آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۱۲

 • فروکش هیجان بازار طلا و ارز

  دنیای اقتصاد: در ۲ روز ابتدایی هفته نه‌تنها خبری از هیجانات افزایشی در بازار ارز نبود، بلکه قیمت دلار از دو سطح حمایتی ۱۴۷۰۰و ۱۴۵۰۰ تومانی عقب نشست. برخی کارشناسان باور داشتند، بازارساز با تاکتیک غافلگیری نوسان‌گیران به‌دنبال آن است که تاثیر آنها را در بازار کاهش دهد، حال آنکه گروه دیگری تاکید داشتند، شکست سطوح حمایتی توسط بازارساز به‌منظور آن است که افراد عادی را از بازار دور نگه دارد. در این میان، گروهی شایعه احتمالی نزدیک شدن قیمت‌های سامانه نیما به بازار آزاد را عامل کاهش قیمت دلار دانستند.
 • خوش‌بینی به صعود میان‌مدت طلا

  دنیای اقتصاد: خوش‌بینی به آینده طلا به‌دلیل پایان محتمل روند انقباضی بانک‌های مرکزی و خرید پرشتاب بانک مرکزی چین و سایر بازارهای نوظهور از دلایل ایجاد دیدگاه افزایشی نسبت به طلا هستند.
 • چارچوب بازار متشکل ارزی

  ایبنا: اواخر سال گذشته بود که شورای پول و اعتبار برای سر و سامان دادن و ایجاد آرامش در معاملات اسکناس ارز در بازار ، تشکیل بازار متشکل ارزی را در یک هزار و دویست و شصت و چهارمین جلسه تصویب کرد. براساس این مصوبه قرار است این بازار به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارآ تشکیل شود تا ارزها در آن به‌صورت نقد مطابق مقررات این مصوبه و سایر مقررات مرتبط با آن در بستر الکترونیکی مورد معامله قرار گیرند.
 • افزایش سود سهامداران بیمه کوثر

  گروه بنگاه‌ها: سود سهامداران بیمه ‌کوثر برای سال مالی۹۷ افزایش چشمگیری خواهد داشت. به گزارش روابط‌عمومی بیمه کوثر، مجید مشعلچی فیروزآبادی، مدیرعامل شرکت بیمه کوثر در گفت‌وگو با خبرنگار اخبار پولی-مالی ضمن بیان این مطلب، درباره میزان سرمایه شرکت گفت: اکنون دارایی شرکت در بازار بورس حدود هزارمیلیارد است که این امر با سرمایه‌گذاری در بخش‌های سودده میسر شد.
 • افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات و عوارض

  سرپرست سازمان مالیات از افزایش سهم شهرداری‎ها از مالیات و عوارض ارزش‌افزوده خبر داد و گفت: در لایحه دائمی‌شدن قانون مالیات ارزش افزوده، محدودیتی در نظام بودجه شهرداری‌‌ها ایجاد نشده است.
 • افول اضافه‌برداشت از بانک مرکزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: اضافه‌برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی به کمترین حد خود در چند ماه گذشته رسیده است. عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: با اقدامات انضباطی بانک مرکزی و همکاری بانک‌ها اضافه‌برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی به پایین‌ترین حد خود در چند ماه گذشته رسیده است. وی تاکید کرد: به‌عوض مبلغ بین‌بانکی که همان قرض بانک‌ها به همدیگر است نسبت به سال قبل بیش از دو برابر شده و به مبلغ ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده که رکورد مهمی است. رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: اضافه‌برداشت، پول پرقدرت وارد جامعه می‌کند و تورم‌زا است؛ لیکن تامین منابع از طریق بین‌بانکی هیچ‌گونه تاثیر تورمی ندارد.
 • «آرین‌بانک» ایرانی نیست

  ایرنا: سخنگوی بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد: آرین‌بانک ایرانی نیست، بلکه تنها سهامدار ایرانی دارد و مجوز آن براساس نقض قوانین بانکی این کشور لغو شده است. ایمل هاشور روز یکشنبه در پاسخ به این سوال که مسوولان آرین‌بانک معتقدند تصمیم شما در لغو مجوز بانک خارج از قانون بانکداری و رویه‌های بین‌المللی بوده است، گفت: بانک مرکزی افغانستان به‌عنوان مرجع صدور مجوز بانک‌ها مقرراتی دارد که باید اجرایی شود. این مقام مسوول افغان افزود: بانک مرکزی قوانین و مقرراتی دارد که بانک‌ها هنگام دریافت مجوز، متعهد به انجام آن می‌شوند.

بیشتر