آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۱۶

 • دوازدهمین روز حبس دلار

  دنیای‌اقتصاد: در دومین روز از سومین هفته دی ماه، دلار نتوانست از حبس کانال ۱۰ هزار تومانی خارج شود و برای دوازدهمین روز متوالی در این کانال نوسان کرد. روز یکشنبه، دامنه تغییرات روزانه نیز مانند روز شنبه محدود بود و دلار در بیشتر مقاطع روز در محدوده ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومانی نوسان کرد؛ در روزی که قیمت تغییرات چندانی نداشت، شاخص ارزی با ۵۰ تومان افزایش به بهای ۱۰ هزار و ۷۶۰ تومان رسید. به گفته فعالان، معامله‌گران در روزهای اخیر گرچه نتوانستند قیمت را از مرز ۱۱ هزار تومانی عبور دهند، ولی در برابر نزول این ارز به زیر مرز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان از خود مقاومت زیادی نشان دادند. همین موضوع موجب شده است که در بیشتر روزهای زمستان، بازار ارز گرفتار حبسی شود که جذابیت آن را برای نوسان‌گیران کم کند. این در حالی بود که افزایش قیمت دلار در روزهای ابتدایی زمستان موجب شده بود که انتظارات افزایشی در میان نوسان گیران بالاتر برود. با این حال، روند ادامه دی ماه زمینه‌ساز تعدیل انتظارات شده است.
 • پاکسازی ۴ صفر از اسکناس‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی پیش‌نویس لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی را تقدیم هیات دولت کرد. به نظر می‌رسد پس از گذشت بیش از یک دهه از بحث حذف صفر از پول ملی، اکنون این اقدام بیش از هر زمانی به واقعیت نزدیک‌تر شده است. وجود تورم‌های انباشته در اقتصاد ایران از یکسو و عدم همخوانی معاملات روزمره مردم با واحد پول ملی از سوی دیگر، کارآیی سیستم تسویه نقدی کشور را به حداقل رسانده است. از این‌رو بانک مرکزی از مدت‌ها پیش مطالعات پیرامون حذف صفر از پول را آغاز کرده و در گام نهایی، جمع‌بندی خود را تحویل دولت داده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که چه از نظر تسهیل امور حسابداری و چه از نظر اقتصادی، اجرای این سیاست ضروری است. تجربه تاریخی ایران نشان می‌دهد که حذف صفر از منظر حسابداری، می‌تواند حداقل برای یک دوره میان‌مدت کارگشا باشد. اما موفقیت کامل این سیاست در هیچ‌جای دنیا، بدون وجود سیاست‌های حمایتی پولی ممکن نشده است. در حقیقت اصلاح پولی در کشورهای با تجربه موفق، ذیل یک بسته کامل اصلاح سیاست‌های پولی قرار گرفته است. در مقابل در کشورهایی که از بسته اصلاح سیاست‌های پولی بی‌بهره بوده‌اند، در دوره کوچک شدن واحد پول به‌دلیل وجود انتظارات تورمی بالا، تورم‌های چندصد درصدی حادث شده است.
 • خیز طلا برای فتح مرز ۱۳۰۰

  دنیای اقتصاد: درحالی‌که انتشار آمارهای مثبت اشتغال آمریکا در ماه دسامبر موجب کاهش ۹ دلاری قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه شد ولی اکثر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی هفتگی کیتکو بر مواضع افزایشی خود باقی‌مانده‌اند که قیمت طلا در روزهای آینده رشد خواهد کرد. بر اساس این گزارش انتشار آمارهای مثبت اشتغال آمریکا معمولا به نفع ارزش دلار و به ضرر قیمت طلا است؛ با این حال چشم‌انداز کوتاه‌مدت اونس همچنان صعودی لحاظ شده است.
 • رفع سوء اثر چک از مجراهای غیرقانونی کذب است

  بانک مرکزی در آذرماه قانون جدید چک را ابلاغ کرد که براساس آن فعالیت شرکت‌های غیر‌مجاز برای رفع سوء اثر چک کذب محض است که در صورت بروز، این جرم به سرعت شناسایی و با جریمه‌های سنگین همراه است. به گزارش «ایبِنا» افزایش چک‌های برگشتی در سال‌های اخیر منجر به ورود گروه‌های مختلف برای رفع سوء اثر چک‌های برگشتی شده که تبلیغات گسترده‌ای در این خصوص از طریق پیامک‌ها و پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای مردم ارسال و به دستاویزی برای سوءاستفاده افراد متقلب و متخلف تبدیل‌شده است.
 • رشد اقتصادی منطقه یورو در پایین‌ترین سطح ۴ سال اخیر

  آمارهای جدید نشان می‌دهد رشد بخش تولید و خدمات در اروپا پایین‌تر از سطح انتظار بوده است.
 • کاهش نرخ تورم در ترکیه

  نرخ تورم در ترکیه با ثبت دومین کاهش متوالی ماهانه در سطح ۳/ ۲۰ درصد ایستاد. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از آنکه لیر در سال گذشته حدود ۲۸ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داد، دولت این کشور از برنامه جامع مقابله با تورم خود پرده برداشت. در ماه اکتبر سال گذشته، تورم ترکیه به ۲۴/ ۲۵ درصد رسید که از سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو بی‌سابقه بود. به گفته مرکز آمار ترکیه، نرخ تورم این کشور در دو ماه پایانی سال نزولی بوده و به ترتیب به ۶۲/ ۲۱ درصد و ۵/ ۲۰ درصد کاهش یافته است؛ هرچند که این نرخ هنوز با سطح ۵درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی فاصله زیادی دارد.
 • جزئیات بودجه سال ۹۸

  معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه دربودجه ۹۸ به معیشت و سلامت مردم توجه شده گفت: از ۲۱ میلیارد دلار درآمد پیش بینی شده نفت، ۱۴ میلیارد دلار برای کمک به معیشت مردم با نرخ ۴۲۰۰ تسعیر می‌شود.به گزارش «ایبِنا» سیدحمید پورمحمدی که شامگاه شنبه در برنامه «نگاه یک» حضور یافته بود، اظهار کرد: تلاش شد در بودجه سال آینده به معیشت، سلامت، امنیت، عدالت اجتماعی، دانش، محیط زیست و فرهنگ توجه شود و بودجه، شفاف، منضبط و در مقابل تحریم ها، منعطف و پایدار باشد.وی با بیان اینکه تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ یکی از مشکل ترین تدوین لوایح بودجه سال‌های اخیر است، افزود: سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌ها از ۱۵ تیر تدوین این لایحه را آغاز کردند و تا ۲۵ آذر ادامه یافت.
 • نقطه صفر توسعه

  سیدمحمد علیپور دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران
  هنگام بروز ناملایمات اقتصادی متاسفانه عمده لطمه‌ها در مرحله اول متوجه اقشار ضعیف و همچنین حقوق‌بگیران جامعه و در مرحله بعد متوجه تولیدکنندگان می‌شود و البته گروه اقلیتی با سوار شدن بر موج این ناملایمات سود مالی ناسالم کلانی کسب می‌کنند. بررسی این رویه تکرار شده بیانگر ساز و کار مخربی است که در صورت عدم‌علاج آن، این تخریب ادامه خواهد داشت.مطلب حاضر نظریه جدیدی نیست، اما ترکیب و ساختاری از اقداماتی را که در حوزه اقتصاد باید انجام شود تا آن را به مسیر صحیح بازگردانده و عوامل تخریبی را از آن بزداید ارائه می‌کند.صرف‌نظر از بعضی موفقیت‌های خاص و موردی در حوزه‌هایی نظیر نانو، صنایع موشکی و برخی پیشرفت‌های علمی دیگر، کشور به لحاظ اقتصادی در بیشتر دوره‌ها روند تخریب و روبه افولی را طی کرده و این روند به‌خصوص از زمان دولت‌های نهم و دهم شتاب فاجعه باری به خود گرفته است. مسلما در صورت عدم در پیش گرفتن راه‌حلی برای خروج از این روند تخریبی، سرنوشت خطرناکی در انتظار کشور خواهد بود.
 • ارقامی عجیب از کاغذ مصرفی در کارتخوان‌ها

  چاپ کاغذ برای هرتراکنش از دستگاه‌های کارتخوان، سالانه هزینه هنگفتی را به کشورتحمیل می‌کند و برخی پیشنهاد می‌کنند برای صدور رسید، حداقل رقم تراکنش تعیین شده و صدور غیرکاغذی در دستورکار قرار گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر