آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۷۳

  • فن مواجهه با سفته‌بازان

    دنیای اقتصاد: سفته‌بازی، نوعی کنش سرمایه‌گذارانه است که در پی کسب سود از طریق ‌سوار شدن بر موج نوسانات قیمتی، به بهای خریدن ریسک این نوسانات است. اگرچه عبارت سفته‌باز، تصویر یک بازیگر مخرب اقتصادی را در ذهن تداعی می‌کند؛ اما به عقیده اقتصاددانان تمام گونه‌های سفته‌بازی مخرب نیست و بخشی به جهت تداوم بخشیدن به جریان نقدینگی به سوی بازارها عنوان سفته‌بازان تثبیت‌کننده می‌گیرند؛ اما رفتارهای سفته‌بازان از طریق ایجاد هیجان و سوار شدن بر موج التهابات، می‌تواند اثر مخربی بر اقتصاد یک کشور داشته‌باشد؛ حمله «جورج سوروس» و چند سرمایه‌دار دیگر به پول ملی انگلیس در سال ۱۹۹۲ یکی از معروف‌ترین نمونه‌های چنین حملاتی است. تجارب نظری و عملی نشان می‌دهد سیاست‌گذار در ارتباط با سفته‌بازان ابتدا باید تمایز آنها را درک کند و سپس به مواجهه با آنان برود. سیاست‌گذاران در کشورهای مختلف برای مدیریت اقدام تخریبی سفته‌بازانه تلاش می‌کنند از طریق سازوکارهایی چون افزایش نرخ بهره، اعمال مالیات پلکانی بر کسب سود از طریق سفته‌بازی، محدود کردن قدرت مانور بانک‌ها و نهادهای عمومی در عملیات سفته‌بازانه، تعریف دقیق عملیات سفته‌بازانه در چارچوب قانون و ثبات‌بخشی به محیط کلان اقتصادی رویکرد تثبیت‌کنندگی را جایگزین رویکرد نوسان‌سازی در بین سفته‌بازان کنند.
  • سیگنال بازارساز به قیمت دلار

    دنیای اقتصاد: روز گذشته، بازارساز ارزی قیمت فروش ابتدای روز را زیر مرز روانی ۱۳ هزار تومانی تعیین کرد و صرافی‌های منتخب بازارساز با ثبت عدد ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومانی بر تابلوی خود در همان ابتدای روز یک بار دیگر علامت مشخصی از تمایل خود برای بردن قیمت‌ها به کانال پایین‌تر را به بازار انعکاس دادند و سعی کردند از این طریق فشار روانی برای نزول کانالی قیمت فراهم کنند.
  • جزئیات افزایش سرمایه بزرگ‌ترین شرکت بورسی کشور

    حمیدرضا اسلامی
    گروه بنگاه‌ها : بانک تجارت در روزهای پایانی سال‌جاری پس از کش و قوس‌های فراوان موفق شد با افزایش سرمایه ۳۹۰ درصدی از محل اندوخته مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها از نظر میزان سرمایه به بزرگ‌ترین شرکت بورسی کشور تبدیل شود.
  • پیش‌بینی بانک مرکزی ژاپن از وضعیت اقتصاد جهان

    بانک مرکزی ژاپن پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی کشورهای جهان را کاهش داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از اسپوتنیک، بانک مرکزی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کند نرخ رشد اقتصادی در سراسر جهان کند شود، نسبت به تاثیر منفی این مساله بر تجارت خارجی و فعالیت کارخانه‌های ژاپنی هشدار داده و گفته است اقتصاد ژاپن امسال را با رشدی آهسته پشت سر خواهد گذاشت. بانک مرکزی ژاپن که چند روز پیش به‌منظور تقویت رشد اقتصادی، نرخ بهره را در سطح منفی ۱/ ۰ درصد حفظ کرد، اعلام کرده است که رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته با کاهش محسوسی همراه شده است و این مساله شامل ژاپن نیز می‌شود. هوراهیکو کورادا، رئیس بانک مرکزی ژاپن وعده داده است که نرخ بهره این کشور از سطح کنونی پایین‌تر نخواهد آمد و این نرخ تا رسیدن به سطح تورم دو درصد هدف‌گذاری شده توسط این بانک ادامه خواهد یافت. وی افزود: نیازی به تغییر اهداف نمی‌بینم و فکر نمی‌کنم دسترسی به نرخ تورم هدف‌گذاری شده خیلی آرمان‌گرایانه باشد.
  • آماده‌باش طلا برای صعود دوباره

    دنیای اقتصاد: نتیجه نشست هفته جاری فدرال‌رزرو آمریکا بعید است که از آینده‌ای نزدیک برای اعمال رشد نرخ بهره حاکی باشد. در چنین حالتی که توقف انقباض فدرال رزرو ادامه یابد جذابیت طلا برای سرمایه‌گذاران افزایش خواهد داشت و بالا رفتن قیمت این فلز گرانبها نیز در ادامه دیده می‌شود. حفظ محدوده قیمت ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۵ دلار در کوتاه‌مدت احتمال زیادی خواهد داشت؛ در‌صورتی‌که رفتار غیرمنتظره‌ای در طول نشست کمیته بازار آزاد فدرال‌رزرو در روز چهارشنبه رخ ندهد، سرمایه‌گذاران همچنان در انتظار افت شاخص دلار و به تبع آن رشد بهای اونس خواهند بود.
  • ثبت اساسنامه شرکت سهامی بیمه «ما»

    گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه «ما» اساسنامه خود را مطابق با استانداردهای جدید ابلاغی از سوی بیمه مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه «ما»، محمد جعفریان معاون برنامه‌ریزی و فناوری با اعلام این خبر گفت: اساسنامه جدید در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت بیمه «ما» در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ با حضور اکثریت سهامداران به اتفاق آرا به تصویب رسید. وی تصریح کرد: در اساسنامه جدید موضوعات با اهمیتی از جمله استقرار حاکمیت شرکتی و کنترل‌های داخلی گنجانده شده است که منجر به بهبود شفاف‌سازی مالی در شرکت‌های بیمه و ارائه خدمات بیمه‌ای مناسب و به موقع به بیمه‌گذاران و آحاد جامعه می‌شود.
  • ورود طرح زرین بیمه آسیا به بازار

    گروه بنگاه‌ها: «طرح زرین» بیمه آسیا، بیمه‌نامه جامع منازل مسکونی است که پوشش‌های ویژه‌ای را به بیمه‌گذاران ارائه می‌دهد. به گزارش پایگاه خبری نقدینه، مسعود بادین، مدیرعامل بیمه آسیا با تاکید بر تکریم مشتریان و ارائه خدمات شایسته بیمه‌ای به بیمه‌گذاران گفت: بیمه آسیا در برنامه‌های آتی خود، طراحی بیمه‌نامه‌های جدید و کاربردی به‌خصوص مورد استفاده عامه مردم از جمله طرح زرین بیمه‌نامه جامع منازل مسکونی را در اولویت‌های خود قرار داده است. وی با اشاره به انجام مسافرت در روز‌های پایانی سال و تعطیلات سال جدید اظهار کرد: هموطنان می‌توانند با طرح زرین، بیمه‌نامه جامع منازل مسکونی و پرداخت ۵۵ هزار تومان حق بیمه سالانه از ۹۲ میلیون تومان تعهدات و پوشش بیمه‌ای استفاده کنند.
  • «بیمه ملت» پیشتاز در قبولی اتکایی

    گروه بنگاه‌ها: مدیر اتکایی و امور بین‌الملل بیمه ملت گفت: شـرکت بیمـه «مـلت» در سـالی که گذشت نشان داد با اتکا به توانمندی مجموعه مدیران و کارکنان خود توانست فراز و نشیب‌ها را پشت سر گذاشته و بار دیگر مجوز اتکایی دریافت کند. عاطفه نقی‌زاده افزود: تمدید مجوز قبولی اتکایی بیمه «ملت» برای چهاردهمین سال متوالی نشان داد که این مجموعه نه در حرف و شعار، بلکه در آمار، با قرار گرفتن در بالاترین سطح توانگری مالی در سال‌های متمادی توانست این مجوز را از نهاد ناظر دریافت کند. او درپاسخ به این سوال که «شرکت‌های بیمه چه روندی را برای دریافت این مجوز طی می‌کنند و آیا با وجود شرایط تحریم، منطقی است که تعداد بیمه‌گران اتکایی افزایش یابد؟» توضیح داد: اول اینکه باید بر هدف اصلی بیمه‌های اتکایی متمرکز شد، بیمه اتکایی به معنی توزیع ریسک جهت ارائه پوشش مناسب توسط بیمه‌گران اتکایی در هنگام وقوع خسارت به بیمه‌گر اولیه است، بنابراین اخذ مجوز توسط شرکت‌های بیمه کوچک و بزرگ فعال در صنعت بیمه، منجر به تجمیع ریسک بیمه‌ای در داخل کشور خواهد شد که در صورت وقوع حوادث بزرگ می‌تواند فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر به بار بیاورد.

بیشتر