آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۹۷

 • پل عبور از ناترازی بانکی

  دنیای اقتصاد: پل عبور از ناترازی بانکی به چه شالوده‌ای نیاز دارد؟ کارشناسان و صاحب‌نظران بانکی در یک نشست تخصصی، پایه اول این پل را در حوزه سیاست‌گذاری و سیاستی دانستند. به باور کارشناسان، وجود یک دولت غیور و شفاف که علاوه بر شجاعت در اقدام به تمامی تعهدات و سخنان خود پایبند باشد، در کنار استقلال سیاست‌گذار و ناظر بازار پول (بانک مرکزی) و امکان مقاومت مسوولان این نهاد در برابر خواسته‌های سیاسی، اضلاع اصلی پایه اول هستند. پایه حقوقی این پل، در احیای قانون ورشکستگی عنوان شده است. کارشناسان مدل چین را نمونه موفقی در قوانین ورشکستگی معرفی کردند. کمرنگ شدن عقود مشارکتی در شبکه بانکی، پایه دیگر این پل به حساب می‌آید. مطابق نظرات کارشناسی، بانک‌ها باید از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری به سمت عقود مبادله‌ای حرکت کنند و عقود مشارکتی و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت به بازار سرمایه و بانک‌های تخصصی و صنعتی واگذار شود. صاحب‌نظران معتقدند که پروسه اصلاحات بانکی باید در یک بازه حداکثر ۴ ساله صورت گیرد و در این زمان، بانک مرکزی با مدیریت خود از بروز پدیده پنیک در شبکه بانکی جلوگیری کند. همه اینها ابزارهای احداث پل عبور از ناترازی بانکی به حساب می‌آیند؛ برآورد هزینه احداث این پل نیز از دیگر موارد بحث در این نشست دانشگاهی بود.
 • شکست مقاومت بازار سکه

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، مقاومت بازار سکه شکسته شد. روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی ۱۳۰ هزار تومان کاهش یافت و به بهای ۳ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، سکه که در هفته گذشته با حمایت یک پنج ضلعی در برابر افت شدید قیمت‌ها مقاومت کرده بود، روز شنبه، حمایت دو ضلع را از دست داد تا پس از ۲ روز افزایشی، کاهشی شود. از یکسو ادامه افت بهای دلار منجر به تعدیل انتظارات افزایشی سکه‌بازان در مورد شاخص ارزی شد و ازسوی دیگر، کاهش بهای اونس، فروشندگان سکه را فعال‌تر کرد.
 • نحوه برداشت بدون کارت از «مسکن‌کارت»

  گروه بنگاه‌ها: مشتریان بانک مسکن می‌توانند به دو طریق حضوری و اینترنتی از امکان «برداشت بدون کارت» بانک مسکن تا سقف روزانه ۲۰۰ هزار تومان بهره‌مند شوند. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، به‌دنبال پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه ارائه خدمات بانکی در مجموعه شبکه بانکی کشور، بانک مسکن نیز با طراحی ابزارهای متنوع به‌ویژه در حوزه پرداخت و دریافت وجوه در این زمینه گام‌های موثری برداشته و بر ارائه سرویس‌های جدید متمرکز شده است.
 • تغییر سقف برداشت کارتی در درگاه‌های الکترونیک بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: براساس تاکید بانک مرکزی مبنی‌بر کنترل سقف مبالغ تراکنش انتقال کارتی (اعم از شتابی و داخلی) و تراکنش خرید، سقف برداشت کارتی درگاه‌های الکترونیک بانک سپه تغییر کرد. به گزارش روابط عمومی بانک سپه، سقف عمومی تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی (داخی) کارتی در هر درگاه الکترونیک، اعم از عابربانک، اینترنت بانک و همراه بانک به جز کارتخوان شعبه‌ای برای هر کارت در شبانه‌روز، مبلغ ۳۰میلیون ریال است و سقف عمومی تراکنش انتقال وجه شتابی و غیرشتابی کارتی برای پایانه کارت خوان شعبه‌ای برای هر کارت در هر شبانه‌روز، با شرط احراز هویت عینی و حضوری، مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال تعیین شد. براساس این گزارش، سقف عمومی تراکنش خرید کارت، برای هر کارت در هر شبانه‌روز مبلغ ۵۰۰میلیون ریال است و این سقف مشمول تراکنش‌های پذیرندگان حساب‌های دولتی و کدهای صنفی خاص نمی‌شود.
 • عملکرد مثبت بانک توسعه صادرات در واگذاری اموال مازاد

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک توسعه صادرات گفت: این بانک در مهلت قانونی با توجه به در اختیار نداشتن سهام مازاد، نسبت به واگذاری املاک و مستغلات از طریق مزایده اقدام کرده و اکنون در ردیف بانک‌هایی قرار دارد که عملکرد آنها در زمینه فروش اموال مازاد مثبت ارزیابی شده است.
 • هدف بانک مرکزی از محدودیت تراکنش‌های روزانه

  رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: پولشویی آشکار از طریق چک‌های تضمینی و کارت‌های بانکی توسط سفته‌بازان انجام می‌شد بنابراین قصد ما جلوگیری از سفته‌بازی و کاهش ارزش پول ملی است و نمی‌خواهیم محدودیتی در تراکنش‌های روزمره و واقعی مردم ایجاد کنیم.
 • عملکرد اتاق ضدتحریم وزارت اقتصاد

  معاون وزیر اقتصاد عملکرد اتاق ضد‌تحریم این وزارتخانه را تشریح کرد و گفت: در مورد رسوب کالا در گمرک یا عرضه کالاهای مازاد سازمان اموال تملیکی تصمیماتی گرفته شد.
 • کارنامه ۷ ساله صندوق ارزی

  دنیای‌اقتصاد: بررسی جدول قرارداد صندوق توسعه ملی با بانک‌ها نشان می‌دهد که از سال ۱۳۹۰ تا پایان سه ماه نخست سال جاری، صندوق توسعه ملی ۹۸ میلیارد و ۶۰۸ میلیون دلار قرارداد عاملیت ارزی با بانک‌های عامل منعقد کرده است. جزئیات جدول منتشر شده نشان می‌دهد طی ۷ سال گذشته بیشترین قرارداد عاملیت ارزی به بانک صنعت و معدن و کمترین آن به بانک گردشگری اختصاص داشته است.
 • افزایش کسری بودجه فدرال «ترامپ»

  وزارت خزانه‌داری آمریکا کسری بودجه این کشور در ماه نوامبر را منتشر کرد. حجم کسری بودجه ایالات‌متحده تا سطح ۲۰۵ میلیارد دلاری افزایش یافته است. تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند که کسری بودجه این ماه به ۱۸۸ میلیارد دلار خواهد رسید، اما حجم کسری فراتر از پیش‌بینی‌ها به ثبت رسید. هزینه‌های دولت فدرال آمریکا در ماه نوامبر به ۴۱۱ میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه ۲۰۱۷ سال میلادی با رشد ۱۸ درصدی روبه‌رو شده است. درآمدهای دولت آمریکا نیز با یک درصد کاهش نسبت به سال پیش به ۲۰۶ میلیارد دلار رسیده است. کسری بودجه آمریکا در دو ماه نخست سال مالی جدید (سال مالی از سپتامبر آغاز می‌شود) با ۵۱ درصد افزایش از سطح ۳۰۵ میلیارد دلاری عبور کرد. حجم کسری در سال مالی گذشته به ۲۰۲ میلیارد دلار رسیده بود. کسری بودجه آمریکا همزمان با کسری تراز تجاری این کشور در شرایطی با رشد همراه شده که دوران احیای اقتصادی پسابحران نیازمند بروز مازاد ترازنامه‌های دوقلو است.
 • پرداخت تسهیلات خرد در دستور کار بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: به‌منظور افزایش رضایت مشتریان بانک و ضرورت سودآوری در مقطع کنونی، همزمان با تاسیس نوزدهمین سالگرد بانک، اعطای تسهیلات خرد نیز در دستور کار بانک کارآفرین قرارگرفته است. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، تهرانفر، مدیرعامل این بانک با اعلام این مطلب با اشاره به تاریخچه صنعت بانکداری در کشور، ابراز امیدواری کرد که بانک کارآفرین همچون گذشته کارنامه درخشانی داشته باشد.
 • راه‌های مسدود کردن تجارت کارت در کمترین زمان ممکن

  گروه بنگاه‌ها: همراه بانک تجارت در کنار چند روش دیگر، به‌عنوان ساده‌ترین راه، امکان مسدود کردن تجارت کارت را برای مشتریان فراهم کرده است.
 • پرداخت وام ازدواج به ٨٦ هزار نفر از سوی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران در هشت ماه نخست سال ٩٧ با پرداخت ١٣ هزار میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، ٨٦ هزار نفر را روانه خانه‌بخت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، این بانک به منظور حمایت از ازدواج جوانان، از ابتدای سال ٩٧ تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری با تخصیص ١٣ هزار میلیارد ریال، شرایط ازدواج ٨٥ هزار و ٨٣٢ نفر را تسهیل کرده است. بنابر این گزارش، خدمات حمایتی بانک صادرات ایران برای کمک به تامین مالی نیازهای بخش‌های مختلف جامعه در هشت ‌ماه نخست امسال، منجر به پرداخت ٣٧ هزار میلیارد ریال در قالب انواع وام‌های قرض‌الحسنه شده که در این میان ٣٦ درصد ارزش ریالی آن به لحاظ اهمیت به وام ازدواج و تهیه جهیزیه اختصاص یافته است. علاوه بر این، بیش از ١٠ هزار میلیارد ریال نیز برای تامین مالی نیازهای ضروری از جمله درمان و بیماری‌ها و همچنین تامین بخشی از وام‌های ضروری صندوق بازنشستگان کشوری هزینه شده است. در این مدت، وام‌های قرض‌الحسنه اعطایی در بخش مسکن نیز از ٦ هزار میلیارد ریال فراتر رفته که اغلب در چهار بخش تسهیلات مسکن اقشار ویژه (خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران)، احداث حمام روستایی، بافت فرسوده و بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در نقاط مختلف کشور پرداخت شده است.
 • امکان جدید ایران کیش برای خدمت‌رسانی به هموطنان آذری

  گروه بنگاه‌ها: هموطنان آذری از این پس می‌توانند با برقراری ارتباط با مرکز تماس ایران کیش «هم‌زمان» از راهنمایی لازم به زبان آذری برخوردار شوند. به گزارش روابط عمومی شرکت کارت اعتباری ایران کیش، این شرکت در راستای همگامی با مردم اقوام گوناگون ایران، پس از راه‌اندازی پات چند زبانه که در آن امکان استفاده از زبان‌های انگلیسی، عربی، آذری و کردی تعبیه شده است، در حال حاضر به غیر از زبان مشترک فارسی، امکان حل مشکلات هموطنان آذری به زبان آذری را در مرکز تماس خود فراهم کرده است. همچنین قرار است در آینده آمادگی پاسخگویی به گویش‌های دیگری نیز در مرکز تماس ایران کیش اضافه شود.
 • یک میلیارد دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته است

  تازه‌ترین برآوردها حاکی از آن است که سرقت ارزهای دیجیتال در سال‌جاری میلادی به یک میلیارد دلار رسیده است.
 • فرصت‌های سرمایه‌گذاری در املاک، مستغلات و گردشگری

  گروه بنگاه‌ها: یک دوره آموزشی با عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری املاک، مستغلات و گردشگری (در شمال ایران) «دوشنبه ۲۶ آذرماه به مدت ۵ ساعت، توسط روزنامه «دنیای‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد» با تداوم روند کاهشی بازارهای ارز و طلا و نیز رکود تورمی در بازار آپارتمان و مسکن، سرمایه‌گذاری در مناطق ویلایی و شمال ایران، جذابیت ویژه‌ای یافته است. به همین منظور آموزش «دنیای‌اقتصاد» کارگاهی به منظور ارزیابی چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سه استان شمالی کشور برگزار می‌کند. برخی محورهای اصلی مورد بحث به این شرح است: فرصت‌ها و چالش‌های کارآفرینی گردشگری در سه استان شمالی، ‌ بهترین مناطق سه استان برای بوم‌گردی و اکو‌توریسم، ‌ روند رشد بازار زمین و ویلا در شمال ایران، ‌دوره‌های رشد و کاهش عطش خرید ویلا در شمال، ‌سناریوهای آینده شمال (از تنش آبی تا اشباع)، ‌ معیارهای علمی و کاربردی مرغوبیت و اصالت زمین در شمال. علاقه‌مندان می‌توانند با واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد» با شماره تلفن‌های ۸۷۷۶۲۴۱۱ و ۸۷۷۶۲۴۱۶ تماس بگیرند یا برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به سایت tc.den.ir مراجعه کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر