آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۶۸

 • تعقیب دلا‌ری نیما و بازار

  دنیای اقتصاد: از ابتدای مردادماه، قیمت دلار در سامانه نیما و بازار آزاد حرکتی مشابه با یکدیگر را تجربه کردند؛ گویی همیشه یکی از آنها در تعقیب دیگری بوده است. در ۳ روز ابتدایی مردادماه، دلار در هر دو بازار کاهشی بود و پس ‌از آن رنگ افزایشی گرفت. با این حال، بررسی روند ۶ روزه نشان می‌دهد شدت کاهش قیمت در بازار آزاد بیشتر از سامانه نیما بوده است؛ به‌طوری‌که ارز خیابان فردوسی۴۵۰ تومان افت را ثبت کرده و دلار نیمایی نسبت به روز اول مرداد تنها حدود ۱۰۰ تومان افت را پشت‌سر گذاشته است.
 • سنت‌شکنی در IMF ؟

  دنیای اقتصاد: بعد از اعلام نامزدی کریستین لاگارد برای ریاست بانک مرکزی اروپا، سوال بزرگ، پیش‌بینی جانشین او در صندوق بین‌المللی پول است. آیا سنت ریاست یک اروپایی بر صندوق شکسته خواهد شد؟ با اینکه هنوز احتمال انتخاب یک رئیس اروپایی بر صندوق کم نیست، اما بیش از هر زمان دیگری انتظار شکسته‌شدن این سنت نیز وجود دارد. از زمان انتخاب اولین رئیس صندوق در ماه می‌۱۹۴۶ تا به امروز ریاست صندوق همواره نصیب یک اروپایی شده است. با توجه به نام‌های مطرح شده برای جانشینی لاگارد، کشورهای اروپایی برای حفظ کرسی که به‌طور سنتی همواره متعلق به آنها بوده است، با چالشی جدی روبه‌رو هستند. صندوق بین‌المللی پول با تعیین ضرب الاجلی مصادف با اوایل سپتامبر (میانه شهریور) از کشورها خواسته کاندیدای خودشان را برای جانشینی لاگارد تعیین کنند، که این موضوع فشار را روی کشورهای اروپایی برای ادامه کنترل بر صندوق افزایش داده است.
 • سرعت رشد پرشتاب‌ترین اقتصاد جهان کند می‌شود

  صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد سرعت رشد اقتصادی هند کاهش یابد. به گزارش «ایسنا» به نقل از ایندیا تایمز، صندوق بین‌المللی پول در گزارش بازبینی شده خود از وضعیت اقتصادی هند، پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی این کشور در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب به ۷ و ۲/ ۷ درصد برسد که ۳/ ۰ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی‌شده قبلی در گزارش ماه آوریل است.
 • ثبت بدترین سال اقتصادی کره شمالی در ۲۱ سال اخیر

  طبق جدیدترین آمار منتشرشده، اقتصاد کره شمالی سال قبل ۱/ ۴ درصد کوچک شده است.به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، برای دومین سال متوالی و تحت‌تاثیر تحریم‌های بین‌المللی و خشکسالی داخلی، اقتصاد کره شمالی برای دومین سال متوالی رشد منفی را در سال ۲۰۱۸ تجربه کرد که طبق برآورد صورت گرفته توسط بانک مرکزی کره جنوبی، بدترین رشد اقتصادی این کشور از سال ۱۹۹۷ تاکنون بوده است.
 • فاینانس ۱۵۰ میلیون دلاری هندوستان در چابهار

  هندی‌ها عزم خود را برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار جزم کرده‌اند و اخیرا سفیر هند گفته که به‌دنبال تامین فاینانس ۱۵۰ میلیون دلاری در چابهار هستند.
 • ارائه خدمت پرداخت خودکار عوارض آزادراه از سوی ۱۲ بانک

  گروه بنگاه‌ها
  برداشت مستقیم خودکار از حساب بانکی یکی از جدیدترین و پیشروترین روش‌های پرداخت در بانکداری الکترونیکی کشور است که ارائه این خدمت در اجرای طرح پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی (آنی‌رو)، علاوه‌بر تسهیل پرداخت عوارض آزادراهی، مسیر توسعه بانکداری الکترونیکی کشور را هم فراهم کرده است.
 • راه‌اندازی ۷ دستگاه خوددریافت‌- خودپرداز بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت با هدف توسعه خدمات الکترونیک، ۷ دستگاه خوددریافت‌- خودپرداز (CRS) در نقاط مختلف استان‌های تهران و البرز نصب و راه‌اندازی کرد.
 • برگزاری دومین مرحله قرعه‌کشی طرح همراز بانک سینا در شهریورماه

  گروه بنگاه‌ها: دومین مرحله قرعه‌کشی طرح همراز باشگاه مشتریان بانک سینا پایان شهریورماه سال‌جاری برگزار می‌شود.
 • الزام فروشندگان طلا به استفاده از صندوق مکانیزه فروش

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از جمله تغییرات مهم قانون مالیات ارزش افزوده را الزام فروشندگان طلا به استفاده از صندوق‌های مکانیزه فروش عنوان کرد.
 • درآمد متوسط آمریکایی‌ها

  شهروندان آمریکایی به‌طور متوسط ۴۷ هزار دلار در سال درآمد دارند. به گزارش «ایسنا» اختلاف درآمد بین طبقات مختلف آمریکایی با یکدیگر یکی از بالاترین سطوح در بین کشورهای پیشرفته است. این اختلاف درآمد به‌ویژه در بین مردان و زنان مشهودتر است تا اختلاف درآمد بین طبقات مختلف نژادی و مردان در تمامی گروه‌های سنی درآمد متوسط بالاتر از زنان دارند.به‌طور متوسط مردان آمریکایی در ۴۴ سالگی به بالاترین سطح درآمدی خود می‌رسند و این در حالی است که این عدد برای زنان در ۵۵ سالگی است. از سوی دیگر متوسط درآمد مردان ۵۳ هزار و ۵۰۰ دلار در سال است، اما این رقم برای زنان ۴۰ هزار و ۴۰۰ دلار در سال است.
 • فرصت ایران از جانشین لاگارد

  دنیای اقتصاد: ایران در تعیین جانشین لاگارد چه نقشی می‌تواند ایفا کند؟ بعد از پایان کار لاگارد در صندوق بین‌المللی پول، رایزنی‌ها برای انتخاب جانشین او آغاز شده است. به علت سنت ریاست اروپایی‌ها بر این نهاد مالی بین‌المللی، نمایندگان این کشورها بیشترین تحرک را از خود نشان داده‌اند. با این وجود این بار گزینه‌های جدی غیراروپایی نیز پا به این کارزار گذاشته‌اند. با توجه به نحوه تعیین رئیس صندوق از طریق فرآیند اجماع، ایران با تکیه بر سابقه و حضور نماینده‌اش در هیات اجرایی، می‌تواند یکی از بازیگران مهم در فرآیند انتخاب رئیس باشد.
 • تشریح مدل‌های مالی اجاره‌داری مسکن

  گروه بنگاه‌ها: دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران گفت: در مدل اجاره‌داری مسکن بازار به چهار دسته تقسیم می‌شود؛ بازار مسکن اجتماعی و اولویت‌های مبتنی‌بر هرم اقتصادی جمعیت، بازار مسکن مبتنی‌بر تقاضای واقعی طبقه متوسط، بازار مسکن مبتنی‌بر تقاضای واقعی مسکن لوکس و بازار مسکن مبتنی‌بر تقاضای سرمایه‌گذاری این چهار دسته را تشکیل می‌دهند.محمد هادی موقعی ادامه داد: مدل اجاره‌داری برای هر یک از این بازارها دارای کاربرد است و این یکی از کارآمدی‌های اجاره‌داری در اقتصاد است.موقعی با تاکید بر اینکه تقسیم‌بندی بازار اجاره‌داری مسکن و ساختمان شامل سه بخش بازار اجاره‌داری مالی، بازار اجاره‌داری عادی و بازار اجاره‌داری حرفه‌ای است، تصریح کرد: بازار اجاره‌داری مالی در ایران در انحصار شرکت‌های لیزینگ تحت‌نظارت بانک مرکزی است و در بیشتر کشورهای جهان این بازار در حوزه نظارتی پولی و مالی قرار دارد.
 • بانک رفاه شریک تجاری مشتریان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه گفت: رسالت بانک رفاه ایجاد ارزش افزوده با ارائه خدمات درخور و شایسته به مشتریان است تا به‌عنوان یک شریک تجاری در کنار آنها منتفع شود، ولی هدف اصلی بانک، رضایتمندی مشتریان است که با ایجاد بانکداری شرکتی به این مهم جامه عمل پوشانده‌ایم.
 • بازار متشکل ارزی با ۱۰۰ صراف آغاز می‌کند

  مدیرعامل بازار متشکل ارزی گفت: هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ صراف در حال تکمیل پرونده هستند و ان‌شاءالله تا عید سعید قربان بازار متشکل ارزی با همین تعداد عضو شروع به کار خواهد کرد.محمود شکسته بند در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درخصوص اقدامات انجام‌شده برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اظهار کرد: بیش از ۱۰۰ صراف حساب‌ باز کرده‌اند و در حال تکمیل پرونده هستند و بازار متشکل ارزی هم با همین تعداد فعالیت را آغاز می‌کند؛ زیرا تکمیل پرونده هر صراف فرآیندی زمان‌بر است. وی افزود: هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ صراف در حال تکمیل پرونده هستند و ان‌شاء‌الله، بازار متشکل ارزی تا عید سعید قربان با همین تعداد صراف شروع به کار خواهد کرد.
 • توضیح وزارت رفاه درخصوص نامه همتی

  هیچ کدام از شرکت‌های ذکر شده در نامه رئیس کل بانک مرکزی متعلق به وزارت رفاه نیستند.
 • کاهش نرخ بیکاری فصلی در کشورهای اروپایی

  نرخ بیکاری در نروژ و اسپانیا کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ بیکاری در اسپانیا به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ تاکنون رسیده است. تا پایان سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ نرخ بیکاری در ششمین اقتصاد بزرگ اروپایی با ۶۸/ ۰درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سه ماهه قبل به ۲/ ۱۴ درصد رسید که هر چند بیشتر از نرخ ۷/ ۱۳ درصد پیش‌بینی شده توسط کارشناس است، اما از سال ۲۰۰۸ به این‌سو چنین نرخ پایینی در اسپانیا به ثبت نرسیده بود. در بین استان‌های مختلف این کشور، نرخ بیکاری در کاتالونیا ۱۷/ ۱۱ درصد و در مادرید ۵۴/ ۱۰ درصد بوده است. متوسط نرخ بیکاری اسپانیا در بازه زمانی ۱۹۷۶ تا ۲۰۱۹ برابر با ۵/ ۱۶ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت‌شده مربوط به سه ماه نخست سال ۲۰۱۳ با ۹۴/ ۲۶ درصد و پایین‌ترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به سه ماه سوم سال ۱۹۷۶ با ۴۱/ ۴ درصد بوده است. طی این مدت شمار بیکاران اسپانیایی ۱۲۳ هزار و ۶۰۰ نفر کاهش داشته و به ۲۳۱/ ۳ میلیون نفر رسیده است.

بیشتر