آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۹۵

 • سبقت اقتصادی روسیه از چین

  دنیای اقتصاد: آخرین نسخه شاخص بازارهای نوظهور بلومبرگ شامل چند جابه‌جایی قابل توجه در رده‌بندی کشورها است: سبقت روسیه از چین و کسب رتبه دوم (از میان ۲۰ کشور بررسی‌شده)، سبقت مالزی از تمامی بازارهای نوظهور با صعود به رتبه اول و سقوط ترکیه به انتهای جدول رده‌بندی بلومبرگ تغییرات مهم رتبه‌بندی اخیر هستند.
 • دم و بازدم دلا‌ر در جو ۹ هزار

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، قیمت دلار در ابتدای روز به زیر مرز ۱۰ هزار تومانی رفت و برای ساعاتی در کانال ۹ هزار تومان تنفس کرد. با این حال چند عامل دست به دست هم دادند تا قیمت این ارز در این کانال ماندگار نشود. به گفته فعالان، از یکسو متغیرهای درهم و سکه متناسب با کاهش دلار، افت نکردند تا سیگنالی از بازگشت احتمالی قیمت را به معامله‌گران ارزی مخابره کنند. همزمان خرید دلار توسط صرافی‌های منتخب بازارساز در کانال ۱۰ هزار تومانی، نشانه دیگری بود که جسارت معامله‌گران برای خرید ارز را افزایش داد.
 • CNPC چین از توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی خارج می‌شود

  دنیای اقتصاد: شرکت ملی نفت چین (CNPC) که پیش از این قرار بود جایگزین شرکت فرانسوی توتال در پروژه توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی شود، از این پروژه خارج می‌شود. به گزارش رویترز و به گفته سه تن از مقامات نفتی چین، CNPC در پی فشار آمریکا به چین و همچنین کاهش تنش‌های تجاری میان این دو کشور حضورش در فاز ۱۱ پارس‌جنوبی را معلق کرده است. شرکت ملی نفت چین، حدود ۱۰ سال قبل نیز از نقش‌آفرینی موثر در قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس‌جنوبی بازماند و در میدان نفتی آزادگان نیز به علت کارنامه غیرقابل قبولی که از خود به جا گذاشت، در سال ۹۳ از سمت وزارت نفت ایران اخراج شد.
 • شکست سیاست‌های اقتصادی بدون سرمایه اجتماعی

  سینا زارعی کارشناس علوم ارتباطات اجتماعی
  «بحران اقتصادی» خفیف‌ترین عبارت نزدیک به واقعیت وضع موجود است که هرچند جنبه‌ای از واقعیت اقتصادی را بازگو می‌کند؛ اما همان‌گونه که شرح داده خواهد شد از توصیف تمام‌قد حقیقت عاجز است. از فروردین سال جاری نرخ دلار از ۵ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان در حال نوسان بوده است، نرخ بیکاری ۱/ ۱۲ درصد (+ ۴/ ۱۰ درصد اشتغال ناقص)، تورم دورقمی (بین ۱۰ تا ۱۲۰ درصد بسته به نوع محاسبه تورم با مبنای گذشته‌نگر و آینده‌نگر) رسیده است. آمارهای غیررسمی از افزایش نزدیک به ۱۰۰ درصدی قیمت مسکن و خودرو طی کمتر از ۶ ماه حکایت دارد.
 • پیش‌بینی احتمال افزایش مجدد نرخ بهره در ماه دسامبر

  بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد که انتظار می‌رود فدرال رزرو نرخ بهره را در ماه جاری میلادی افزایش دهد؛ اما افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی کمی پایین‌تر از ۵۰ درصد خواهد بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر