آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۸۵

 • سیگنال فدرال رزرو به بازار

  دنیای اقتصاد: طلای جهانی پس از بازشدن در قیمت ۱۲۸۸ دلاری، از پلکان نزولی وارد کانال ۱۲۷۰ دلاری شد. بهای فلز گرانبها تا ساعت ۶ بعد از ظهر به کف ۱۲۷۳ دلاری نیز اصابت کرد که از تضعیف قیمت ۱۶۵/ ۱ درصدی فلز گرانبها حکایت می‌کند. افت شدید طلای جهانی در شرایطی است که شاخص دلار در محدوده خاصی نوسان می‌کند و توان صعود در کوتاه‌مدت را ندارد. بنابراین فلز گرانبها که در میان خطوط حمایتی و مقاومتی زندانی شده است، بالاخره با انرژی نهفته خود به سمت قعر حرکت کرد.
 • حذف چهار صفر به جریان افتاد

  دنیای اقتصاد: حذف ۴ صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصاد دولت به جریان افتاد. براساس اعلام دفتر هیات دولت، بررسی اخیر نشان می‌دهد که حذف ۴ صفر بر نرخ تورم، نرخ ارز و سپرده‌های بانکی اثر واقعی و محسوسی نخواهد داشت و تنها در قالب ظاهری، موجب حیثیت پول ملی می‌شود. هدف اصلی رفرم پولی، احیای ابزارهای نقدی مبادله در کشور است که این هدف نیز در صورت وجود تورم مزمن در اقتصاد ایران، پس از مدتی از دست خواهد رفت. از این رو پیش‌نیاز اجرای مطلوب رفرم پولی، کنترل نرخ تورم خواهد بود.
 • دو حربه نوسان‌گیران دلار

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی از کانال ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پایین‌تر رفت و هم زمان در بازار ارز دلار نه تنها نتوانست به مرز ۱۴ هزار تومانی نزدیک‌تر شود؛ بلکه در مقطعی از محدوده ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومانی نیز پایین‌تر رفت. روز سه‌شنبه، دلار در شرایطی معاملات خود را در محدوده ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان آغاز کرد که برخی فعالان انتظار داشتند به واسطه تروریستی شناخته شدن سپاه ازسوی آمریکا این ارز با نوسانات قیمتی مواجه شود؛ با این حال، به نظر می‌رسد بازار در همان هفته گذشته این خبر را پیشخور کرده بود و دیگر توجه چندانی به آن نشان نداد. محدود بودن تقاضا در بازار روز چهارم هفته در نهایت موجب شد که قیمت رشد خاصی را تجربه نکند و ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۳ هزار و ۶۴۰ تومان به کار خود پایان دهد، این قیمت ۱۵۰ تومان کمتر از روز دوشنبه بود؛ روزی که دلار در آن ۴۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود.
 • بحران بازنشستگی آمریکا جدی شد

  گروهی از اقتصاددانان آمریکا نسبت به وخیم‌تر شدن بحران بازنشستگی این کشور هشدار دادند. به گزارش «ایسنا» به نقل از فاکس بیزینس، تغییر نگاه سنتی به مراحل زندگی شاغلان آمریکایی در شرایطی که متوسط امید به زندگی در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان افزایش چشمگیری داشته است بیش از پیش ضروری به‌نظر می‌رسد. لیزا مارش رایرسن، رئیس بنیاد «ای ای آر پی» گفت: مردم بیشتر عمر می‌کنند و بیشتر کار می‌کنند، بنابراین نیازمند بازنگری در موضوع بازنشستگی هستیم. فکر می‌کنم در عصر جدیدی قرار گرفته‌ایم.
 • گذر از کارت‌ بانکی مغناطیسی به هوشمند

  پیاده‌سازی استاندارد EMV در حوزه کارت توسط بانک مرکزی و شرکت خدمات انفورماتیک آغاز شده تا در آینده‌ای نزدیک، زیرساخت کارت‌های بانکی از مغناطیسی به کارت‌های هوشمند مهاجرت کند.
 • اجرای طرح تسهیلاتی بانک صادرات برای تحریک تقاضای کل

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: تلاش داریم تا در سال ٩٨ با استفاده حداکثری از ظرفیت طرح «طراوت»، برای رونق تولید، تقاضای کل را تحریک کنیم. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌الله صیدی در دومین همایش ٥٠٠ مشتری برتر این بانک در جمع صاحبان بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور، ضمن ارائه گزارشی از دستاوردهای سال گذشته این بانک، مهم‌ترین هدف بانک صادرات ایران در سال ٩٨ را عرضه طرح ویژه اعتباری تولید این بانک با عنوان «طراوت» اعلام کرد که براساس آن تمامی زنجیره تولید تا مصرف در تمامی صنوف و مصرف‌کننده نهایی را در بر می‌گیرد.
 • بانک‌های خصوصی پیشقدم پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در استان‌های مرزی

  گروه بنگاه‌ها: علیم یار محمدی، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی از عملکرد بانک‌های خصوصی به‌ویژه بانک پارسیان در سال ۹۷ تقدیر کرد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، وی گفت: بالغ‌بر ۷۵ درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان اهل تسنن بوده و کمتر از تسهیلات بانک‌ها استفاده کردند، اما اتفاق مثبتی که در سال گذشته رخ داد این بود که برخی از بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های خصوصی پیش‌قدم برای ارائه کمک به مردم استان‌های مرزی و حاشیه‌ای شدند‌.
 • اعلام آمادگی بانک ملت برای حمایت بیشتر از سیل‌زدگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملت در راس هیاتی از مدیران ارشد این بانک، به مناطق سیل‌زده استان لرستان سفر کرد و از نزدیک در جریان فعالیت‌های بانک در کمک به مردم آسیب‌دیده از سیل قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، دکتر محمد بیگدلی در این سفر که همزمان با ارسال ۷ کامیون کمک‌های غیرنقدی این بانک شامل زیرانداز، پتو، بالشت، مواد غذایی و اقلام بهداشتی به مناطق سیل‌زده استان لرستان صورت گرفت، دستورات لازم را برای تامین نیازهای سیل‌زدگان صادر کرد. براساس این گزارش، بانک ملت در ابتدای وقوع سیل در استان لرستان نیز سه کامیون کمک‌های غیرنقدی به این استان ارسال کرده بود. دکتر بیگدلی در جلسه‌ای با مهندس خادمی استاندار لرستان اعلام کرد که بانک ملت در کنار تمام کمک‌های غیرنقدی خود که تاکنون ۱۰ کامیون آن به استان لرستان رسیده است، باز هم آمادگی دارد تا در حد توان خود در خدمت مردم آسیب‌دیده از سیل باشد. وی با اشاره به مصوبه هیات‌مدیره بانک ملت در امهال بدهی مشتریان در مناطق سیل‌زده، اعلام کرد که این امهال بدون دریافت هیچ گونه جریمه‌ای صورت خواهد گرفت و شعب نیز نهایت همکاری را با سیل‌زدگان در این زمینه خواهند داشت.
 • طبقه متوسط در حال محو شدن است!

  افزایش نابرابری در سطح جهان به آن معناست که جوان‌ترها از شانس برابر رقابت با فرزندان ثروتمندان مانند والدین‌شان برخوردار نیستند. به گزارش «ایسنا» به نقل از سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی، طبقه متوسط در حال محو شدن است و این روند باعث می‌شود بسیاری از افراد فرصت چندانی برای کسب درآمد بالا و بروز توانایی‌های خود نداشته باشند.
 • کاهش نسبت چک‌های برگشتی

  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که در بهمن‌ماه نسبت چک‌های برگشتی به مبادله‌ای از نظر تعداد به ۷/ ۹ درصد و از نظر مقدار به ۱/ ۱۱ درصد رسیده است که به نسبت دی‌ماه با کاهش ۹/ ۰ واحد درصدی و ۸/ ۰ واحد درصدی مواجه بوده است. البته آمارها نشان می‌دهد که تعداد چک‌های مبادله‌ای و چک‌های برگشتی نیز به نسبت دی‌ماه از نظر مقدار و مبلغ با کاهش مواجه شده است.
 • بیمه سینا خسارت آسیب‌دیدگان سیل آق‌قلا را پرداخت کرد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه سینا با حضور در شهرستان آق‌قلا چک‌ خسارت پرونده‌های اعلام‌شده ناشی از سیل در این شهرستان را تحویل خسارت‌دیدگان دادند. به گزارش روابط‌عمومی بیمه سینا، دکتر رضا جعفری، مدیرعامل این شرکت به‌همراه معاونان خود ضمن بازدید از وضعیت مناطق سیل‌زده در شهرستان آق‌قلا، با عبدالرزاق آخوند رهبر، امام جمعه این شهر نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
 • حفظ منافع شهروندان، اولویت کاری بانک شهر

  گروه بنگاه‌ها: اولویت کاری بانک شهر،حفظ منافع شهروندان است.
 • رونق تولید، راه خلاصی کشور از تکانه‌های تهدیدآمیز اقتصادی

  محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران
  مقام معظم رهبری در ادامه تدابیرشان به منظور افزایش قدرت اقتصادی کشور، شعار امسال را نیز با محور «اقتصاد» انتخاب فرمودند.
 • پیش‌بینی آینده دلار

  اگر چه دلار در آخرین روزهای سال گذشته حول نقطه ۱۳ هزار تومان در حال نوسان بود، اما این بازار مهم سال جدید را با نوسانات بیشتری آغاز کرده است. دلار در روزهای اخیر مسیر رفت و برگشتی با دامنه نوسان بیش از ۱۰۰۰ تومان را تجربه کرده است. این نوسانات پیاپی باعث شده تا روند آینده بازار ارز و طلا در سال ۱۳۹۸ برای فعالان بازار و کسانی که به‌دنبال پیش‌بینی آینده آنها هستند، تیره و مبهم بماند. با وجود عدم قطعیت‌های فراوان، اما می‌توان با بررسی آینده متغیرهای اقتصادی و غیر‌اقتصادی مرتبط، چشم‌انداز بازارها را تحت سناریوهای مختلف پیش‌بینی کرد. «دنیای اقتصاد» در همایشی با عنوان «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۸» که نهم اردیبهشت‌ماه سال‌جاری برگزار می‌شود، آینده بازار ارز و طلا را با استفاده از هر دو رویکرد «عقب نگر» و «جلونگر» مورد بررسی و پیش‌بینی قرار خواهد داد. متقاضیان حضور در این همایش برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانند به آدرس http:/ / events.den.ir مراجعه کنند یا با شماره تلفن‌ ۸۷۷۶۲۳۵۰ (دبیرخانه همایش) تماس بگیرند.
 • پیشنهاد افزایش وام اشتغال به ۳۰۰ میلیون ریال

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: دولت افزایش مبلغ وام اشتغال از ۲۰ به ۳۰ میلیون تومان را پیشنهاد داده که باید در شورای پول و اعتبار به تصویب برسد. دکتر مرتضی اکبری با بیان این مطلب در نشستی که با حضور پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد، از کمک بلاعوض ۱۰ میلیارد ریالی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به سیل‌زدگان خبر داد. وی با بیان اینکه ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان پرداخت می‌شود، گفت: این تسهیلات تا سقف ۵۰ میلیون ریال به ازای هر نفر و با معرفی کمیته امداد امام‌خمینی (ره) پرداخت خواهد شد.
 • مجریان طرح ادغام بانک‌ها معرفی شدند

  گروه بنگاه‌ها: در راستای اجرای امور مربوط به ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه ۱۲ انتصاب جدید در این بانک صورت گرفت و نمایندگان بانک سپه در پنج بانک و موسسه اعتباری به منظور انجام امور مربوط به ادغام معرفی شدند.
 • تمدید طرح سپرده طلایی بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: مهلت زمانی پرداخت تسهیلات در قالب «طرح سپرده طلایی» بانک رفاه تمدید شد.

بیشتر