آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۶۶

 • ناامیدی رسمی از دلا‌‌‌ر ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: روایت رسمی از دلار ۴۲۰۰ که اغلب بر کامیابی این سیاست در مهار قیمت‌ها تاکید می‌کرد، تغییر جهت داد. با اینکه مدت‌هاست کارشناسان، اقتصاددانان و مراکز پژوهشی از معایب سیاست تخصیص ارز ارزان و تبعات رانتی آن سخن می‌گویند، اما دولت عقب‌نشینی در این باره نشان نداده بود؛ تا اینکه رئیس کل بانک مرکزی با انتشار یک بیانیه، ناکارآیی این سیاست در تامین هدفش را تایید کرد. نوشته عبدالناصر همتی نشان می‌دهد که اصلی‌ترین بهانه تخصیص ارز ارزان، یعنی مهار قیمت‌ها و دفاع از مصرف‌کننده، کاملا زیر سوال رفته است؛ به‌طوری که در ۳ ماه آذر، دی و بهمن، قیمت کالاهای مشمول دلار دولتی، تندتر از قیمت کالاهای غیرمشمول رشد کرده است. همتی بر انحراف یارانه ارزی صحه گذاشت و نوشت که یارانه ارزی، به جای اینکه راهی سفره مصرف‌کننده‌ها شود، سر از جیب واسطه‌ها درآورده است. درحالی‌که رسالت اصلی این سیاست دفاع از اقشار آسیب‌پذیر جامعه بوده است. رئیس کل بانک مرکزی با زدن مهر تایید بر خاصیت رانتی بودن تخصیص دلار ارزان، از ‌آسیب‌شناسی آن توسط سیاست‌گذار ارزی خبر داد. پیام همتی به این معنی است که آخرین امیدها در دولت برای اقناع کارآیی این سیاست، در حال رنگ باختن است و احتمالا در سال ۹۸، میخی بر تابوت دلار ۴۲۰۰ کوبیده شود.
 • روز استراحت در بازار ارز؟

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، قیمت دلار نوسان چندانی را تجربه نکرد و سکه تمام بهار آزادی با پرش کوتاهی به بالای مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی رفت. روز شنبه، شاخص ارزی با ۶۰ تومان افزایش به بهای ۱۳هزار و ۱۵۰ تومان رسید. همزمان با رشد دلار، سکه تمام بهار آزادی توانست با ۶۵هزار تومان افزایش به بهای ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تومانی برسد. یکی دیگر از عوامل مهمی که به بازگشت قیمت سکه به بالای مرز ۴ و نیم میلیون تومانی کمک کرد، رشد بهای اونس دربازارهای جهانی روز جمعه بود.
 • لزوم تسریع اجرای قانون چک

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ضرورت تسریع در اجرای قانون جدید چک گفت: توان بانک مرکزی در ماه‌های اخیر بر کنترل ارز متمرکز شده‌ است اما ما به بانک مرکزی یادآوری خواهیم کرد که تا پیش از پایان امسال، اجرای آن را سرعت ببخشد. به گزارش خبرگزاری فارس، قانون جدید صدور چک در آذرماه امسال و پس از تصویب در مجلس و تایید شورای نگهبان، توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شد.
 • خدمات بدون حاشیه بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بانک رفاه خوشبختانه در کنار بیشترین خدمات، کمترین حاشیه را در بین بیشتر موسسات و نهادهای مالی کشور دارد.
 • افزایش ساعت کاری شعب بانک دی در هفته آخر اسفند

  گروه بنگاه‌ها: برای ارائه خدمات مطلوب‌تر به مشتریان در روزهای پایانی سال، ساعت کاری شعب بانک دی در سراسر کشور افزایش می‌یابد. به گزارش روابط عمومی بانک دی، همزمان با روزهای پایانی سال و به منظور تسهیل ارائه خدمات بانکی، همه شعب بانک دی در تهران و شهرستان‌ها از روز شنبه ۱۸ اسفند ماه تا روز سه شنبه ۲۸ اسفند ماه تا ساعت ۱۸ نسبت به ارائه خدمات بانکی به مشتریان اقدام خواهند کرد. بر اساس این گزارش، شعب بانک دی در بازه زمانی تعیین شده در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۸ و روز پنجشنبه ۲۳ اسفند از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۳:۴۵ آماده پاسخگویی و ارائه خدمات به مشتریان هستند.
 • فعالیت گسترده بانک مسکن در استان سیستان و بلوچستان

  گروه بنگاه‌ها: همایش هم‌اندیشی فعالان بخش مسکن در مدیریت شعب استان سیستان و بلوچستان با حضور مهدی احمدی رئیس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن برگزار شد.
 • برگزاری مجمع بانک قرض‌الحسنه رسالت در ۲۷ اسفند

  گروه بنگاه‌ها: زمان و محل برگزاری مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده شرکت بانک قرض‌الحسنه رسالت که با نماد «وسالت» در بازار سهام حضور دارد، با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه کدال، اعلام شد. به گزارش روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه رسالت، این بانک مجمع عمومی عادی به‌طور فوق العاده صاحبان سهام خود را روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه ۹۷ برگزار می‌کند. افزون بر این، تمامی سهامداران، وکیل یا قائم‌مقام قانونی صاحب سهم، نماینده یا نمایندگان اشخاص حقوقی می‌توانند برای شرکت در جلسه مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده بانک قرض‌الحسنه رسالت ساعت ۱۵ روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه ۹۷ به نشانی تهران، دفتر مرکزی بانک واقع در تهران خیابان سعادت‌آباد، بالاتر از میدان کاج، نبش باغستان یکم، پلاک ۱۵ مراجعه کنند. بنا بر این گزارش، استماع گزارش هیات‌ مدیره و بازرس قانونی، تصویب صورت‌های مالی سال (دوره) مالی منتهی به ۲۶ اسفند ۹۶ و انتخاب حسابرس و بازرس قانونی دستور جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق‌العاده بانک قرض‌الحسنه رسالت اعلام شده است.
 • آمادگی بانک توسعه صادرات برای تامین سرمایه در گردش پتروشیمی ایلام

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: با توجه ظرفیت‌های مطرح شده و توان صادراتی مجتمع پتروشیمی ایلام، بانک توسعه صادرات آمادگی دارد در زمینه سرمایه در گردش به این مجموعه تسهیلات ارائه کند. به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، علی صالح‌آبادی که به همراه مدیران ارشد بانک توسعه صادرات در ادامه سفرهای استانی خود به ایلام سفر کرده بود؛ در ادامه رایزنی‌ها برای توسعه تعامل و همکاری بین این بانک و پتروشیمی ایلام از واحد تولیدی صادراتی یاد شده بازدید کرد. پیش از این مجتمع پتروشیمی ایلام برای استفاده از خدمات و تسهیلات به شعبه بانک توسعه صادرات ایلام درخواست همکاری داده بود.
 • مبارزه با فساد نیازمند قانون حمایت از افشای تخلفات

  رضا سلمانی رحیمی
  از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، همواره شعار مبارزه با فساد از سوی مسوولان مطرح بوده و دستگاه‌های نظارتی متعددی برای انجام این ماموریت خطیر تشکیل شده است ولی شیوع فساد نشان از ناکارآمدی این نظارت‌ها دارد. در روزهای اخیر قوه قضائیه با ایجاد سامانه ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم، تلاش دارد تا بستر مشارکت همگانی برای شناسایی متخلفان و اعمال قانون را فراهم کند. بی‌تردید این اقدام در صورت نهادینه شدن می‌تواند کارآترین روش برای مبارزه با فساد باشد. یکی از جدی‌ترین مسائل امروز کشور، موضوع فساد سازمان‌یافته اقتصادی است. وجود فساد در نهادهای حکومتی علاوه بر ضررهای کلان اقتصادی، موجب نارضایتی‌های گسترده اجتماعی و کاهش اعتماد مردم به حاکمیت خواهد بود. دیگر کشورهای دنیا نیز با چنین مشکلاتی مواجه بوده‌اند که به دلیل مواجهه تخصصی با پدیده فساد، روش‌ها و ابزارهای نوین مبارزه با فساد به مرور شکل گرفته ‌است.
 • صدای بحران به گوش «دراگی» رسید

  دنیای اقتصاد: ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا از آخرین تصمیم سیاست‌گذاران پولی پرده‌برداری کرد. این نهاد برنامه تازه‌ای برای تامین مالی ارزان بانک‌ها، بازنگری درخصوص رشد اقتصادی و پیش‌بینی تورم ناحیه یورو دارد. علاوه‌بر‌این، دراگی زمان اعمال رشد نرخ‌های بهره را بار دیگر به‌تعویق انداخت. بنابراین نرخ‌های بهره بانک مرکزی اروپا که از سال ۲۰۱۶ بدون تغییر و نزدیک به صفر باقی ‌مانده‌ است، تا سال ۲۰۲۰ نیز تغییر نخواهد کرد. دلیل این تصمیم، افت رشد اقتصادی ناحیه یورو و نارسایی تورم از لمس هدف ۲ درصدی مطرح شده‌ است.
 • تامین مالی ۱۷ طرح در استان گیلان از سوی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با سفر هیات‌دولت به استان گیلان، تفاهم‌نامه همکاری برای تامین خط اعتباری به مبلغ یک هزار و ٢٠٧ میلیارد ریال به منظور حمایت از واحدهای تولیدی بین استانداری گیلان و بانک صادرات ایران امضا شد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، حجت‌الله صیدی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی و سیاست‌های اصولی دولت، تفاهم‌نامه مذکور را در راستای حمایت از واحدهای تولیدی نیازمند تسهیلات و واحدهای راکد و غیرفعالی که قابلیت فعال‌سازی و بازگشت به چرخه تولید دارند، دانست. بنا براین گزارش، در این مراسم که با حضور جمعی از مدیران کشور، فعالان اقتصادی، نخبگان و مدیران عامل بانک‌های کشور برگزار شد، بانک صادرات ایران، تامین مالی ١٧ طرح با نیاز سرمایه ثابت به مبلغ ٨٨٠میلیارد ریال و ٢٥ طرح با نیاز سرمایه در گردش به مبلغ ٣٢٧ میلیارد ریال این استان را تایید و تصویب کرد.
 • انجام بیش از ۵میلیون تراکنش در «پات»

  گروه بنگاه‌ها: بیش از ۴۱ سرویس روی پات فعال است و این موضوع به این معنی است که به‌طور متوسط هر ماه دو قابلیت اصلی روی پات اضافه شده است.به گزارش روابط عمومی شرکت ایران کیش، شهره آقابابایی، مدیر پروژه پات با بیان این مطلب افزود: زمانی که پروژه شروع شد پات ۳۰ هزار کاربر داشت و امروز بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار کاربر و بالای ۵ میلیون تراکنش دارد. امیدواریم در فاز دوم هم با همین سرعت پیش برویم. وی با اشاره به جایزه نور بخش در مسوولیت‌های اجتماعی که به دلیل ارائه پات روشندلان به شرکت کارت اعتباری ایران کیش اعطا شد گفت: واقعیت این است که یکی از کارهای ما برای روشندلان بود تا بتوانند از این اپلیکیشن در گوشی‌هایشان استفاده کنند.
 • قدردانی از مشارکت بانک پارسیان در طرح‌های زیربنایی

  گروه بنگاه‌ها: عضو کمیسیون صنایع و معادن کشور گفت: بانک‌ها به ویژه بانک پارسیان در پیشبرد طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای کشور در دوران تحریم عملکرد مثبتی داشتند. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان حمیده زرآبادی تاکید کرد: ورود بانک‌ها به طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی علاوه بر تامین مالی طرح‌ها، اشتغال‌زایی مولد و پایداری اقتصاد را به همراه دارد و منجر به کاهش بیکاری می‌شود.عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت وگو با آریا اعلام کرد: سرمایه‌گذاری بانک‌ها در طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی باید با نظارت همراه باشد، در صورت نظارت بر مشارکت بانک‌ها در این طرح‌ها تا حد زیادی به اقتصاد فعلی که دچار بحران و تحریم است، کمک می‌شود، زیرا طرح‌های زیرساختی همواره اثر مطلوبی در اقتصاد داشته‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر