تعرفه بر محصولات کشاورزی ابزار دیگر چین عنوان می‌شود.
 • واکنش معکوس دلار به اخبار

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، سکه توانست مرز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی را با قدرت بشکند و دلار با رشدی محدودتر به بالای مرز ۱۲ هزار تومانی بازگشت.
 • دو برداشت از یک بخشنامه

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای برداشت مطالبات غیر‌مستقیم از حساب ضامنان را ممنوع کرد. اما در این بخشنامه تعریف دقیقی از مطالبات مستقیم و غیر‌مستقیم وجود ندارد. به‌طوری‌که برداشت‌های مختلفی از این بخشنامه شده است. برخی از این بخشنامه این‌گونه برداشت کرده‌اند که «برداشت از حساب افرادی که به‌صورت زنجیره‌ای ضامن یکدیگر می‌شدند ممنوع شده است. یعنی اگر نفر اول متقاضی وام باشد و نفر دوم ضامن او و نفر دوم نیز از سیستم بانکی وام گرفته باشد و نفر سوم ضامن نفر دوم برای گرفتن وام باشد، اگر نفر اول اقساط خود را پرداخت نکرد و نفر دوم که ضامن او بوده نیز موجودی کافی نداشت، بانک دیگر نمی‌تواند از حساب نفر سوم که ضامن نفر اول بوده است برداشت کند.» اما گروه دوم برداشت دیگری از این بخشنامه داشته‌اند. آنها معتقدند که «منظور از مطالبات غیر‌مستقیم که در این بخشنامه آمده مطالبات سود و وجه التزام وام است. به‌نظر می‌رسد ضامن‌ها شاکی بودند که ما فقط اصل وام را تضمین کرده بودیم و سود و وجه التزام را نمی‌پذیرفتند. بنابر این با این بخشنامه اصل وام از حساب ضامن برداشته می‌شود و سود و وجه التزام به حساب مطالبات غیر‌جاری منتقل می‌شود.»
 • تغییر تابلوهای بانک‌های ادغامی تا پایان سال

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک سپه گفت: تا پایان امسال، تابلوی بانک‌های ادغامی به نام بانک سپه تغییر می‌کند. محمدکاظم چغازردی با اعلام آخرین وضعیت ادغام بانک‌های نظامی افزود: بانک سپه اولین بانک ایرانی است که با ادغام بانک‌های نظامی به بزرگ‌ترین بانک کشور تبدیل می‌شود. وی با بیان اینکه با ادغام بانک‌های نظامی، شعب بانک سپه از رقم دو هزار و ۶۰۰ شعبه به چهار هزار و ۵۰۰ شعبه (۵/ ۱ برابر شعب بانک ملی) افزایش می‌یابد، تصریح کرد: تعداد پرسنل بانک سپه ۱۵ هزار نفر است که با طرح ادغام به ۴۳ هزار نفر افزایش می‌یابد.
 • آزادی، مدیر روابط‌عمومی بانک حکمت ایرانیان شد

  گروه بنگاه‌ها: مهدی آزادی مدیر روابط‌عمومی بانک حکمت ایرانیان شد. وی که پیش از این رئیس اداره ارتباطات رسانه‌ای، انتشارات و سنجش افکار بانک حکمت ایرانیان بوده است، به سمت مدیر این اداره انتخاب شد. وی حدود ۱۴ سال خدمت در بخش رسانه‌ای و برنامه‌سازی برای سازمان صدا و سیما را جزو سوابقش دارد. آزادی نویسنده، سردبیر و تهیه‌کننده سازمان صدا و سیما بوده و همکاری با شبکه رادیویی فرهنگ، شبکه تلویزیونی جام‌جم، شبکه دو و شبکه خبر را در کارنامه کاری خود دارد. وی برگزیده چهارمین جشنواره فصلی مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش بهترین گفت‌وگو بوده و تندیس برترین سردبیر سازمان صداوسیما از سوی انجمن منتقدان و نویسندگان در سال ۹۲ را کسب کرده است. بانک حکمت ایرانیان یکی از بانک‌های نظامی ادغامی در بانک سپه است. این بانک موسسه مالی و اعتباری ایرانیان با عنایت به اوامر مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا مبنی بر ارتقای منزلت اجتماعی و بهبود معیشت کارکنان نیروهای مسلح٬ با کسب مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد. با توجه به سیاست‌های اقتصادی کشور و بحث خصوصی‌سازی و متعاقب آن ایجاد بانک‌های خصوصی در کشور٬ تمهیدات مورد نیاز به عمل آمده و مجوز تبدیل موسسه مالی و اعتباری به بانک حکمت ایرانیان از بانک مرکزی دریافت شد از این رو بانک حکمت ایرانیان در تاریخ ۲۳ دی ۱۳۸۹ تاسیس شد.
 • آمادگی بانک ایران زمین برای کمک به بخش تولید و تجارت

  گروه بنگاه‌ها: برای حمایت از تولید‌کنندگان داخلی مدیریت شعب استان‌های اصفهان، قم، مرکزی و چهارمحال و بختیاری بانک ایران‌زمین با مدیران ارشد شرکت‌های بازرگانی کیمیا تجارت و نمایندگی ایران خودرو دیدار کردند. این دیدارها که با هدف خدمت‌رسانی بهتر و گسترش تعاملات همه‌جانبه صورت گرفت، محمدرضا سبزواری مدیر استان با اشاره به سختی‌های کاری در شرکت‌های بازرگانی به‌عنوان تکمیل‌کننده زنجیره مصرف در بخش صنعت و تولید به اهمیت روابط فی مابین بانک‌ها با این شرکت‌ها در چارچوب تعامل سازنده اشاره و رفع حجم زیادی از مشکلات و موانع موجود در استان را در گرو همکاری موثر بین دستگاه‌های مختلف دانست. سبزواری ضمن قدردانی از زحمات مدیریت و کارکنان این شرکت که با تلاش شبانه‌روزی خود شعار رونق تولید را زنده نگه داشته‌اند، آمادگی مجموعه بانک ایران زمین را جهت هر گونه همکاری و مساعدت اعلام کرد.
 • نگرانی بازار‌های مالی از طرح حذف سود و جریمه مضاعف تسهیلات گیرندگان

  ارائه طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات‌گیرندگان از سوی مجلس شورای اسلامی، با انتقادات زیادی روبه‌رو شده است. اما تصویب طرح مذکور با سد شورای نگهبان روبه‌رو شده و این شورا، ایرادات جدی را وارد دانسته است. البته پیش از آنکه نظر شورای نگهبان مشخص شود، بازوی پژوهشی مجلس کارکرد این طرح را مثابه «تنبیه خوش‌حسابان و تشویق بدحسابان» دانست و پیشنهاد کرد کلیات این طرح رد شود. در جدیدترین موضع‌گیری، «سعید اسلامی بیدگلی» دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار بررسی کارشناسی جامع‌تر این طرح شد. متن نامه به شرح زیر است:
 • اعلام روند پرداخت وام خرید کالای ایرانی در بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت تا ۲۴ میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود ۱۸درصد و اقساط ۳۶ ماهه برای خرید کالای ایرانی پرداخت می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، این بانک این اقدام را با همکاری فروشگاه رفاه با هدف حمایت از خانواده‌ها و رونق تولید کالای ایرانی انجام می‌دهد. تسهیلاتی که از طریق تمامی شعب بانک تجارت به‌عنوان شعبه عامل حداکثر ظرف ۳۰ روز پس از ثبت درخواست متقاضی پرداخت خواهد شد.
 • بهره‌مندی مشتریان ۱۵بانک از خدمات «صاپ»

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با افزوده شدن بانک «مهر اقتصاد» و موسسه اعتباری «ملل» به فهرست بانک‌های متصل به اپلیکیشن «صاپ»، امکان نصب نسخه iOS این اپلیکیشن از طریق «سیب‌بانک» فراهم شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، مشتریان و کاربران ١٥ بانک بزرگ کشور از خدمات اپلیکیشن «صاپ» بانک صادرات ایران استفاده می‌کنند و شرایط برای بهره‌مندی از خدمات متنوع این نرم‌افزار در حوزه پرداخت به‌ویژه امکان کارت به کارت از مبدا این بانک‌ها فراهم شده است. همچنین امکان نصب اپلیکیشن «صاپ» بانک صادرات ایران برای سیستم‌عامل iOS از طریق سایت sibbank.ir نیز فراهم شده است؛ به‌طوری‌که دارندگان تلفن‌های همراه هوشمند با سیستم‌عامل iOS می‌توانند برای نصب اپلیکیشن«صاپ» بانک صادرات ایران علاوه‌بر مراجعه به سایت بانک به نشانی: www.bsi.ir به سایت www.sibbank.ir نیز مراجعه کنند. بنا براین گزارش «صاپ» اولین اپلیکیشن ارائه‌دهنده خدمات کارت به کارت از مبدا بانک صادرات ایران به سایر بانک‌ها است و تنها سامانه‌ای است که صدور آنلاین بیمه‌نامه به‌صورت مستقیم را ارائه می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر