• تزریق ۱۱ هزار میلیارد تومان در ۲ مرحله

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که ۵/ ۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی را در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴روزه و با نرخ حداقل ۸۰/ ۱۹درصد به بانک‌های متقاضی تزریق کرده است. این اتفاق دومین مرحله عملیات بازار باز در سال جدید بود و معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دوشنبه ۲۳ فروردین انجام شد. نخستین عملیات بازار باز در سال جدید روز دوشنبه ۱۶ فروردین انجام شده بود که در آن، بانک مرکزی با تزریق ۲۵/ ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۸/ ۱۹ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. از این‌رو می‌توان گفت که در دو هفته نخست سال‌جاری در مجموع ۷۵/ ۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی با نرخ زیر ۲۰ درصد از طریق عملیات بازار باز تزریق شده است.
 • اکران رمزارزها در وال‌استریت

  دنیای‌اقتصاد-محمد تقی‌پور: روز گذشته روز رکوردشکنی رمزارزها بود؛ تا میانه روز گذشته ارزش بزرگ‌ترین رمز ارز جهان از مرز ۶۳ هزار دلار عبور کرد تا دقیقا یک ماه پس از رکوردشکنی قبلی سقف قیمتی جدید را به ثبت برساند. آخرین بار در تاریخ ۱۳ مارس بود که بیت‌کوین توانسته بود با ثبت قیمت ۶۱ هزار و ۷۸۰ دلاری رکورد قیمتی جدیدی را به ثبت برساند. این در حالی بود که حدود ۴ هفته بیت‌کوین در تلاش برای عبور قدرتمند از مرز ۶۰ هزار دلاری بود و هر نوبت این تلاش نافرجام باقی می‌ماند.
 • بازارساز روبه‌روی سفته‌بازان دلار

  دنیای‌اقتصاد: در چهارمین روز هفته، افزایش قیمت دلار و سکه ادامه نیافت. روز سه‌شنبه، دلار از مرز۲۵ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و سکه به زیر سطح ۱۰میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی برگشت. این اتقاق در حالی رخ داد که مرزشکنی سکه و دلار در روز دوشنبه بسیاری از نوسان‌گیران را به ادامه روند صعودی امیدوار کرده بود. برخی فعالان‌ باور داشتند هراس از عرضه بازارساز موجب شد که قیمت دلار و سکه در روز چهارم هفته در روند نزولی قرار بگیرد. روز سه‌شنبه‌ دلار ۲۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۴هزار و ۸۰۰ تومان رسید. در بازار سکه، فلز گرانبهای داخلی ۸۰ هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۰ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان رسید.
 • اشتباه صندوق بین‌المللی پول در تخمین میزان ذخایر ارزی ایران

  رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول از تخمین میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی، یک خطای فاحش و گزارشی غلط و ناشی از اطلاعات ناقص آنها است. انتشار یک تخمین اشتباه ازسوی صندوق، بدون اخذ تایید از بانک مرکزی، مانند رفتار همراه با تبعیض آنها، زیبنده صندوق بین‌المللی پول نیست.
 • فواید بیان دستاوردهای صنعت بیمه

  روابط عمومی‌ها برای تبدیل فعالیت‌ها، خدمات و دستاوردهای صنعت بیمه به یک گفتمان همگانی، باید خود را تجهیز کنند. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی، رئیس‌کل‌بیمه مرکزی که به‌صورت مجازی در جمع مدیران روابط عمومی صنعت بیمه سخن می‌گفت با اعلام این مطلب افزود: بخشی‌نگری و رویکرد جزیره‌ای در امر ارتباطات و اطلاع‌رسانی، نتایج دلخواهی در پی نخواهد داشت و برای رسیدن به اهداف کلان روابط عمومی باید نهاد ناظر و تمامی ارکان صنعت در کنار هم فعالیت کنند.رئیس‌کل بیمه مرکزی آگاه‌سازی سیاست‌گذاران و مدیران مجموعه‌ها را پیش‌نیازی برای آگاهی‌بخشی عمومی، ارزیابی و اظهار کرد: رصد نقطه نظرات مردم و تامین خوراک خبری برای مدیران و بیان مسائل شرکت‌ها با ادبیات رسانه‌ای از ماموریت‌های مهم مدیران روابط عمومی به شمار می‌رود.او از روابط عمومی‌ها به‌عنوان مهم‌ترین بازوهای خلاق مدیران، نام برد و تصریح کرد: مشارکت‌پذیری و نوآوری در امر اطلاع‌رسانی و همچنین پرهیز از عملکردهای ویترینی و برنامه‌های شعارزده می‌تواند جایگاه سازمان را ارتقا ببخشد.رئیس شورای‌عالی بیمه با تاکید بر ضرورت رفتار حرفه‌ای روابط عمومی ها، خاطرنشان کرد: در حقیقت باید شرایط به گونه‌ای طراحی شود که در آینده نزدیک، صنعت بیمه در مسیر برنامه‌ریزی شده صحیح حرکت کند.
 • سرانه دانشجویی بالا در دانشگاه‌های تهران

  قیمت تمام شده فعالیت دانشگاه‌ها از قانون برنامه ششم انحراف دارد. سرانه دانشجویی دانشگاه‌های تهران ۳ برابر دانشگاه‌های سایر استان‌ها است و ترک فعل دستگاه‌های اجرایی در کاهش قیمت تمام شده، مشهود است. دانشگاه الزهرا(س) دانشگاه برتر در کاهش قیمت تمام شده است.
 • راه‌اندازی نخستین بورس مبتنی بر ارزهای دیجیتالی

  سهام شرکت تسلا به‌صورت توکن توسط صرافی بایننس عرضه خواهد شد.
 • کسری بودجه دولت آمریکا باز هم رکورد زد

  وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد کسری بودجه دولت این کشور در ماه مارس به دلیل پرداخت مستقیم به آمریکایی‌ها طبق طرح بسته‌های حمایتی جو ‌بایدن به ۶۶۰ میلیارد دلار رسیده است.
 • ریکاوری کامل اقتصاد انگلیس تا ۲۰۲۲

  اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز تخمین زده‌اند اقتصاد انگلستان در اواسط سال آینده به سطح قبل از پاندمی بازگردد و بالاترین سطح بیکاری در سال‌جاری به ۲/ ۶ درصد خواهد رسید. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، این در حالی است که انگلستان با بالاترین نرخ مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا در اروپا روبه‌رو شده است. سال گذشته اقتصاد انگلستان با بدترین سقوط خود در بیش از سه دهه اخیر روبه‌رو شد.
 • ۳ توصیه سیاستی برای خنثی‏سازی تحریم‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌های رسمی نشان می‌دهد که در بحث خنثی‌سازی تحریم و خروج از محدوده تحریم‌پذیری، موضوع خنثی‌سازی تحریم باید در سه حوزه به صورت اکید مورد توجه قرار گیرد. این محورها عبارتند از: مالیه عمومی پایدار، تجارت خارجی تاب‌آور و امنیت غذا و درمان کشور. همچنین در این گزارش به ضرورت‌های برنامه‌ریزی برای تداوم تحریم‌ها پرداخته شده است. نکته قابل ذکر دیگر در این گزارش، پیچیدگی‌های حقوقی رفع تحریم‌ها است که شامل غیر مشروط بودن وضع تحریم‌ها، درهم‌تنیدگی تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای و ضرورت توافق جامع با ایران است.
 • افق روشن اقتصاد آمریکا در ۲۰۲۱

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: به‌رغم اینکه داده‌های اقتصاد آمریکا حکایت از ریکاوری پر سرعت و قدرتمند دارد، اما جرومی پاول، سکان‌دار فدرال رزرو در مصاحبه‌ای در روز یکشنبه تاکید کرد که بانک مرکزی آمریکا برای حفظ سیاست‌های پولی انبساطی خود متعهد است. این سیاست‌های انبساطی شامل حفظ نرخ بهره هدف در سطح صفر درصد و خرید ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق قرضه است. پاول در بخش مهم صحبت‌های خود گفت بعید می‌داند که بانک مرکزی در سال ۲۰۲۱ نرخ بهره را افزایش دهد.
 • فاز جدید در بازار دلار

  دنیای‌اقتصاد: پیش‌بینی تحلیلگران فنی دلار محقق نشد و اسکناس آمریکایی به جای کاهش قیمت در مسیر افزایشی قرار گرفت. روز دوشنبه، دلار ۱۹۰تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۲۵هزار تومان رسید. این اتفاق در حالی رخ داد که روز یکشنبه برخی از تحلیلگران فنی بازار به معامله گران توصیه کرده بودند‌ از خرید ارز پرهیز کنند. تصور آنها این بود که مذاکرات هسته‌ای به زودی به نتایج اولیه می‌رسد و در سفر نخست وزیر کره به ایران نیز درمورد پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور توافقاتی صورت خواهد گرفت. با این حال، دو اتفاق سمت و سوی انتظارات در بازار دلار را تغییر داد و معامله‌گران را خریدار کرد.
 • بار مالیاتی بایدن بر شرکت‌های آمریکایی

  دنیای‌اقتصاد: برخلاف لایحه کمک اقتصادی ۹/ ۱ هزار میلیارد دلاری که تقریبا به‌طور کامل از طریق ایجاد کسری بودجه تامین شد، بایدن قصد دارد طرح ۲ هزار میلیارد دلاری اخیر خود برای بازسازی زیرساخت‌های آمریکا را با مالیات تامین کند. تصمیم برای افزایش مالیات‌ها بر درآمد افراد برای بعد گذاشته شده است، اما از بداقبالی شرکت‌های آمریکایی این بار کاخ سفید تمرکز خود را برای تامین مالی بر آنها قرار داده است. دولت بایدن قصد دارد که مالیات بر درآمد شرکت «corporate income tax» را که در زمان ترامپ از ۳۵ درصد به ۲۱ درصد رسیده بود تغییر دهد. او در مرحله اول تصمیم خود قصد دارد که این نوع مالیات‌ها را از ۲۱ درصد به ۲۸ درصد برساند. اخذ این نوع از مالیات‌ها به این دلیل که بر فعالیت اقتصادی شرکت‌ها ابهاماتی را وارد می‌کند همواره مورد انتقاد برخی از اقتصاددانان بوده است.
 • ارتقای خدمات درمانی با حذف نسخ کاغذی

  سازمان تا‌مین اجتماعی به‌عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای کشور، نیمی از جمعیت را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است. در این میان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سازمان تا‌مین اجتماعی، ارائه خدمات درمانی است که کیفیت این خدمات برای بیمه‌شدگان اهمیت زیادی دارد. حذف دفترچه‌های درمانی کاغذی و توجه به نسخه‌نویسی الکترونیک، یکی از مهم‌ترین اقدامات در حوزه سلامت کشور است که سازمان تا‌مین اجتماعی پیش از دیگر سازمان‌ها برای اجرایی شدن آن، برنامه‌ریزی کرد؛ به‌طوری‌که در اواخر سال ۹۹، این برنامه مهم حوزه سلامت الکترونیک، عملیاتی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر