آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۷۱

 • وضعیت قرمز اقتصاد سبز

  دنیای اقتصاد: تولید ناخالص داخلی سبز از حدود ۲ دهه پیش به یکی از شاخص‌های مهم در انعکاس آماری حساب‌های ملی در کشورهایی چون آمریکا و ژاپن تبدیل شده‌است. از آنجا که تولید ناخالص داخلی در حساب‌های ملی فرسایش سرمایه‌های حاصل از منابع طبیعی را در نظر نمی‌گیرد، آماره صحیحی از کیفیت رشد اقتصادی نخواهد بود. به همین واسطه اقتصاددانان از حدود ۳ دهه پیش با استفاده از متغیری به نام تولید ناخالص داخلی سبز در حساب‌های ملی، وضعیت اقتصادی کشورهای مختلف را انعکاس داده‌اند. این شاخص در تلاش است تا با استفاده از برآوردگرهایی چون میزان فرسایش منابع طبیعی اثر مخرب زیست‌محیطی را از شاخص تولید ناخالص داخلی کنار بگذارد. اگرچه تاکنون کنکاش آماری رسمی یا پژوهشگرانه‌ای در رابطه با محاسبه تولید ناخالص داخلی سبز در ایران صورت نگرفته ‌است، اما بررسی شاخص‌های اثرگذار در محاسبه فرسایش سرمایه طبیعی نشان می‌دهد که شکاف بین تولید ناخالص داخلی و تولید اقتصادی سبز در ایران احتمالا جزو بزرگ‌ترین شکاف‌ها در بین کشورهای مختلف است.
 • تغییر جهت انتظارات ارزی؟

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد تا برخی از معامله‌گران از تغییر جهت انتظارات ارزی سخن بگویند. روز پنج شنبه، شاخص ارزی ۱۰۰ تومان افزایش یافت و به بهای ۱۳هزار و ۱۵۰ تومان رسید. رشد روز آخر هفته موجب شد که میزان بازدهی دلار در هفته‌ای که گذشت به حدود ۴دهم درصد برسد. این درحالی بود که شاخص ارزی ۲ هفته پیش ۳/ ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده بود، آن هم در شرایطی که پیش از آن ۸ افزایش متوالی را به ثبت رسانده بود.
 • رونمایی از سامانه خدمات آنلاین درمان بیمه دی

  گروه بنگاه‌ها: سامانه خدمات آنلاین درمان بیمه دی با هدف خدمت به خانواده شهدا و ایثارگران رونمایی شد. به گزارش روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی بیمه دی؛ عباسعلی بنی‌صفار، رئیس هیات‌مدیره شرکت بیمه دی با اشاره به قرارداد درمان تکمیلی خانواده شهدا و ایثارگران عنوان کرد: از آغاز این قرارداد به دنبال آماده‌سازی زیرساخت‌هایی بوده‌ایم تا بتوانیم حداکثر رضایتمندی جامعه ایثارگری را کسب کنیم.
 • افتتاح سالن ورزشی چند منظوره در سرپل‌ذهاب

  گروه بنگاه‌ها: سالن ورزشی چند منظوره جهان پهلوان تختی طی مراسمی با حضور هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه، جمالی‌نیا فرماندار شهرستان سرپل‌ذهاب و جمعی از اهالی جامعه ورزش برگزار شده، سالن ورزشی چند منظوره جهان پهلوان تختی، به همت بانک شهر، در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ متر مربع و زیربنای ۶۰۰ متر مربع به بهره‌برداری رسید. هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در این مراسم با بیان اینکه خوشبختانه بازسازی روستاهای زلزله‌زده، رو به پایان است و در سال پیش‌رو بازسازی شهرهای زلزله‌زده نیز به اتمام می‌رسد، به نیاز این منطقه به فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی اشاره کرد و گفت: سالن ورزشی چند منظوره جهان پهلوان تختی به همت بانک شهر و به منظور استفاده ورزش‌دوستان در رشته‌های فوتسال، بسکتبال و هنر‌های رزمی احداث شده است. استاندار کرمانشاه با قدردانی از مجموعه بانک شهر به دلیل کمک‌های به‌موقع به مردم مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه، افزود: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات، تلاش قابل‌توجهی برای بازسازی مناطق زلزله‌زده داشتند و مسوولان بانک‌شهر از اولین کسانی بودند که به مردم زلزله‌زده شهرستان سرپل ذهاب یاری رساندند.
 • تقدیر رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

  گروه بنگاه‌ها: در هفته احسان و نیکوکاری و همزمان با سالروز تاسیس کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره)، سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به خاطر همراهی در تقویت و بهبود معیشت اقشار آسیب‌پذیر جامعه تقدیر کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، در بخشی از متن پیام فتاح، رئیس کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره) آمده است: قرض‌الحسنه یکی از روش‌های تامین مالی مورد تاکید اسلام و به‌ویژه در تامین نیازهای ضروری مسلمانان و شیوه‌های تجهیز و تخصیص منابع در الگوی بانکداری بدون ربا است.
 • ارائه خدمات جدید در بانک ایران زمین

  گروه بنگاه‌ها: در مراسمی با حضور مدیرعامل ومدیران بانک ایران زمین از تمبر این بانک به مناسبت سالروز تاسیس این بانک( ۲۴ اسفند)ماه رونمایی شد.
 • بازگشت طلا به کانال ۱۳۰۰

  دنیای اقتصاد: دولت مرکزی چین قانونی را به تصویب رساند تا نگرانی سرمایه‌گذاران خارجی را نسبت به نابرابری حمایت از شرکت‌های داخلی مقابل شرکت‌های خارجی کمرنگ کند. پیش از این سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های برون‌مرزی تنها در صورتی که رقیب داخلی در زمینه فعالیت آنها وجود نداشت، ممکن بود، اما براساس قانون جدید این اولویت حذف شده است.
 • تمهیدات ویژه بانک مسکن برای تسهیلات‌دهی در پایان سال و تعطیلات نوروز

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور اعتباری بانک مسکن از ارائه انواع خدمات تسهیلات‌دهی به مشتریان بدون اعمال محدودیت تا پایان سال‌جاری و در نوروز ۹۸ خبر داد.

بیشتر