آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۳۵

 • سد خروج سرمایه ارزی

  دنیای اقتصاد: فرار سرمایه را می‌توان یکی از پیامدهای ملتهب شدن فضای اقتصادی یک کشور دانست. یکی از مصادیق خروج سرمایه از چرخه اقتصادی، بازنگشتن ارز حاصل از صادرات است. در چنین حالتی صادرکنندگان به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه رسمی اقتصاد بازنگردانند. به واسطه اثرجانبی سوء این روند بر عملکرد اقتصاد، کشورهای مختلف تلاش‌ می‌کنند تا از طریق مکانیزم‌های تشویقی یا تنبیهی انگیزه چرخه بازگشت ارز صادراتی را تکمیل کنند. می‌توان گفت این راه‌حل در عموم کشورها به خصوص کشورهایی که به فرمول ثبات‌بخشی به اقتصاد دست‌یافته‌اند شامل معافیت‌های مالیاتی و تعرفه‌ای در ازای بازگرداندن ارز صادراتی است. البته به نظر می‌رسد که محیط باثبات اقتصادی بیش از هر چیز در ایجاد انگیزه برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات موثر باشد. در سوی مقابل نیز برخی کشورها که عموما با شرایط پرالتهاب اقتصادی روبه‌رو هستند، از مکانیزم‌های الزام‌آور تنبیهی مانند «پیمان‌سپاری» ارزی استفاده می‌کنند. رویکردی که همزمان با کاهش چالش‌های بانک‌های مرکزی در زمینه ایجاد ثبات اقتصادی رفته‌رفته کنار گذاشته ‌شده ‌است. نکته جالب توجه اینکه برمبنای بررسی بانک جهانی چنین راه‌حلی، زمانی در شرایط پرنوسان اقتصادی اثرگذار خواهد بود که پیش از آن سیاست‌گذاران در شرایط با‌ثبات اقتصادی برخی از پیش‌شرط‌ها برای مدیریت بازار را اجرایی کرده‌ باشند. اما این پیش‌شرط‌ها کدامند؟
 • خروج دلار از سلول۲ماهه؟

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته، بازار ارز صحنه مبارزه قیمتی در مرز ۱۲ هزار تومانی بود. در ساعات ابتدایی روز دوشنبه، قیمت دلار میل بیشتری به افت داشت و حتی در مقاطعی از روز به کانال ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی نزول کرد، ولی هر چقدر از ابتدای روز فاصله گرفتیم، دلار به سوی قیمت‌های بالاتر حرکت کرد. در نهایت حدود ساعت ۳ بعدازظهر این ارز روی قیمت ۱۱ هزار و ۹۸۰ تومان قرار گرفت که افزایشی ۸۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز یکشنبه داشت.
 • انسداد نفوذ پولشویی در ارز رمزها

  فاطمه مهجوریان کارشناس مبارزه با پولشویی
  این هفته، هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت برگزار می‌شود. با توجه به اهمیت فناوری بلاک‌چین که یکی از نوآوری‌های متحول‌کننده صنعت بانکی است، موضوع امسال همایش «انقلاب بلاک‌چین» است.
 • بیش از ۹۷ درصد تراکنش‌های بانک ایران زمین خارج از شعب است

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها : معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: درحال حاضر، بیش از ۹۷ درصد از تراکنش‌های بانکی مشتریان بانک ایران زمین خارج از شعب و از طریق کانال‌ها و واسط‌های بانکداری الکترونیک انجام می‌شود.
 • دو نیمه‌متفاوت بازارها

  دنیای اقتصاد: سیاست تعطیلی موقت ترامپ بازارها را با دو نیمه‌متفاوت همراه کرد. تحت تاثیر توافق برای بازگشایی فعالیت‌های دولت آمریکا، تقاضا برای مکان امن سرمایه‌گذاری کاهش یافت؛ اما قیمت طلا تا عصر روز اول هفته معاملاتی نسبت به نزول از مرز روانی ۱۳۰۰ دلاری مقاومت کرد. مقاومت طلا با تکیه بر احتمال عدم تغییر نرخ بهره در نشست این هفته فدرال رزرو ارتفاع خود را حفظ کرد. بهای اونس فلز گرانبها همچنان بالای سطح کلیدی ۱۳۰۰ دلاری قرار دارد. پس از رشد صبحگاهی بازارهای سهام، انتشار خبر موقتی بودن بازگشایی دولت فدرال از سوی دونالد ترامپ بازارهای سهام را در آسیا و اروپا به محدوده منفی راند. همچنین شاخص‌های بازار آتی سهام آمریکا نیز نوید از افت بازار نقدی می‌دادند.
 • معرفی ۴ محصول ایران کیش در همایش بانکداری الکترونیک

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کارت اعتباری ایران کیش امسال در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک به معرفی چهارمحصول از محصولات خود می‌پردازد. به گزارش روابط عمومی شرکت ایران کیش، علاوه برمعرفی این محصولات، این شرکت اقدام به برگزاری دو کارگاه با عناوین «paintech» و معرفی مدل اجماع «proof of consistency» و تاثیر مستقیم آن بر طراحی نسل جدید رمز ارزهای غیر متمرکز می‌کند. بنا بر این گزارش صادق فرامرزی مدیرعامل این شرکت نیز در میزگرد درآمدهای کارمزدی و بانکداری الکترونیک که روز دهم بهمن از ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰ برگزار می‌شود، به سخنرانی می‌پردازد. ایران کیش در غرفه ۲۰ و ۲۱ طبقه همکف مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد، میزبان همه کارشناسان، صاحب‌نظران و علاقه‌مندان صنعت پرداخت است. هشتمین همایش بانکداری الکترونیک در روزهای نهم و دهم بهمن‌ماه از ساعت ۹ تا ۱۸ در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار می‌شود.
 • معرفی برنده ۳ میلیارد ریالی طرح کیان بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: مراسم مرحله اول قرعه‌کشی طرح کیان بانک پارسیان (ویژه دارندگان دستگاه‌های کارتخوان)، ۲ بهمن ۹۷ برگزار و برنده جایزه بزرگ ۳ میلیارد ریالی کمک هزینه خرید واحد مسکونی معرفی شد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان؛ در چارچوب این طرح که از ۲۲ بهمن سال گذشته (۱۳۹۶) و به‌منظور تشویق دارندگان دستگاه‌های کارتخوان اجرا شد، پذیرندگانی که موفق به افزایش حداقل مانده روزانه سپرده متصل به دستگاه کارتخوان در دوره اجرای طرح بوده‌اند، در این قرعه‌کشی شرکت داده شده‌اند. مبنای اعطای امتیاز هر یک از پذیرندگان متناسب با حداقل مانده سپرده متصل به دستگاه کارتخوان، به صورت امتیاز روزانه بوده و مجموع امتیاز مشتریان در دوره زمانی طرح در قرعه‌کشی ملاک عمل بوده است. براساس این گزارش مرحله دوم قرعه‌کشی این طرح تا ۳۱ فروردین‌ ۱۳۹۸ تمدید شده است.
 • مسابقه اینستاگرامی بانک ملت برای کارکنان نظام بانکی

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مسابقه عکس‌های بانکی را در اینستاگرام برگزار می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در این مسابقه کلیه کارکنان شاغل و بازنشسته نظام بانکی کشور می‌توانند تصاویر خاطره‌انگیز یا سوژه‌محور خود در محیط کار بانک یا ماموریت‌های بانکی را همراه با پی‌نوشت (کپشن) مورد نظر به صفحه اختصاصی این مسابقه ارسال کنند. در پایان مهلت مسابقه در ۲۱ بهمن، به ۲۲ نفر از شرکت‌کنندگان به قید قرعه هدیه کارت ۵ میلیون ریالی از طرف روابط عمومی این بانک اهدا خواهد شد.

بیشتر