آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۰۴

 • تغییر فرمول سود سپرده‌ها

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی در یک بخشنامه براساس مصوبه شورای پول و اعتبار مقرر کرد بانک‌ها در بازه زمانی یک‌ماهه نحوه محاسبه و پرداخت سود را تغییر دهند. براساس روش جدید، سود سپرده‌های کوتاه‌مدت از روزشمار به ماه‌شمار تغییر می‌کند. با این فرمول که پس از بهمن‌ماه اجرایی خواهد شد، ملاک محاسبه سود سپرده‌های کوتاه‌مدت، حداقل مانده حساب در یک ماه خواهد بود؛ حال آنکه پیش از این، به حداقل مانده حساب در پایان هر روز، سود تعلق می‌گرفت و بانک آن را در پایان ماه به حساب سپرده‌گذار واریز می‌کرد. بانک مرکزی هدف از این تصمیم را «کاهش سیالیت منابع بانک‌ها»، «کاهش ریسک نقدینگی» و «مدیریت هزینه‌های بانک» عنوان کرده است. اما درباره اجرایی شدن این سیاست دو نگاه در بین کارشناسان وجود دارد: گروهی از صاحب‌نظران از این تصمیم حمایت می‌کنند و آن را نقطه شروع اصلاحات می‌دانند. در مقابل برخی دیگر اعتقاد دارند اگر این تصمیم با اصلاح بنیادین در نظام بانکی همراه نشود به مثابه خرید زمان است. به باور این گروه، تصمیمات مقطعی، درمان اصولی برای چالش‌های ساختاری نظام بانکی نیست و این تصمیمات تنها مانند یک مسکن کوتاه‌مدت عمل خواهد کرد؛ درحالی‌که حل مساله نظام بانکی تنها با اصلاح ساختاری در آن ممکن خواهد بود.
 • تغییرات جدید در بازار ارز

  دنیای‌اقتصاد: در دومین روز دی ماه بازار ارز تغییرات جدیدی را تجربه کرد و به سوی محدوده بالاتری قدم برداشت. روز یکشنبه، دلار ۲۳۰ تومان افزایش را ثبت کرد و به بهای ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. به گفته شماری از فعالان، روز یکشنبه اتفاقات جدیدی در بازار افتاد که مهم‌ترین آن افزایش نرخ حواله درهم و صعود به بالای مرز ۲ هزار و ۸۰۰ تومانی بود. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، دیروز نرخ حواله درهم تا محدوده ۲هزار و ۸۵۰ تومان بالا رفت و در نهایت حدود ساعت ۳ بعدازظهر روی عدد ۲ هزار و ۸۴۰ تومان قرار گرفت. درهم در روزهای گذشته حتی اگر روند افزایشی داشت، در برابر صعود به بالای مرز ۲ هزار و ۸۰۰ تومانی مقاومت کرده بود. روز شنبه، حتی با وجود تلاش معامله‌گران افزایشی قیمت درهم به بالای محدوده ۲هزار و ۷۹۰ تومان نرفته بود. رشد نرخ حواله درهم یکی از مهم‌ترین عواملی بود که از نظر معامله‌گران تکیه گاه افزایشی‌های بازار داخلی برای خریدهای بیشتر شد. دیگر عاملی که از نظر فعالان، در رشد قیمت بازار داخلی موثر بود، رشد بهای دلار در شهرهای سلیمانیه و هرات افغانستان بود.
 • اثر کنترل ریال بر بازار ارز

  معاون اسبق ارزی بانک مرکزی معتقد است که کانال‌های کنترل ریال توانستند بر بازار ارز اثر قابل‌توجهی بگذارند.
 • تمدید قرارداد بیمه دی و بنیاد شهید

  گروه بنگاه‎ها: مدیرعامل بیمه دی درباره تمدید قرارداد درمان تکمیلی بنیادشهید و تحت‌پوشش قرار گرفتن جامعه جانبازان و ایثارگران کشور گفت: بیمه دی با توجه به متغیرهای کلان اقتصادی کشور برای ارائه خدمات مطلوب، بهترین نرخ و شرایط فنی را به بنیاد شهید پیشنهاد داد و این قرارداد برای یک سال دیگر تمدید شد.محمدرضا کشاورز در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه حق بیمه سال گذشته این قرارداد برای هرنفر ۹۸ هزار تومان بود، افزود: در قرارداد سال جدید این رقم به ۱۴۵ هزار تومان افزایش یافت.
 • تحقق ۸۷ درصدی سود هر سهم بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک سینا در جمع کارکنان از تحقق ۸۷ درصدی سود پیش‌بینی شده هر سهم بانک در ۶ ماه اول سال‌جاری خبر دارد.
 • بهبود شاخص عملکرد فنی بیمه ایران

  گروه بنگاه‌ها: بیمه ایران در ۸ ماهه سال ۹۷ با رشدی معادل ۸/ ۲۵ درصد افزایش درتولید حق بیمه و کاهش نسبت خسارت به میزان ۱۸ درصد، برای نخستین‌بار در ۶ سال اخیر، بهبود عملیاتی در این دو شاخص اساسی را تجربه کرد.
 • عوامل اساسی اوضاع صنعت بیمه

  غلامعلی ثبات
  یکی از پیش‌نیازهای مهم توسعه صنعت بیمه کشور، کشف روابط علت و معلولی مسائل این صنعت و تمرکز روی بنیانی‌ترین عوامل است تا بتوان با هزینه کمتر و به نحو بهتر، فضای مناسب کسب‌وکار را برای بنگاه‌های فعال در بازار بیمه‌های بازرگانی فراهم کرد. از این منظر، بنیانی‌ترین عوامل و مستقل‌ترین متغیرها در شکل‌گیری اوضاع صنعت بیمه که ریشه اغلب تحولات مطلوب یا نامطلوب این صنعت برخاسته از رفتار و عملکرد آنهاست را می‌توان این‌گونه معرفی کرد:
 • آخرین فرصت طلا برای جبران

  دنیای اقتصاد: وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده است رشد اقتصادی این کشور در سه ماه سوم ۲۰۱۸ میلادی به ۴/ ۳ درصد رسیده است. براساس این گزارش، نرخ رشد ۱/ ۰ درصد کمتر از انتظارات و پیش‌بینی‌ها بود؛ اما برای دستیابی به هدف رشد اقتصادی ۳ درصدی دونالد ترامپ کافی خواهد بود.
 • رونمایی از امکان جدید همراه بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: نسخه جدید همراه بانک ملت با خدمات و امکانات جدید و رفع برخی ایرادات در نسخه پیشین، منتشر و در دسترس کاربران قرار گرفت.
 • مشارکت بانک پارسیان در طرح نوسازی ناوگان تاکسی‌های فرسوده

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل تاکسیرانی شهرداری مشهد در حاشیه همایش روزملی حمل‌و‌نقل گفت: تجربه موفق بانک پارسیان در دوره گذشته به‌خصوص درحوزه رضایت رانندگان از همکاری این بانک در تسهیل شرایط دریافت تسهیلات، باعث شد ادامه همکاری با این بانک را برای دوره‌های بعد درنظر داشته باشیم.
 • افزایش جوایز فصلی «وین‌کارت» بانک سامان

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان در راستای افزایش شانس و فرصت جمع‌آوری امتیاز برای دارندگان وین‌کارت، سقف جوایز قرعه‌کشی آن را به ۱۲ میلیارد ریال در هر فصل افزایش داد.
 • رعایت ضوابط سود بانکی توسط بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: رئیس مجمع عمومی بانک مسکن در سال ۱۳۹۶ با بررسی گزارش عملکرد این بانک، به‌دلیل رعایت ضوابط سود سپرده‌های بانکی توسط بانک مسکن از مسوولان این بانک تقدیر کرد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد به‌عنوان نماینده وزیر اقتصاد در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک مسکن به نکاتی در مورد گزارش عملکرد بانک مسکن اشاره کرد. نکته دیگری که معمارنژاد به آن اشاره کرد بحث تبدیل بانک مسکن به بانک توسعه‌ای تخصصی است. نماینده وزیر اقتصاد در مجمع بانک مسکن افزود: بانک مسکن یک بانک تخصصی است و اخیرا بحث توسعه‌ای تخصصی نیز مطرح شده است اما باید به این نکته توجه کرد که بانک‌های توسعه‌ای و تخصصی الزامات خاصی دارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر